1. پرستار آراد
  2. مقالات
  3. تغذیه متناسب پس از جراحی کاهش وزن چگونه است؟
ابتلا به دیابت و تحرک

تغذیه متناسب پس از جراحی کاهش وزن چگونه است؟

جراحی کاهش وزن  Weight Loss Surgery یک تجربه تغییر در زندگی است و همچنین یک تعهد در طول زندگی است. به همین دلیل لازم است به اهمیت نوع سبک زندگی پس از جراحی توجه نماییم . باید عادت های غذایی خود را برای کاهش وزن هماهنگ نماییم و عادات نامناسب قبلی را ادامه ندهیم .

اثر جراحی کاهش وزن

بیماران جراحی کاهش وزن که بیشترین موفقیت را دارند به برنامه ریزی برای وعده های غذایی پایبند هستند. افرادی که تحت عمل جراحی چاقی قرار می گیرد ، نیازهای غذایی کمی متفاوت تر از قبل خواهد داشت. در این مقاله برخی از نکات اساسی برای کمک به بیماران در برنامه ریزی وعده های غذایی پی از جراحی بیان شده است .

تغییر رژیم های غذایی قبل و بعد از جراحی کاهش وزن

برنامه ریزی قبل از جراحی کاهش وزن:

معمولا جراحان کاهش وزن پیش از جراحی با بیماران در مورد تغییراتی که لازم است در سبک زندگی و رژیم غذایی پس از جراحی اعمال نمایند صحبت می کنند .
یکی از نکات اصلی رژیم کاهش وزن دانستن این مطلب است که چه قبل و چه بعد از جراحی چه می توانید و چه نمی توانید بخورید بیمار باید آگاه باشد که پس از جراحی تا چه حد سبک زندگی و نوع تغذیه آنها تغییر خواهد نمود .
همچنین ممکن است متخصص تغذیه برای کاهش میزان چربی در کبد بیمار، برنامه غذایی را قبل از جراحی شروع کندو با این کار می تواند عوارض جراحی را کاهش دهد.
داشتن یک رژیم غذایی سالم قبل از جراحی باعث آمادگی بیشتر برای شناسایی غذاهایی است که برای بهبود روند کاهش وزن برای بیمار مفید خواهد بود .

برنامه ریزی وعده های غذایی بعد از جراحی کاهش وزن

در طی روزها ، هفته ها و ماه ها بعد از جراحی ، به نظر می رسد تمام زندگی غذایی بیمار تغییر خواهد کرد . لازم است برنامه رژیم غذایی به روشی تهیه و تنظیم گردد که تمام نیاز بیمار به کالری و مواد مغذی مورد نیاز را برآورده نماید.

انواع جراحی کاهش وزن
بیمار پس از انجام این جراحی قطعا قادر نخواهد بود که به اندازه قبل از جراحی وعده های غذایی حجیم را مصرف نماید.
داشتن برنامه ریزی و پیش بینی برای هر وعده غذایی و میان وعده به بیمار کمک خواهد نمود تا فرد تمرکز خود را حفظ نموده و به تهیه و مصرف غذاهای مفید بپردازد . همچنین اطمینان حاصل کنید که در مسیر کاهش وزن ، مواد مغذای مورد نیاز خود را دریافت می کنید.

مراحل رژیم بیمار بعد از جراحی لاغری

پس از جراحی کاهش وزن ، بازگشت به خوردن غذای جامد مدتی طول خواهد کشید. و هنگامی که بیمار شروع به خوردن غذاهای جامد می نماید ممکن است گزینه های غذایی متفاوت از گذشته باشد. چند مرحله از مصرف وعده های غذایی پس از جراحی وجود دارد:

رژیم مایع –

در روزهای ابتدایی پس از جراحی ، رژیم مایع خواهید داشت. در این مرحله ، هدف دستیابی به مقدار کافی آب و مواد مغذی در بدن شما خواهد بود در حالی که به سیستم هضم خود اجازه می دهد به صورت خود به خود بهبود یابد.

رژیم غذایی پوره –

گام بعدی شامل خوردن غذاهای پوره است. این موارد پوره ممکن است شامل غذاهایی از همه گروه های غذایی باشد. با این حال ، شما باید از برخی موارد مانند حبوبات ، آجیل ها ، غذاهای بیش از حد چرب و ادویه ها پرهیز کنید.

رژیم نرم –

بعد از اینکه بدن شما شروع به سازگاری با غذاهای پوره کرده و بهبود آن آغاز شد ، کم کم به سمت غذاهای نرم و جویدنی می روید.

جراحی کاهش وزن و غذا
غذای جامد –

در نهایت ، شما می توانید یک بار دیگر غذای جامد بخورید. شروع به خوردن غذاهای جامد یک مرحله حیاتی است زیرا لازم است از خوردن غذاهای که هضم آن خیلی سخت است یا غذاهای خیلی حجیم ، یا چرب اجتناب ورزید.

غذاهای ممنوع پس از جراحی کاهش وزن:

مهمترین چیز بعد از جراحی پرهیز از غذاهایی است که بیش از حد از سیستم هضم انرژی می گیرند.

برخی از غذاهایی که به ویژه پس از بای پس معده آزار دهنده هستند عبارتند از:

سبزیجات بسیار الیافی مانند کرفس ، کلم بروکلی و کلم
ذرت خام یا ذرت بو داده
نوشیدنی های گازدار
گوشت های سفت
غذای سرخ شده
نان
بعضی از این غذاها ، مانند نان ، اغلب بعد از گذشت چند ماه می توانند به مقدار کم به گزینه های غذایی شما اضافه شوند. لازم است همیشه به غذاهایی که خورده می شود دقت گردد تا از خوردن غذاهایی که باعث می شوند احساس بدی داشته باشید پرهیز نمایید.

غذاهای مجاز پس از جراحی کاهش وزن

بعد از جراحی کاهش وزن باید یک رژیم غذایی کاملاً مغذی و غنی از پروتئین داشته باشید. با انجام این کار انرژی شما حفظ می شود و بدن شما می تواند خود را بهبود بخشد. همچنین از محاسن این نوع تغذیه این است که این رژیم باعث افزایش وزن نخواهد شد .

بهتر است با پزشک در مورد غذاهای مجاز پس از جراحی کاهش وزن مشورت نمایید و در صورتیکه که پزشک تایید نمود می توانید از این غذاها استفاده نمایید .

گروهی از غذاهای مجاز پس از جراحی شامل موارد زیر است :

میوه ها
سبزیجات با فیبر پایین از جمله کاهو ، گوجه فرنگی و کدو سبز
پروتئین بدون چربی مانند مرغ ، تخم مرغ و ماهی
غلات مانند برنج و جو دوسر
تهیه برنامه غذایی جراحی بعد از کاهش وزن
وقتی که به اندازه کافی از عمل سپری شده وبیمار توانست اکثر غذاها را دوباره به رژیم غذایی خود اضافه کند ، وقت آن است که یک برنامه غذایی تهیه شود .

فواید جراحی کاهش وزن
لازم است برای هر روز یک رژیم غذایی کامل تهیه نمایید و تعداد کالری مورد نیاز را محاسبه نمایید . عمل کردن به این برنامه دقیق غذایی سبب خواهد شد که هر روز وعده هایی غذایی متناسب با نیاز بدن خود را دریافت نمایید و دچار وسوسه و انتخاب غذای نامناسب نشوید .

استفاده از اسموتی یک راه عالی برای شروع روز است – به شما مقدار زیادی مواد مغذی می رساند بدون اینکه کالری بیش از حدی مصرف کنید.
برای صرفه جویی در انرژی بهتر است هقته ای یکبار بر اساس رژیم غذایی به فروشگاه رفته و مواد مورد نیاز خود را تهیه نمایید .

نکات کلیدی رژیم غذایی بعد از جراحی کاهش وزن

این نکات همچنین به شما کمک می کند تا بعد از جراحی به وزن متعادل خود برسید.
– با سرعت آرام غذا بخورید و بنوشید. آهسته تر غذا خوردن به شما کمک می کند تا هضم راحت تری داشته باشید و فقط احساس پر بودن نخواهید کرد.
– لقمه های کوچکی از غذا را بخورید. اینکار به هضم غذا کمک می کند.
– همراه با وعده غذایی خود از نوشیدن مایعات خودداری کنید. این کار معده شما را پر کرده و شما را از خوردن غذای سالم کافی باز می دارد.
– اگر از خوردن غذای خاصی احساس ناراحتی می نمایید یا تاثیر خوبی بر بدن شما ندارد در آینده از مصرف آن خودداری کنید.
– از غذاهای پرچرب یا بیش از حد شیرین استفاده نکنید زیرا این مواد به احتمال زیاد شما را دچار مشکل می کنند.
– در طول روز آب زیادی بنوشید تا سیستم هضم بدن شما به خوبی کار کند.
– طبق دستورالعمل ها ، ویتامین ها یا مکمل ها را مصرف کنید.

ممکن است بعد از جراحی کاهش وزن به نظر برسد خوردن غذا بیش از این که فعالیتی شاد کنند باشد کاری خسته کننده و پر استرس شده است . اما بهتر است درک نمایید که با تنظیمات رویکرد غذا خوردن ، کاهش وزن آسان تر خواهد شد و کل ذهنیت شما درباره غذا تغییر خواهد کرد.
پیروی از یک برنامه غذایی سالم در واقع تغییر سبک زندگی است که همه جنبه های زندگی شما را بهبود می بخشد.

شرکت مراقبتی مهر پرستار آراد  با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.
برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

این مقاله چه میزان برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست