1. پرستار آراد
 2. مقالات
 3. عفونت چشم در نوزادان چه علایمی دارد و روش های درمان آن کدامند ؟

عفونت چشم در نوزادان چه علایمی دارد و روش های درمان آن کدامند ؟

عفونت چشم در نوزادان eye-infection یکی از عفونت های شایع در نوزادان است که ممکن است به دلایل مختلفی بروز نماید. با دانستن دلایل بروز این مشکل و مشورت با پزشک درمان های مناسبی برای معالجه این مشکل وجود دارد. شرکت پرستاری  پرستار آراد یکی از معتبر‌ترین مراکز در ارائه خدمات مراقبتی و بهداشتی به همشهریان گرامی می باشد. کادر مجرب و آموزش دیده این مرکز در قالب پرستار کودک، پرستار سالمند و پرستار بیمار آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به ارائه خدمت بپردازد.

چشم یک نوزاد
آیا علائم زیر را در کودک خود مشاهده میکنید؟

– ترشحات زرد یا سبز (چرک) در چشم
– چسبیدن پلک ها به هم پس از خواب
– برگشت چرک و ترشحات چشمی در طول روز پس از پاک کردن چشم که اغلب ناشی از عفونت باکتریایی چشم هستند.

پیشنهاد مقاله: پرستار کودک مبتلا به سندرم داون

تورم باکتریایی

این تورم یک عفونت باکتریایی چشمی است. نشانه اصلی آن پلک های به هم چسبیده به وسیله چرک بعد از مدتی خوابیدن است. این تورم ممکن است در یک یا هر دو چشم وجود داشته باشد.

تورم ویروسی و عفونت چشم در نوزادان

این تورم یک نوع عفونت ویروسی چشم است. نشانه اصلی آن صورتی رنگ بودن قسمت های سفید چشم است. چشم ها نیز پر از اشک میشوند. معمولاً در چشم ها چرکی وجود ندارد.

تخلیه طبیعی مقدار کمی مخاط خشک شده فقط در گوشه چشم

در این شرایط حتی ممکن است مخاط خارج شده از چشم چرکی نباشد ولی اغلب به دلیل لمس کردن چشم ها با دستهای کثیف، ترشحات به رنگ کرم تغییر پیدا می کنند. در این شرایط به جز پاک کردن ترشحات چشم با آب گرم، نیاز به درمان دیگری نیست.

بیماری نوزاد
انسداد مجرای اشک

مجرای اشک مسدود شده در 10٪ نوزادان وجود دارد. علامت اصلی آن، آبریزش مداوم چشم است. چشم ها پر از اشک شده و همانند زمان گریه کردن از چشم ها جاری می شود. این امر حتی هنگامی که کودک شما گریه نمیکند هم اتفاق می افتد.

جسم خارجی در چشم

وجود ذرات ریز مانند ماسه، خاک یا خاک اره در چشم میتوان عامل اصلی عفونت های چشمی باشد. ذرات شن اغلب زیر پلک بالا گیر می کنند. اگر برداشته نشود، چشم با تولید چرک واکنش نشان می دهد. این نوع عفونت چشم در نوزادان با استفاده از قطره چشمی آنتی بیوتیکی بهبود نیافته و کودکان دائما از احساس وجود چیزی در چشم خود شکایت دارند.

سلولیت پلک

این بیماری یک عفونت عمیق پلک و بافت های اطراف آن است. علامت اصلی آن پلک قرمز، متورم و بسیار حساس است. ممکن است چشم متورم شود.( معمولاً فقط در یک چشم). این می تواند مشکلی باشد که توسط التهاب باکتریایی ایجاد می شود. عفونت چشم به سمت داخل گسترش می یابد. معمولاً این امر ناشی از عفونت سینوس اتموئید است.

پیشنهاد مطالعه: قرمز شدن چشم و راه های درمان آن

علائم عفونت باکتریایی چشم

ترشحات زرد یا سبز یا چرک در چشم
چرک خشک شده روی پلک ها و مژه ها
چسبیدن مژه ها بهم، بلافاصله پس از بیدار شدن
در بعضی موارد ، قسمت سفیدی چشم ممکن است قرمز یا صورتی شود
پلک ها اغلب پف کرده اند

 

توجه داشته باشید قبل از استفاده از داروها و معالجات خانگی برای چشم، بهتر است با یک چشم پزشک مشورت کنید. برخی از عفونت های چشم می توانند جدی باشند.

درمان های موثر خانگی برای درمان عفونت چشم در نوزادان

آب نمک

آب نمک یا سرم نمکی یکی از موثرترین داروهای خانگی برای درمان عفونت چشم در نوزادان است. سرم نمکی استریل چشمی عملکردی شبیه به قطره های اشک انسان دارد، که چشم شما برای تمیز کردن خود به صورت طبیعی از آن استفاده میکند. نمک همچنین دارای خواص ضد میکروبی است. به همین دلیل، سرم نمکی عفونت چشم را درمان کند.
محلول نمکی استریل را می توان از داروخانه خریداری کرد.

چای کیسه ای(Tea bag)

قرار دادن کیسه های چای خنک روی چشم، در حالی که چشم ها بسته هستند می تواند راهی برای کاهش التهاب چشم باشد. این روش می تواند یک درمان خانگی موثر برای عفونت چشم در نوزادان باشد.

برخی از انواع چای دارای خواص ضد التهابی و تسکین دهنده هستند. به عنوان مثال، مطالعات نشان داده است که چای سبز، بابونه، رویبوس و چای سیاه همه دارای خواص ضد التهابی هستند. به همین دلیل، استفاده از کیسه های چای روی چشم می تواند یک روش موثر برای کاهش تورم ایجاد شده باشد. به خاطر داشته باشید که اگرچه درمان های ضد التهابی می توانند علائم را تسکین دهند، اما عفونت چشم باید با رفع علت ایجاد آن، درمان شود.

پیشنهاد مقاله: چالش های پرستار کودک بازیگوش و راه حل آن

کمپرس گرم

اگر چشم های کودک شما آلوده یا تحریک شده باشد، کمپرس گرم می تواند به شما کمک کند. مطالعه ای روی 22 شرکت کننده نشان داد که کمپرس گرم می تواند باعث بهبود سلامت چشم در افراد با چشم سالم شود.

کمپرس های گرم ممکن است بتوانند درد و التهاب را تسکین دهند زیرا انسداد های چشمی را کاهش می دهد. کمپرس آب گرم همچنین می تواند به تسکین علائم خشکی چشم کمک کنند.
توجه به این نکته مهم است که اگرچه کمپرس گرم ممکن است باعث تسکین شود، اما در واقع نمی تواند این بیماری را درمان کند.

ضد عفونی عفونت چشم در کودکان

در اینجا چند نکته برای ساخت کمپرس گرم برای درمان عفونت چشم در نوزادان آورده شده است:

پارچه ای را در آب گرم خیس کنید و آن را به آرامی به چشم کودک بمالید
از آب نسبتا گرم استفاده کنید تا کودک خود را نسوزانید
مطمئن شوید که پارچه ای که استفاده می کنید تمیز است ، بنابراین چشم های نوزاد را در معرض میکروب های بیشتر قرار ندهید.

شیر مادر

این کار ممکن است در ابتدا غیرمعمول به نظر برسد، اما در واقع شیر مادر یک راه خوب برای ایجاد تسکین در نوزاد است. وقتی نوزاد شما به عفونت چشم مبتلا است، ما اکیداً توصیه می کنیم برای هرگونه عفونت چشم در نوزادان با پزشک مشورت کنید. با این وجود می توانید مقداری کمی پنبه را به شیر مادر آغشته کرده و دور چشم نوزاد بمالید تا کودک شما کمی تسکین یابد.

آنتی بیوتیک ها برای درمان عفونت چشم در نوزادان

باکتری های قوی باعث عفونت های خاصی در چشم می شوند و درمان های خانگی معمول ممکن است در برابر این دسته از باکتری ها موثر نباشند. در چنین مواردی ، بهترین گزینه استفاده از آنتی بیوتیک ها برای مبارزه مستقیم با باکتری های عفونی است(در صورت تشخیص پزشک). پزشک شما ممکن است پمادها یا قطره های بی خطر برای نوزاد شما تجویز کند. پس از آن،هر ترشح زرد رنگی که ممکن است در اطراف چشم ایجاد شود باید با استفاده از پنبه های آغشته به آب نمک برطرف شود.

ماساژ دادن

گاهی اوقات، مجرای اشکی دچار انسداد شده و چشم نوزاد شما تحریک می شود. در این موارد بهتر است انگشتان خود را گرم کرده و ناحیه بین چشم و پل بینی را به آرامی ماساژ دهید. گرمای انگشتان به پاکسازی و رفع انسداد مجاری اشک کمک می کند. این کار را طور مرتب تا چند روز ادامه دهید. اگر مجرای اشک مسدود شود، ممکن است مایع اشک دیگر نتواند از سطح چشم تخلیه شود.

انسداد می تواند باعث آبریزش چشم شود و ممکن است ترشحات چسبنده در گوشه ها ایجاد شود.
طبق آکادمی چشم پزشکی آمریکا، تقریباً 20 درصد نوزادان مجرای اشک مسدود شده دارند.به وجود آمدن این شرایط دور از تصور نیست زیرا انتهای مجرای اشک نوزاد، هنگام تولد به درستی باز نشده است. مجرای اشک مسدود شده می تواند روی یک یا هر دو چشم نوزاد تأثیر بگذارد.

پیشنهاد مقاله: مزایای پرستار کودک برای مسافرت

عفونت چشم در نوزادان هنگام تولد

بسیاری از اوقات، پزشکان، خود قطره های چشمی را برای کودک استفاده می کنند تا از او در برابر هرگونه عفونت که ممکن است بلافاصله پس از تولد مستعد آن باشد، محافظت کنند..

کودک دارای چشمان حساسی است و هرگونه عفونت یا تحریک می تواند فوراً باعث بی قراری او شود. با هدف تسکین درد نوزاد، می توانید علت عفونت را بررسی کنید و از داروهای مناسب استفاده کنید یا بر این اساس با پزشک متخصص اطفال خود مشورت کنید.


سوالات متداول

عفونت چشم چیست؟

عفونت چشم در نوزادان eye-infection یکی از عفونت های شایع در نوزادان است که ممکن است به دلایل مختلفی بروز نماید. با دانستن دلایل بروز این مشکل و مشورت با پزشک درمان های مناسبی برای معالجه این مشکل وجود دارد.

علت عفونت چشم چیست؟

– ترشحات زرد یا سبز (چرک) در چشم
– چسبیدن پلک ها به هم پس از خواب
– برگشت چرک و ترشحات چشمی در طول روز پس از پاک کردن چشم که اغلب ناشی از عفونت باکتریایی چشم هستند.

تورم باکتریایی چیست؟

این تورم یک عفونت باکتریایی چشمی است. نشانه اصلی آن پلک های به هم چسبیده به وسیله چرک بعد از مدتی خوابیدن است. این تورم ممکن است در یک یا هر دو چشم وجود داشته باشد.

علت بسته شدن مجرای اشک چیست؟

جسم خارجی در چشم و سلولیت پلک

3.2/5 - (84 امتیاز)

3 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • عالی

  پاسخ
 • سلام ممنون از برنامه خوبتان
  من کودکم الان ۳۰روزه هستش تقریبا الان ۲۰روزهستش که چشم چپش هم آب میکنه وهم گوشه چشمش عفونت جمع میشه والانم تقریبا دوسه روزه که وقتی میخوابه پلک پایین چشمش بیشتراز حد مجاز پایین میاد من چیکار باید انجام بدم ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
 • ستار حق پناه
  2023/02/15 20:04

  پسرم چهار ماهش شده
  اما هنوز هم چرک زرد همون عفونت جمع میشه تو چشمش چکار کم

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست