1. پرستار آراد
  2. مقالات
  3. آشنایی با علل شایع استرس در کودکان و روش های مقاله با آن که والدین و پرستار کودک باید بدانند
علل استرس در کودکان

آشنایی با علل شایع استرس در کودکان و روش های مقاله با آن که والدین و پرستار کودک باید بدانند

استرس در کودکان stress in children یکی از چالش های والدین در پرورش کودکان است و این استرس ممکن است تاثیرات مخربی در حال و آینده  کودک بگذارد.

دلایل استرس در کودکان
بزرگسالان دوران کودکی خود را شادترین زمان زندگی خود می دانند ، اما کودکان و نوجوانان نیز مستعد ابتلا به استرس و نگرانی هستند . استرس های دوران کودکی به دلیل تأثیر مخرب آن بر روحیه کودک ، حتی می تواند منجر به افسردگی آنها شود.

مطالعات نشان می دهد که تقریباً از هر چهار جوان یک نفر قبل از 19 سالگی افسردگی را تجربه می کند که ناشی از فشار همسالان ، نگرانی های مدرسه و موارد دیگر است.  در این مقاله به شرح برخی از عوامل محرک و  استرس در کودکان و نکات مربوط به مقابله با استرس درکودکان می پردازیم:

علل شایع استرس در کودکان
1. مدرسه

بسیاری از کودکان تحت فشار قرار دارند که در مدرسه عملکرد خوبی داشته باشند. برای بعضی از کودکان ، درسی که باید در طول روز یاد بگیرند به علاوه تکالیف شب که باید انجام دهند بسیار طاقت فرسا و استرس آور ابه نظر می رسد.

علاوه بر این ، اگر کودکی از تکالیف خود عقب بیفتد ، این امر می تواند منجر به استرس شود. این موضوع اغلب می تواند به این معنی باشد که وقت آزاد کافی برای بازی یا انجام سایر فعالیت های سرگرم کننده ندارند.

2. امتحانات و استرس در کودکان

امتحانات می تواند کودکان و نوجوانان را تحت فشار زیادی قرار دهد و بر اساس اظهارات محققان افراد 12 تا 15 ساله به احتمال زیاد در مورد استرس امتحان نیاز به کمک باشند.
برخی از رایج ترین استرس در کودکان در این سنین عدم تمایل به ناامید کردن الدین و ترس از شکست است. در نتیجه ، کسانی که با روان شناسان تماس گرفتند بیان نموده اند که استرس امتحان آنها منجر به بروز  افسردگی ، اضطراب ، حملات وحشت و اعتماد به نفس پایین آنها می شود.

استرس در کودکان به دلیل فشار همسالان

3. فشار همسالان

پیدا کردن دوست ممکن است برای بعضی از کودکان دشوار باشد و بسیاری از کودکان تحت فشار قرار می گیرند تا با این شرایط سازگار شوند. گاهی اوقات ، این بدان معناست که اطرافیان کودک در مدرسه ممکن است کارهایی را انجام می دهند که ممکن است کودک در کنار آنها احساس راحتی نکند و به آنها اعتماد نداشته باشد و دچار استرس شود.

4. زورگویی و خشونت

طبق نظریات مقاله Young Minds ، خشونت هر ساله بیش از یک میلیون کودک را تحت تأثیر قرار می دهد. به عنوان والدین ، موارد خاصی وجود دارد که می توانید به آنها توجه کنید و ممکن است نشان دهنده این باشد که کودک شما با زورگویی مشکلی دارد.

– گوشه گیر شدن و عصبی شدن
– عملکرد بد در مدرسه
– تظاهر به بیماری
– عدم تمایل به مدرسه رفتن
– خوب غذا نخورن
– خوب نخوابیدن
– آسیب های غیرقابل توجیهی مانند کبودی بدن
– از دست دادن وسایل شخصی

5. وقایع جهانی و استرس در کودکان

غیرممکن است که این روزها اخبار نگران کننده درباره مواردی مانند جنگ ، بلایای طبیعی و جنایات تروریستی از کودکان دور نگه داشته شود. در نتیجه ، بعضی از کودکان ممکن است نگران امنیت و همچنین امنیت والدین ، اعضای خانواده و دوستانشان باشند.

استرس در کودکان  مشکلات خانوادگی

6. مشکلات یا تغییرات خانوادگی

از انتقال به خانه جدید تا جدا شدن والدین ، مشکلات خانوادگی و تغییر در قانون و روال زندگی می تواند برای کودک یا نوجوان سخت باشد و علائم استرس ایجاد کند.

نکاتی برای کمک به کودک در کنار آمدن با استرس و اضطراب:
برای آنها وقت بگذارید

همه والدین این روزها مشغول به کار هستند ، اما مهم این است که اگر فکر می کنید فرزندانتان نگران چیزی هستند ، بیشتر از حد معمول با آنها وقت بگذارید.
لازم است والدین برای انجام فعالیتهای سرگرم کننده در یک اتاق با کودک قرار گیرند. از آنها در مورد چگونه سپری شدن روزشان بپرسید و به مواردی که برای کودک مهم است علاقه نشان دهید.
اما سعی کنید از اجبار کردن کودکان در بیان مشکلاتشان جلوگیری کنید . وقتی احساس راحتی کردند خودشان در مورد نگرانی هایشان صحبت خواهند کرد.

خواب کافی :

داشتن مقدار مناسب خواب و استراحت می تواند به کودکان کمک کند تا در برابر فشارهای عصبی مقاومت بیشتری داشته باشند . کودکان در سنین مختلف به مقادیر مختلف خواب نیاز دارند که لازم است به همان اندازه در طول شبانه روز بخوابند.

غذای سالم :

سعی کنید مطمئن شوید که کودکان هر روز حداقل پنج وعده از انواع میوه و سبزیجات را بخورند. اگر فرزندان شما در برابر خوردن میوه و سبزیجات مقاوم هستند ، روش های ابتکاری زیادی برای وارد کردن سبزیجات به رژیم غذایی کودکان وجود دارد.

درمان استرس در کودکان

استرس طبیعی

ممکن است مفید باشد که به فرزندان خود یادآوری کنید که برخی از استرس ها در زندگی کاملاً طبیعی است و همه تحت تأثیر آن هستند و باید راههای مقابله را پیدا کنند.
لازم است کودکان با یادگیری روش های مدیریت استرس که باعث افزایش اعتماد به نفس د ر آنها می شود آشنا شده و با کمک والدین سعی کنند تا در مورد زمانهایی که استرس داشته اند صحبت کنند و در مورد چگونگی مقابله با آن مشورت نمایند.

فعال نگه داشتن کودکان:

فعالیت بدنی می تواند به کودکان و بزرگسالان کمک کند تا استرس خود را کنترل کنند ، بنابراین مطمئن شوید که کودکان شما در طول روز ورزش می کنند.
سایر مواردی که می توانید با کودکان امتحان کنید شامل تکنیک های آرام سازی و حتی مواردی مانند تمرینات تنفسی است.
همچنین سعی کنید با مثال پیش بروید – مثلا اگر از این روش ها برای کنترل سطح استرس خود استفاده می کنید ، به احتمال زیاد فرزندان شما از شما الگو برداری خواهند کرد.

 

مراجعه به پزشک :

اگر به هر دلیلی احساس می نمایید که فرزند شما دچار اضطراب و افسردگی شده است لازم نیست که به تنهایی با این مشکل روبرو شوید و بهتر است در شرایط جدی با پزشک کودک تماس برقرار نموده و برای دریافت اطلاعات کافی مشورت نمایید . یک پزشک عمومی در این شرایط می تواند با بررسی شرایط کودک او را به یک روانشناس یا روانپزشک ارجاع نموده تا این مشکل به صورت ریشه ای مورد معالجه قرار گیرد.

خدماتی که در این شرایط برای کودک انجام خواهد شد می تواند شامل استفاده از متخصصانی نظیر روانپزشکان ، روانشناسان ، مددکاران اجتماعی ، پرستاران ، نیروهای پشتیبانی ، کاردرمانگران و روان درمانگران باشد.

بهتر است در صورت استفاده از پرستارکودک در منزل از افرادی مجرب استفاده شوند که تجربه مراقبت از کودکان دارای استرس را داشته تا با بکارگیری روش های موثر و اجرای دستورات پزشک و روانشناس به بهبود شرایط کودک کمک نمایند.

شرکت مراقبتی مهر پرستار آراد با داشتن کادری مجرب و آموزش دیده آماده ارائه خدمات مراقبت و بهداشتی در منزل است. خدمات این مرکز به صورت شبانه روزی در قالب  پرستار سالمند ، پرستار کودک و پرستار بیمار ارائه میگردد. با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

این مقاله چه میزان برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست