1. پرستار آراد
  2. مقالات
  3. باید ها و نباید های مصرف سیر در دوران شیردهی

باید ها و نباید های مصرف سیر در دوران شیردهی

آیا از فواید یا عوارض مصرف سیر Consumption of garlic  در دوران شیردهی اطلاع دارید؟ آیا  مصرف سیر برای کودک شما بی خطر است یا باید از آن اجتناب کنید؟ اگر نگران خوردن سیر و تأثیر آن بر کودک شیر مادر هستید، تنها نیستید. آنچه درمورد سیر و شیردهی باید بدانید در اینجا آورده شده است. مرکز پرستاری پرستار آراد  با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاردر منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به همشهریان گرامی ارائه خدمت نماید.

سیر گیاهی است که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرد و در بسیاری از دستور العمل های آشپزی در سراسر جهان یافت می شود. اما، سیر چیزی فراتر از یک طعم دهنده برای غذا است. در طول تاریخ، مزایای پزشکی سیر به خوبی ذکر شده است. منشا واقعی سیر مشخص نیست.

سیر در دوران شیردهی

با این وجود، استفاده از سیر حداقل به 5000 سال قبل از مصر باستان برمی گردد. این در مقبره شاه  Tut پیدا شده است، و سوابق استفاده از آن در طب یونان باستان، روم و چین وجود داردسیر حاوی ویتامین‌ها، مواد معدنی و اسیدهای آمینه است. همچنین از ترکیبات گوگرد تشکیل شده است که بیشتر خواص مفید آن برای سلامتی و البته بوی قوی آن است.در طول قرن ها، سیر برای درمان عفونت، تورم و مشکلات هضم مصرف می شده است. امروزه نیز استفاده از سیر بسیار است. این غذا، یک مکمل غذایی و یک گیاه دارویی است.

پیشنهاد مقاله: مزایا و معایب داروهای گیاهی که باید بدانید

مصرف سیر و شیردهی

خوردن سیر در دوران شیردهی کاملاً بی خطر است. تا زمانی که شما و کودکتان سیر موجود در رژیم غذایی خود را تحمل می کنید، نیازی به تلاش برای اجتناب از آن نیست. خوردن سیر به مقدار متوسط ​ می تواند برای سلامتی و شیر مادر بسیار مفید باشد

تأثیر مصرف سیر بر طعم شیر مادر

سیر حاصل از غذاهایی که می خورید به شیر شما وارد می شود. بوی شدید و تند سیر نه تنها می تواند بوی شیر را تغییر دهد، بلکه می تواند طعم شیر مادر را نیز تغییر دهد.

آیا مصرف سیر می تواند باعث ایجاد قولنج شود؟

برخی از نوزادان طعم سیر را دوست دارند و به هیچ وجه از آن ناراحت نیستند. اما، دیگران ممکن است کلافه و تحریک شوند. برای نوزادانی که از قولنج رنج می برند، سیر یکی از غذاهایی است که ممکن است در ایجاد آن بیماری موثر باشد. اگر فکر می کنید سیر برای فرزندتان مشکلاتی ایجاد می کند، بهتر است برای مدتی آن را از رژیم غذایی خود حذف کنید تا ببینید آیا تفاوتی ایجاد می کند یا نه.

سیر برای خانم باردار

آیا مصرف سیر باعث افزایش شیر می شود؟

اعتقاد بر این است که سیر یک گیاه شفابخش است و سالهاست که به عنوان یک گیاه درمانی برای تحریک تولید شیر مادر و افزایش عرضه شیر مادر استفاده می شود.هنگام تحقیقات، مشاهده شد که وقتی مادران شیرده سیر مصرف می کنند، نوزادان آنها مدت بیشتری در پستان می مانند و از شیر مادر تغذیه می کنند. و از آنجا که افزایش شیرخوردن  می تواند منجر به افزایش میزان شیر مادر شود، این امر ممکن است یکی از دلایلی باشد که سیر می تواند به مادران شیرده کمک کند شیر مادر بیشتری تولید کنند.

پیشنهاد مقاله: دلایل بیماری حرکت یا ماشین گرفتگی چیست؟

 چگونه می توان شیر مادر را با مصرف سیر افزایش دهیم:

استفاده از سیر برای افزایش شیردهی:

از طریق غذاهایی که می خورید به راحتی می توانید یک یا دو حبه سیر را به رژیم روزمره خود اضافه کنید. می توانید از آن برای طعم دادن به انواع غذاها از جمله سبزیجات، گوشت، ماکارونی و غذاهای دریایی استفاده کنید. فقط به یاد داشته باشید، مانند هر چیز دیگری، شما باید سیر را به میزان متوسط ​​بخورید.

مکمل های سیر

با افزودن حبه تازه سیر به وعده های غذایی که تهیه می کنید، بهترین روش برای بهره مندی از سلامت و خواص غذایی سیر به طور طبیعی است.

شما نباید از مکمل های سیر یا مقادیر زیاد سیر برای اهداف پزشکی استفاده کنید، مگر اینکه پزشک یا متخصص طب گیاهی آموزش دیده آن را برای شما تجویز کند. درست مثل هر گیاه یا داروی دیگر، همیشه قبل از شروع هرگونه مکمل با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود صحبت کنید

بیشتر بخوانید: پرستار زوج سالمند + هزینه استخدام پرستار زوج سالمند

فواید مصرف سیر برای شیردهی:

شیردهی را تقویت می کند:

علاوه بر این که به افزایش تولید شیر مادر برای مادران شیرده کمک می کند، همچنین پیشنهاد شده است که کودکانی که طعم سیر موجود در شیر مادر را دوست دارند بسیار خوب شیر می خورند و شیر بیشتری تولید میشود .

به عنوان یک ضد عفونت عمل می کند:

از سیر برای درمان عفونت های باکتریایی و ویروسی استفاده شده است. این گیاه ممکن است به دور نگه داشتن یا کوتاه شدن دوره بیماری کمک کند.

خواص ضد قارچی دارد:

خوردن سیر ممکن است باعث جلوگیری از رشد بیش از حد قارچ ها  هنگام مصرف یک دوره آنتی بیوتیک شود. همچنین سیر می تواند به سیستم ایمنی بدن مادر و کودک کمک نماید و سبب پیشگیری از بروز برفک گردد .

سلامت قلب را بهبود می بخشد:

سیر رگ های خونی را گشاد می کند بنابراین می تواند به کاهش فشار خون کمک کند. همچنین برای کاهش کلسترول، رقیق شدن خون و کاهش خطر حمله قلبی استفاده می شود.

سایر موارد استفاده و فواید مصرف سیر:

سیر ممکن است در درمان سرماخوردگی، بی خوابی، آسم و سرطان مفید باشد.

از سلامت دستگاه گوارش پشتیبانی می کند:

سیر برای  بهبود هضم و تقویت دستگاه گوارش مفید است.

اگر شیر می دهید و دوست دارید سیر بخورید، این موضوع برای کودک شما کاملاً بی خطر است و حتی ممکن است به افزایش شیر شما کمک کند. اگرچه توجه داشته باشید که سیر می تواند باعث بروز قولنج در برخی از نوزادان شود، بنابراین ممکن است لازم باشد مدتی آن را ترک نمایید .

سیر برای زن حامله

هشدارها و عوارض جانبی مصرف سیردر شیردهی

اگر سیر مستقیماً به کودک داده شود، می تواند خطرناک باشد. تنها راهی که کودک شما باید از فواید سیر بهره مند شود، شیر مادر است. سیر می تواند برای برخی از زنان و برخی از نوزادان تحریک کننده باشد. اگر شما یا کودکتان سیر را به خوبی تحمل نمی کنید، استفاده از آن را متوقف کنید. سیر می تواند سطح قند خون شما را کاهش دهد. اگر از افت قند خون یا دیابت رنج می برید، از استفاده زیاد سیر خودداری کنید. استفاده زیاد از سیر می تواند خون شما را رقیق کند. در صورت استفاده از داروهای ضد انعقاد خون (رقیق کننده های خون) مراقب باشید.

پیشنهاد مقاله: بالا آوردن در نوزادان و راه درمان آن چگونه است؟

سیر به عنوان داروی درمانی شناخته شده است و مطمئناً یک ماده افزودنی سالم در رژیم غذایی برای شیردهی است.  با این حال، شما فقط باید سیر را از طریق غذاهایی که می خورید مصرف کنید و مکمل های سیر را نباید مصرف کنید مگر اینکه تحت مراقبت پزشک یا متخصص تغذیه باشید. سیر یکی از مواد تشکیل دهنده بسیاری از دستور العمل هاست که احتمالاً در دوران شیردهی حداقل مقداری سیر در رژیم غذایی خود خواهید داشت.

اگر شما و کودک خود بدون هیچ مشکلی آن را تحمل می کنید، نیازی به تلاش برای جلوگیری از آن نیست. با این حال، اگر بعد از صرف یک وعده غذایی حاوی سیر، متوجه علائمی مانند کولیک در کودک شوید، ممکن است بخواهید ببینید حذف سیر از رژیم غذایی مفید است یا خیر.

کادر متخصص و آموزش دیده این مرکز در قالب پرستار کودک، پرستار سالمند و پرستار بیمار با اندوختن تجارب ارزشمند در طی سال ها خدمت رسانی همواره آماده حضور در کنار شما عزیزان می باشد.


سوالات متداول

مزایای فوق العاده شیر برای افزایش شیر چیست؟

شیردهی را تقویت می کند، به عنوان یک ضد عفونت عمل می کند، خواص ضد قارچی دارد

مکمل های سیر چیست؟

شما نباید از مکمل های سیر یا مقادیر زیاد سیر برای اهداف پزشکی استفاده کنید، مگر اینکه پزشک یا متخصص طب گیاهی آموزش دیده آن را برای شما تجویز کند. درست مثل هر گیاه یا داروی دیگر، همیشه قبل از شروع هرگونه مکمل با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود صحبت کنید

مصرف سیر در دوران شیردهی چه تاثیری بر مادر دارد؟

خوردن سیر در دوران شیردهی کاملاً بی خطر است. تا زمانی که شما و کودکتان سیر موجود در رژیم غذایی خود را تحمل می کنید، نیازی به تلاش برای اجتناب از آن نیست. خوردن سیر به مقدار متوسط ​ می تواند برای سلامتی و شیر مادر بسیار مفید باشد

فواید مصرف سیر چیست؟

افزایش شیر، سلامت قلب را بهبود می بخشد، از سلامت دستگاه گوارش پشتیبانی می کند

2.5/5 - (11 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست