1. پرستار آراد
 2. مقالات
 3. پرستار کودک در منزل حرفه ای چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟
پرستار کودک در منزل

پرستار کودک در منزل حرفه ای چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

پرستار کودک در منزل به دلیل حساسیت گروه سنی که با آن سر و کار دارند باید از ویژگی و مهارت های خاصی بهره مند باشد. برخی از این ویژگی ها عبارتند از:

پرستار کودک در منزل

آمادگی برای موقعیت های برنامه ریزی نشده
 • قبل از هر چیز، پرستار کودک در منزل باید برای مواقع اضطراری پیش بینی هایی را انجام دهد تا در آن زمان، بتواند بهترین تصمیمات را بگیرد. دانستن نکات حیاتی، محل لوازم و وسایل لازم در مواقع اضطراری (مانند کپسول اطفاء حریق و جعبه کمک های اولیه) برای پرستار کودک بسیار مهم است. همچنین، پرستار کودک باید ورودی و خروجی های عادی و اضطراری را به خوبی بشناسد و نیز در صورت وجود سیستم های هشداری (مانند سیستم اتوماتیک اطفاء حریق)، نحوه کار با آن را به خوبی بیاموزد. برای پرستار کودک بهتر است که قبل از شروع کار، همه این اطلاعات را از والدین بگیرد.
آگاهی از وضعیت سلامت کودک
 • دانستن شرایط خاص کودکان برای پرستار کودک بسیار مهم است. شرایط خاص برای کودکان می تواند شامل هر گونه حساسیت و یا بیماری و همچنین هر گونه مصرف دارو باشد که پرستار کودک باید حتما از آنها مطلع گردد. مطلع بودن پرستار کودک از این شرایط، علاوه بر پیشگیری از بروز مشکلات، به تصمیم گیری پرستار کودک در مواقع اضطراری نیز کمک خواهد کرد.

پرستار کودک در منزل

آگاهی از برنامه غذایی کودک
 • پرستار کودک در منزل باید از برنامه غذایی کودکان نیز باخبر باشد. اینکه چه غذاهایی برای کودکان (از طرف والدین) غیر مجاز و یا اجباری است و یا برای مثال، اگر کودک باید در کنار صبحانه، یک لیوان شیر را نیز بنوشد، پرستار کودک باید نسبت به آنها آگاهی کامل داشته باشد.
آگاهی از علاقه مندی های کودک
 • سرگرم کردن کودکان در زمان های مختلف، از وظایف مهم پرستار کودک بوده که علاوه بر شکل دادن یک رابطه عاطفی خوب میان کودکان و پرستار کودک، باعث جذاب تر شدن کار برای خود پرستار کودک نیز می شود. خواندن داستان در زمان های مختلف به ویژه قبل از خواب، انواع بازی های سرگرم کننده و آموزنده و یا ورزش های جذاب ساده خانگی از جمله کارهایی است که پرستار کودک می تواند آنها را برای سرگرم کردن کودکان در نظر بگیرد.
مسئولیت پذیر بودن
 • از پرستار کودک خواسته شده تا به خوبی مراقب کودکان باشد. پس بهتر است پرستار کودک این نکته را رعایت کند و خود را مسئول بداند. پرستار کودک نباید حتی یک لحظه چشم از کودکان بردارد. او همچنین نباید زمان مراقبت را صرف صحبت کردن با دوستان، انجام کارهای شخصی و یا کار با تلفن همراه کند. عواقب هر گونه اتفاقی برای کودکان، گریبان گیر پرستار کودک خواهد بود.

پرستار کودک در منزل

برای کودک برنامه ریزی داشته باشد
 • کودکان با برنامه های روزانه و روتین، به خوبی کنار می آیند. پرستار کودک در منزل باید به خوبی برنامه روزانه ای که والدین برای کودکشان در نظر گرفته اند اجرا کند. پرستار کودک باید دقت کند که وعده های غذایی، زمان و میزان خواب و استراحت و سرگرمی کودک به خوبی مشخص باشد. داشتن یک لیست از این برنامه، برای پرستار کودک مفید و کاربردی خواهد بود. همچنین، بهتر است پرستار کودک برای اجرای هرچه بهتر این برنامه، جزءیات را به خوبی در نظر گرفته و در صورت داشتن ابهام، حتما آن را با والدین در میان بگذارد.
شاداب، فعال و سرزنده باشد
 • سرگرم کردن کودک توسط تلویزیون و یا بازی های رایانه ای، کار دشواری نیست. اما همه ما می دانیم که یک پرستار کودک در منزل خوب، کودکان را با درگیر کردن و انجام دادن بازی ها و فعالیت های مفید سرگرم می کند. خوب است که پرستار کودک ابتدا از قوانین خانه، محدودیت ها و ممنوعیت ها و سپس علایق، بازی ها و یا اسباب بازی های مورد علاقه کودک آگاه شود. بعد از آن می تواند با در نظر گرفتن موارد گفته شده، بهترین فعالیت را برای سرگرم کردن کودک در زمان مناسب انتخاب کند.
محدودیت ها را در نظر داشته باشد
 • کودکان همیشه سعی دارند پرستار کودک را امتحان کنند. ببینند که آیا پرستار کودک اجازه می دهد آنها از محدودیت های وضع شده فراتر بروند؟ اگر پرستار کودک به آنها اجازه دهد، کودکان او را یک پرستار کودک خوب تلقی می کنند. اما پرستار کودک نباید هیچگاه تسلیم شود. پرستار کودک در منزل، باید قوانین خانه را به خوبی دانسته و آنها را کاملا رعایت کند، حتی اگر با آنها موافق نباشد. با این وجود، دانستن زمان و شرایط مناسب برای عبور اندک از بعضی محدودیت ها نیز برای پرستار کودک خالی از لطف نیست. مثلا، خوردن یک کلوچه اضافه و یا 10 دقیقه بازی بیشتر، علاوه بر اعتماد والدین، احترام و علاقه کودک را نیز به همراه دارد.
انتقاد پذیر باشد
 • هر پرستار کودک ممکن است به هر دلیلی باعث نارضایتی والدین شود. انتقاد پذیر بودن، شنیدن نگرانی والدین، سعی در جبران خسارت احتمالی و از همه مهم تر تضمین عدم تکرار چنین مسایلی، از مواردی است که پرستار کودک باید آنها را در نظر بگیرد.

پرستار کودک در منزل

انعطاف پذیر باشد
 • والدین ممکن است کمی دیرتر از زمان موعود به خانه برگردند و یا کمی زودتر از زمان مقرر شده خانه را ترک کنند. خوب است که پرستار کودک در منزل انعطاف پذیر باشد. این موضوع باعث می شود که والدین پرستار کودک را قابل اعتماد و مسئولیت پذیر بدانند.

 

در پایان، این نکات می تواند قابل تامل باشد که: کار یک پرستار کودک، دارای فراز و نشیب های متفاوتی است اما در عین حال می تواند جذاب، ارزشمند و قابل احترام باشد. مهمترین اولویت برای پرستار کودک امنیت و سلامت کودک است. پرستار کودک باید همیشه به اوضاع مسلط بوده و برای هر پیشامدی آماده باشد. با این وجود، نباید خوش گذراندن با کودکان را فراموش کند!

این مقاله چه میزان برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست