1. پرستار آراد
  2. مقالات
  3. عوارض بیهوشی در آندوسکوپی معده
عوارض بیهوشی در آندوسکوپی معده

عوارض بیهوشی در آندوسکوپی معده

دستگاه آندوسکوپی، دستگاهی است که پزشک به کمک آن می تواند به بررسی بخش های مختلفی از بدن بپردازد. همچنین از طریق آندوسکوپی می توان اقدام به برخی جراحی های محدود پرداخت. آندوسکوپ از ترکیب دو کلمه ENDO و SCOPE ساخته شده است. کلمه Endo به معنی درون و کلمه Scope به معنی دیدن می باشد. دستگاه های آندوسکوپی شامل دو نوع دستگاه قابل انعطاف و دستگاه ریجید می باشد.

عوارض بیهوشی در آندوسکوپی معده

تعریف آندوسکوپی

در روش آندوسکوپی، برای تشخیص و درمان از دستگاه آندوسکوپ استفاده می شود. در آندوسکوپی، اندام های درونی بدن مثل روده، معده و همچنین عروق خونی داخلی بررسی و یا جراحی می گردد. مزیت روش آندوسکوپی این است که به کمک این روش، احتیاجی به برش و شکاف بزرگ بر بدن نمی باشد. آندوسکوپی موجب شده که پزشک معالج، تشخیص و یا درمان را بدون این موارد انجام دهد.

بررسی آندوسکوپی معده با بیهوشی

یکی از موارد کاربرد آندوسکوپی، به کارگیری این روش در معده است. منظور از بیهوشی آندوسکوپی به وجود آوردن حالت استراحت و آرامش برای بیمار در حین این روش است. لازم به ذکر است که نوع بیهوشی در آندوسکوپی با توجه به نوع مشکل تجویز می گردد. به طور کلی انواع آرامش بخش در آندوسکوپی معده شامل آرامش بخش و بیهوشی می باشد.

آندوسکوپی معده با آرامش بخش

در برخی از عمل های آندوسکوپی معده، آرامش بخش به بیمار داده شده و این آرامش بخش کمک کننده به تحمل وضعیت توسط بیمار خواهد بود. چرا که در آرامش بخش موجب کاهش احساس ناراحتی توسط بیمار شده و درد ها را کم تر احساس می کند. در آندوسکوپی معده، گازی به جهت باد کردن معده و روده به کار گرفته می شود. زمانی که این گاز در این روش به کار می رود، فرد کشش احساس کرده و با آرامش بخش می توان این درد را تحمل کرد.

آندوسکوپی معده با بیهوشی چگونه است؟

آندوسکوپی معده علاوه بر آرامش بخش، با بیهوشی کامل نیز صورت می گیرد. روش آندوسکوپی معده با بیهوشی کامل، در صورت نیاز به کار گرفته می شود. این کار به موجب نیاز بیمار صورت می گیرد. در برخی مواقع نیز بیماران خود درخواست استفاده از بیهوشی کامل می کنند و استفاده از این روش برای این دسته از بیماران، به تشخیص پزشک بستگی دارد. چرا که ممکن است بیهوشی کامل برای برخی افراد خطرات جدی به همراه داشته باشد. در بیهوشی کامل بیماران، استفاده از دارویی به اسم پروپوفول صورت می گیرد. زمانی که دوز های زیادی از پروپوفول مورد استفاده قرار می گیرد، فرد به بیهوشی کامل دست یافته و در حین عمل انجام آندوسکوپی، هوشیاری نخواهد داشت.

شرایط بیهوشی در آندوسکوپی معده

زمانی که به تشخیص پزشک و یا درخواست بیمار، در حین آندوسکوپی بیهوشی عمومی به کار گرفته می شود، نظارت بر عمل و سلامت بیمار ضرورت دارد. به همین جهت است که بیهوشی آندوسکوپی معده ممکن است در مقایسه با آندوسکوپی بدون بیهوشی، هزینه بالاتری را در پی داشته باشد. عموما در انجام آندوسکوپی معده با بیهوشی، نیاز به حضور متخصصین بیهوشی در اتاق می باشد. برخی از افراد تمایل دارند تا برای آندوسکوپی از آرامش بخش استفاده نکنند. این دسته افراد در حین عمل آندوسکوپی بیمار بوده و شرایط را مشاهده خواهند کرد. افرادی که از آرامش بخش برای آندوسکوپی معده استفاده نمی کنند، احتمالا ناراحتی های را در حین عمل حس خواهند کرد.

لازم به ذکر است که انجام آندوسکوپی بدون آرامش بخش، نیاز به بررسی پزشک و پرسنل دارد. از دیگر شرایط آندوسکوپی معده با بیهوشی این است که افراد نباید پیش از عمل چیزی میل نمایند. توصیه می شود افرادی که قصد انجام آندوسکوپی دارند، 2 ساعت پیش از انجام آن، از نوشیدن مایعات خودداری نمایند. همچنین مواد جامد نیز 8 ساعت پیش از انجام آندوسکوپی نباید انجام شود. در صورتی که فرد در طول این ساعت بنوشد و یا چیزی میل کند، ممکن است انجام آندوسکوپی او با تاخیر همراه باشد.

عوارض بیهوشی در آندوسکوپی معده عوارض بیهوشی در آندوسکوپی معده چیست؟

آرامش بخش عموما خطری برای افراد به وجود نمی آورد. عارضه های استفاده از این مواد کم بوده و همچنین در کمتر از 1 درصد از عمل ها ایجاد می شود. از عوارض  بیهوشی آندوسکوپی معده می توان به افت مقطعی و کم تنفس و یا ضربان قلب در حین خواب آلودگی و یا بیهوشی اشاره داشت. لازم به ذکر است که برای جلوگیری از خطر در اثر بیهوشی آندوسکوپی معده، تیم پزشکی به طور منظم ضربان قلب و تنفش، فشار خون و اکسیژن بیمار را مورد بررسی قرار می دهند.

عموما افرادی که از آرامش بخش در حین آندوسکوپی معده استفاده کرده اند، اتفاقات حین عمل و کمی بعد از آن را به خاطر نخواهند آورد. بعد از انجام آندوسکوپی معده احتمال بروز حالت تهوع در بیمار وجود دارد. افرادی که تحت عمل آندوسکوپی معده قرار گرفته اند، عموما  پس از یک ساعت بعد از عمل به حالت نرمال بازگشته و ترخیص خواهند شد.

سخن پایانی

همان‌طور که ملاحظه کردید ما در این مقاله به عوارض بیهوشی در آندوسکوپی معده پرداختیم. برای این‌که در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشید، می‌توانید یک پرستار کودک را از مؤسسه پرستار آراد استخدام کنید.

پیشنهاد مطالعه: رایج ترین مشکلات گوارشی سالمندان

3/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست