1. پرستار آراد
  2. مقالات
  3. تاری دید در یک چشم چه دلایلی داردو چگونه درمان می شود؟
تاری دید در یک چشم چه دلایلی داردو چگونه درمان می شود؟

تاری دید در یک چشم چه دلایلی داردو چگونه درمان می شود؟

مشکل تاری دید در یک چشم Blurry Vision  چه تدریجی یا ناگهانی، می تواند یک علامت هشدار دهنده باشد وباید سریعا مورد بررسی قرار گیرد.مرکز پرستاری پرستار آراد با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل و پرستار بیمار آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

از جمله شابع ترین دلایل تاری دید در یک چشم عیوب انکساری است که می تواند منجر به دور بینی یا نزدیک بینی شود. سایر علل احتمالی عبارتند از عفونت، میگرن و آب مروارید. خوشبختانه بیشترعلل تاری دید جدی نیستند. اما گاهی ممکن است این مشکل به دلیل بروز مشکلات جدی باشد که لازم است هر چه سریع تر تحت درمان های پزشکی قرار گیرد.

علل تاری دید در یک چشم افراد

علل تاری دید در یک چشم:

اگرچه ممکن است شبیه به نظر برسند، اما بین دید ” تاری” و ” دید ابری” تفاوت وجود دارد. تاری دید به این معنی است که آنچه می بینید خارج از تمرکز است اما دید ابری شرایطی است که به نظر می رسد به همه چیز از میان مه یا ابر نگاه می کنید. مشکلات مختلفی وجود دارد که می‌تواند منجر به تاری دید در یک یا هر دو چشم شود، اما در این بخش به بررسی مشکلاتی می پردازیم که در بیشتر موارد، فقط یک چشم را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

پیشنهاد مقاله: دلایل تارشدن ناگهانی چشم + جداشدگی شبکیه چشم

آمبلیوپی

آمبلیوپی که به عنوان “تنبلی چشم” نیز شناخته می شود، باعث تاری دید تنها در چشم آسیب دیده می شود.

علائم دیگر تنبلی چشم عبارتند از:

عدم درک عمق
چشمک زدن غیر ارادی
بستن یک چشم
کج کردن سر به یک طرف
برخی از کودکان با آمبلیوپی متولد می شوند، در حالی که برخی دیگر کمی دیرتر به این بیماری مبتلا می شوند. این بیماری شایع ترین علت از دست دادن بینایی در کودکان است. درمان آمبلیوپی شامل آموزش مجدد مغز و وادار کردن آن به استفاده از چشم ضعیفتر است. این  کار معمولاً از طریق استفاده از چسب چشم یا ریختن قطره های چشمی تار کننده در چشم غالب انجام می شود.

مردمک ادی

مردمک آدی یک اختلال عصبی است که در آن یک مردمک به روش صحیحی به نور واکنش نشان نمی دهد. مردمک مبتلا به این مشکل به طور معمول بزرگتر از حد طبیعی است و در حضور نور زیاد کوچکتر نمی شود.

هنگامی که اندازه غیر طبیعی مردمک و تاری دید در یک چشم با علائم زیر همراه باشد، به عنوان سندرم آدی شناخته می شود:

حساسیت عمومی به نور
مشکل در خواندن
تعریق بیش از حد

در حالی که هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد، می توان آن را با استفاده از این روش ها بهبود بخشید:

 

تاری دید در نورییت بینایی

عینک:

برای بهبود خواندن یا دید نزدیک.

عینک آفتابی:

برای کاهش حساسیت به نور

قطره چشم:

برای کوچکتر کردن مردمک چشم و کاهش حساسیت به نور و همچنین کاهش تابش خیره کننده نور هنگام رانندگی در شب.

نوریت بینایی

نوریت بینایی در حقیقت  التهاب عصب بینایی است و به طور معمول فقط یک چشم را درگیر می کند. علت دقیق این امر ناشناخته است. نوریت اپتیک همچنین تقریباً نیمی از افراد مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس (MS) را که یک اختلال عصبی پیشرونده است، تحت تأثیر قرار می دهد و اغلب اولین علامت این بیماری است.

پیشنهاد مقاله: دلایل عارضه دوربینی چشم و درمان آن

علاوه بر تاری دید در یک چشم، سایر علائم نوریت بینایی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

در تشخیص رنگ ها مشکل دارید یا متوجه می شوید که رنگ ها مثل همیشه زنده و درخشان نیستند
تاری دیدی که پس از افزایش دمای بدن بدتر می شود، مانند دوش آب گرم یا ورزش
ناتوانی در دیدن از یک چشم
واکنش غیر طبیعی مردمک چشم در مواجهه با نور شدید
درد در چشم، به خصوص زمانی که آن را حرکت می دهید

بسته به میزان التهاب عصب بینایی، علائم می توانند به طور قابل توجهی متفاوت باشند. اگر تاری دید به از دست دادن بینایی تبدیل شود، معمولاً در عرض چند روز به اوج خود می رسد و در عرض چهار تا دوازده هفته شروع به بهبود می کند. در برخی موارد، پزشک ممکن است استروئیدها (معمولاً در رگ تزریق می‌شود) را برای درمان نوریت بینایی تجویز کند، اگرچه بسیاری از اوقات این وضعیت بدون درمان خودبه‌خود از بین می‌رود.

پیشنهاد مقاله: تاثیر سکته مغزی بر شخصیت بیمار

سکته چشمی

همچنین به عنوان انسداد شریان شبکیه (RAO) شناخته می شود انسداد یک یا چند شریان شبکیه است که در اثر لخته شدن یا تجمع کلسترول در شریان ایجاد می شود.

دو نوع RAO وجود دارد:

انسداد شریان شاخه ای شبکیه (BRAO):

این امر باعث انسداد شریان های کوچک در شبکیه می شود.

انسداد شریان مرکزی شبکیه (CRAO):

این امر یک انسداد در شریان مرکزی شبکیه است و نوعی سکته در چشم محسوب می‌شود که نیاز به مراقبت‌های فوری پزشکی دارد.
علاوه بر کاهش دید ناگهانی، بدون درد و تاری در یک چشم، سکته چشم می تواند منجر به از دست دادن ناگهانی بینایی شود. این وضع می تواند در تمام یا بخشی از یک چشم رخ دهد.

علل تاری دید در یک چشم

علائم دیگر سکته چشمی شامل موارد زیراست:

از دست دادن دید محیطی
تحریف دید
نقاط کور
درمان موثری برای این بیماری وجود ندارد. مهمترین کار این است که مطمئن شوید که دچارانفارکتوس شریان مغزی یا سکته نمی‌شوید. اگر این بیماری به سرعت تشخیص داده شود می تواند در پیشگیری از خطرات جدی موثر باشد.

برخی از روش هایی که ممکن است برای درمان این وضعیت مفید باشند عبارتند از:

تنفس در مخلوط دی اکسید کربن و اکسیژن که باعث گشاد شدن شریان های شبکیه می شود.
برداشتن مقداری مایع از چشم برای اینکه لخته از شبکیه دور شود
داروی لخته شکن

نوروپاتی بینایی ارثی Leber

مردان بیشتر از زنان به این بیماری چشمی مبتلا می شوند. نوروپاتی ارثی بینایی لبر معمولاً زمانی شروع می‌شود که بزرگسالان جوان تاری یا از دست دادن بینایی مرکزی را در یک چشم تجربه می‌کنند و ماه‌ها یا سال‌ها بعد این مشکل  با از دست دادن بینایی در چشم دیگر همراه خواهد بود.

این وضعیت بدون درد است و معمولاً با علائم دیگری همراه نیست. در این مرحله، هیچ درمان موثری برای بیماری ارثی لبر وجود ندارد. اما گاهی اوقات از مکمل های آنتی اکسیدانی استفاده می شود و دانشمندان در حال کار بر روی درمان های ژنتیک درمانی هستند.

پیشنهاد مقاله: قرمز شدن چشم و راه های درمان آن

علل تاری دید

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

در واقع، هر زمان که در یک چشم (یا هر دو چشم) تاری دید را تجربه کردید، وقت آن است که به چشم پزشک مراجعه کنید. از آنجایی که ممکن است یک چشم دچار نزدیک بینی یا دوربینی شود در حالی که چشم دیگر دید کامل خود را حفظ کرده باشد لازم است این مشکل توسط چشم پزشک بررسی شود و با استفاده از عینک، لنزهای تماسی یا جراحی انکساری آن را اصلاح  نمایند.

چه زمانی تاری دید در یک چشم یک اورژانس تلقی می شود؟

اگر شروع تاری دید در یک چشم ناگهانی باشد، بهتر است به دنبال درمان فوری پزشکی باشید. اگر بینایی خود را در هر دو چشم به طور کلی از دست بدهید نیز لازم است سریعا به اورژانس مراجعه نمایید. همچنین اگراین مشکل با علائم دیگری همراه باشد، می تواند نشانه یک بیماری زمینه ای باشد.

سایر علائم نگران کننده عبارتند از: 

چشم درد
دیدن هاله های اطراف چراغ ها
دوبینی
بی حسی یا ضعف فقط در یک طرف بدن
سردرد فوق العاده دردناک
سرگیجه
گیجی
از دست دادن توانایی صحبت کردن
احساس عبورسایه ا ز مقابل  چشم یا کشیده شدن پرده از کنار، بالا یا پایین

به عنوان یک قاعده کلی، وقتی نوبت به مشکلات بینایی می‌رسد، هرگز در مراجعه سریع به چشم پزشک تردید نکنید. مخصوصا در زمانی که تاری دید به صورت ناگهانی بروز کرده باشد یا با علائم دیگری همراه باشد باید فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

بیشتر بخوانید: مشکلات چشمی شایع در دوران سالمندی

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.


سوالات متداول

تاری دید چیست؟

مشکل تاری دید در یک چشم Blurry Vision چه تدریجی یا ناگهانی، می تواند یک علامت هشدار دهنده باشد وباید سریعا مورد بررسی قرار گیرد.

علت تاری دید چیست؟

اگرچه ممکن است شبیه به نظر برسند، اما بین دید “تاری” و ” دید ابری” تفاوت وجود دارد. تاری دید به این معنی است که آنچه می بینید خارج از تمرکز است اما دید ابری شرایطی است که به نظر می رسد به همه چیز از میان مه یا ابر نگاه می کنید.

آمبلیوپی؟

آمبلیوپی که به عنوان “تنبلی چشم” نیز شناخته می شود، باعث تاری دید تنها در چشم آسیب دیده می شود.

سکته چشمی چیست؟

انسداد یک یا چند شریان شبکیه است که در اثر لخته شدن یا تجمع کلسترول در شریان علاوه بر کاهش دید ناگهانی، بدون درد و تاری در یک چشم، سکته چشم می تواند منجر به از دست دادن ناگهانی بینایی شود. این وضع می تواند در تمام یا بخشی از یک چشم رخ دهد

این مقاله چه میزان برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست