1. پرستار آراد
 2. مقالات
 3. صداهایی که هنگام خواب کودک از او شنیده می شود و دلایل آنها
شناسایی دلایل شنیده شدن صدای غیر معمول در هنگام خواب کودک

صداهایی که هنگام خواب کودک از او شنیده می شود و دلایل آنها

خواب کودک Baby sleep ، به ویژه در ماه های ابتدایی تولد ، عمیق ، آرام  یا ساکت  نیست، بلکه غیرقابل پیش بینی و بی قرار و پر از صداهای غیرمعمول است.

علت نا آرام بودن خواب کودک

اگر شما برای اولین بار پدر و مادر شده اید ، این هیاهوی شبانه می تواند برای شما استرس آور باشد . آیا قرار است هر بار که سرعت تنفس کودک کاهش می یابد یا سرعت آن بیشتر می شود ، تنفس او را بررسی کنید؟ شما انتظار نداشتید که بعد از تولد نوزاد همان الگوی خواب سابق خود را داشته باشید اما فکر می کردید که شاید بتوانید به راحتی یک یا دو ساعت بخوابید!

اگر هر صدای کوچکی که نوزاد در هنگام خواب تولید می کند شما را نگران می کند باید بدانید که، تقریباً همه این صداها طبیعی و کاملاً قابل چشم پوشی هستند.

صداهای طبیعی خواب کودک

گوش دادن به خواب کودک شما مانند بارگیری لیست پخش صداهای EMDR (نوعی روش روان درمانی) است. غرغرها و خرخر ها  ، ناله ها و داد و فریادها  صداهای  نرمالی است ، اگر هر کدام از صداهای گفته شده از نوزاد شما شنیده می شود اصلا نگران نباشید.

تنفس منظم

داخل و خارج ، داخل و خارج. می دانید این چه صدایی دارد! صداهای تنفسی منظم کودک شما ممکن است کوتاه و شیرین باشد ، تقریباً شبیه نفس نفس زدن نرم است ، اما اشکالی ندارد. ممکن است چند آه رویایی هم بشنوید .

تنفس نامنظم

بله ، ما صداهای تنفسی نامنظم را در گروه “طبیعی” قرار دادیم ،  به این دلیل که برای نوزادان تازه متولد شده ، تنفس نامنظم طبیعی است. ریه های کودک شما هنوز کامل نشده است  (یا به عبارت دقیق تر ، مغز آنها هنوز در حال بررسی نحوه ارتباط  با سایر سیستم های بدن است).

در حالی که تنفس کودک سیر تکاملی خود را طی می کند  ، در زمانهای کوتاهی تنفس کودک سرعت می گیرد یا کند می شود و گاهی نیز متوقف می شود (لحظات بسیار کوتاه ).

تنفس نا منظم و صدادار در خواب کودک

تا زمانی که این مدت زمان نسبتاً کوتاه باشد (چند ثانیه و نه چند دقیقه ) ، کودک شما مشکلی نخواهد داشت و الگوی تنفس او به حالت عادی برمی گردد .

صداهای گوارشی

نیازی نیست به شما یادآوری کنیم که کودک شما شبانه روز در حال غذا خوردن و دفع  مدفوع است ، این بدان معناست که سیستم هضم آنها نیز 24-7  ساعت  کار می کند. ممکن است هنگامی که خواب است  صدای غرغر شکم  نوزاد را بشنوید ، یا حتی ممکن است در خواب آروغ بزند یا گاز دفع کند .

اصوات تنفسی

در هنگام خواب نوزاد شما طیف وسیعی از صداهای تنفسی را دارد که همه آنها نرمال هستند شاید  شما فکر می کنید که هر صدای سوت یا خس خس مانند از نوزاد باید شما را نگران کند و احتمالا وحشت زده واکنش نشان می دهید  ، اما راستش این صداها معمولاً هنگام خواب کودک مسئله ای ایجاد نمی کنند.

مجاری تنفسی نوزادان باریک است ، بنابراین هوای خشک یا حتی کوچکترین ذره مخاط می تواند باعث ایجاد صدای سوت ، یا خس خس در هنگام خواب شود. ریفلاکس اسید یا حتی نوشیدن شیر می تواند گلوی آنها را مسدود کند و همچنین باعث ایجاد صدای تنفس ناهموار شود.

سرفه یا عطسه کودک هنگام خوابیدن نیز به همین دلایل طبیعی است. مگر اینکه علائم دیگری از بیماری را نشان دهند ، نگران نباشید.

غذا خوردن همرا ه با صدا

بله ، کودک کوچک شما همیشه گرسنه است ، حتی اگر خواب باشند و فقط 10 دقیقه قبل غذا خورده باشند. در حالی که کوچولوی شما چرت می زند ، ممکن است صداهای لب زدن ، مکیدن را زیاد بشنوید. این را به عنوان نشانه این بدانید که احتمالاً به زودی از خواب بیدار خواهد شد و می خواهد به او غذا دهید.

صداهای دیگر

اگر به نظر می رسد نوزاد شما صداهای زیادی در خواب تولید می کند باید بدانید که خیلی بیشتر از اینها می تواند باشد . نوزادان گریه می کنند ، ناله می کنند و غر می زنند. آنها ناله و غرغر می کنند؛ آنها سکسکه می کنند و می خندند.

صدای تنفس در هنگام خواب کودک

چرا خواب کودک اینقدر پر سر و صدا است؟

در بدن کوچک نوزاد شما اتفاقات بزرگی در حال انجام است و این فرایندها به دلیل اینکه نوزاد شما خواب است متوقف نمی شوند.

ارتباط رشد اندامها و خواب نا آرام کودک

پس از تولد ، برخی از سیستم های بدن کودک شما همچنان در حال رشد هستند وبه دلیل کامل نبودن ممکن است خوب کار نکنند مثل ریه ها و معده کودک . این بدان معناست که هنگام فعالیت کاستیهای بی ضرری در روند فعالیت آنها وجود دارد که کاملا طبیعی است و جزء روند رشد است .

تنفس بینی

باور کنید یا نه ، کودک شما بیشتر از طریق بینی نفس می کشد و این راه های هوایی بسیار کوچک هستند. احتقان و خشکی غشای بینی یا متورم می تواند باعث انسداد  مجرای تنفسی و تولید صدا به هنگام تنفس شود .

پیشنهاد مطالعه: علت گرفتگی بینی نوزاد در خواب و راه حل آن

چرخه خواب کوتاه

نوزادان تازه متولد شده چرخه خواب کوتاهی دارند ، به این معنی که آنها دائماً به خواب می روند و از خواب خارج می شوند. در واقع عجیب خواهد بود اگر شما حدود یک ساعت کامل آنها را بدون سرو صدا در خواب ببینید.

خواب REM

نوزادان همچنین درصد بالاتری از خواب REM دارند که حالت خواب سبک تری است که با خواب دیدن همراه است. نوزاد در هنگام رویا دیدن بیشتر صدا تولید می کند .

این صداها چقدر طول می کشد

در حالی که برخی از نوزادان همیشه در خواب سرو صدا می کنند  ،  بیشتر این صداهای پس از پایان ماههای ابتدایی تولد فروکش می کنند. تا زمانی که کودک شما بین 3 تا 6 ماهگی باشد ، او در مقایسه با خواب فعال REM زمان بیشتری را در خواب عمیق سپری می کند. چرخه خواب آنها نیز طولانی خواهد شد ، به این معنی که اختلالات خواب-بیداری کمتر خواهد بود. و همه آن دردهایی که نوزاد به علت رشد با آن درگیر بود  مانند مشکلات ریه ، همه برطرف خواهند شد .

صداهایی که در هنگام خواب کودک نگران کننده هستند

ما موارد زیادی را در مورد صداهای خواب کودک به شما گفته ایم که 100 درصد طبیعی است ، اما ، البته در این میان موارد کمی وجود دارد که باید نگران بود ، به خصوص دو مورد باید به آنها توجه کنید و با پزشک کودک خود تماس بگیرید یا حتی به دنبال مراقبت های اضطراری باشید:

تنفس سریع و پی در پی. اگر کودک در دوره های زمانی  کوتاه  تنفسی سریع تر از متوسط داشته باشد و این فرایند چند ثانیه بیشتر طول نکشد طبیعی است اما اگر :

بیش از چند ثانیه طول بکشد

به طور مداوم رخ دهد  (به عنوان مثال ، بارها و بارها در طی یک خواب کوتاه)

اگر در هر دقیقه بیش از 60 تنفس دارد و زیر یکسال سن دارد  

غر زدن در پایان هر نفس ، گاهی اوقات غرغر و غر زدن خوب است ، اما اگر کودک شما بعد از هر نفس غر می زند ، این می تواند نشانه مسدود شدن راه تنفسی او باشد.

چه زمانی باید به دنبال مراقبت های پزشکی باشید

اگر این همه صداهای عجیب و غریب طبیعی تلقی می شود ، پس  از کجا بفهمید که  چه زمانی کودک شما مشکل دارد ؟ در اینجا یک نکته وجود دارد: ظاهر فیزیکی آنها می تواند شما را بیش از صداهایی که ایجاد می کنند از شرایط سلامتی آنها مطلع کند .

خواب کودک و صداهایی که در هنگام خواب از او می شنوید

به عبارت دیگر ، اگر کودک شما علائم زیر را دارد (خواه صداهای عجیبی از خود بیرون می آورند یا نه!) ، باید به دنبال مراقبت های پزشکی فوری باشید:

رنگ آنها مایل به آبی است

انقباضات عضلانی قابل مشاهده در قفسه سینه یا گردن کودک

بی حالی 

تب

مکث طولانی در تنفس (بیش از 10 ثانیه)

در صورت مشاهده هر کدام از این شرایط به سرعت کودک را به پزشک برسانید .

شرکت مراقبتی پرستار آراد با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و کادری مجرب و حرفه ای در زمینه ارائه خدمات پرستاری به صورت شبانه روزی در خدمت شما عزیزان است . برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید .

 

2.4/5 - (7 امتیاز)

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • رامین
  2022/01/19 22:48

  طفل نوزاد من دو هفته میشود و دو هفته در شفاخانه بستر بود، تا روز سوم مشکل اکسیجن و مکیدن شیر داشت، فعلا خوب است همه چیز نورمال فقط چند روز میشود در وقت خواب و وقت که بیدار شود حدود پنج الی ده دقیقه نالش و زرزر میکند (مثل که یک شخص مریض باشد در خواب زرزر میکند)
  همرای آکسیجن میتر گاهی چک میکنیم ۹۰ الی ۹۵ نشان میدهد.
  آیا قابل تشویش است ؟
  آ

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست