1. پرستار آراد
 2. مقالات
 3. عوارض بیهوشی در آندوسکوپی معده
عوارض بیهوشی در آندوسکوپی معده

عوارض بیهوشی در آندوسکوپی معده

دستگاه آندوسکوپی، دستگاهی است که پزشک به کمک آن می تواند به بررسی بخش های مختلفی از بدن بپردازد. همچنین از طریق آندوسکوپی می توان اقدام به برخی جراحی های محدود پرداخت. آندوسکوپ از ترکیب دو کلمه ENDO و SCOPE ساخته شده است. کلمه Endo به معنی درون و کلمه Scope به معنی دیدن می باشد. دستگاه های آندوسکوپی شامل دو نوع دستگاه قابل انعطاف و دستگاه ریجید می باشد.جهت بهره مندی در این زمینه می‌توانید یک پرستار در منزل را ازخدمات پرستاری  پرستار آراد استخدام کنید.

 آندوسکوپی کلی معده

تعریف آندوسکوپی

در روش آندوسکوپی، برای تشخیص و درمان از دستگاه آندوسکوپ استفاده می شود. در آندوسکوپی، اندام های درونی بدن مثل روده، معده و همچنین عروق خونی داخلی بررسی و یا جراحی می گردد. مزیت روش آندوسکوپی این است که به کمک این روش، احتیاجی به برش و شکاف بزرگ بر بدن نمی باشد. آندوسکوپی موجب شده که پزشک معالج، تشخیص و یا درمان را بدون این موارد انجام دهد.
پیشنهاد مقاله: چیزهایی که باید در مورد بوی بدن و عوامل ایجاد کننده آن بدانید

بررسی آندوسکوپی معده با بیهوشی

یکی از موارد کاربرد آندوسکوپی، به کارگیری این روش در معده است. منظور از بیهوشی آندوسکوپی به وجود آوردن حالت استراحت و آرامش برای بیمار در حین این روش است. لازم به ذکر است که نوع بیهوشی در آندوسکوپی با توجه به نوع مشکل تجویز می گردد. به طور کلی انواع آرامش بخش در آندوسکوپی معده شامل آرامش بخش و بیهوشی می باشد.

آندوسکوپی معده با آرامش بخش

 آندوسکوپی کامل معده

در برخی از عمل های آندوسکوپی معده، آرامش بخش به بیمار داده شده و این آرامش بخش کمک کننده به تحمل وضعیت توسط بیمار خواهد بود. چرا که در آرامش بخش موجب کاهش احساس ناراحتی توسط بیمار شده و درد ها را کم تر احساس می کند. در آندوسکوپی معده، گازی به جهت باد کردن معده و روده به کار گرفته می شود. زمانی که این گاز در این روش به کار می رود، فرد کشش احساس کرده و با آرامش بخش می توان این درد را تحمل کرد.
پیشنهاد مقاله: هیدروسفالی و هر آنچه لازم است در مورد درمان آن بدانید

آندوسکوپی معده با بیهوشی چگونه است؟

آندوسکوپی معده علاوه بر آرامش بخش، با بیهوشی کامل نیز صورت می گیرد. روش آندوسکوپی معده با بیهوشی کامل، در صورت نیاز به کار گرفته می شود. این کار به موجب نیاز بیمار صورت می گیرد. در برخی مواقع نیز بیماران خود درخواست استفاده از بیهوشی کامل می کنند و استفاده از این روش برای این دسته از بیماران، به تشخیص پزشک بستگی دارد. چرا که ممکن است بیهوشی کامل برای برخی افراد خطرات جدی به همراه داشته باشد. در بیهوشی کامل بیماران، استفاده از دارویی به اسم پروپوفول صورت می گیرد. زمانی که دوز های زیادی از پروپوفول مورد استفاده قرار می گیرد، فرد به بیهوشی کامل دست یافته و در حین عمل انجام آندوسکوپی، هوشیاری نخواهد داشت.
بیشتر بخوانید: خدمات پرستاری

شرایط بیهوشی در آندوسکوپی معده

زمانی که به تشخیص پزشک و یا درخواست بیمار، در حین آندوسکوپی بیهوشی عمومی به کار گرفته می شود، نظارت بر عمل و سلامت بیمار ضرورت دارد. به همین جهت است که بیهوشی آندوسکوپی معده ممکن است در مقایسه با آندوسکوپی بدون بیهوشی، هزینه بالاتری را در پی داشته باشد. عموما در انجام آندوسکوپی معده با بیهوشی، نیاز به حضور متخصصین بیهوشی در اتاق می باشد. برخی از افراد تمایل دارند تا برای آندوسکوپی از آرامش بخش استفاده نکنند. این دسته افراد در حین عمل آندوسکوپی بیمار بوده و شرایط را مشاهده خواهند کرد. افرادی که از آرامش بخش برای آندوسکوپی معده استفاده نمی کنند، احتمالا ناراحتی های را در حین عمل حس خواهند کرد.
لازم به ذکر است که انجام آندوسکوپی بدون آرامش بخش، نیاز به بررسی پزشک و پرسنل دارد. از دیگر شرایط آندوسکوپی معده با بیهوشی این است که افراد نباید پیش از عمل چیزی میل نمایند. توصیه می شود افرادی که قصد انجام آندوسکوپی دارند، 2 ساعت پیش از انجام آن، از نوشیدن مایعات خودداری نمایند. همچنین مواد جامد نیز 8 ساعت پیش از انجام آندوسکوپی نباید انجام شود. در صورتی که فرد در طول این ساعت بنوشد و یا چیزی میل کند، ممکن است انجام آندوسکوپی او با تاخیر همراه باشد.

 آندوسکوپی کامل معده

عوارض بیهوشی در آندوسکوپی معده چیست؟

آرامش بخش عموما خطری برای افراد به وجود نمی آورد. عارضه های استفاده از این مواد کم بوده و همچنین در کمتر از 1 درصد از عمل ها ایجاد می شود. از عوارض  بیهوشی آندوسکوپی معده می توان به افت مقطعی و کم تنفس و یا ضربان قلب در حین خواب آلودگی و یا بیهوشی اشاره داشت. لازم به ذکر است که برای جلوگیری از خطر در اثر بیهوشی آندوسکوپی معده، تیم پزشکی به طور منظم ضربان قلب و تنفش، فشار خون و اکسیژن بیمار را مورد بررسی قرار می دهند.
عموما افرادی که از آرامش بخش در حین آندوسکوپی معده استفاده کرده اند، اتفاقات حین عمل و کمی بعد از آن را به خاطر نخواهند آورد. بعد از انجام آندوسکوپی معده احتمال بروز حالت تهوع در بیمار وجود دارد. افرادی که تحت عمل آندوسکوپی معده قرار گرفته اند، عموما  پس از یک ساعت بعد از عمل به حالت نرمال بازگشته و ترخیص خواهند شد.
پیشنهاد مطالعه: رایج ترین مشکلات گوارشی سالمندان


سوالات متداول

آندوسکوپی چیست و چه کاربرداهایی دارد؟

دستگاه آندوسکوپی، دستگاهی است که پزشک به کمک آن می تواند به بررسی بخش های مختلفی از بدن بپردازد. همچنین از طریق آندوسکوپی می توان اقدام به برخی جراحی های محدود پرداخت. آندوسکوپ از ترکیب دو کلمه ENDO و SCOPE ساخته شده است. کلمه Endo به معنی درون و کلمه Scope به معنی دیدن می باشد. دستگاه های آندوسکوپی شامل دو نوع دستگاه قابل انعطاف و دستگاه ریجید می باشد.

عوارض بیهوشی در آندوسکوپی معده چیست؟

از عوارض بیهوشی آندوسکوپی معده می توان به افت مقطعی و کم تنفس و یا ضربان قلب در حین خواب آلودگی و یا بیهوشی اشاره داشت.

آندوسکوپی چیست؟

در روش آندوسکوپی، برای تشخیص و درمان از دستگاه آندوسکوپ استفاده می شود. در آندوسکوپی، اندام های درونی بدن مثل روده، معده و همچنین عروق خونی داخلی بررسی و یا جراحی می گردد. مزیت روش آندوسکوپی این است که به کمک این روش، احتیاجی به برش و شکاف بزرگ بر بدن نمی باشد.

هزینه آندوسکوپی معده چقدر است؟

که بیهوشی آندوسکوپی معده ممکن است در مقایسه با آندوسکوپی بدون بیهوشی، هزینه بالاتری را در پی داشته باشد. عموما در انجام آندوسکوپی معده با بیهوشی، نیاز به حضور متخصصین بیهوشی در اتاق می باشد

3.3/5 - (7 امتیاز)

6 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • جلیل رجبی
  2023/03/01 11:25

  ایا دکتر اندوسکپی فرد مریض را درحین عمل اندوسکپی بیهوش میکند یا نه اخه من وقتی که بهش فکر میکنم تمام موهای بدنم سیخ میشود و میترسم

  پاسخ
  • من امروز اندوسکوپی داشتم یه خواب قشنگ و راحت بعد از ۴۵ دقیقه بیدار شدم انگار هیچ اتفاقی نیفتاده بود تازه خستگیمم در رفته بود😂

   پاسخ
 • سلام منم اول محرمی آندوسکوپی با بیهوشی انجام دادم، اصلا هیچی نفهمیدم..
  به قول دوست عزیز تمام خستگی و استرسم رفع شد

  پاسخ
 • سلام من امروز آندوسکوپی با بیهوشی انجام دادم ،ولی بعداز به هوش اومدن ،سردرد شدید از پشت سر همراه با احساس نبض درآن امانم رو بریده ،یک استامینوفن هم خوردم ولی اثر نکرده ،توان بیرون رفتن که دکترویزیت کنه هم ندارم،پیشنهادتون چیه؟

  پاسخ
 • فاطمه
  2023/08/02 05:32

  من امروز اندوسکوپی با بیهوشی انجام دادم حینش بیهوش نشدم و بعد آندوسکوپی لکه های قرمزی خون مردگی‌زیر چشمم هست و عطسه که میکنم درد شدیدی تو کتف هام مخصوصا کتف چپم میگیره.علتش چی هست؟

  پاسخ
  • کارشناس پرستاری
   2023/08/03 09:01

   سلام فاطمه عزیز. امیدواریم خوب و سلامت باشید. موارد تخصصی رو بهتر هست با پزشک معالجتون درمیان بگذارید تا خدایی نکرده آسیب و عوارض بیشتری اتفاق نیافته.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست