1. پرستار آراد
  2. مقالات
  3. ارتباط بین سیگار کشیدن و سرطان ریه
عامل سرطان ریه

ارتباط بین سیگار کشیدن و سرطان ریه

تا اوایل دهه 1900 ، سرطان ریه Smoking and Lung Cancer  نسبتاً نادر بود. اما با شروع سیگار کشیدن در افراد ، میزان سرطان ریه به شدت افزایش یافت. هر فردی که سیگار می کشد به سرطان ریه مبتلا نمی شود ، اما سیگار کشیدن احتمال ابتلا فرد را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

اعلایم سرطان ریه
افرادی که سیگار می کشند 15 تا 30 بار بیشتر از غیر سیگاری ها به سرطان ریه مبتلا می شوند. هرچه مدت زمان و تعداد بیشتری سیگار بکشید، خطر بیشتری متوجه شما خواهد بود .

در این مقاله نگاه دقیق تری به ارتباط بین سیگار کشیدن و سرطان ریه خواهیم داشت. همچنین آخرین تحقیقات در مورد اثرات سیگار الکترونیکی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

سرطان ریه و سیگار کشیدن

براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی WHO ، سرطان ریه شایع ترین علت مرگ ناشی ازسرطان است. این رقم سالانه 1.76 میلیون مرگ در سراسر جهان را به خود اختصاص داده است.

استعمال دخانیات دلیل اصلی سرطان ریه است. دود تنباکو شما را در معرض حدود 7000 نوع ماده شیمیایی و 70 ماده شیمیایی شناخته شده و ایجاد کننده سرطان قرار می دهد. مصرف دخانیات حدود 22 درصد مسئول مرگ و میر ناشی از سرطان است.

تخمین زده می شود که حدود 90 درصد سرطان ریه را می توان به سیگار کشیدن نسبت داد. افرادی که سیگار را ترک می کنند 30 تا 50 درصد خطر ابتلا به سرطان ریه را کاهش می دهند. 10 سال پس از ترک بیشتر از افرادی که سیگار می کشند عمر خواهند کرد.

سیگار کشیدن چگونه خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش می دهد؟

وقتی در محیطی قرار دارید که در دود سیگار تنفس می کنید ، هزاران ماده شیمیایی وارد ریه های شما می شود. بسیاری از این مواد شیمیایی توانایی آسیب رساندن به DNA سلولهای ریه شما را دارند.

عوارض سرطان ریه

بدن برای ترمیم آسیبی که توسط این مواد شیمیایی وارد شده تلاش خواهد کرد ، اما با گذشت زمان ، سیگار کشیدن می تواند آسیب بیشتری به التیام صدمات ریه ایجاد کند. در نهایت این موضوع ممکن است منجر به تشکیل سلول های سرطانی شود.

استنشاق دود سیگار می تواند به کیسه های هوای کوچک موسوم به آلوئول در ریه های شما آسیب برساند. این کیسه های هوای میکروسکوپی مرکز تبادل گاز سیستم تنفسی شما هستند. این کیسه ها اکسیژن را به خون منتقل می کنند و هنگام بازدم دی اکسید کربن را دفع می کنند. با گذشت زمان ، آسیب به آلوئول در ریه ها می تواند منجر به بیماری انسداد ریوی مزمن شود.

چه نوع سرطان ریه در افراد سیگاری شایع است؟

سرطان ریه را می توان به دو دسته اصلی تقسیم کرد:
سرطان ریه سلول کوچک (SCLC
سرطان ریه سلول غیر کوچک (NSCLC

حدود 80 تا 85 درصد سرطان های ریه سلول غیر کوچک NSCLC هستند ، اما سرطان های سلول کوچک SCLC تمایل بیشتری به آسیب زدن دارند. سیگار کشیدن خطر ابتلا به هر دو نوع سرطان ریه را افزایش می دهد ، اما حداقل 95 درصد مبتلایان به سرطان ریه سلول کوچک سابقه سیگار کشیدن دارند.

بسته به جایی که سلولهای سرطانی رشد می کنند ، سرطان ریه سلول غیر کوچک را می توان به چندین زیر گروه تقسیم کرد.

آدنوکارسینوما

از سلولهای مخاطی شروع می شود که ریه هه را پوشانده است. این شایعترین نوع سرطان ریه در افراد غیر سیگاری است ، اما همچنان در افراد سیگاری بیشتر از افراد غیر سیگاری است.

علل سرطان ریه
سرطان سلول سنگفرشی

از سلولهای مسطح داخل مجاری تنفسی شروع می شود. شیوع آن از سرطان های آدنوکارسینوما کمتر است اما معمولاً به سیگار کشیدن مرتبط هستند.

آیا دود سیگار می تواند خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش دهد؟

طی 25 سال گذشته ، اقدامات فزاینده ای در ایالات متحده برای ممنوعیت استعمال دخانیات در محیط داخلی و مسقف انجام شده است. هنوز هم قرار گرفتن در معرض دود سیگار به صورت دراز مدت در سال به حدود 7000 مورد مرگ ناشی از سرطان ریه در ایالات متحده مربوط می شود.

یک تحقیق در سال 2018 نشان داد که قرار گرفتن در معرض دود سیگار به طور قابل توجهی خطر ابتلا به سرطان در افراد غیر سیگاری را افزایش می دهد ، به ویژه خطر ابتلا به سرطان ریه و پستان در زنان.

سیگارهای الکترونیکی

سیگارهای الکترونیکی دستگاههایی هستند که با استفاده از باتری کار می کنند و با تولید دود و نیکوتین احساس سیگار کشیدن را القا می کنند.
این سیگارها به صورت نسبتاً تازه وارد بازار شده اند و هنوز تحقیقات زیادی در مورد اثرات احتمالی بلند مدت سیگار الکترونیکی بر روی سلامتی لازم است انجام شود.

در حال حاضر مشخص نیست که آیا استفاده از سیگار الکترونیکی خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش می دهد یا خیر . طبق گزارش انجمن سرطان آمریکا ، سیگارهای الکترونیکی هنوز برخی مواد شیمیایی مرتبط با سرطان را به بدن وارد می کنند ، اگرچه میزان آن به میزان قابل توجهی کمتر از سیگارهای سنتی است.

هنگامی که مایعات موجود در سیگار الکترونیکی بیش از حد گرم می شود ، می تواند فرمالدئید شیمیایی را ایجاد کند که ماده ای خطرناک است .
محققان هنوز در حال بررسی سایر پیامدهای احتمالی استفاده از سیگار الکترونیکی برای سلامتی هستند ، اما بسیاری از کارشناسان افراد سیگاری ، به ویژه نوجوانان را به شدت از استفاده از سیگار الکترونیکی منع منصرف می کنند.

یک ماده شیمیایی به نام دی استیل که در طعم دهنده ها استفاده می شود ممکن است خطر ابتلا به یک بیماری جدی ریوی به نام برونشیولیت اوبلیترانس را افزایش دهد. برخی از سیگارهای الکترونیکی ممکن است فلزات سنگین مانند سرب یا قلع را نیز به بدن انتقال دهد .
بیشتر سیگارهای الکترونیکی حاوی نیکوتین هستند. نیکوتین می تواند از رشد مغز در بزرگسالان جلوگیری کند و بسیار اعتیاد آور است.

ترک سیگار از چه طریق می تواند برای سلامتی مفید است ؟

همراه با کاهش خطر ابتلا به سرطان ریه ، ترک سیگار می تواند بر بسیاری از جنبه های دیگر سلامتی تاثیر بگذارد .
برخی از مزایای ترک سیگار عبارتند از:

فشار خون پایین و ضربان قلب
بهبود گردش خون و عملکرد قلب
تنگی نفس و سرفه کمتر
بعد از یک سال از ترک سیگار ، خطر ابتلا به بیماری کرونر قلب تقریباً نصف افراد سیگاری است
کاهش خطر مشکلات دهان ، گلو ، مثانه ، مری ، دهانه رحم و سرطان لوزالمعده
کاهش احتمال مشکلات جنسی و مشکلات بارداری
خطر کمتری برای سقط جنین ، زایمان زودرس یا نوزادی با مشکل جسمی
امید به زندگی بیشتر

سرطان ریه و بیماری ها
چه عامل دیگری می تواند خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش دهد؟

تقریباً 10 تا 15 درصد بیماران سرطانی ریه سابقه سیگار کشیدن ندارند. برخی از عوامل ، علاوه بر سیگار کشیدن ، که ممکن است خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش دهد عبارتند از:

قرار گرفتن در معرض رادون.

رادون یک گاز طبیعی است که از طریق زمین و از طریق ترک های کوچک در پی ساختمان ها افزایش می یابد. برای اندازه گیری سطح رادون در خانه خود می توانید یک متخصص حرفه ای استخدام کنید یا یک کیت آزمایش رادون بخرید.

ژنتیک

اگر یکی از اعضای نزدیک خانواده سرطان ریه داشته باشد (حتی اگر سیگار نکشیده باشد) ، ممکن است در معرض خطر ابتلا به این بیماری باشید.

آزبست

طبق گزارش ملی معتبر سرطان ، قرار گرفتن در معرض آزبست می تواند خطر ابتلا به سرطان ریه ، از جمله یک فرم نادر به نام مزوتلیوما را افزایش دهد.

سایر مواد شیمیایی طبق گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) ، قرار گرفتن در معرض برخی مواد شیمیایی مانند آرسنیک ، گازهای خروجی از گازوییل و برخی از انواع سیلیس و کروم نیز ممکن است خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش دهد.

خطرات این نوع مواد ممکن است برای افرادی که سیگار می کشند بیشتر باشد. محققان هنوز در حال بررسی تأثیر رژیم غذایی بر سرطان ریه هستند. سیگاری هایی که از مکمل بتاکاروتن استفاده می کنند ممکن است در معرض خطر افزایش سرطان ریه باشند.

آلودگی هوا.

طبق گزارش انجمن سرطان آمریکا ، تنفس هوای آلوده ممکن است خطر ابتلا به سرطان ریه را کمی افزایش دهد. سیگار کشیدن عامل شماره یک خطر ابتلا به سرطان ریه است. هر فردی که سیگار می کشد به سرطان ریه مبتلا نمی شود ، اما سیگار کشیدن خطر ابتلا به این بیماری را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

برای ترک سیگار هرگز دیر نیست. هرچه سیگار بکشید ، خطر سرطان ریه در شما بیشتر می شود. هنگامی که متوقف می شوید ، بدن شما قادر به جبران بسیاری از آسیب های ناشی از مواد شیمیایی موجود در دود سیگار است.

شرکت مراقبتی مهر پرستار آراد  با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به همشهریان گرامی ارائه خدمت نماید.

کادر متخصص و آموزش دیده این مرکز در قالب پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار با اندوختن تجارب ارزشمند در طی سال ها خدمت رسانی همواره آماده حضور در کنار شما عزیزان می باشد.

2/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست