1. پرستار آراد
  2. مقالات
  3. آیا می دانید روزانه چه مقدار آب بنوشید ؟
احساس گرسنگی و آب

آیا می دانید روزانه چه مقدار آب بنوشید ؟

حدود 60 درصد بدن آب   water است. بدن به طور مداوم در طول روز آب خود را از دست می دهد ، بیشتر از طریق ادرار و عرق و عملکردهای منظم بدن مانند تنفس. برای جلوگیری از کمبود آب بدن ، باید روزانه مقدار زیادی آب از نوشیدنی و غذا دریافت کنید.

کم آبی بدن

نظرات مختلفی در مورد میزان لازم آب مصرفی روزانه وجود دارد. متخصصان بهداشت معمولاً هشت لیوان 8 اونسی را توصیه می کنند که برابر با حدود 2 لیتر یا نصف گالن در روز است. این قانون 8 8 8 نامیده می شود و به خاطر سپردن آن بسیار آسان است.

با این حال ، برخی از متخصصان بر این باورند که باید در طول روز دائماً آب بنوشید ، حتی در زمان هایی که تشنه نیستید نیز نوشیدن آب ضروری است.

مانند اکثر موارد ، این موضوع از شخصی تا شخص دیگر متفاوت است . عوامل زیادی (چه داخلی و چه خارجی) در نهایت بر میزان آب مورد نیاز تأثیر می گذارند.

این مقاله نگاهی به برخی مطالعات انجام شده در خصوص میزان آب مورد نیاز بدن  اندخته است  .

چه مقدار آب نیاز دارید؟

میزان آب مورد نیاز به موارد زیادی بستگی دارد و از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برای بزرگسالان ، توصیه عمومی آکادمی های ملی علوم ، مهندسی و پزشکی ایالات متحده به شرح زیر است :

11.5 فنجان (2.7 لیتر) در روز برای خانم ها
15.5 فنجان (3.7 لیتر) در روز برای آقایان
این مقدار شامل آب و نوشیدنی هایی مانند چای و آب میوه و مواد غذایی است. به طور متوسط 20 درصد از آب خود را از غذاهایی که می خورید دریافت می کنید.

ممکن است یک فرد بیش از شخص دیگری به آب نیاز داشته باشید. میزان آب مورد نیاز نیز به موارد زیر بستگی دارد:

محل زندگی

در مناطق گرم ، مرطوب یا خشک به آب بیشتری احتیاج خواهید داشت. اگر در کوهستان یا در ارتفاع زیاد زندگی کنید به آب بیشتری نیز احتیاج خواهید داشت .

رژیم

اگر مقدار زیادی قهوه و سایر نوشیدنی های حاوی کافئین می نوشید ، ممکن است با ادرار اضافی آب بیشتری از دست دهید. اگر رژیم غذایی سرشار از غذاهای شور ، ادویه دار یا شیرین باشد ، احتمالاً باید آب بیشتری بنوشید. اگر مقدار زیادی میوه و سبزیجات تازه یا پخته شده نمی خورید ، آب بیشتری لازم خواهید داشت .

آب مورد نیاز

دما یا فصل

در ماه های گرم به دلیل تعریق بیشتر ممکن است به آب بیشتری احتیاج داشته باشید.

محیط

اگر اوقات بیشتری را در فضای باز زیر آفتاب یا گرمای هوا یا در یک اتاق گرم می گذرانید ، ممکن است سریعتر احساس تشنگی کنید.

میزان فعالیت

اگر در طول روز فعالیت داشته باشید یا زیاد پیاده روی کنید یا بایستید ، بیش از کسی که پشت میز نشسته است به آب بیشتری احتیاج خواهید داشت. اگر ورزش می کنید یا فعالیت شدید انجام می دهید ، برای جلوگیری از دست دادن آب باید بیشتر آب بنوشید.

سلامتی

اگر دچار عفونت یا تب شده اید و یا در اثر استفراغ یا اسهال مایعات بدن خود را از دست داده اید ، باید آب بیشتری بنوشید. اگر یک بیماری مانند دیابت دارید ، به آب بیشتری نیز احتیاج خواهید داشت. برخی از داروها مانند داروهای ادرار آور نیز می توانند سبب کمبود آب در بدن گردند .

باردار یا شیرده.

اگر باردار هستید یا به کودک خود شیر می دهید ، برای هیدراته شدن باید آب اضافی بنوشید. بدن در این شرایط برای دو نفر نیاز به آب دارد .

آیا مصرف آب بر میزان انرژی و عملکرد مغز تأثیر دارد؟

بسیاری از مردم ادعا می کنند که اگر در طول روز به اندازه کافی آب ننوشید ، به سطح انرژی و عملکرد مغز آسیب می بیند. مطالعات زیادی برای حمایت از این موضوع وجود دارد.

یک مطالعه در زنان نشان داد که از دست دادن مایعات 1.36 درصد پس از ورزش باعث اختلال در خلق و خو و تمرکز می شود و دفعات سردرد را افزایش می دهد .

کم آبی بدن می تواند عملکرد بدنی را کاهش دهد. یک مطالعه بالینی بر روی مردان پیر و سالم گزارش داد که فقط یک درصد از دست دادن آب بدن باعث کاهش قدرت و استقامت عضلات آنها می شود .

آیا نوشیدن آب به کاهش وزن کمک می کند؟

ادعاهای زیادی وجود دارد که نوشیدن آب بیشتر ممکن است با افزایش متابولیسم بدن و کاهش اشتها ، سبب کاهش وزن بدن گردد . مطالعات نشان داده است که کم آبی مزمن با چاقی ، دیابت ، سرطان و بیماری های قلبی عروقی همراه است.

یک مطالعه نشان داد افرادی که قبل از هر وعده غذایی 17 اونس (500 میلی لیتر) آب نوشیدند ، در مقایسه با افرادی که این کار را نکردند 44٪ وزن بیشتری را در طی 12 هفته کاهش دادند.

به طور کلی ، به نظر می رسد که نوشیدن مقادیر کافی آب ، به ویژه قبل از غذا ، ممکن است در کنترل اشتها و حفظ وزن سالم بدن کمک کند ، به ویژه هنگامی که با یک برنامه غذایی سالم ترکیب شود. علاوه بر این ، نوشیدن مقدار زیادی آب دارای مزایای دیگری برای سلامتی است.

آب کافی در روز

آیا نوشیدن آب بیشتر به جلوگیری از بیماری ها کمک می کند؟

بدن برای عملکرد بهتر به نوشیدن آب کافی نیاز دارد . چندین بیماری نیز ممکن است با افزایش مصرف آب بهبود یابند :

یبوست.

افزایش مصرف آب می تواند به رفع یبوست کمک کند ، این یک مشکل بسیار رایج است .

عفونت های دستگاه ادراری.

مطالعات اخیر نشان داده است که افزایش مصرف آب ممکن است به جلوگیری از عفونت های مجاری ادراری و مثانه کمک کند.

سنگ کلیه.

مطالعات نشان داده است که مصرف زیاد مایعات خطر بروز سنگ کلیه را کاهش می دهد ، اگرچه تحقیقات بیشتری لازم است .

آبرسانی به پوست

مطالعات نشان می دهد که آب بیشتر منجر به آبرسانی بهتر به پوست می شود ، اگرچه تحقیقات بیشتری در مورد اثر آب بر بهبود شفافیت و اثرات آکنه لازم است

آیا نوشیدن مایعات دیگر به اندازه آب مفید است ؟

آب ساده تنها نوشیدنی نیست که به تعادل مایعات کمک می کند. سایر نوشیدنی ها و غذاها می توانند تأثیر قابل توجهی در این زمینه داشته باشند. یک باور نادرست این است که نوشیدنی های کافئین دار ، مانند قهوه یا چای ، در تأمین آب بدن کمک نمی کنند زیرا کافئین ادرار آور است.

در حقیقت ، مطالعات نشان می دهد که اثر ادرارآور این نوشیدنی ها ضعیف است ، اما می تواند باعث ادرار اضافی در برخی افراد شود. با این حال ، حتی نوشیدنی های کافئین دار به افزودن آب به بدن کمک می کنند.

بیشتر غذاها در سطوح مختلف حاوی آب هستند. گوشت ، ماهی ، تخم مرغ و به ویژه میوه و سبزیجات همه حاوی آب هستند. قهوه یا چای و غذاهای غنی از آب می توانند به حفظ تعادل مایعات کمک کنند.

شاخص هایی که نشان دهنده نوشیدن آب کافی در بدن است

حفظ تعادل آب برای زنده ماندن ضروری است. به همین دلیل ، بدن یک سیستم پیچیده برای کنترل زمان و میزان نوشیدن آب دارد. وقتی مقدار کل آب از حد معینی پایین می رود ، تشنگی شروع می شود. این مکانیسم به صورت ظریف و دقیقی توسط مکانیسم های مشابه تنفس متعادل می شود ونیازی نیست که آگاهانه درباره آن فکر کنید.

بدن می داند که چگونه سطح آب خود را متعادل کند و چه زمانی به شما علامت دهد که بیشتر آب بنوشید. گرچه تشنگی ممکن است شاخص قابل اعتمادی برای از دست دادن آب بدن باشد ، اما تکیه بر احساس تشنگی برای سلامتی یا عملکرد ورزشی مطلوب کافی نیست . در زمان عطش ، ممکن است اثرات کم آبی بدن مانند خستگی یا سردرد را احساس کرده باشید.

استفاده از رنگ ادرار به عنوان راهنما می تواند مفید باشد اگر به اندازه کافی آب بنوشید، ادرار کم رنگ و شفاف خواهد بود . ممکن است در زمان افزایش تعریق نیاز بیشتری به نوشیدن آب داشته باشید . این شرایط شامل ورزش و هوای گرم به ویژه در آب و هوای خشک است.

اگر زیاد عرق می کنید ، مطمئن شوید که مایعات از دست رفته را با نوشیدن آب کافی جبران کنید. ورزشکارانی که تمرینات طولانی و شدید انجام می دهند نیز ممکن است نیاز به جبران الکترولیت ها مانند سدیم و سایر مواد معدنی همراه با آب داشته باشند.

آب کافی مورد نیاز

نیاز آب در دوران بارداری و شیردهی افزایش می یابد.

در هنگام تب و استفراغ یا اسهال به آب بیشتری نیاز دارید. اگر می خواهید وزن کم کنید ، مصرف آب خود را نیز افزایش دهید.

علاوه بر این ،لازم است افراد مسن نسبت به نیاز خود به آب آگاه تر باشند ، زیرا مکانیسم های تشنگی می توانند با افزایش سن از کار بیفتند. مطالعات نشان می دهد بزرگسالان بالای 65 سال در معرض خطر بیشتری برای کمبود آب بدن هستند .

شرکت مراقبتی پرستار آراد   با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.
هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.
لطفا به این مقاله امتیار دهید.

 

این مقاله چه میزان برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست