1. پرستار آراد
  2. مقالات
  3. غذاهای مجاز و غیر مجاز برای بیماران مبتلا به کولیت اولسراتیو کدامند؟
تغذیه کولیت اولسراتیو

غذاهای مجاز و غیر مجاز برای بیماران مبتلا به کولیت اولسراتیو کدامند؟

کولیت اولسراتیو  ulcerative colitis نوعی بیماری التهابی روده است که می تواند باعث ایجاد دوره های شدید دردهای شکمی ، اسهال و از دست دادن اشتها شود. فرد بیمار می تواند با خوردن یا اجتناب از مصرف برخی از غذاها سبب بهبود و کاهش التهاب روده ها شود .

علایم کولیت اولسراتیو
رژیم غذایی واحد و مشخصی برای مبتلایان به کولیت اولسراتیو وجود ندارد ، اما یافتن و حذف غذاهایی که علائم بیماری را ایجاد می کنند می تواند باعث کاهش ناراحتی شود.

پزشکان علت دقیق این بیماری را نمی دانند اما فکر می کنند این بیماری با عوامل محیطی ، رژیم های غذایی غربی و سبک زندگی و ژنتیک ارتباط دارد. مدیریت رژیم غذایی سالم می تواند به فرد در مدیریت کولیت اولسراتیو کمک کند.

در این مقاله ، به بررسی غذاهایی می پردازیم که ممکن است باعث تشدید کولیت اولسراتیو یا بهبود علایم شوند.

غذاهای مفید برای مبتلایان کولیت اولسراتیو

ماهی قزل آلا ، تخم مرغ و آووکادو گزینه های غذایی مناسبی برای فرد مبتلا به کولیت اولسراتیو است. رژیم غذایی یک فرد بیمار ممکن است شامل طیف گسترده ای از عوامل محرک بالقوه باشد ، بنابراین ممکن است برای یک فرد مبتلا به کولیت اولسراتیو شناسایی دقیق غذاهای بی خطر امری مشکل است .

برخی از مواد مغذی مانند فیبر ممکن است برای هضم شدن در سیستم گوارش فرد بیمار را دچار مشکل نمایند . غذاهایی که علائم این بیماری را تحریک می کنند در افراد مختلف متفاوت خواهد بود. افراد مبتلا به کولیت اولسراتیو باید غذاهایی بخورند که مقدار قابل توجهی پتاسیم ، فولات ، منیزیم ، کلسیم و آهن را تأمین می کند.

برخی از گزینه های غذایی بهتر برای فرد مبتلا به کولیت اولسراتیو عبارتند از:

سس سیب:

این ماده غذایی منبع خوبی از مواد مغذی است. با این حال ، محتوای فیبر و فروکتوز بالای سیب ممکن است هضم آن را در هنگام عود بیماری دشوار کند.

ماهی قزل آلا:

ماهی آزاد مقدار زیادی اسید چرب امگا 3 را تأمین می کند ، که ممکن است فراتر از مفید بودن برای دستگاه گوارش فواید سلامتی دیگری نیز داشته باشد.

کدو حلوایی:

کدو حلوایی سرشار از فیبر است ، که ممکن است آنها را برای برخی از افراد در هنگام عود بیماری نامناسب کند. با این حال ، به نظر می رسد برخی از افراد مبتلا به کولیت اولسراتیو کدو سبز را به خوبی تحمل می کنند.

کولیت اولسراتیو و اووکادو
آووکادو:

این میوه سرشار از مواد مغذی و چربی های مفید هستند.

برخی از غذاهای تخمیر شده:

این غذاها از جمله ماست ، حاوی پروبیوتیک های فعال است. باکتری های “خوب” در این شرایط می توانند به هضم غذا کمک کنند. برخی مطالعات نشان داده اند که استفاده معمول از پروبیوتیک ها می تواند به کاهش عود بیماری و بهبود علائم کمک کند.

بلغور جو دوسر فوری:

هضم بلغور جو دوسر فوری و بدون طعم دهنده اضافی نسبت به سایر اشکال غلات و جو دوسر آسان تر است.

غلات تصفیه شده:

بهتر است ماکارونی ، نان و غلات تهیه شده مصرف کنید. هضم غلات کامل سخت تر است. تولید کنندگان بسیاری از نان های سفید را با مواد معدنی و ویتامین های اضافی غنی می کنند.

تخم مرغ:

تخم مرغ سرشار از امگا 3 می باشد . هضم آنها معمولاً آسان است و همین امر باعث می شود که برای یک برنامه غذایی بیمار کولیت اولسراتیو مناسب باشند.

مایعات فراوان:

افراد مبتلا به بیماری هایی مانند کولیت اولسراتیو ممکن است نیاز به نوشیدن مایعات اضافی داشته باشند ، زیرا اسهال می تواند منجر به کم آبی بدن آنها شود

غذاهایی مضر برای مبتلایان کولیت اولسراتیو:

رژیم های غذایی در این بیماری از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود زیرا همه افراد به یک ماده غذایی خاص یکسان پاسخ نمی دهند.
متخصصان برخی غذاها را به عنوان محرک بالقوه کولیت اولسراتیو تشخیص می دهند. این غذاها شامل موارد زیر می باشند :

کولیت اولسراتیو و کافئین

کافئین:

اگرچه اطلاعات زیادی در مورد تأثیر کافئین بر علائم کولیت اولسراتیو وجود ندارد ، یک نظرسنجی در سال 2013 بر روی 442 نفر نشان داد که 22٪ از افراد مبتلا به این بیماری ، در هنگام مصرف کافئین علائم بدتری دارند. کافئین در قهوه ، چای ، نوشابه و شکلات وجود دارد .

فرآورده های لبنی:

در حالی که این ماده غذایی برای همه افراد مبتلا به کولیت اولسراتیو مشکل ساز نیستند ، محصولات لبنی می توانند علائم را در برخی افراد تحریک کنند. افرادی که دچار عدم تحمل لاکتوز هستند نیز باید از مصرف لبنیات خودداری کنند ، زیرا دارای علائم مشابه هستند.

الکل:

این ماده ممکن است در برخی افراد اسهال ایجاد کند.

نوشیدنی های گازدار:

برخی از نوشابه ها و آبجوها حاوی کربناسیون هستند که می تواند دستگاه گوارش را تحریک کرده و باعث ایجاد گاز شود. بسیاری از نوشیدنی های گازدار حاوی قند ، کافئین یا شیرین کننده های مصنوعی نیز هستند که می توانند علائم بیماری را تحریک کنند.

غذاهای سرشار از فیبر:

این غذاها شامل لوبیای خشک ، میوه ها ، غلات سبوس دار ، توت ، نخود فرنگی و حبوبات است. این مواد ممکن است تعداد حرکات روده ، میزان گاز تولید شده و گرفتگی شکم را افزایش دهند.

پاپ کورن:

هضم این ماده ممکن است مانند سایر دانه ها و مغزها دشوار باشد .

سیب زمینی:

این ماده حاوی گلیکو آلکالوئید هستند که ممکن است یکپارچگی غشای سلولی روده را مختل کنند. این موارد بیشتر از سیب زمینی پخته یا آب پز در پوست و چیپس سیب زمینی سرخ شده وجود دارد.

غذاهایی که دارای گوگرد یا سولفیت هستند:

این ماده معدنی می تواند باعث تولید گاز اضافی در فرد شود. برخی از این غذاها شامل آبجو ، شراب ، بادام ، سیب ، سویا ، ماکارونی گندم ، نان ، بادام زمینی ، کشمش و گوشت های درمان شده است.

کولیت اولسراتیو و گوشت
گوشت چرب:

در هنگام عود بیماری ، ممکن است روده چربی گوشت را به طور کامل جذب نکند ، که این امر باعث بدتر شدن علائم بیماری می شود.

آجیل ، کره مغز و دانه ها:

ممکن است این مواد باعث گرفتگی شکم ، نفخ و اسهال شوند. هنگامی که فرد دچار عود بیماری می شود ، حتی دانه های کوچک نیز می توانند علائم را تحریک کنند.

الکلهای قندی:

این موارد می توانند باعث نفخ ، اسهال و گاز شوند. تولیدکنندگان از الکل قند به عنوان شیرین کننده بسیاری از آدامس ها و آب نبات های بدون قند ، برخی آب میوه ها و بستنی های مختلف استفاده می کنند.

قند فروکتوز:

بدن مقادیر بیشتری از فروکتوز را به خوبی جذب نمی کند ، که می تواند باعث افزایش گاز ، گرفتگی و اسهال شود. برچسب مواد تشکیل دهنده مواد غذایی مانند شربت ذرت با فروکتوز بالا ، آب میوه ، عسل و ملاس را بررسی کنید ، زیرا همه آنها حاوی فروکتوز هستند.

بسیاری از سبزیجات:

این مواد غالباً سرشار از فیبر هستند که هضم آن ها در هنگام عود بیماری سخت و باعث نفخ ، گاز و گرفتگی شکم می شود.
سبزیجاتی ، مانند کرفس ،کلم ، کلم بروکسل جزو این موارد است . افراد مبتلا به کولیت اولسراتیو سبزیجات پخته شده را بهتر از سبزیجات خام تحمل می کنند.

غذاهای پرادویه:

این غذاها معمولا شامل سس تند و فلفل تند است که ممکن است در بسیاری از افراد باعث اسهال شوند. برای افراد مبتلا به کولیت اولسراتیو ، غذاهای گرم و پرادویه ممکن است بدتر شدن بیماری را تشدید کنند

کولیت اولسراتیو و گلوتن

گلوتن:

این ماده جز مواد تشکیل دهنده گندم ، چاودار و جو است. گاهی اوقات می تواند علائم را در کولیت اولسراتیو تحریک کند. گرچه جو دوسر حاوی گلوتن نیست ، اما پروتئین مشابهی دارد که می تواند در افرادی که به گلوتن حساس هستند واکنش متقابل ایجاد کند.

امولسیون کننده های غذایی:

این مواد شامل کربوکسی متیل سلولز و پلی سوربات است که تولیدکنندگان به بسیاری از غذاهای فرآوری شده اضافه می کنند و می توانند علائم این بیماری را تشدید کنند

رویکرد شرکت مراقبتی مهر پرستار آراد استفاده از پرسنل با دانش ضمنی همراه با تحصیلات آکادمیک جهت ارائه خدمت پرستاری به نحو مطلوب و مورد قبول خانواده است و استخدام افرادی تحصیل کرده با حداقل مدرک کارشناسی در زمینه خدمات پرستار سالمند ، کودک و بیمار ما را با دیگر مراکز بالینی متمایز کرده است.

برای دریافت خدمات مراقبت و پرستاری در منزل کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده تا در اسرع وقت نسبت به اعزام پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار مورد نظر شما اقدام گردد.

 

این مقاله چه میزان برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست