1. پرستار آراد
  2. مقالات
  3. تغذیه کودکان زیر یک سال و نکاتی که باید بدانیم
تغذیه کودک زیر یک سال

تغذیه کودکان زیر یک سال و نکاتی که باید بدانیم

 

چگونگی تغذیه کودکان زیر یک سال بسیار حائز اهمیت است.اگرچه کودک شما قادر به حرف زدن نیست اما راه های ارتباطی مختلفی برای ابراز گرسنگی و یا سیر بودن دارد.دانستن این علایم در نوزادان به والدین کمک بسیاری میکند.

تنها منبع تغذیه کودکان زیر یک سال شما در شش ماه اول باید شیر مادر، شیر خشک و یا ترکیبی از این دو باشد. اضافه کردن هر نوع ماده غذایی دیگر در این دوره توصیه نمیشود. در این مدت ، شما و پزشک معالج خود باید به الگوی تغذیه نوزاد توجه کنید و اطمینان حاصل کنید که این منبع تغذیه برای رشد او کافی است. بررسی های منظم و نظارت بر رشد بهترین روش برای اطمینان از این موضوع  است.

تغذیه کودک زیر یک سال

ایجاد الگوی تغذیه

ایجاد الگوی تغذیه به معنای تنظیم یک جدول زمانی سفت و سخت و اصرار بر این نیست که نوزاد شما برای مدت زمان مشخصی از شیرمادر بخورد یا در هروعده ی غذایی 120 میلی لیتر شیر خشک بخورد. این بسیار مهمتر است که به علائم کودک خود توجه کنید و با توجه به نیازهای او روش کارتان را تغییر دهید. در مواردی که نوزاد از شیشه(شیرخشک) شیر میخورد، اگر در هر وعده نتواند به اندازه کافی بنوشد، در پایان تغذیه(زمان تمام شدن شیر) گریه می کند. از طرف دیگر ، اگر در ده دقیقه اول مقدار کافی شیر دریافت کند ، ممکن است به شیر خوردن ادامه نداده و بخوابد.

تغذیه کودک در ماه اول

در طی ماه اول ، نوزادان شیرخوار هنگام شروع تغذیه علاقه نشان می دهند بطوری که به صورت انعطاف پذیر به سمت پستان می چرخند یا مشت خود را در دهان خود قرار می دهند و شروع به مکیدن می کنند. گریه جزء آخرین نشانه های گرسنگی است،بهتر است منتظر این مرحله نباشیم. هنگامی که علائم اولیه مکیدن مشت یا انگشت را نشان می دهند ، شیر دادن و تغذیه کودک آسانتر است.

کودک شما باید حداقل هر دو تا سه ساعت در صورت تقاضا و یا با تلاش مادر تغذیه شود.در اینصورت هشت تا دوازده بار در روز تغذیه میکند. در طی ماه اول ، کودک شما باید در طول روز و شب تغذیه کند. در حقیقت ممکن است خوابیدن بی وقفه ی کودکتان در طول شب کار شما را سخت کند و او به اندازه کافی تغذیه نشود.

تغذیه کودک در هفته های اول تولد

به طور کلی ، کودک شما در حدود پانزده تا بیست دقیقه به اندازه کافی تغذیه می کند. در  این زمان ، او غالباً خواب آلودگی به نظر می رسد یا به خواب می رود. اگر او هنوز هم بعد از یک تغذیه خوب روی اولین سینه حالت گرسنگی دارد و  یا در هنگام تغییر پوشک از خواب بیدار می شود ، پستان دیگر را به او پیشنهاد دهید. تغذیه بسیار طولانی ممکن است نشانگر این باشد که کودک به خوبی انس نگرفته است یا به اندازه کافی شیر برای سیر شدن یا رشد مصرف نمی کند.

تغذیه کودک زیر یک سال

در ابتدای هفته دوم و باردیگر بین سه تا شش هفته ، کودک شما ممکن است با رشد و نمو هایی روبرو شود که ممکن است او را از زمان معمول گرسنه تر کند. حتی اگر متوجه رشد بیرونی نشوید ، بدن او به روشهای مختلفی تغییر می کند و در این زمان به کالری بیشتری نسبت به قبل احتیاج دارد. اگر از شیر مادر تغذیه میکند، بیشتر آماده ی او باشید. مکرر شیر دادن به کودک باعث تحریک بیشتر تولید شیر توسط بدن مادر می شود.

اگر تغذیه کودکان زیر یک سال شما از شیر خشک است، سعی کنید در هر بار تغذیه کمی بیشتر از حد معمول برای او شیر آماده کنید .اگر کودک شما از نظر تغذیه ای مشکل دارد ، به احتمال زیاد شروع به کاهش وزن میکند و یا افزایش وزن کافی نخواهد داشت. برخی نشانه ها وجود دارند که ممکن است به شما در تشخیص چنین مشکلی کمک کند. از دو تا پنج روز پس از زایمان ، سینه های شما به طور معمول پر خواهد شد. بعد از این مدت ، باید توجه داشته باشید که سینه های شما قبل از تغذیه احساس پر بودن و تا حدودی سفت شود  و بعد از تغذیه نرم شده و به حالت عادی باز گردد. در حالی که کودک شما در حال شیر خوردن از یک سینه است، ممکن است متوجه شوید که مقداری شیر از روی پستان دیگر می ریزد .

 

  • در سن 6 ماهگی ، شیر مادر همچنان منبع حیاتی تغذیه است. اما به تنهایی کافی نیست. اکنون باید کودک خود را علاوه بر شیر مادر  با غذای جامد آشنا کنید.
  • حتما بعد از شیر دادن یا بین وعده های شیری ، اولین غذاهای جامد را به کودک خود بدهید تا کودک شما تا حد ممکن به شیر مادر ادامه دهد.
  • وقتی کودک شما 6 ماهه است ، تازه شروع به یاد گرفتن جویدن غذا میکند. اولین غذاهای او باید نرم باشند تا بلع آنها بسیار آسان باشد، مانند فرنی یا میوه و سبزیجات پوره شده.
  • طعم غذای جدید ممکن است کودک شما را غافلگیر کند. به او فرصت دهید تا به این غذاها و طعم های جدید عادت کند. صبور باشید و کودک خود را مجبور نکنید که بخورد. به دنبال نشانه هایی باشید که او سیر شده  است و سپس غذا دادن را متوقف کنید.
  • با رشد کودک ، معده او نیز رشد می کند و می تواند با هر وعده غذایی بیشتر غذا بخورد.

 

تغذیه کودکان زیر یک سال:
6-8 ماهگی

از 6 تا 8 ماهگی ، دو تا سه بار در روز نصف فنجان غذای نرم به کودک خود بدهید. کودک شما تا سن یک سالگی می تواند هر چیزی به جز عسل را بخورد. می توانید میان وعده های غذایی یک غذای سالم مانند میوه پوره اضافه کنید. با افزایش مقدار غذاهای جامد کودک ، کودک باید به همان مقدار شیر مادر ادامه دهد.

9-11 ماهه

از 9 تا 11 ماهگی ، کودک شما می تواند نصف فنجان غذا را سه تا چهار بار در روز ، به علاوه یک میان وعده سالم میل کند. اکنون می توانید به جای مخلوط کردن آن ، غذای نرم را به قطعات کوچک خرد کنید. کودک شما حتی ممکن است با انگشتان دست خود غذا بخورد. هرگاه کودک شما گرسنه است ، به شیر دادن ادامه دهید.

تغذیه کودک زیر یک سال

مواد غذایی باید سرشار از انرژی و مواد مغذی باشند. علاوه بر دانه ها و سیب زمینی، اطمینان داشته باشید که کودک شما هر روز از سبزیجات و میوه ها ، حبوبات ، کمی روغن یا چربی سرشار از انرژی و به ویژه  غذاهای حیوانی (لبنیات ، تخم مرغ ، گوشت ، ماهی و مرغ) استفاده میکند. خوردن انواع غذاها هر روز بهترین فرصت را به کودک شما می دهد تا بتواند تمام مواد مغذی مورد نیاز خود را بدست آورد.

 

اگر کودک شما از خوردن غذای جدید امتناع میکند ، او را مجبور به خوردن آن غذا نکنید. چند روز بعد دوباره امتحان کنید. همچنین می توانید او را با غذای دیگری که دوست دارد ، امتحان کنید و یا کمی شیر مادر را جایگزین کنید.

این مقاله چه میزان برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست