1. پرستار آراد
 2. مقالات
 3. تاخیر در تکلم کودکان چه دلایلی دارد و از چه راه هایی قابل درمان است؟
تاخیر در صحبت کردن کودکان

تاخیر در تکلم کودکان چه دلایلی دارد و از چه راه هایی قابل درمان است؟

تاخیر در تکلم کودکان speech-delay in children   می تواند به دلایل مختلفی بروز نماید. یک کودک معمولی دو ساله می تواند حدود 50 کلمه را بگوید و در قالب جملات دو و سه کلمه ای صحبت کند. در سن سه سالگی ، واژگان آنها به حدود هزار کلمه افزایش می یابد ، و آنها در قالب جملات سه و چهار کلمه ای صحبت می کنند.

علل تاخیر در تکلم کودکان

اگر کودک نوپا شما این تغییرات متناسب با زمان را نداشته باشد ، ممکن است علائمی از تأخیر در تکلم کودکان داشته باشد. آگاهی از نقاط عطف رشد(تغییر و افزایش توانایی کودکان با توجه سنشان) به پیشرفت فرزند شما کمک می کند ، اما آنها فقط دستورالعمل های کلی هستند. کودکان به میزان خودشان رشد می کنند و منحصربه فرد هستند.

اگر فرزند شما کمی دیر از سایر بچه های هم سن خود در فامیل و دوستان شروع به صحبت کردن کند به این معنی نیست که او دچار تاخیر درتکلم کودکان شده است. ممکن است شما یک شکوفه دیر رس داشته باشید  که به کیفیت دیگر شکوفه ها رشد کند. تأخیر گفتار همچنین می تواند به دلیل کم شنوایی یا اختلالات اساسی عصبی یا رشدی باشد.

بسیاری از انواع تأخیر گفتار به طور مؤثر قابل درمان هستند. چگونگی تأخیر در گفتار و زبان متفاوت است. اگرچه اغلب جدا کردن تاخیر در تکلم کودکان و تاخیر در زبان دشوار است ،بین تأخیر گفتار و زبان اختلافاتی وجود دارد.

گفتار عمل جسمی تولید صداها و گفتن کلمات است. یک کودک نوپا با تأخیر در گفتار ممکن است سعی کند، اما در ایجاد صداهای صحیح برای ایجاد کلمات مشکل داشته باشد. تأخیر گفتار شامل درک یا ارتباط غیر کلامی نیست.

دلایل تاخیر در تکلم کودکان

 

تأخیر زبان شامل فهم و برقراری ارتباط ، چه کلامی و چه غیر کلامی است. یک کودک نوپا با تاخیر در زبان ممکن است صدای صحیح را ایجاد کرده و برخی از کلمات را تلفظ کند ، اما نمی تواند عبارات یا جملات معقولی را ایجاد کند و دیگران ممکن است در درک آن مشکل داشته باشند. کودک شما مدت ها قبل از صحبت کردن ،قادر به برقراری ارتباط با شما است! گریه ، لبخند و عکس العمل های کودک به شما کمک می کند تا نیازهای او را درک کنید. بیاموزید که چه علائمی در رفتار آنها نشان میدهد که میتوان نگرانی هایی در مورد تأخیر در رشد او داشت.

چه حد از توانایی صحبت کردن برای یک کودک 3 ساله نرمال یا طبیعی است؟

یک کودک سه ساله ی معمولی میتواند:

 • از حدود 1000 کلمه استفاده کند.
 • خود و دیگران را با نام صدا بزند.
 • از اسمها ، صفت ها و افعال در جملات سه و چهار کلمه ای استفاده کند.
 • به حالت و شکل های مختلف سوال بپرسد.
 • داستانی هرچند کوتاه تعریف کند، یک شعر در سطح مهد کودک را تکرار کند یا به تنهایی آواز بخواند.

بطور معمول افرادی که بیشترین وقت را با کودک نو پا می گذرانند ، بهتر آنها را درک می کنند و کاملا متوجه منظور آنها میشوند. حدود 50 تا 90 درصد از بچه های 3 ساله می توانند به اندازه کافی خوب صحبت کنند تا غریبه ها هم آنها را درک کنند.

علائم تاخیر در تکلم کودکان

اگر کودک شما تا  دو ماهگی تولید هیچگونه صدایی بجز گریه نداشته باشد ،این امر می تواند اولین علامت تأخیر در تکلم کودکان باشد. تا 18 ماه ، بیشتر نوزادان می توانند از کلمات ساده ای مانند “ماما” یا “بابا” استفاده کنند. علائم تاخیر در گفتار در کودکان نوپای بزرگتر عبارتند از:

سن 2سال :  از حداقل 25 کلمه استفاده نمی کند.

سن 2سال و نیم:  از عبارات دو کلمه ای یا ترکیب اسم ها وفعل استفاده نمی کند.

  سن 3سال: از حداقل 200 کلمه استفاده نمی کند ،به اجسام با استفاده از نامشان اشاره نمیکند ، حتی اگر روزانه تعداد دفعات بسیاری با آنها سر و کار داشته باشد که در حالت عادی درک آنها دشوار نیست.

در هر سنی: قادر به گفتن کلماتی که قبلاً آموخته نیست.

تاخیر در تکلم

 

 

دلایل تاخیر در تکلم کودکان

تأخیر در تکلم کودکان ممکن است به این معنا باشد که جدول زمانی آنها کمی متفاوت است. آنها به نتیجه می رسند اما به زمان بیشتری نسبت به سایر بچه ها نیاز دارند. تأخیر در تکلم کودکان نیز می تواند مربوط به پیشرفت کلی جسمی و ذهنی چیزی را نشان دهد. در اینجا چند مثال آورده شده است:

مشکلات دهان

تاخیر در گفتار می تواند یک مشکل در دهان ، زبان یا کام باشد. در شرایطی به نام آنکیلوگلوزی (زبان-کراوات) ، زبان به کف دهان وصل می شود. این می تواند ایجاد صداهای خاص را دشوار و حتی می تواند شیر دادن به نوزادان را دچار مشکل کند.

از دست دادن شنوایی

یک کودک نوپا که نمی تواند خوب بشنود و یا کلمات را بطور ناقص میشنود، احتمالاً در شکل گیری کلمات با مشکل روبرو است.

یکی از نشانه های کم شنوایی این است که فرزند شما ،وقتی که شما از چیزی نام می برید یا او را صدا میزنید عکس العملی نشان نمیدهد اما در صورت استفاده از حرکات جانبی ، این کار را انجام می دهد.

با این حال ، علائم کم شنوایی ممکن است بسیار ظریف باشند. گاهی اوقات یک تأخیر در گفتار یا زبان ممکن است تنها نشانه قابل توجه باشد.

عدم تحریک تکلم

ما با تمرین و شرکت در مکالمه های مختلف یاد می گیریم که صحبت کنیم اگر کسی با شما وارد مکالمه نشود، یاد گرفتن حرف زدن در جمع سخت است.

عوامل محیطی در رشد گفتار و زبان نقش اساسی دارد. سوءاستفاده ، غفلت یا عدم تحریک کلامی(به چالش کشیدن کودک و مکالمه با او) می تواند کودک را از رسیدن به نقاط عطف رشد باز دارد.

علل تاخیر در تکلم

 کاری که والدین می توانند انجام دهند:

در اینجا چند روش برای تشویق گفتار کودکان نوپا وجود دارد:
 • به طور مستقیم با کودک صحبت کنید ، حتی اگر فقط برای روایت کردن آنچه انجام می دهید باشد.
 • از حرکات استفاده کرده و همانطور که کلمات مربوطه را می گویید به اشیاء اشاره کنید. شما می توانید این کار را با قسمت های بدن ، افراد ، اسباب بازی ها ، رنگ ها یا چیزهایی که در پیاده روی در اطراف مشاهده می کنید انجام دهید.
 • برای کودک نوپا ی خود شعر و آواز بخوانید. در مورد تصاویر با آنها صحبت کنید.
 • آوازهای ساده ای بخوانید که راحت تکرار می شوند.
 • هنگام صحبت با آنها توجه کامل خود را در اختیارشان بگذارید. وقتی کودک نوپای شما سعی می کند با شما صحبت کند ، صبور باشید.
 • وقتی شخصی از آنها سؤالی می پرسد ،به جای آنها جواب ندهید.
 • حتی اگر نیازهای آنها را پیش بینی می کنید ، به آنها فرصتی دهید که خودشان آن را درخواست کنند.
 • به جای اشاره ی مستقیم به خطاهایشان در طی مکالمه ،کلمات اشتباه آنها را بطور صحیح تکرار کنید.
 • بگذارید کودک نوپای شما با کودکانی که مهارت های خوبی در زبان دارند تعامل برقرار کند.
 • سؤال بپرسید و انتخاب کنید که فرصت کافی برای پاسخ دادن را به کودکتان بدهید
 • اگر فکر می کنید فرزند شما ممکن است دچار تاخیر شود چه باید کرد

شاید همه چیز طبق روال و خیلی خوب پیش برود بدین معنی که هیچ مشکلی نیست و فرزند شما در زمان درست خود به آن مراحل می رسد. اما گاهی اوقات تاخیر در گفتار می تواند مشکلات دیگری مانند کم شنوایی یا تأخیر در رشد را نشان دهد.

اگر اینطور شد ، مداخله زودهنگام بهترین است. اگر فرزند شما در نقاط عطف صحبت نمی کند ، با پزشک متخصص اطفال خود ملاقات کنید. در ضمن ، صحبت و خواندن شعر و آواز را ادامه دهید تا گفتار کودک نوپا خود را ترغیب کنید.

شرکت مراقبتی مهر پرستار آراد با  اعزام پرستاران ماهر و با تجربه آماده ارائه خدمت رسانی به کودکان عزیز و خانواده های گرامی هستند.

 

 

 

این مقاله چه میزان برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست