1. پرستار آراد
  2. مقالات
  3. با 8 مهارت ضروری پرستار کودک آشنا شوید
8 مهارت ضروری پرستار کودک

با 8 مهارت ضروری پرستار کودک آشنا شوید

8 مهارت ضروری پرستار کودک  Special Skills for child caregivers   جزو مهم ترین مواردی است که والدین در هنگام استخدام پرستار کودک باید به آنها توجه کافی نمایند .  اگر کسی اظهار نماید که کار با کودکان شغلی آسان است ، بدیهی است که هرگز با بچه ای سر و کار نداشته است .

مهارت ضروری پرستار کودک

چه به عنوان والدین کودک و چه در نقش روانشناس کودک ، معلم مهد کودک یا پرستاران کودک معمولا کار با کودکان وظیفه دشواری است که به صبر و انرژی زیادی نیاز دارد نیاز به داشتن مهارت های خاصی دارد .

تربیت و پرورش کودکان و مدیریت امورات آنها کار آسانی نیست و ممکن است سبب بروز استرس فراوان برای والدین کودک گردد و گاهی لازم است از افراد حرفه ای مانند پرستار کودک برای انجام این وظیفه کمک گرفته شود .

کسب آگاهی کافی از آنچه بچه ها به آن نیاز دارند به پرستار کودک این امکان را می دهد که به هدف خود به عنوان یک مراقب حرفه ای کودک نائل شود . داشتن تجربه کافی و همچنین گذراندن آموزش های ضروری در این حوزه سبب موفقیت یک پرستار کودک می گردد .

در این مقاله هشت مهارت ضروری پرستار کودک بیان شده است :

مهارت ضروری پرستار کودک و کمک های اولیه

1. مهارت در کمک های اولیه

گاهی کودکان به اصطلاح دست و پا چلفتی هستند و بر حرکات خود کنترل و تسلط کامل ندارند . در نتیجه ، آنها می توانند در هر شرایطی به خود آسیب برسانند. از آنجا که صدمات فیزیکی در هر زمان و مکانی ممکن است اتفاق بیفتد ، یک پرستار کودک باید دانش اولیه ای در مورد کمک های اولیه را داشته باشد.
این مهارت می تواند از تسلط به مراحل CPR تا بانداژ گرفته تا مراقبت از یک کودک مبتلا به آنفولانزا باشد. با داشتن درک کامل از کمک های اولیه ، می توانید هنگام مراقبت از کودک ، با سطح اعتماد به نفس بیشتری مشغول به فعالیت شوید .

2. مهارتهای مدیریت رفتاری

مدیریت رفتاری یکی از مهارتهای مهم کار با کودکان است. کار با کودکان می تواند یکی از استرس زا ترین شغل ها در حوزه کودکان باشد. برخی از پزشکان بیان نموده اند که گاهی کار در شیفت 24 ساعته در اورژانس آسانتر از کار با کودک چهار ساله است.

چرا؟ چون کودکان غیر منطقی هستند ، بنابراین به راحتی سر و صدا می کنند ، عصبانی می شوند و حتی از خود خشونت نشان می دهند.
هنگامی که با بچه ها کار می کنید داشتن مدیریت رفتاری بسیار مهم است. در غیر این صورت ، هر کاری که در ارتباط با کودکان نوپا یا نوجوان انجام می دهید ، به نتیجه مطلوبی نخواهد رسید و آنها به درخواست های شما عمل نخواهند نمود .

ارتباط و مهارت ضروری پرستار کودک
3. مهارت های ارتباطی

آیا تا به حال با کودکان ارتباط موثر برقرار کرده اید؟ همانطور که بیان شد کودکان موجودات منطقی نیستند ، بنابراین در هنگام برای یافتن راه های موثر برقراری ارتباط با آنها نیاز به استفاده از روشهای آزمون و خطای زیادی است.

به علاوه ، هر کودکی متفاوت است و کودکان نیز مانند بزرگسالان دارای ویژگی های شخصیتی مختلفی هستند و گاهی لازم است تا پرستار با یک کودک مبتلا به اختلالات ذهنی ارتباط برقرار نماید.

متأسفانه رویکرد یکنواخت و ثابتی برای گفتگو و ایجاد ارتباط با کودک وجود ندارد. با این حال ، یک پرستار کودک با گذشت سال ها و کسب تجربه می تواند مهارت کافی و لازم در این مورد را کسب نماید . وقتی پرستار به این مهارت تسلط یابد ، کار با کودکان بسیار راحت تر می شود!

4. صبر و شکیبایی

صحنه ای را تصور کنید که یک پرستار کودک در شرایط آشفته ی گیر افتاده است به عنوا مثال یک کودک دو ساله در حال پرتاب کردن بی وقفه وسایل به اطراف است . یک بچه ده ساله با عصبانیت و خشم کتاب را ورق می زند و حتی صفحات کتاب را پاره می کند و غیره .

در بعضی مواقع شرایط به هیچ وجه تحت کنترل پرستار نخواهد بود و ممکن است یک پرستار بی تجربه تحت فشار زیادی قرار گیرد و کنترل خود را ازدست بدهد . اما این کار اصلا درست نیست . در عوض ، پرستار کودک باید با صبر و شکیبایی کنترل امور را مجددا به دست گیرد و با بکار بردن روشهای موثر به حل مشکلات موجود بپردازد . در اینجا چند تکنیک برای افزایش صبربیان شده است :

  • چند لحظه به کناری بروید و نفس عمیق بکشید.
  • به وعده های که به کودک می دهید عمل کنید تا آنها نیز بیشتر از دستورات و درخواستهای شما پیروی نمایند
  • سعی کنید همیشه در شرایط پر چالش مثبت باشید.
  • اطلاعاتی در اختیار کودکان قرار دهید تا آنها را در جریان وضعیت پیش آمده قرار دهید
  • به دنبال یافتن دلیل اصلی بی تابی و ناراحتی کودک باشید
    اعتماد به نفس کودک و مهارت ضروری پرستار کودک

5. اعتماد به نفس

وقتی بچه ها در اولین دیدار متوجه شوند که پرستار کودک از اعتماد به نفس کافی در شغل خود برخوردار نیست ممکن است دیگر به حرف های اوتوجه و علاقه کافی نشان ندهند و این شرایط می تواند برای پرستار بسیار سخت و پر استرس باشد .

با این حال ضروری است پرستار کودک هرگز نشان ندهد که چقدر عصبی است یا درشغل جدید خود دچار استرس شده است . درعوض پرستار باید اعتماد به نفس کافی داشته باشد زیرا این نشان می دهد که شما بر اوضاع مسلط هستید و می دانید چگونه با بچه ها رفتار کنید.
هرچه زمان بیشتری را با کودکان بگذرانید اعتماد به نفس بیشتری در اداره امور پیدا خواهید نمود .

6. مهارتهای مدیریت و سازماندهی زمان

شاید در ابتدا چندان مهم به نظر نرسد ، اما کودکان به یادگیری مهارت مدیریت زمان نیاز دارند. داشتن وقت آزاد بدون برنامه ریزی خاص، بدترین کاری است که می تواند در هر سنی برای کودکان در نظر گرفته شود .

بنابراین ، پرستار کودک باید از مهارت های مدیریت زمان خود استفاده کند و وقت کودک را به صورت موثری برنامه ریزی نماید . مطمئناً ، دامنه توجه کودکان در حال پیشرفت است و می توان با داشتن برنامه ریزی مناسب به کودک در مدیریت زمان و افزایش تمرکز کمک شایانی نمود .

مهارت ضروری پرستار کودک در حل چالش

7. مهارت های حل چالش

درگیری و دعوای کودکان با یکدیگر مسئله ای عادی است. آنها هنوز مهارت حل اختلاف بین خود را ندارند. اگر كودكی اسباب بازی دیگری را بخواهد ، یا کودک شخص دیگری را بزند ، ناگزیر بین آنها درگیری و دعوا پیش خواهد آمد.

در این شرایط وظیفه پرستار کودک این است که به کودکان آموزش دهد تا اختلافات را با یکدیگر حل کنند و مهارت حل چالش ها را به انها بیاموزد . بنابراین یک پرستار کودک نه تنها باید بداند که چگونه تعارضات پیش آمده را حل کند ، بلکه باید روشهای حل اختلاف را به کودکان آموزش دهد.

8. مهارت های خلاقیت

به عنوان یک پرستار کودک این که چگونه زمان را می گذرانید؟ چگونه به کودکان آموزش می دهید؟ و چگونه کودکان را وادار می کنید که به چیزی که ممکن است پیش پا افتاده باشد علاقه مند شوند از اهمیت زیادی برخوردار است .

یک پرستار کودک برای موفقیت نیاز به داشتن مهارت های خلاقانه است . توانایی در داستان پردازی تا طراحی و نقاشی تصاویر گرفته تا ساخت کاردستی ، همگی فعالیت هایی هستند که تنها در سایه ذهن خلاق و مستعد یک پرستار کودک انجام شدنی می باشد .

شرکت مراقبتی مهر پرستار آراد با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و کادری مجرب و متخصص اماده ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل می باشد . کافی است با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نمایید تا در اسرع وقت نسبت به اعزام پرستار مورد نظر شما اقدام گردد.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست