1. پرستار آراد
  2. مقالات
  3. سردرد کودکان نشانه چیست؟
سردرد کودکان نشانه چیست؟

سردرد کودکان نشانه چیست؟

سردرد کودکان نشانه چیست؟

بسیاری از کودکان در حال حاضر از سردردهای تنشی رنج می برند و این دفعات حتی در زمان مدرسه به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.

هنگامی که کودکان تحت تاثیر سردرد قرار می گیرند، مهم است که به فکر باشید که با کمک پرستار بیمار یا کودک یا اینکه خودتان، یک سبک زندگی دوستدار کودک با ورزش زیاد اما استرس کم برای او ایجاد کنید که می تواند به کنترل این سردردها  کمک کند.

سر درد کودکان نشانه چیست-وب سایت پرستارآراد

سردرد کودکان

پیدایش سردرد کودکان چگونه است؟

دو نوع شایع سردرد کودکان، سردرد تنشی و میگرن است. هنوز به طور کامل درک نشده است که چرا درد در هر دو بیماری رخ می دهد. وقتی صحبت از سردرد تنشی به میان می آید، متخصصان به عوامل داخلی و خارجی مشکوک هستند. عوامل خارجی بیش از همه شامل تنش عضلانی است که به عنوان مثال توسط استرس، ترس و مشکلات عاطفی ایجاد می شود.

شیوه زندگی امروزی کمک زیادی به این امر می کند: بچه ها کمتر از نسل های قبلی حرکت می کنند. آنها بیشتر تلویزیون تماشا می کنند، زیاد با کامپیوتر بازی می کنند و اغلب در مدرسه تحت فشار هستند. تصور می شود که عوامل داخلی شامل اختلال در سیستم پردازش درد مغز است. کودکان مبتلا به درد حساسیت بیشتری دارند.

علائم سردرد کودکان چیست؟

کودکان در قسمت جلویی پیشانی احساس فشار یا درد می کنند. برخی از کودکان نیز آن را به عنوان حلقه ای توصیف می کنند که سر را فشار می دهد. علائم از 30 دقیقه تا چند روز طول می کشد. کودکان کوچک اغلب هنگام درد به شکم خود اشاره می کنند، حتی اگر سرشان درد می کند. شما هنوز نمی توانید درد را محلی کنید. بیشتر کودکانی که از سردرد رنج می برند دیگر تمایلی به بازی ندارند. آنها بسیار گرسنه و تشنه، خسته و رنگ پریده هستند.

برای اینکه متوجه شوید سردرد کودکان دایمی است یا خیر بهتر است خودتان یا پرستار کودک یک تقویم از سردردهای کودک و علایم آن تهیه کنید ، تا بهتر بتوانید به پزشک این مشکل را توضیح دهید.

میگرن چگونه بر کودکان تأثیر می گذارد؟

هنگامی که کودکان از میگرن رنج می برند، هر دو طرف سر ممکن است آسیب ببینند. گاهی اوقات ناحیه مغز نیز درد می کند. کودکان معمولاً آن را به‌عنوان سرکوب‌کننده یا ضربان‌دار توصیف می‌کنند.

مشکلات عصبی نیز ممکن است رخ دهد. این موارد شامل فلاش نور در جلوی چشم، اختلالات حسی، حرکتی، گفتاری و بلع است.

گاهی اوقات اختلالات بینایی توهم‌آمیزی که متخصصان آن را سندرم آلیس در سرزمین عجایب می‌نامند رخ می‌دهد. افراد مبتلا از صداهای سبک و بلند اجتناب می کنند. اگر خودتان از کودک مراقبت می کنید یا پرستار در منزل دارید، حرکات کودک را در زمان سردرد در نظر داشته باشید.

سردرد کودکان چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر سردرد کودک شما بیشتر از دو ساعت طول می کشد، یا آنقدر شدید است که کودک شما مجبور به ترک مدرسه شده است، حتما باید با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید.

برای تشخیص صحیح، پزشک به کمک شما و کودک بستگی دارد: توصیفی که تا حد امکان خاص باشد به طبقه بندی صحیح این بیماری کمک می کند. پزشک معاینه فیزیکی و عصبی را نیز انجام خواهد داد.

تشخیص مبتنی بر ابزار فقط در موارد استثنایی ضروری است. در بیشتر موارد، کودکان یک اختلال سردرد اولیه مانند سردرد تنشی یا میگرن دارند.

فقط در مورد علائم خاص، پزشک باید با بررسی های بیشتر علل احتمالی دیگر را روشن کند. این معمولا شامل تصویربرداری رزونانس مغناطیسی است.

علل تهدید کننده زندگی مانند مننژیت، تومورها یا خونریزی مغزی در کودکان بسیار نادر است. اگر یک پرستار در منزل از کودک شما نگهداری می کنید ،حتما او را در جریان سردردهای کودک بگذارید.

سر درد کودکان نشانه چیست-وب سایت پرستارآراد

سردرد کودکان

درمان سردرد کودکان چیست؟

از همان ابتدا بسیار مهم است: هرگز نباید بدون نظارت پزشکی به کودک خود مسکن های مکرر بدهید. اسید استیل سالیسیلیک، محبوب در میان بزرگسالان، اغلب عوارض جانبی در کودکان دارد.

متخصصان اطفال مواد موثره ایبوپروفن یا پاراستامول را برای سردردهای تنشی توصیه می کنند. با این حال، منحرف کردن سردرد با یک فعالیت دلپذیر اغلب کافی است.

اگر کودک از میگرن رنج می برد، معمولا از ایبوپروفن استفاده می شود. از سن 12 سالگی، کودکان می توانند تریپتان را به عنوان اسپری بینی نیز مصرف کنند.

برای حملات شدید میگرن، پزشکان مواد فعالی مانند پروپرانولول یا فلوناریزین را تجویز می کنند. هر دو می توانند از حملات سردرد جلوگیری کنند.

پیشگیری از سردرد در کودکان

اقدامات پیشگیرانه متعدد می تواند از بروز سردرد در کودکان در وهله اول جلوگیری کند. مهمتر از همه، ورزش منظم در هوای تازه و زمان خواب و غذا خوردن منظم بسیار مفید است.

همچنین مهم است که از محرک های شناخته شده سردرد خودداری کنید. در مورد میگرن، این می تواند برخی از غذاها باشد. اجتناب از استرس روانی یا کاهش آن نیز مهم است. اینها شامل مشکلات در مدرسه، تنش در خانواده و فشار برای انجام کار و رعایت موعد مقرر است.

پیشنهاد مطالعه: علل اصلی سردرد پس از پنجاه سالگی و نکات نگهداری از سالمند مبتلا

1/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست