1. پرستار آراد
  2. مقالات
  3. بیماری برص : با علل بروز ، عوارض و روش های درمان این بیماری آشنا شوید
عوارض بیماری برص

بیماری برص : با علل بروز ، عوارض و روش های درمان این بیماری آشنا شوید

بیماری برص vitiligo  بیماری است که باعث از بین رفتن رنگ پوست در بعضی نقاط بدن می شود. مناطق بی رنگ معمولاً با گذشت زمان بزرگتر می شوند. این شرایط می تواند بر روی پوست در هر قسمت از بدن تأثیر بگذارد. همچنین می تواند روی مو و قسمت داخلی دهان تأثیر بگذارد.

علایم بیماری برص
به طور معمول ، رنگ مو و پوست توسط ملانین ها تعیین می شوند. بیماری برص هنگامی رخ می دهد که سلول هایی که ملانین تولید می کنند از بین می روند یا از کار می افتند. بیماری برص در هر نوع پوستی تأثیر می گذارد ، اما ممکن است در افرادی که پوست تیره تری دارند بیشتر دیده شود. این بیماری مرگ آور یا مسری نیست. اما می تواند استرس زا باشد یا احساس بدی نسبت به خود در بیمار ایجاد کند .

بیشتر افرادی که به بیماری برص مبتلا می شوند رنگ پوست خود را از دست می دهند. پوست آسیب دیده می تواند روشن یا کاملاً سفید شود. بسیاری از افرادی که این بیماری در آن ها دیده می شود هیچ علائم و نشانه دیگری ندارند و کاملاً سالم هستند .
همچنین ممکن است پوست بیمار تحت تأثیر بیماری برص دچار خارش یا احساس درد شود.

زندگی با بیماری برص می تواند باعث علائم دیگری مانند اعتماد به نفس پایین و افسردگی شود که به سختی می توان آن را شکست داد .
درمان بیماری برص ممکن است رنگ را در پوست آسیب دیده بازگرداند. اما از کاهش مداوم رنگ پوست یا عود آن جلوگیری نمی کند .

علائم بیماری برص عبارتند از:

– از بین رفتن تکه تکه رنگ پوست که معمولاً ابتدا در دست ها ، صورت و اندام تناسلی ظاهر می شود .
– سفید شدن یا سفیدی زودرس موهای سر ، مژه ها ، ابروها یا ریش
– از دست دادن رنگ در بافتهایی که داخل دهان و بینی شما قرار دارند (غشاهای مخاطی)
– بیماری برص می تواند از هر سنی شروع شود ، اما معمولاً قبل از 30 سالگی ظاهر می شود .

انواع بیماری برص :

بیماری برص تعمیم یافته :

تکه های تغییر رنگ یافته اغلب بر روی اعضای بدن مربوطه به طور مشابه (به طور متقارن) پیشرفت می کنند .
بیماری برص سگمنتال :

فقط یک طرف یا بخشی از بدن را فرا میگیرد . معمولاً در کودکی بروز میکند، برای یک یا دو سال پیشرفت می کند ، و سپس متوقف شود .
بیماری برص موضعی (کانونی) :

یک یا چند قسمت از بدن بیمار را فرا میگیرد .
بیماری برص آکروفاسیال :

پوست آسیب دیده در صورت و دست ها و اطراف ورودی های بدن مانند چشم ، بینی و گوش وجود دارد . پیش بینی چگونگی پیشرفت بیماری دشوار است. گاهی اوقات بدون درمان متوقف می شود. در بیشتر موارد ، از دست دادن رنگدانه ها گسترش می یابد و در نهایت بیشتر پوست را درگیر می کند. گاهی اوقات ، پوست رنگ خود را باز می یابد .

علل بیماری برص
علل ایجاد بیماری برص

بیماری برص هنگامی رخ می دهد که سلول های تولید کننده رنگدانه (ملانوسیت ها) می میرند یا تولید ملانین را متوقف می کنند. دقیقاً مشخص نیست که چه عواملی باعث از بین رفتن این سلولهای رنگدانه ای می شوند.اما ممکن است مربوط به موارد زیر باشد :

– اختلال در سیستم ایمنی بدن (شرایط خود ایمنی)
– سابقه خانوادگی (وراثت)
– یک رویداد محرک ، مانند استرس ، آفتاب سوختگی شدید یا ضربه پوستی ، مانند تماس با یک ماده شیمیایی

عوارض بیماری برص

پریشانی اجتماعی یا روانی
آفتاب سوختگی
مشکلات چشمی
از دست دادن شنوایی

روش های درمان

مواد آرایشی :

استفاده از مواد آرایشی برای استتار رنگ از دست رفته پوست. گزینه های آرایشی شامل آرایش ، برنزه کننده و رنگ های پوستی است
روشی ایمن برای کمتر دیده شدن بیماری برص ارائه می دهد . اغلب برای کودکان توصیه می شود زیرا از عوارض جانبی احتمالی دارو جلوگیری می کند

درمان بیماری برص
درمان با دارو

متداول ترین دارویی که تجویز می شود ، کورتیکواستروئید است که آن را روی پوست استفاده می کنند. تقریباً ، 45٪ بیماران مقدار کمی رنگ پوست خود را پس از 4 تا 6 ماه به دست می آورند. کورتیکواستروئیدی ممکن است با داروی دیگری ترکیب شود تا نتایج را بهبود بخشد .
این دارو در افرادی که رنگ پوست تیره دارند بهترین نتیجه را می دهد .

این دارو بیشترین تاثیر را روی صورت وکمترین تأثیر را روی دست و پا دارد . برخی از این داروها به دلیل عوارض جانبی احتمالی نباید برای صورت استفاده شوند. این داروها عوارض جانبی دارند ، بنابراین بیماران باید از دستور پزشک خود پیروی کنند.

یک عارضه جانبی جدی استفاده از کورتیکواستروئید موضعی به مدت یک سال یا بیشتر ، آتروفی پوست است. که در آتروفی ، پوست نازک ، بسیار خشک و شکننده می شود

درمان با نور

از نور برای بازیابی رنگ از دست رفته پوست استفاده می کنند . درمان ها با لیزر اگزایمر انجام می شود . از لیزر برای درمان یک قسمت کوچک استفاده می شود . بیشترین تاثیر درمان با نور بر روی صورت است و کمتر در دست و پا موثر است . بیماران باید 2 تا 3 بار در هفته تحت درمان قرار گیرند . ممکن است با درمان دیگری مانند کورتیکواستروئید ها ترکیب شود.

نور درمانی PUVA

از نور UVA و دارویی به نام پسورالن برای بازیابی رنگ پوست استفاده می کنند . پسورالن ممکن است روی پوست قرار گیرد یا به صورت قرص مصرف شود . این روش می تواند بیماری برص گسترده را درمان کند . و حدود 50٪ تا 75٪ در ترمیم رنگدانه صورت ، تنه ، بازوها و قسمت فوقانی پاها موثر است .

تاثیر آن بر روی دست ها کمتر است . در این روش یک سال طول می کشد تا بهبودی حاصل گردد و بیمار باید برای درمان به بیمارستان یا مرکز PUVA مراجعه کند . پسورالن می تواند چشم را تحت تأثیر قرار دهد ، بنابراین این روش درمانی نیاز به معاینه چشم قبل و بعد از پایان درمان دارد .

عمل جراحی

در بیمارانی که روش های ذکر شده موثر واقع نشود برای درمان از عمل جراحی استفاده می‌شود. این روش اغلب برای بزرگسالان استفاده می شو که بیماری برص حداقل 6 ماه در آنها ثابت بوده (تغییر نکرده است) این روش در90 تا 95 درصد بیماران موثر است .

دارو درمانی در بیماری برص
کاهش رنگ پوست

این روش درمانی رنگدانه باقیمانده را از روی پوست پاک می کند .تعداد بسیار کمی از بیماران این روش درمانی را انتخاب می کنند
این ممکن است یک گزینه برای بزرگسالانی باشد که در پوست آنها رنگدانه کمی باقی مانده است و سایر درمانها جواب نداده است. از بین بردن رنگدانه باقیمانده می تواند یک روش موثر برای یکدست کردن رنگ پوست باشد و به فرد پوست سفید یک دست بدهد.

برای از بین بردن رنگ باقیمانده ، یک یا دو بار در روز کرم مخصوص استفاده می شود. این کرم به تدریج رنگ باقیمانده را از روی پوست پاک می کند .کاهش رنگ می تواند 1 تا 4 سال طول بکشد . پس از پایان درمان ، برخی از افراد در اثر قرار گرفتن در معرض آفتاب ، لکه های رنگدانه روی پوست خود مشاهده می کنند.

درمان های غیر متعارف

برخی از ویتامین ها ، مواد معدنی ، اسیدهای آمینه و آنزیم ها برای بازگرداندن رنگ پوست در افرادی که دارای بیماری برص هستند استفاده می شود. بیشتر آنها مورد مطالعه قرار نگرفته اند ، بنابراین هیچ مدرکی برای تأیید این روشهای درمانی و هیچ گونه آگاهی از عوارض جانبی آنها وجود ندارد
گیاه جینکو بیلوبا در یک آزمایش بالینی مورد مطالعه قرار گرفته است. نتایج حاصل از این آزمایش نشان می دهد که گیاه ممکن است رنگ پوست را بازگرداند و از وخیم شدن بیماری برص جلوگیری کند

 مرکزپرستاری مهر پرستار آراد  با داشتن سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آماده ارائه خدمات شبانه روزی به همشهریان گرامی میباشد. کادر متخصص و ماهر این مرکز در عرصه پرستار کودک، پرستار بیمار و پرستار سالمند همواره اماده خدمت گزاری به شما است . کافیست با کارشناسان این مرکز تماس حاصل فرمایید تا در اسرع وقت نسبت به اعزام پرستار مورد نظر شما اقدام گردد.

این مقاله چه میزان برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست