1. پرستار آراد
  2. مقالات
  3. بهترین روش های ارتباط پدر یا مادر ناتنی با اعضای خانواده
نقش پدر و مادر ناتنی

بهترین روش های ارتباط پدر یا مادر ناتنی با اعضای خانواده

بر خلاف تصورات عموم ،پدر یا مادر ناتنی شدن step parents  از طریق ازدواج با کسی که از ازدواج قبلی اش فرزندانی دارد می تواند رضایت خاطر نیز به همراه داشته باشد. اگر هرگز بچه دار نشده اید ، این فرصت را خواهید داشت که زندگی خود را با یک فرد جوان تر به اشتراک بگذارید و به شخصیت او کمک کنید. اگر فرزند داشته باشید ، آنها می توانند با هم رابطه ی خوبی برقرار کنند.

وظایف پدر و مادر ناتنی

در بعضی موارد اعضای جدید خانواده به خوبی با این موضوع کنار می آیند. اما گاهی اوقات در این راه جدید مشکلاتی نیز ایجاد می شود.
شروع نقش شما به عنوان پدر یا مادر ناتنی (جدا از مسئولیت های روزمره ای که به همراه دارد ) همچنین ممکن است منجر به سردرگمی در روابط یا حتی درگیری بین شما و همسرتان شود.

گرچه فرمولی آسان برای ایجاد خانواده ی از هر لحاظ “کامل” وجود ندارد ، اما مهم است که با صبر و درک نسبت به احساسات همه افراد، درگیر این وضعیت شوید. در اینجا نحوه تسهیل کار “تطابق با نقش جدید” خود آورده شده است.

عجله نکنید

نقش اولیه یک پدر یا مادر ناتنی ،نقش یک بزرگسال دلسوز دیگر در زندگی کودک است ، شبیه به یکی از اعضای خانواده یا مربی مهربان. ممکن است شما بلافاصله خواستار رابطه ای نزدیکتر باشید و از خود بپرسید که اگر فرزند ناتنی شما به همان سرعت که انتظار دارید با شما یا بچه هایتان گرم نشود چه ؟ اما روابط برای رشد به زمان نیاز دارند.

آهسته شروع کنید و سعی کنید عجولانه وارد امور مختلف نشوید. بگذارید همه چیز به طور طبیعی پیشرفت کند. بچه ها می توانند تشخیص دهند که بزرگسالان احساسات واقعی خود را بیان میکنند یا خیر؟ با گذشت زمان ، می توانید رابطه عمیق تر و معناداری با فرزندان ناتنی خود برقرار کنید .

ویژگی پدر یا مادر ناتنی

مواردی که بر رابطه شما تأثیر می گذارند

کودکانی که در غم از دست دادن والدین فوت شده،جدایی یا طلاق والدین خود هستند، ممکن است قبل از اینکه بتوانند شما را به عنوان پدر و مادر جدید کاملا بپذیرند ، برای بهبودی( از لحاظ روحی) به زمان نیاز داشته باشند.

برای کسانی که والدین اصلی آنها هنوز زنده هستند ، ازدواج مجدد ممکن است به معنای پایان امیدواری برای اتحاد مجدد والدین آنها باشد. حتی اگر چندین سال از جدایی نگذشته باشد ، بچه ها (حتی بزرگ ترها!) اغلب مدتها به این امید هستند که والدین به زندگی مشترک خود برگردند. از نظر بچه ها ،رویارویی با این واقعیت می تواند احساس عصبانیت ، صدمه و گیجی در آنها ایجاد کند.

سن بچه ها

وقتی نوبت به تنظیم و شکل گیری روابط جدید می رسد ، بچه های کوچکتر معمولاً رفتار راحت تری نسبت به بچه های بزرگتر دارند. برخی در ابتدا تغییرات بزرگی را تجربه می کنند ، اما سالها بعد رفتارهای برهم زننده روابط یا احساسات چالش برانگیز ظاهر می شوند. با بچه ها صریح صحبت کنید ، حتی اگر به نظر می رسد با تغییرات بزرگ در زندگیشان مشکلی ندارند ، برای جلوگیری از مشکلات بعدی زمان بگذارید.

چه مدت است که آنها را می شناسید

معمولاً هرچه بچه ها را بیشتر بشناسید ، رابطه بهتر خواهد بود. در بیشتر موارد ، داشتن ارتباطات قبلی با پدر یا مادر ناتنی باعث می شود انتقال کمی نرمتر انجام شود.
باز هم ، استثناهایی وجود دارد اما به طور معمول اگر در روابط با فرزندان بزرگ تر عجله نکنید ، آن ها حس خوبی دارند که شما طولانی مدت در این رابطه هستید.

رابطه با پدر یا مادر ناتنی

بچه ها چقدر با شما وقت می گذرانند

تلاش برای برقراری ارتباط با بچه ها هر آخر هفته.اما این کار زمانی سخت می شود که آنها می خواهند با پدر و مادر اصلی خود اوقات خوب و با کیفیتی را بگذرانند تا شما.اینکه ببینید دوست ندارند با پدر یا مادر ناتنی وقت بگذرانند می تواند راهی سخت برای دوست شدن با بچه ها باشد.

به یاد داشته باشید که نیازهای آنها را در اولویت قرار دهید: اگر بچه ها می خواهند با والدین خود وقت بگذارند ، باید این فرصت را به آنها بدهید. بنابراین گاهی اوقات عدم حضورتان، خود می تواند کمک کند مسیر رابطه بهتر را در طولانی مدت هموار کنید.

دانستن اینکه در آینده چه شرایطی می تواند مشکل ساز شود به شما در آماده سازی خود و شرایط بهتر کمک میکند. در صورت بروز مشکلات جدید و پیش بینی نشده ، می توانید با دوز اضافی صبر و لطف از عهده آنها برآیید.

تلاش برای به دست گرفتن قدرت

همه والدین هر از گاهی با مشکلاتی روبرو می شوند. اما وقتی پدر یا مادر ناتنی هستید ، ممکن است این موضوع را سخت تر کند. این می تواند درگیری هایی در موضع به دست گرفتن قدرت را در درون خانواده ، چه از طرف بچه ها ، چه از سمت پدر یا مادر اصلی آن فرزند و یا حتی از طرف همسرتان ، آغاز کند. وقتی شرایط دشوار می شود ،در اولویت قرار دادن نیازهای کودکان می تواند به شما کمک کند تا تصمیمات خوبی بگیرید.

نیازها ، و نه خواسته ها را در اولویت قرار دهید

کودکان بیش از هر چیز به عشق ، محبت و قوانین سازگار نیاز دارند. هدیه دادن یک اسباب بازی یا خوراکی به آنها ، به خصوص اگر با نمرات یا رفتار خوب کسب نشوند ، می تواند به وضعیتی منجر شود که احساس کنید برای دریافت عشق هدیه می دهید.

به همین ترتیب ، اگر احساس گناه می کنید که با فرزندان اصلی خود متفاوت از فرزندان ناتنی خود رفتار می کنید ، برای جبران آن هدیه نخرید. بهتر است بدانید که چگونه با آنها بطور یکسان تری رفتار کنید.

قوانین پدر یا مادر ناتنی

رعایت قوانین خانه مهم است

قوانین خانه خود را تا آنجا که ممکن است برای همه بچه ها ثابت نگه دارید ، چه آنها بچه های شما از یک رابطه قبلی باشند ، چه بچه های همسرتان از یک رابطه قبلی ، یا بچه های جدیدی که با هم داشته اید. کودکان و نوجوانان قوانین متفاوتی خواهند داشت ، اما باید همیشه و بطور مداوم از این قوانین استفاده شود.

این کار به بچه ها کمک می کند تا خود را با تغییرات وفق دهند ، مانند انتقال به خانه جدید یا استقبال از نوزاد جدید ، و به آنها کمک می کند احساس کنند که با همه بچه های خانه شما یکسان رفتار می شود. اگر بچه ها در هر خانه با دو قانون بسیار متفاوت برخورد می کنند ، ممکن است زمان تشکیل یک جلسه خانوادگی برای بزرگسالان فرا رسیده باشد .

به والدین اصلی آنها احترام بگذارید

وقتی همسر سابق درگذشته است ، حساس بودن بر بزرگداشت او بسیار مهم است. اگر حضانت برعهده همسرتان و والدین اصلی به صورت مشترک است ، سعی کنید در تعاملات خود با یکدیگر (با والد اصلی)حسن نیت داشته و دلسوز باشید .

هرگز درمقابل کودکان درمورد والد اصلی او ،چیزهای منفی نگویید. این کارها اغلب نتیجه معکوس می دهد و بچه ها از اظهار نظر شما عصبانی می شوند. هیچ کودکی دوست ندارد انتقاد از والدین خود را بشنود ، حتی اگر از آنها به شما شکایت کند.

مهم نیست که خانواده جدید شما چگونه تشکیل شده است ، به احتمال زیاد در این راه چالش هایی در مسیر ایجاد رابطه ای خوب با پدر یا مادر ناتنی پیش می آید. اما حتی اگر اوضاع کمی دشوار شروع شود ، با شناخت بیشتر شما و اعضای خانواده جدید ، هنوز هم روابط می توانند بهبود یابند.

مرکز مراقبتی پرستار آراد  با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به همشهریان گرامی ارائه خدمت نماید.

کادر متخصص و آموزش دیده این مرکز در قالب پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار با اندوختن تجارب ارزشمند در طی سال ها خدمت رسانی همواره آماده حضور در کنار شما عزیزان می باشد.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.
لطفا به این مقاله امتیار دهید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست