1. پرستار آراد
  2. مقالات
  3. پای بد بو یا برومودوز به چه دلیلی بروز می نماید و روشهای کنترل و درمان آن چیست
علل پای بد بو یا برومودوز

پای بد بو یا برومودوز به چه دلیلی بروز می نماید و روشهای کنترل و درمان آن چیست

پای بد بو یا برومودوز stinky-shoes-smelly-feet ، یک بیماری بسیار رایج است. و این به دلیل تجمع عرق است که باعث رشد باکتریها در پوست می شود. این باکتری ها باعث بوی بد می شوند. عفونت های قارچی مانند پای ورزشکار نیز می تواند منجر به برومودوز شود.
خبر خوب این است که درمان برومودوز آسان ، سریع و ارزان است.

درمان پای بد بو
چه عواملی باعث پای بد بو یا برومودوز می شوند؟

پاهای شما عرق زیادی تولید می کند. غدد عرق آنها بیش از سایر قسمتهای بدن است. این غدد در کل روز عرق ترشح می کنند تا به خنک شدن بدن و مرطوب نگه داشتن پوست کمک کنند.

پاهای همه افراد عرق می کند، اما نوجوانان و زنان باردار بیشتر مستعد داشتن تعریق زیاد در پاها هستند زیرا بدن آنها هورمون هایی تولید می کند که باعث تعریق بیشتر آنها می شود.

افرادی که تمام روز در محل کار خود سرپا هستند، استرس زیادی دارند و یا یک بیماری دارند که باعث می شود بیش از دیگران عرق کنند، پاهایشان بیشتر عرق می کند.

به طور طبیعی باکتری هایی روی پا وجود دارد که این باکتری ها عرق پا را هنگامیکه ترشح می شود تجزیه می کنند. اگر باکتری ها و عرق تجمع پیدا کنند، بوی بدی ایجاد می شود. وقتی ; فرد در کفش های خود عرق می کند، آنها را در می آورد و سپس بدون اینکه اجازه دهد کاملا خشک شود، دوباره آن را می پوشد باعث می شود که باکتری های بیشتری رشد کنند.

بهداشت نامناسب و ضعیف نیز می تواند در ایجاد برومودوز نقش داشته باشد. نشستن مداوم پا یا تعویض نکردن جوراب حداقل یک بار در روز می تواند باعث رشد باکتری های اضافی روی پاهای شما شود. این می تواند باعث بدتر شدن بوی پا شود.

پیشگیری از پای بد بو یا برومودوز
چگونه می توان از بوی بد پا جلوگیری کرد؟

تمیز نگهداشتن پاها، کلید موفقیت در جلوگیری از بروز بوی بد پا است.

• حداقل یکبار در روز با استفاده از صابون پاهای خود را بشویید. بهترین زمان این کار هنگام دوش گرفتن صبحگاهی یا عصرگاهی است. خشک کردن پا بعد از شستشو بسیار مهم است. به فاصله بین انگشتان توجه ویژه ای داشته باشید، جاییکه هرگونه رطوبتی به راحتی می تواند باعث رشد باکتری ها شود.

• ناخن های پا را کوتاه نگهدارید و آنها به طور مرتب تمیز کنید.

• پوست های سفت و مرده روی پوست پا را با سوهان کف پا از بین ببرید. پوست سفت وقتی مرطوب می شود نرم شده و محلی برای تجمع باکتری ها ایجاد می کند.

کفش ها و کفی های کفش خود را بشویید:

شستشو و خشک کردن کفش ها و کفی های کفش شما می تواند آنها را تازه نگه دارد. با این وجود مواد شوینده و گرما می توانند مواد موجود در آنها را خراب کنند. چسب کفش و قسمت های چسبیده ممکن است از بین بروند و مجبور شوید زودتر کفش های خود را تعویض کنید.

شستشوی با دست و آب خنک، بهترین راه برای شستشوی کفش است. خوب است کمی محلول ضد عفونی کننده به محلول شستشو اضافه کنید. اگر از ماشین لباسشویی استفاده می کنید، بندهای کفش را بردارید و از تنظیم شستشوی دستی یا آرام استفاده کنید.

علل بروز پای بد بو یا برومودوز

بهتر است اجازه دهید آنها در هوای بیرون ماشین لباسشویی خشک شوند زیرا هرگونه گرمای خشک کن لباسشویی برای کفش ها مضر است.

برای خشک نگهداشتن پا و کفش از جوراب های عرق گیر استفاده کنید . پوشیدن جوراب های ساخته شده از مواد فنی عرق زدا به جای پنبه می تواند باعث خشک نگهداشتن پا و کفش شود. این الیاف عرق را از پا دور نگه می دارند تا بتوانند تبخیر شوند. پنبه عرق بیشتری را در خود نگه می دارد و مکان مناسبی در کفش های شما برای باکتری ها ایجاد می کند.
اجازه دهید کفش هایتان بین دوبار پوشیدن خشک شوند

کفش های خود را در کیف ورزشی خود قرار ندهید، جایی که مدت بیشتری مرطوب می ماند و محلی شاد برای میکروب های بدبو فراهم می کند. بین دو بار پوشیدن به آنها هوای زیادی بدهید. کفی های کفش را برداشته و کفش ها را با دستمال کاغذی خشک پر کنید تا به خشک شدن سریع کمک کند.

اسپری برای پای بد بو یا برومودوز
پودر دارویی برای پای بد بو یا برومودوز

پودرهای پا دارای تالک برای جذب رطوبت هستند و اغلب دارای بو و خاصیت خوشبو کنندگی برای پوشاندن بوی بد پا هستند. پاشیدن پودر دارویی پا در کفش قبل و بعد از پوشیدن می تواند به خشک نگه داشتن کفش و جلوگیری از رشد قارچ کمک کند.

ضد عفونی کننده کفش و صندل

هنگامی که صندل می پوشید و باز هم مشکل بوی پا دارید ، این یک مشکل واقعی است. شما جوراب نمی پوشید پس استفاده از پودر دارویی قابل مشاهده است. یک راه حل برای این مشکل استفاده از اسپری کفش است. این ماده از کلرید بنزالکونیوم استفاده می کند، یک ماده ضدعفونی کننده که در بسیاری از محصولات خانگی وجود دارد.

اثر کفی های کفش جورابی یا کفی های قابل شستشو در رفع پای بد بو یا برومودوز

اگر متوجه شوید که هنگام پوشیدن کفش ها بدون جوراب پاهای شما بو می گیرد، بهتر است کفی های قابل شستشو مانند کفی های کفش جورابی را امتحان کنید. آنها دارای رویه پنبه ای و زیره پلاستیکی یا لاتکس هستند.

کفی کفش خود را تعویض کنید یا آنها را روی آن قرار دهید. آنها به اندازه کافی در جای خود خوب نگه داشته می شوند و در جای خود باقی می مانند و باعث جذب رطوبت و نرم بودن می شوند. بعد از هر سه تا شش بار استفاده آنها را بشویید تا تازه بمانند.

شستشو پای بد بو یا برومودوز
اسپری ضد عرق  مانع پای بد بو یا برومودوز

این یک تاکتیک است که توسط دونده های ماراتن برای جلوگیری از تاول استفاده می شود. بیشتر رطوبت کفش شما به علت عرق پاهای شما ایجاد می شود. هنگامی که از تعریق پا جلوگیری می کنید، کفش های خود را خشک نگه می دارید و مکان مرطوبی برای رشد باکتری ها و قارچ ها فراهم نمی کنید.

این کار باید با احتیاط انجام شود تا اطمینان حاصل کنید که واکنش بدی نسبت به اسپری ندارید. آن را روی یک انگشت پا یا یک قسمت کوچک روی یک پا آزمایش کنید تا ببینید آیا بعد از یک روز قرمزی یا جوش های پوستی وجود دارد.

استفاده از خوشبوکننده (دئودورانت) روی پا

استفاده از دئودورانت روی پاها باعث نمی شود که پاها خشک نگهداشته شوند اما از باکتری ها و قارچ های تولید کننده بوی بد جلوگیری می کند. همانند ضد تعریق ، این کار را با احتیاط انجام دهید تا ببینید آیا واکنش بدی ایجاد می کند یا نه.

کفش ها را در جای سرد و خشک نگهدارید و یا حتی آنها را فریز کنید

سرما هم مانع رشد باکتری ها و قارچ ها خواهد شد. اگر کفش های خود را در یک اتاق خشک و خنک که جریان هوا زیادی دارد نگهداری می کنید ، این امر به شما کمک می کند تا از رشد باکتری ها و قارچ ها جلوگیری کنید.

یا ممکن است بخواهید تکنیک شدیدتری اعمال کنید که انجماد کفش است. اگرچه این امر ممکن است باعث از بین رفتن چسب های کفش شده و عمر کفش های شما را کوتاه کند.

شرکت مراقبتی مهر پرستار آراد با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و کادر مجرب و متخصص آماده ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل به صورت شبانه روزی است.

 

این مقاله چه میزان برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست