1. پرستار آراد
 2. مقالات
 3. مقالات بیماری ها
 4. روش های مراقبت از کودک مبتلا به آبله مرغان در منزل
روش های مراقبت از آبله مرغان

روش های مراقبت از کودک مبتلا به آبله مرغان در منزل

نگهداری کودک مبتلا به آبله مرغان caring-child-chickenpox  یا پرستار کودک که وظیفه نگهداری از فرزندان شما عزیزان را دارد، یکی از نگرانی های والدین است.  آبله مرغان یک عفونت شایع و قابل پیشگیری در دوران کودکی است که توسط ویروس واریسلا-زوستر ایجاد می شود. شرکت پرستاری پرستار آراد با داشتن کادری ماهر و با تجربه در خصوص مراقبت از سالمند، کودک، بیمار آماده ارائه خدمات شبانه روزی به همشهریان گرامی است.

آبله مرغان در خردسالان شایع تر و معمولا خفیف است اما می‌تواند برای کودک شما بسیار ناخوشایند باشد. هنگامیکه بزرگسالان این بیماری را می‌گیرند شدت مریضی خیلی بیشتر است. آبله مرغان برای افرادی که دچار مشکلات سیستم ایمنی هستند مانند افراد مبتلا به سرطان خون یا افرادی که داروهایی مصرف می کنند که سیستم ایمنی آنها را ضعیف می‌سازد بسیار خطرناک است.

آبله مرغان

معمولا آبله مرغان در خردسالان خفیف‌تر اما بسیار ناخوشایند است.

پیشنهاد مقاله: تقویت سیستم ایمنی کودکان : راهکار هایی که والدین و پرستار کودک باید در این مورد بدانند

علائم آبله مرغان

آبله مرغان با تب و درد شروع می شود. در طول یک یا دو روز جوش هایی روی پوست ایجاد می شود. جوش ها ایجاد خارش کرده و کودک را ناراحت می کنند. جوش ها روی پوست سر و صورت ظاهر شده و به سرعت در بدن و دست ها و پاها پخش می شوند. جوش ها بصورت لکه های صورتی ایجاد شده و سپس به تاول های کوچک پر آب تبدیل می شوند.

جوش های جدید حتی زمانیکه بعضی به تاول تبدیل شدند هم ایجاد می شوند. بعضی از کودکان فقط چند جوش می زنند ولی بعضی دیگر حتی تا 500 جوش هم می زنند. تاول ها بعد از چهار تا پنج روز خشک می شوند و پوسته ایجاد می کنند. بیشتر کودکان چند روز اول اشتهای خود را از دست داده و دچار سر درد می شوند.

نگهداری کودک مبتلا به آبله مرغان و روش انتقال آن

آبله مرغان به راحتی منتقل می شود. از آنجاییکه این بیماری از دو روز قبل ظاهر شدن جوش ها می تواند منتقل شد، اغلب بدون اینکه کسی اطلاع داشته باشد منتقل می شود. همچنین تا زمانیکه تمام تاول ها پوسته دار شوند می تواند انتقال پیدا کند.

 • ویروس از طریق بینی یا دهان وارد بدن می شود. معمولا دو تا سه هفته بعد از تماس با فرد آلوده رشد می کند.
 • بیشتر از طریق هوا منتقل می شود. ویروس می تواند چندین ساعت در هوا زنده بماند. با قرار گرفتن با فرد مبتلا در یک اتاق و یا بودن در اتاقی که قبلا فرد مبتلا در آن حضور داشته است می توان دچار آبله مرغان شد.
 • همچنین از طریق تماس مستقیم با ویروس از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. از طریق تماس با تاول یا مایع تاول می توان مبتلا به آبله مرغان شد.
 • زن باردار مبتلا به آبله مرغان می تواند آن را به کودک خود پیش از تولد منتقل کند.
 • مادرانی که آبله مرغان دارند می توانند آن را به کودکان تازه متولد شده خود منتقل کنند.

اگر یکی از کودکان شما آبله مرغان داشته باشد، به احتمال زیاد به اعضای دیگر خانواده که تابحال آبله مرغان نگرفته یا واکسن آن را نزده اند سرایت خواهد کرد. آبله مرغان بر روی اشیاء مانند ملحفه، پیشخوان یا اسباب بازی زنده نمی ماند.

پیشنهاد مقاله: چه چیزهایی برای آبله مرغان خوب است؟

مبتلا به آبله مرغان

آبله مرغان به راحتی منتقل می شود.

آیا آبله مرغان می تواند مشکلات بزرگتری ایجاد کند؟

 • کودکانی که قبل از تولد از مادران خود آبله مرغان می گیرند ممکن است با مشکلات مادرزادی مانند زخم های پوستی، مشکلات چشم، آسیب مغزی یا دست ها و پاهای کامل نشده به دنیا بیایند.
 • آبله مرغان می تواند برای نوزادان در ماه های اولیه تولد، بزرگسالان و کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند بسیار سخت و یا تهدید کننده باشد.
 • کودکان از طریق آبله مرغان می توانند دچار عفونت ریه و یا التهاب مغز شوند و نگهداری کودک مبتلا به آبله مرغان می تواند در این شرایط بسیار پیچیده شود.
 • تاول ها ممکن است با باکتری ها عفونی شده و جای آنها برای همیشه بماند. بعضی از این عفونت ها جزیی هستند و به خودی خود از بین می روند، اما بعضی از آنها ممکن است به بیماری جدی به نام فاسئیت نکروزان شود.

آیا می توان دوبار مبتلا به آبله مرغان شد؟

در بیشتر موارد تنها یکبار مبتلا به آبله مرغان می شوید که ایمنی مادام العمر گفته می شود. اما در موارد نادری ممکن است فردی دوباره مبتلا به آن شود، بخصوص اگر آنها در سن بسیار کم برای بار اول به آن مبتلا شده باشند.

پیشنهاد مقاله: همه چیز درباره بیماری آبله مرغان و روش های رسیدگی به آن

نحوه درمان و نگهداری کودک مبتلا به آبله مرغان

 • اگر کودک شما مبتلا به آبله مرغان است به او آسپرین و یا هر دارویی که محتوی آسپرین است ندهید. آسپرین خطر ابتلا به سندرم ری را افزایش می دهد. این بیماری می تواند به کبد و مغز آسیب برساند.برای نگهداری کودک مبتلا به آبله مرغان که دچار تب شده است   از استامینوفن استفاده کنید.
 • کودک خود را تشویق کنید که پوستش را نخاراند. خراش های پوست ممکن است باعث عفونت هایی شود که از طریق باکتری ها وارد پوست می شوند. دکتر شما ممکن است پمادی تجویز کند که خارش را کم کند. پماد کالامین برای تسکین خارش و تحریکات پوستی مناسب است.
 • نوزادان مبتلا به آبله مرغان و بزرگسالانی که بیماری آنها سنگین است ممکن است با داروهای ضد ویروسی درمان شوند.
 • مراقب جوش های داخل گلو و دستگاه تناسلی باشید. اینها مکان های رایجی برای آبله مرغان است که به راحتی دیده نمی شود. به کودکان غذاهای نرم بدهید و ناحیه تناسلی را خشک و تمیز نگهدارید.

زمان مناسب مراجعه به پزشک در کودک مبتلا به آبله مرغان

آبله مرغان معمولا خفیف است و میتوان آن را در منزل درمان کرد. اما مانند بیشتر بیماری ها، احتمال بروز عوارض بیشتر و وخامت حال بیمار وجود دارد. در موارد زیر حتما به دکتر مراجعه کنید.

 • بعد از چند روز دوباره دچار تب شود. تب برای یک یا چند روز قطع شود و دوباره برگردد.
 • کودک شما بیمار به نظر می رسد (عدم تمایل به بازی، خوردن و آشامیدن)، بخصوص اگر با تب بالا و جوش های زیادی در دهان داشته باشد.
 • لکه های آبله مرغان بزرگ، قرمز یا خیلی متورم شود. پزشک تصمیم می گیرد که آیا کودک شما دچار عفونت باکتریایی شده است و به آنتی بیوتیک نیاز دارد.
مراقبت از نوزاد

آبله مرغان اگر خفیف باشد میتوان آن را در منزل درمان کرد.

آیا کودک مبتلا به آبله مرغان من می تواند به مهدکودک یا مدرسه برود؟

بسیاری از مدارس و مراکز تربیتی قوانینی دارند که لازم می داند که تا پنج روز بعد از ظاهر شدن جوش ها کودکان از آمدن به مدرسه خودداری کنند و در خانه بمانند. برای نگهداری کودک مبتلا به آبله مرغان و اطرافیان لازم است قرنطینه  را رعایت نمایید. هدف از این کار  محافظت از کودکان دیگر در برابر این بیماری ست. متاسفانه این قانون مانع گسترش آبله مرغان نمی شود.

آبله مرغان یک تا دو روز قبل از ظاهر شدن جوش ها مسری بوده و 12 تا24ساعت قبل از آن بیشترین میزان سرایت را دارد. این بیماری نه تنها از طریق تماس مستقیم با جوش ها که از طریق هوا نیز منتقل می شود. قانونی که فرزند شما باید در زمان بیماری در منزل بماند کارایی زیادی ندارد زیرا قبل از آن ممکن است به دیگر کودکان منتقل شده باشد.

اگر کودک شما بسیار بیمار است و نمی تواند فعالیت های روزمره را انجام دهد و یا تب دارد باید حتما در منزل بماند. در موارد خفیف که کودکان حال خوبی دارند و می توانند در فعالیت ها شرکت کنند و به آنها اجازه داده می شود می توانند به مدرسه بروند.

روش محافظت از فرزندان در انتقال آبله مرغان

بهترین راه محافظت از کودک در برابر آبله مرغان واکسیناسیون است. اگر کودک شما هنوز واکسینه نشده است و در تماس با کودک دیگر و یا عضوی از خانواده که مبتلا به آبله مرغان است قرار می گیرد اگر بلافاصله واکسن بزند می تواند در برابر بیماری محافظت شود.

اگر کودک شما دچار اختلال در سیستم ایمنی بدن است و در تماس با فردی قرار میگیرد که آبله مرغان دارد بلافاصله با دکتر او تماس بگیرید. پزشک می تواند نوع خاصی از گلوبولین ایمنی را با تعداد زیادی آنتی بادی برای جلوگیری از عفونت یا درمان زود هنگام با داروی ضد ویروس به شما بدهد.

سوالات متداول

علائم آبله مرغان چیست؟
در طول یک یا دو روز جوش هایی روی پوست ایجاد می شود. جوش ها ایجاد خارش کرده و کودک را ناراحت می کنند. جوش ها روی پوست سر و صورت ظاهر شده و به سرعت در بدن و دست ها و پاها پخش می شوند. جوش ها بصورت لکه های صورتی ایجاد شده و سپس به تاول های کوچک پر آب تبدیل می شوند.

چگونه از کودکان مبتلا به آبله مرغان مراقبت کنیم؟
ویروس از طریق بینی یا دهان وارد بدن می شود. معمولا دو تا سه هفته بعد از تماس با فرد آلوده رشد می کند. بیشتر از طریق هوا منتقل می شود.

ابتلای دوباره به آبله مرغان امکان دارد؟
در بیشتر موارد تنها یکبار مبتلا به آبله مرغان می شوید که ایمنی مادام العمر گفته می شود. اما در موارد نادری ممکن است فردی دوباره مبتلا به آن شود، بخصوص اگر آنها در سن بسیار کم برای بار اول به آن مبتلا شده باشند.

چگونه ازکودک خود محافظت کنیم؟
بهترین راه محافظت از کودک در برابر آبله مرغان واکسیناسیون است. اگر کودک شما هنوز واکسینه نشده است و در تماس با کودک دیگر و یا عضوی از خانواده که مبتلا به آبله مرغان است قرار می گیرد اگر بلافاصله واکسن بزند می تواند در برابر بیماری محافظت شود.

3.9/5 - (9 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست