1. پرستار آراد
 2. پرستار سالمند

پرستار سالمند

بزرگان و سالمندان ستون فقرات جامعه ما هستند و در سالهای طلایی خود شایسته بهترین مراقبت و حمایت هستند. برای نگهداری از سالمندان وجود یک پرستار سالمند باتجربه و خبره الزامی است تا با عشق و مراقبتی که شایسته آن هستند از او پرستاری کند. در مرکز پرستاری پرستار آراد این امکان فراهم شده است.

درباره پرستاران سالمند

دوران سالمندی یک روند طبیعی در زندگی تمامی افراد است و فرایندی مشترک برای تمامی انسانهاست با توجه به اینکه در دوران سالمندی عملکرد فیزیکی شخص پایین می اید ممکن است فرد برخی تواناییهای خود را از دست بدهد و در نهایت پدیده سالمندی بر قابلیت و توانایی شخصی و تحرک فرد سالمند تاثیر می گذارد . تبعات این پدیده بر کیفیت زندگی افراد تأثیرگذار است و اغلب دیده شده که فرد سالمند علیرغم اینکه در دوران جوانی خود فرد پرانرژی و فعالی بوده است دچار افسردگی دوران سالمندی شده که ناشی از عملکرد پایین فیزیکی آنهاست و آنان را دچار ضعف اعتماد به نفس کرده است .

پرستار سالمند کیست؟

پرستار سالمند در منزل ( elderly care ) از طیف گسترده ای سالمندان با مشکلات جسمی و روانی مختلف مراقبت می کند. هر فردی در طول زندگی خود به کمک سایرین نیاز پیدا می کند . اما در مورد سالمندان این نیاز ممکن است در تمام طول زمان حیات ادامه داشته باشد. اطرافیان سالمندان به عنوان مراقبین خانوادگی سالمند اغلب نمی توانند در تمام طول مدتی که سالمند نیازمند کمک است در دسترس او قرار داشته باشند. در این شرایط سالمند و اعضای خانواده اقدام به کمک گرفتن از فردی متخصص و قابل اعتماد برای سالمند می کنند.

مراقب سالمند به صورت اختصاصی مراقبت های ویژه دوران سالمندی را در منزل ارائه می دهد. این گروه از پرستاران آموزش های اختصاصی مراقبت از سالمندان را فراگرفته اند و متناسب با نیاز سالمند به ارائه خدمات می پردازند.

پرستار سالمند در منزل همانطور از نامش پیدا است به انجام مراقبت و نگهداری از سالمند می پردازد. این گروه از مراقبین بدون نظرپزشک اقدام مراقبتی تخصصی انجام نمی دهند.

طیف خدماتی که مراقب یا پرستار انجام می دهند بسیار متغییر است و با توجه به اینکه سالمند تا چه حدی از توانایی جسمانی و روانی برخوردار است اقدامات مشخصی انجام می دهند.

بسیاری از سالمندان قادر به انجام فعالیت های مربوط به خود هستند اما در انجا امور پیچیده نیاز به حمایت دارند. برخی دیگر از سالمندان کاملا وابسته بوده و برای انجام کوچکترین فعالیتی نیاز به کمک دارند. اما به طور کلی مراقب یا پرستار وظایف خاصی بر عهده دارند.

پرستار سالمند
وظیفه پرستار سالمند در منزل چیست؟

انجام امور روزمره سالمند:

 • رانندگی برای سالمند
 • انجام امور منزل سالمند
 • حمام کردن و نظافت سالمند
 • تعویض و پوشیدن لباس سالمند
 • تعویض پوشینه و تخلیه کیسه ادرار سالمند
 • تهیه غذای رژیمی و برنامه غذایی
 • کمک به خوردن غذا
 • کمک به جابجایی از تخت و ویلچر و صندلی
 • کمک به انجام فعالیت های ورزشی و پیاده روی
 • انجام امور اداری مانند پرداخت قبوض
 • همراهی سالمند برای ملاقات های پزشکی
 • توجه به محسط پیرامون سالمند و انجام اقدامات لازم در جهت حفظ سلامت سالمند
پرستار سالمند
چرا خانواده ها اقدام به استخدام پرستار در منزل می کنند 

خانوده هایی تمایل به استخدام مراقب سالمند دارند که هدف انها حفظ یا  افزایش استقلال سالمند باشد. یکی دیگر از دلایل استفاده از خدمات مراقبتی در منزل تمایل به اقامت سالمند در منزل است. اغلب سالمندان تمایل دارند دوران سالمندی خود را در منزل خود به سر ببرند.  و استفاده از خدمات مراقبتیث بهترین گزینه برای این گروه از سالمندان است. از دیگر علل استفاده از خدمات پرستار در منزل عبارتند از:

 • اشتغال مراقبین خانوادگی در طول روز
 • نیاز به استراحت مراقبین خانگی
 • کاهش هزینه های ناشی از نگهداری سالمندان در آسایشگاه
 • ایجاد شرایط برای حضور خانواده در کنار سالمند
 • حضور یک مراقب در کنار سالمندان تنها
 • دوری مسافت اعضای خانواده از سالمند
 • نیاز به ارائه خدمات مراقبتی تخصصی
در زمان استخدام مراقب سالمند باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

به عنوان یک کارفرما در زمان استخدام مراقب باید تمام مراحل را در زمینه بررسی شرایط و فرد معرفی شده از مرکز مراقبتی در منزل انجام دهید.

گاها افراد اقدام به استخدام مراقبینی می کنند که بدون وابستگی سازمانی و کاملا مستقل عمل می کنند. این موضوع به دلایل امنیتی می تواند برای سالمند خطرآفرین باشد.

با مراقب جلسه حضوری مصاحبه برگزار کنید. طی جلسه توانمندی های مراقب را ارزیابی کنید. توجه کنید که مراقب کاملا به وظایف کاری خود اشراف داشته باشد.

مراقب باید تجربه کاری مراقبت از سالمند را داشته باشد.

پرستار سالمند

معیارهای مورد نظر و انتظارات خود را در زمینه مراقبت از سالمند با مراقب در میان بگذارید و اطمینان حاصل کنید مراقب با انجام  دادن هیچ یک از آنها مشکلی نداشته باشد.

تجربه ی کاری گذشته مراقب را با دقت بررسی کنید. در این زمینه می توانید از کارفرماهای قبلی گزارش عملکرد او را جویا شوید و میزان رضایت مندی آنها را مورد سوال قرار دهید.

از سو سابقه و عدم اعتیاد مراقب از طریق مراکز معرف اطمینان حاصل کنید.

می توانید دوره ی آزمایشی برای بررسی مهارت های مراقب در نظر بگیرید و چگونگی عملکرد او را از نزدیک بررسی کنید.

زمانبندی فعالیت مراقب و پرستار چگونه است؟

زمان کاری پرستار به درخواست خانواده و بر اساس وضعیت سالمند تعیین می شود. برخی از نیاز به مراقب شبانه روزی داشته دارند اما بسیاری از سالمندان تنها در طول روز از خدمات پرستاری در منزل استفاده می کنند و در مواردی نیز مراقب در طول شب به مراقبت از سالمند می پردازد.

پاسخگویی به سوالات متداول

یکی از خطرهای دوران سالمندی سوق دادن سالمند به سمت زندگی بی تحرک است و اطرافیان سالمند به جهت رعایت احوال فرد ترجیح می دهند . امور شخصی مربوط به سالمند را خود انجام دهند و فعالیت های سالمند کاهش می یابد که این مساله از نظر پزشکان مفید نمی باشد و بارزترین اثر آن افسردگی سالمند می باشد در صورتیکه می بایست تمایلات سالمند در انجام امور روزانه خود برانگیخته و تشویق به فعالیت نمایند و این امر کمک می نماید که استقلال فرد حفظ شود .
بر خلاف تصور عموم دوره سالمندی صرفا دوره گذران عمر نیست و نباید روزهای این دوران بدون هدف سپری شوند بلکه این دوره :دوره زندگی با کیفیت بهتر است .باید تمامی افراد برای این دوره از زندگی خود اهداف و برنامه هایی داشتنه باشند و اگر چنین نیست باید به آنها کمک شود تا اهدافی مشخص شود و با شادکامی این دوران را سپری نمایند و تجاربی را به دست آورند که در طول زندگی خود همیشه میل به انجام آنها داشتند .

گالری تصاویر پرستاران سالمند

تصاویری از پرستاران و سالمندانی که افتخار همکاری با آنها را داشته ایم

حق زندگی

آزادی محل زندگی، خانواده و دیگر مداخله‌کنندگان درمانگر باید حق سالمند را در انتخاب محل زندگی رعایت نمایند، سالمند را باید از خطرات احتمالی هر موقعیت آگاه کرد.

حضور و نقش فعال اطرافیان

حفظ روابط اجتماعی با خانواده و دوستان حق طبیعی سالمندان است. تقویت نقش مهم خانواده در ارائه حمایت‌های اجتماعی می‌بایست مدنظر قرار گیرد. در صورت عدم وجود نزدیکان حمایت گر این نقش به عهده مراکز توانبخشی و درمانی سالمندان و داوطلبان می‌باشد.

مناسب سازی محیط زندگی

محیط زندگی سالمند باید با نیازهای خاص وی مطابقت داشته باشد، در صورت کاهش استقلال فرد سالمند به هر دلیلی وی می‌تواند در منزل دوم خویش تحت مراقبتهای ویژه بخشهای دولتی یا غیردولتی قرار گیرد. ارتقاء کیفیت زندگی و آسایش جسم و روح سالمند باید هدف نهایی پروژه خدمت‌رسانی باشد
برخورداری از فضای خصوصی و اجتماعی ویژه سالمند می‌بایست در مراکز درمانی و توانبخشی مدنظر قرار گیرد

ارج نهادن به فعالیتهای سالمند

حفظ و نگهداری تواناییهای انجام فعالیتها تا حد امکان سالمندان با سطح شناختی پایین نیز نیاز به ابراز وجود دارند. مشارکت فعال سالمندان از احساس پوچی و بی‌ارزشی آنان پیشگیری می‌کند.

زندگی اجتماعی علی‌رغم محدودیت‌ها

آزادی عمل در برقراری ارتباط حق مسلم سالمند است. خدمات اجتماعی می‌بایست با توجه به شرایط دوران سالمندی متناسب سازی شود. سالمندان باید از حقوق فردی واجتماعی خود مطلع شوند.

آزادی انجام فعالیتهای مذهبی

مراکز خاص سالمندان باید محلی برای ادای مراسم مذهبی داشته باشد.حفظ و تکریم سالمند با هر دین و مذهب. رعایت و حفظ اصول مذهبی مورد قبول فرد سالمند.

فهرست