1. پرستار آراد
 2. مقالات
 3. چکاپ سالانه سالمندان از چه اهمیتی برخوردار است و مراقبان سالمند باید به چه مواردی دقت نمایند؟
چکاپ سالانه سالمندان

چکاپ سالانه سالمندان از چه اهمیتی برخوردار است و مراقبان سالمند باید به چه مواردی دقت نمایند؟

چکاپ سالانه سالمندان  Yearly Safety Check یکی از مهم ترین بخشهای  مراقب  از سالمندان می باشد هنگامی که والدین شما به سن پیری می رسند و به نظر می آید که دیگر قادر به نگهداری از خود نیستند زندگی آنها و شما از جهات مختلف با تغییر روبرو میشود.

فواید چکاپ سالانه سالمند

هنگامی که  مسئولیت نگهداری از والدین به عهده شما می باشد مهم است که انجام اینکار را به دقت و حساسیت انجام دهید . یکی از مواردی که لازم است به صورت دوره ای در زمان های مشخص انجام شود انجام چکاپ های سالیانه سالمندان است که از اهمیت زیادی برخوردار است در غیر این صورت می تواند  سلامت عزیزان شما را در معرض خطر قرار دهد.

چرا چکاپ  سالانه سالمندان مهم است ؟

یکی از گام هایی که می توان در ایجاد اطمینان از سلامت سالمند ایجاد کرد انجام یک چکاپ سالیانه است که اینکار به دلایل زیر کار مفیدی می باشند:

در یک مرحله خاص از سالمندی ، زندگی به تنهایی خطرناک می شود.

سقوط یکی از بزرگترین خطراتی است که باید از آن آگاه باشید ، اما این فقط یک بخش از مشکلات احتمالی است. سالمندانی که به تنهایی زندگی می کنند در خوردن وعده های غذایی منظم مشکل دارند. همچنین ممکن است ترک  خانه برای آنها روز به روز  دشوارتر شده و به طور تدریجی انزوا و تنهایی اجتماعی را تجربه کنند.

هنگامی که سالمندان در مراقبت از خود دچار مشکل می شوند ، خطراتی که با آنها روبرو می شود رو به افزایش می گذارد .البته اکثر سالمندان به احتمال زیاد مشکلات بوجود آمده را  تشخیص نخواهند داد ، به همین دلیل برای پرستار سالمند لازم است که نهایت دقت خود را در ثبت وضعیت  و انجام چکاپ های سالیانه سالمندان نماید.

نکات ایمنی در محل زندگی سالمندان نسبت به سایر گروه های سنی متفاوت است.

انجام یک چکاپ سالانه برای سالمند می تواند موارد  مورد نیاز برای بهتر شدن ایمنی خانه را آشکار کند که می توانید برای کمک به کاهش خطرات سقوط در خانه ، به سرعت آنها را برطرف کنید.

به دنبال فرصت هایی برای انجام تغییراتی در خانه باشید که خطرات  زندگی سالمندان  تنها را  کاهش دهد.

استفاده از امکانات ساده  مانند میله های کمکی و کف پوش های غیر لغزنده در حمام می توانند تفاوت محسوسی در ایجاد احساس امنیت در زندگی روزانه سالمند بوجود آرود.

دلایل اهمیت چکاپ سالانه سالمند

سالمندان قادر به تشخیص نیازهایی که دارند نیستند:

سالمندان  ممکن است از گفتن صادقانه مشکلاتی که در خانه خود دارند خجالت بکشند  ویا ممکن است اصلاً نخواهند بپذیرند که به کمک احتیاج دارند.

بسیاری از سالمندان همچنین کمتر به صراحت به موضوعاتی اعتراض می کنند  زیرا از این موضوع می ترسند که باعث جدا شدن آنها از خانه خود و یا انتقال آنها به خانه سالمندان گردد.

همه اینها بدان معنی است که شما نمی توانید انتظار داشته باشید که والدین سالمندتان با شما تماس بگیرند و اعلام نمایند که دیگر قادر نیستند به تنهایی زندگی نمایند.

احتمالاً پرستار سالمند  کسی است که باید این موارد را  تشخیص داده و اطمینان حاصل نماید كه سالمند مراقبت های لازم را دریافت می کند.

باید در چکاپ  سالانه سالمندان  به دنبال چه چیزی باشید؟

هنگامی که شما مسئولیت نگهداری از یک سالمند را به عهده دارید ، مواردی وجود دارد که باید در چکاپ سالانه به دنبال آنها باشید:

چکاپ سالانه سالمند

 

مشکل سو تغذیه :

مشکلات مداوم جسمی مانند عدم دریافت مواد مغذی مورد نیاز به صورت روزانه یا عدم استفاده از  داروهای روزانه از موارد جدی  است که در چکاپ سالانه قابل تشخیص هستند.

برای رفع این مشکل لازم است ، از آشپزخانه و یخچال سالمند بازدید به عمل آورید. آیا مواد غذایی کافی در یخچال وجود دارد  ؟ آیا مواد غذایی موجود از نوع  سالم هستند؟ اگر سالمند در تهیه مواد غذایی و تهیه غذاهای مناسب برای خود مشکل دارد ، ممکن است مواد مغذی مورد نیاز روزانه را دریافت نکند.

خوشبختانه ، این مسئله قابل حل می باشد. می توانید با هماهنگی با مرکز خرید نزدیک منزل سالمند امکان خرید تلفنی و تحویل درب منزل را برای او فراهم نمایید.

گاهی با آماده نمودن ترکیب های اولیه غذاهای مورد علاقه سالمند و قراردادن آن در یخچال  می توانید تهیه غذا را برای سالمند آسان تر نمایید . گاهی شاید لازم باشد از یک پرستار سالمند استفاده نمایید که انجام امورات منزل را به عهده گیرد و برای سالمند غذاهای مناسب و مغذی تهیه نماید.

همچنین لازم است وضعیت داروهای سالمند را بررسی کنید.

آیا این دراوها در زمان های مناسب و درست مورد استفاده قرار می گیرند؟ آیا سالمند تمام داروهای تجویزشده را مصرف می کند ؟  با تنظیم هشدار و آلارم  به هر ترتیب ممکن نسبت به ایجاد یک سیستم هشدار دهی مناسب جهت یادآوری زمان مصرف داروها به سالمند کمک نمایید.

بررسی وضعیت بهداشت روانی در چکاپ سالانه سالمندان:

بسیاری از سالمندان با افزایش سن دچار مشکلات حافظه می شوند. سرعت ذهن سالمند اغلب به مرور کند می شوند و با گذشت زمان این مشکل جدی تر می شوند.

بسیاری از سالمندان که این مسائل را تجربه می کنند می توانند در ابتدا از خود مراقبت کنند اما به مرحله ای می رسند که به کمک نیاز دارند.

برخی از علائمی که باید در پاسخ چکاپ های روانی جستجو کنید  علایم تغییر در تواناییهای ذهنی سالمند است که شامل موارد زیر است؟

 • عدم توجه به بهداشت شخصی

زیرا سالمند قادر به تمیز کردن خانه خود نمی باشد. به مرور زمان تجمع مواد زاید و گرد و غبار زمینه ساز ابتلا به انواع بیماری ها در سالمند است.

 • بی علاقگی به انجام امورات بهداشتی عمومی و اجتماعی

آیا چمن های ورودی منزل سالمند آشفته و خشک شده است و یا خانه نیاز به تعمیرات واضحی دارد که به صورت دست نخورده رها شده است؟

 • بی نظمی زیاد درمنزل

آیا وسایلی در خانه انباشته شده است که  سالمند مشخصاً نیازی به آن ندارند؟

 • تجمع  نامه و قبض های پرداخت نشده:

آیا سالمند برای پرداخت قبض های دریافت شده  اقدامی نکرده است ؟ آیا پاسخ نامه ها را نداده است و نسبت به این امور بی توجه است ؟

کاهش خطر سقوط در چکاپ سالانه سالمند

بررسی علایم سقوط و احتمال خطر سقوط سالمند

نکته اصلی که باید در این مورد به آن توجه نمایید  خطرات سقوط یا جابه جایی سالمند است:

 • آیا اتاق ها به شکلی مرتب شده اند که دسترسی به آنها یا استفاده از مبلمان یا وسایل کوچکتر از آن آسان باشد؟
 • آیا هنگام تاریکی هوا  اتاق ها به خوبی روشن هستند و دسترسی به کلید روشنایی آسان است؟
 • آیا مواردی وجود دارد که  سالمند به آنها دسترسی نداشته باشد و در قفسه های بلندی قرار داشته باشد که برای دستیابی به آنها باید روی صندلی یا چهارپایه بایستند؟
 • آیا فرش هایی وجود دارد که در مقابل پای سالمند جمع شوند؟
 • آیا در هر جای خانه پله ها یا پله هایی وجود دارد که باعث سقوط شود؟
 • چه مناطقی از خانه در معرض خطر خیس و لغزندگی  کف قرار دارند؟

هر کجا که مشکلات بیان شده را شناسایی کردید ، برای ایمن سازی خانه سالمند برنامه ای را تنظیم کنید و در اسرع وقت با استفاده از مراکز خدماتی معتبر نسبت به برطرف نمودن مشکلات بوجود آمده اقدام نمایید.

اگر در چکاپ سالانه سالمندان علائمی مشاهده کردید که ذهن عزیز شما دیگر توانایی مراقبت از خود را ندارد ، پس باید راهی برای مراقبت تمام وقت از او جستجو کنید . گاهی ممکن است این امر توسط اعضای خانواده انجام شود و گاهی نیاز به استخدام یک پرستار شبانه روزی برای مراقبت از سالمند در منزل وجود دارد .

بسیاری از سالمندان در برابر ایده انتقال به خانه سالمندان مقاومت و مخالفت نشان میدهند ، که بهتر است در صورت وجود سایر گزینه ها از انجام این کار اجتناب نمایید.

با گرفتن مشورت از یک پرستار سالمند خواهید توانست در اصلاح مکان  زندگی و یافتن بهترین سبک زندگی برای سالمند اقدام  نمایید. شرکت مراقبتی مهر پرستار آراد آماده ارائه خدمات شبانه روزی در خصوص مراقبت از سالمندان گرامی می باشد.

 

 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست