1. پرستار آراد
  2. مقالات
  3. روش‌های درمان بیماری‌ها
  4. فواید و اثرات پیاده روی بر سلامتی سالمندان چگونه است؟
مزایای پیاده روی سالمند

فواید و اثرات پیاده روی بر سلامتی سالمندان چگونه است؟

فواید پیاده روی بر سلامتی سالمندان walking-beneficial-seniors سال هاست که بر تمام محققان و متخصصان طب ورزش اثبات شده است .

فواید پیاده روی در افراد مسن

پیاده روی ممکن است یکی از ساده ترین و موثرترین اشکال ورزش برای افراد سالمند باشد. این ورزش فعالیتی عالی برای تحرک بیشتر سالمندان است
یک پیاده روی منظم می تواند به شما کمک کند تا فواید چهار قسمت اصلی تناسب اندام برای سالمندان را که شامل استقامت ، قدرت ، تعادل و انعطاف پذیری را بدست آورید و در عین حال سالمند را به بیرون رفتن و ارتباط با دیگران ترغیب کند.

فواید پیاده روی برای سالمندان

اینکه پیاده روی منظم و سریع برای سالمندان بسیار مثبت و مفید است ثابت شده است و در این مقاله به شرح مزایای سلامتی پیاده روی برای سالمندان می پردازیم:

سلامت قلب و عروق را بهبود می بخشید

مطالعات بارها نشان داده اند که پیاده روی روزانه می تواند به بهبود گردش خون ، کاهش فشار خون و دفع علائم بیماری های قلبی عروقی کمک کند.
در حقیقت ، مطالعات نشان داده است که پیاده روی چند مایل در روز به کاهش فشار خون کمک می کند و خطر سکته در زنان مسن را کاهش می دهد.

با بیماری ها مبارزه می کند:

از فواید پیاده روی این است که راهی طبیعی برای تقویت سیستم ایمنی بدن شما است. یک مطالعه مهم روی 1000 سالمند نشان داد کسانی که فقط 20 دقیقه در روز و پنج روز در هفته پیاده روی می کنند ، 43 روز کمتر از کسانی که این کار را انجام نمی دهند ، روزهای بیمار را تجربه می کنند.
به همین ترتیب ، نشان داده شده است که پیاده روی احتمال ابتلا به بیماری مزمن ، از جمله انواع خاصی از سرطان را کاهش می دهد.

استخوان ها ، عضلات و مفاصل را تقویت کنید

پیاده روی ورزش و تمرین کل بدن است و به طور یکجا مزایایی برای عضلات ، استخوان ها و مفاصل دارد. پیاده روی روشی برای روان سازی و نرم کردن مفاصل است که برای عملکرد بهتر نیاز به فعالیت منظم دارند.

در عین حال ، راه رفتن به تقویت عضلات و استخوان های پشتیبانی کننده شما کمک می کند. در واقع ، مطالعات نشان داده است که پیاده روی منظم می تواند به کاهش از دست دادن توده استخوان در طی پوکی استخوان کمک کند.
خطر ابتلا به شکستگی لگن را کاهش دهید. و به طور قابل توجهی درد آرتروز را کاهش می دهد (یا حتی از آن جلوگیری می کند).

حفظ وزن سالم :

یک مطالعه تحقیقاتی در هاروارد روی بیش از 12000 فرد نشان داد که کسانی که حدود یک ساعت در روز سریع راه می روند ، به طور قابل توجهی کمتر اثر 32 ژن مشترک تقویت کننده چاقی را تجربه می کنند.

فواید پیاده روی در وزن سالمند
به همین ترتیب ، تحقیقات اخیر نشان داده است که پیاده روی منظم می تواند به مهار تمایل به مصرف شیرینی جات شما کمک کند و منجر به کاهش ولع مصرف شیرینی های ناسالم می شود.

عادات خواب را بهبود می بخشد:

از فواید پیاده روی این است که  اگر صبح زود قدم بزنید ممکن است به خواب رفتن راحت تر باشد. حداقل این چیزی است که مرکز تحقیقات سرطان فرد هاچینسون در سیاتل در یک مطالعه گزارش نموده اند .
محققان با مشاهده زنان بین 50 تا 75 سال کشف کردند که کسانی که هر روز صبح  پیاده روی می کنند احتمال بی خوابی در آنها بسیار کمتر از کسانی است که پیاده روی نمی کنند.

کاهش از دست رفتن توانایی شناختی و زوال عقل

پیاده روی ممکن است راهی باشد که افراد سالخورده با افزایش سن از نظر ذهنی هوشیار بمانند. محققان دانشگاه کالیفرنیا در سانفرانسیسکو هنگام بررسی زنان 65 سال به بالا دریافتند زنانی که بیشتر پیاده روی می کنند کاهش توانایی ذهنی مربوط به سن را کمتر تجربه می کنند.

هرچه سالمندان تحت نظر بیشتر راه می رفتند ، میزان افت روانی آنها کمتر می شد. به همین ترتیب ، یک مطالعه در دانشگاه ویرجینیا با تمرکز بر روی مردان 71 تا 93 ساله نشان داد که کسانی که روزانه یک ربع مایل یا بیشتر پیاده روی می کنند ، در مقایسه با افرادی که راه نمی روند ،پنجاه درصد کمتر بروز آلزایمر یا زوال عقل را تجربه می کنند.

عمر طولانی از فواید پیاده روی

آیا پیاده روی می تواند کلید زندگی طولانی تر باشد؟ تحقیقات در دانشکده پزشکی دانشگاه میشیگان نشان داد که کسانی که به طور منظم در طول 50 و 60 سالگی خود ورزش می کنند ، از جمله پیاده روی ، 35 درصد کمتر در طول هشت سال بعد می میرند.
یک آزمایش دیگر از لندن نشان داد که فقط 25 دقیقه پیاده روی در روز ممکن است به هفت سال در طول عمر فرد اضافه کند.

تقویت روحیه از فواید پیاده روی

پیاده روی می تواند روشی قدرتمند برای بهبود سلامت روان و روحیه شما باشد. یک مطالعه در دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در لانگ بیچ نشان داد که بین خلق و خو و راه رفتن رابطه مستقیمی وجود دارد.

به طور خلاصه ، هرچه فرد هر روز قدم های بیشتری برمی دارد ، نگرش و دیدگاه او مثبت تر می شود. یک دلیل عمده می تواند این باشد که پیاده روی به طور طبیعی باعث ترشح اندورفین و تقویت تنفس شکمی می شود و منجر به ایجاد مزایای مثبت عاطفی و روحی می شود.

فواید پیاده روی بر ذهن سالمند
تقویت ارتباطات اجتماعی

وقتی بیرون می روید و قدم می زنید ، احتمال اینکه با دیگران ارتباط برقرار کنید بسیار زیاد است ، چه به یک باشگاه محلی پیاده روی بپیوندید و چه در اطراف منزل خود پیاد روی کنید شرایط ارتباط با دیگران بیشتر برای شما مهیا خواهد بود .

شروع پیاده روی

آیا می خواهید به افزودن پیاده روی به برنامه روزمره سالمندان کمک کنید؟ در اینجا چند نکته مهم وجود دارد که باید به آنها کمک کنید تا پیاده روی را ادامه دهند:

با قدم های کوچک شروع کنید

پیاده روی می تواند فواید بزرگی برای سالمندانی داشته باشد که به دنبال سالم ماندن هستند . اما مهم این است که در ابتدا خیلی سخت و خیلی سریع راه نروید.
به یاد داشته باشید ،برای استفاده از  فواید پیاده روی حتی کوچکترین و کوتاه ترین مسیرها برای شروع پیاده روی کمک کننده هستند . به سالمند کمک کنید تا طول وسرعت پیاده روی را به تدریج بالا ببرد

خیلی سخت نگیرید

سعی کنید از وارد آمدن فشار به سالمند جلوگیری نمایید. محققان توصیه می کنند از “آزمون گفتگو” استفاده کنید. به این معنی که بهتر است سالمند در حین راه رفتن بتواند با دیگران گفتگو نماید و نفس نفس زدن او شدید نباشد.

مراقب وضعیت هوا باشید

هرچه پیرتر می شویم ، ممکن است بیشتر تحت تأثیر روزهای گرم یا سرد قرار بگیریم. برای سالمندان ، یافتن گزینه های جایگزین برای پیاده روی حتی در روزهایی که هوا نامساعد است مهم است. چند گزینه جایگزین می تواند شامل رفتن به استخر محلی برای پیاده روی در آب یا استفاده از تردمیل باشد.

به دنبال راه های خلاقانه برای ایجاد انگیزه باشید

تحقیقات نشان داده است که ورزش متوسط ، مانند پیاده روی سریع ، با گذشت زمان راحت تر از فعالیت های با شدت زیاد است.
با این حال ، اگر سالمند برای شروع  و بهره بردن از فواید پیاده روی به یک محرک نیاز دارد ، سعی کنید راه های خلاقانه ای برای ایجاد انگیزه در او پیدا کنید.می توانید به یک پارک نزدیک بروید و یا برای گرداندن حیوانات خانگی از سالمند درخواست کمک کنید . .

مزایای پیاده روی روزانه
اقدامات احتیاطی  و ایمنی را انجام دهید

پیاده روی می تواند فواید زیادی برای افراد مسن فراهم کند ، اما باید مراقب سلامتی و ایمنی آنها نیز باشید. استفاده از کفش راحت و ایمن برای پیاده روی می تواند به کاهش خطر آسیب دیدگی یا زمین خوردن سالمند کمک کند.
به همین ترتیب ، همیشه اطمینان حاصل کنید که لباس های سالخورده شما متناسب با آب و هوا هستند ، از ضد آفتاب استفاده می کنند و همیشه آب به همراه دارند .

شرکت مراقبتی مهر پرستار آراد با داشتن مجوز رسمی ازوزرات بهداشت و سال ها تجربه ارزشمند در عرصه ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به همشهریان گرامی ارائه خدمت نماید .

این مقاله چه میزان برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست