1. پرستار آراد
  2. مقالات
  3. مثبت گرایی سمی چیست و چه خطراتی دارد؟
علایم مثبت گرایی سمی

مثبت گرایی سمی چیست و چه خطراتی دارد؟

مثبت گرایی سمی toxic positivity  به معنای داشتن  وسواس در داشتن تفکر مثبت است. این عقیده به این معنی است که فرد باید در هر حالی حتی زمانی که یک تجربه بسیار غم انگیز  عمیقا او را تحت تاثیر قرار داده است  دیدگاه مثبتی داشته باشد .

علل مثبت گرایی سمی

مثبت گرایی سمی می تواند احساسات منفی را سرکوب کند ، غم و اندوه را  در درون فرد انباشته نماید و باعث شود که فرد تحت فشار قرار بگیرد و حتی وقتی به شدت در درون خود دچار چالش و ناراحتی هستند وانمود کنند که خوشبخت هستند.

در بعضی موارد ، ممکن است شخص احساسات مثبت را به خود تحمیل نماید  به عنوان مثال ، ممکن است علیرغم اینکه فرد از درون ناراحت است اما سعی کند که به ظاهر همیشه شاد به نظر برسد.

مثبت گرایی سمی می تواند باعث بوجود آوردن نوعی فشار خارجی باشد ، مانند زمانی که دیگران به شخصی که غمگین است بگویند که باید تحت هر شرایطی به راه خود ادامه دهد و باید در موقعیتی که با احساسات منفی احاطه شده است به دنبال جنبه های مثبت اتفاقات بگردد .

برای درک بیشتر مثبت گرایی سمی و خطرات ناشی از داشتن این دیدگاه به مطالعه این مقاله ادامه دهید :

مثبت گرایی سمی چیست؟

برای چندین دهه ، کتابها و رسانه های مشهور ارزش داشتن تفکر مثبت را برجسته کرده اند و شواهدی وجود دارد که نشان می دهد  این دیدگاه می تواند سلامت روان را بهبود بخشد.

به عنوان مثال ، یک مطالعه در سال 2018 در مورد دانشجویان دانشگاه نشان می دهد که عزت نفس بالا ممکن است سبب داشتن تفکرات مثبت در فرد گردد ، و خطر  بروز خودکشی و حرکات خطرناک را کاهش می دهد.

با این حال ،تحلیل داده های برجسته از  مزایای تفکر مثبت نشان می دهد که عواملی مانند حمایت اجتماعی و خودکارآمدی و  توانایی فرد در کنار آمدن با وقایع  در کنار داشتن تفکر مثبت سبب  بهبود شرایط زندگی و آسایش در افراد مختلف می گردد . داشتن تفکر مثبت به معنای درمان تمام چالش های زندگی نیست و ممکن است در شرایطی ناکار آمد باشد .

مثبت گرایی سمی ، تفکر مثبت را به عنوان تنها راه حل مشکلات به ذهن فرد تحمیل می کند و از او می خواهد از تفکر منفی یا ابراز احساسات منفی پرهیز کند.

تحقیقات پیرامون اثرات تفکر مثبت به طور کلی بر روی مزایای داشتن یک چشم انداز خوش بینانه هنگام تجربه یک مشکل متمرکز است.

در مقابل ، مثبت گرایی سمی ، بدون در نظر گرفتن چالش هایی که ممکن است افراد با آنها روبرو باشند ، به فرد القا می نماید که باید دیدگاه مثبتی داشته باشد بنابراین به طور بالقوه احساسات فرد را سرکوب کرده و آنها را از جستجوی یافتن حمایت دیگران  بازمی دارد.

علایم مثبت گرایی سمی

برخی از نمونه های مثبت گرایی سمی عبارتند از:

به والدینی که فرزندش فوت کرده است بگویید که خوشحال باشید که حداقل دوباره می توانید بچه دار شوید

بعد از یک اتفاق تلخ به بگوییدکه “همه چیز به یک دلیل خاصی اتفاق می افتد”

اصرار کردن  به کسی که  بر جنبه های مثبت یک اتفاق ناگوار تمرکز کند

به فردی که درگیر غم و رنج  است بگویید که روی چیزهای خوب زندگی خود تمرکز کنید

به فرد غمگین بگوییم که کسی که همیشه مثبت به نظر می رسد یا احساسات خود را با دیگران به اشتراک نمی گذارند ، قوی تر یا دوست داشتنی تر از دیگران است

اصرار به مردم برای پیشرفت کردن  بدون توجه به مشکلی که در زندگی با آن درگیر هستند مانند گفتن اصرار به مردم مبنی بر این که باید در زمان بیماری همه گیر COVID-19 از زمان اجباری در خانه ماندن برای توسعه مهارت های جدید یا بهبود تناسب اندام خود استفاده کنند.

تلاش برای رفع نگرانی های افراد  با گفتن “همه چیز می تواند بدتر باشد”

چرا مثبت گرایی سمی خطرناک است؟

داشتن چشم انداز کلی مثبت در زندگی ضرری ندارد. با این حال ، شخصی که معتقد است که تحت هر شرایطی فقط باید مثبت باشد ممکن است مشکلات جدی را نادیده بگیرد یا به حل مشکلات اساسی بهداشت روان  خود نپردازد.

به همین ترتیب ، افرادی که از دیگران خواستار مثبت اندیشی مطلق هستند ، ممکن است در شرایط ناراحت کننده از دیگران حمایت کافی نکنند و یا باعث شوند که فرد احساس کند که مورد قضاوت قرار گرفته و به او انگ منفی بودن زده شده است .

تشخیص مثبت گرایی سمی

برخی از خطرات سمی گرایی مثبت عبارتند از:

نادیده گرفتن آسیب واقعی:

در یک تحقیق که در سال  2020 در مورد 29 مورد خشونت خانگی انجام شد  نشان داد که داشتن دیدگاه مثبت ممکن است باعث شود افرادی که مورد سو استفاده از طرف فرد مقابل قرا ر گرفته اند ممکن است شدت خطر آن را دست کم بگیرند و در روابط خود مورد آزار زیادی  قرار گیرند .

داشتن خوش بینی ، امید و بخشش  در قالب سمی گرایی مثبت ، خطر ماندن در کنار افراد آزار دهنده و مورد سو استفاده قرار گرفتن را  افزایش می دهد.

کوچک شمردن مشکلات بزرگ :

داشتن احساس غم و اندوه در برابر از دست دادن چیزی ارزشمند امری طبیعی است. شخصی که مرتباً پیامهای  از اطرافیان دریافت می نماید که بهتر است به زندگی ادامه دهد و خوشحال باشد ممکن است  احساس کند دیگران به غم و ناراحتی او اهمیت نمی دهند.

به عنوان مثال ممکن است والدینی که فرزند خود را از دست داده اند ، احساس کنند که از دست دادن فرزندشان برای دیگران مهم نبوده است و در نتیجه غم و اندوه آنها را بیشتر می کند.

انزوا و ترس از مورد قضاوت قرار گرفتن:

افرادی که در  هنگام روبرو شدن با  مشکلات از طرف دیگران احساس فشار می کنند تا لبخند بزنند ممکن است کمتر به دنبال دریافت حمایت باشند. این افراد ممکن است به دلیل داشتن احساسات منفی، دچار انزوا یا شرمندگی شوند و این امر این افراد را از کمک گرفتن باز می دارد. طبق گزارش انجمن روانپزشكي آمريكا ، ترس از مورد قضاوت قرار گرفتن مي تواند فرد را از مراجعه به درمان رواني منصرف كند.

مسائل ارتباطی:

هر رابطه ای چالش هایی دارد. مثبت گرایی سمی افراد را ترغیب می کند تا این چالش ها را نادیده بگیرند و بر نکات مثبت تمرکز کنند. این روش می تواند ارتباطات و توانایی حل مشکلات  موجود در رابطه را از بین ببرد.

عزت نفس پایین:

همه افراد ممکن است گاهی احساسات منفی را تجربه کند. مثبت گرایی سمی افراد را ترغیب می کند تا احساسات منفی خود را نادیده بگیرند . هنگامی که فرد قادر به داشتن احساس مثبت نباشد ، ممکن است احساس کند در زندگی در حال شکست است.

آیا منفی بودن اشکالی ندارد؟

انسانها طیف وسیعی از احساسات را تجربه می کنند که هر یک از آنها قسمت مهمی از سلامت و آرامش او است. به عنوان مثال اضطراب ممکن است فرد را از یک وضعیت خطرناک یا یک مشکل اخلاقی آگاه کند ، در حالی که عصبانیت پاسخی طبیعی به بی عدالتی یا بدرفتاری است. غم و اندوه ممکن است شدت آسیب وارد شده را نشان دهد.

تصدیق نکردن این احساسات به معنای نادیده گرفتن عمل ناعادلانه  است که سبب ایجاد ناراحتی در افراد شده است . علاوه بر این ، عدم صحبت در مورد اتفاقات ناگوار زندگی باعث از بین رفتن آنها نخواهد شد. بیشتر افراد برای کنار آمدن با احساسات خود هر از چند گاهی نیاز به کمک دارند.

گفتگو در مورد اتفاقات ناگوار زندگی سبب می شود که دیگران از این مشکلات آگاه شوند و کمتر در دام مشکلات مشابه گرفتار گردند .

درمان مثبت گرایی سمی

چگونه می توان از مثبت گرایی سمی جلوگیری کرد

برخی از استراتژی های جلوگیری از مثبت گرایی سمی شامل موارد زیر است :

درک این موضوع که شناخت عواطف منفی به عنوان  بخشی عادی و مهم از تجربه انسانی است

شناسایی و نامگذاری به روی احساسات به جای تلاش برای جلوگیری از بیان  آنها

صحبت با افراد معتمد درباره احساسات ، از جمله احساسات منفی

تلاش برای دریافت حمایت و  پشتیبانی از افراد و  دوستان معتمد یا یک درمانگر ماهر

چگونه می توان از القا مثبت گرایی سمی  به دیگران جلوگیری نمود:

تشویق مردم به صحبت صریح در مورد احساسات خود

با احساسات منفی راحت تر برخورد نمایید

اجتناب از تلاش برای داشتن پاسخ مثبت به هر عمل و رفتاری که اطرافیان ابراز می کنند

تشخیص اینکه معمولا  احساسات منفی شدید غالباً با احساسات مثبت قدرتمند  همراه هستند ، مثلاً وقتی فردی دچار غم و اندوه عمیق می شود ممکن است دچارعشق شدید باشد

شرکت مراقبتی مهر پرستار آراد  با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به همشهریان گرامی ارائه خدمت نماید.

کادر متخصص و آموزش دیده این مرکز در قالب پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار با اندوختن تجارب ارزشمند در طی سال ها خدمت رسانی همواره آماده حضور در کنار شما عزیزان می باشد.

این مقاله چه میزان برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست