1. پرستار آراد
 2. مقالات
 3. آلرژی فصلی در کودکان و هر آنچه والدین و پرستار کودک باید بدانند؟

آلرژی فصلی در کودکان و هر آنچه والدین و پرستار کودک باید بدانند؟

آلرژی فصلی در کودکان seasonal-allergies-in-kids  و بسیاری  از بزرگسالان، بهار و تابستان فصل دچار شدن به انواع آلرژی‌های فصلی است. هر ساله آلرژی‌های فصلی نزدیک به 40 درصد از کودکان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

دلایل آلرژی فصلی در کودکان

علائم این بیماری که به نام رینیت آلرژیک یا حساسیت فصلی نیز نامیده می‌شود، معمولاً زمانی شروع می‌شود که گرده‌های هوایی از درختان، چمن، گل‌ها و علف‌های هرز به چشم‌ها، بینی و گلو وارد شده و باعث به وجود آمدن عکس العمل آلرژیک می‌شود.

حساسیت فصلی چیست؟

آلرژی‌های فصلی، که گاهی به نام “حساسیت فصلی” یا رینیت آلرژی فصلی نیز نامیده می‌شوند، علائمی آلرژیک هستند که در طول زمان‌های معینی از سال اتفاق می‌افتند، معمولاً زمانی که قارچ‌های بیرونی هاگ‌های خود را آزاد کرده و درختان، چمن‌ها و علف‌های هرز ذرات کوچک گرده را برای بارور کردن گیاهان دیگر در هوا پراکنده می‌کنند.

سیستم ایمنی افرادی که نسبت به هاگ قارچ‌ها یا گرده‌ها (که ذرات آلرژی‌زا نامیده می‌شوند) حساسیت دارند، این ذرات را به عنوان مهاجم شناخته و مواد شیمیایی، شامل هیستامین را آزاد کرده و برای دفاع از بدن آنها را به جریان خود وارد می‌کند. آزاد شدن این مواد شیمیایی است که باعث بروز علائم آلرژیک می‌شود. افراد می‌توانند نسبت به یک یا چند نوع قارچ یا گرده حساسیت داشته باشند.

نوعی که یک فرد نسبت به آن آلرژی دارد، تعیین کننده‌ی زمان اتفاق افتادن نشانه‌هاست. حتی کودکانی که هرگز آلرژی فصلی را در سال‌های قبل نداشته اند، می‌توانند ناگهان آن را بروز دهند. آلرژی‌های فصلی ممکن است در هر سنی خود را نشان دهند با این حال معمولاً زمانی به وجود می‌آیند که فرد ده سال دارد و در نخستین سال‌های دهه‌ی بیست به اوج خود می‌رسند. علائم این آلرژی‌ها غالباً بعداً در بزرگسالی ناپدید می‌شوند.

علت‌ آلرژی فصلی در کودکان:

حساسیت فصلی توسط هوایی که در آن تنفس می‌کنیم تحریک می‌شود. موهای کوچک و مخاط درون بینی گرد و خاک، گرده و دیگر ذرات کوچک را گیر می‌اندازد. فردی که دارای حساسیت فصلی است، نسبت به برخی از ذراتی که در بینی گیر افتاده اند، آلرژی دارد.

تحریک کنند‌ها شامل:

 • گرده‌ها (از چمن، گل‌ها و درختان)
 • گرد و غبار
 • مو یا خز حیوانات (شوره سر)
 • هاگ‌های قارچ
 • دود سیگار
 • اگر کسی در تمام طول سال دارای حساسیت است (که به نام رینیت آلرژیک همیشگی شناخته می‌شود)، معمولاً به گرد و غبار، خز حیوانات و/ یا هاگ قارچ‌ها حساسیت دارد.

علایم آلرژی فصلی در کودکان

علائم و نشانه‌های آلرژی فصلی در کودکان

اگر کودک شما در زمان مشخصی در هر سال متبلا به سرماخوردگی می‌شود، آلرژی فصلی ممکن است مقصر باشد. علائم آلرژی که معمولاً ناگهان به وجود آمده و تا زمانی که شخص در معرض مواد آلرژی‌زا قرار دارد باقی می‌ماند، شامل موارد زیر است:

 • عطسه کردن
 • خارش بینی و/ یا گلو
 • گرفتگی بینی
 • آبریزش بینی
 • سرفه کردن
 • این علائم معمولاً با خارش، آبریزش و/ یا قرمزی چشم‌ها همراه هستند که به نام ورم ملتحمه آلرژیک شناخته می‌شود. کودکانی که دارای خس خس سینه و تنگی نفس اضافه بر علائم گفته شده هستند ممکن است حساسیتی داشته باشند که موجب آسم شده باشد.

تشخیص آلرژی فصلی در کودکان

شناسایی آلرژی‌های فصلی نسبتاً ساده است چرا که الگوی علائم آنها با قرار گرفتن در معرض ذرات آلرژی‌زا و هر ساله بازمی‌گردد. اگر فکر می‌کنید که کودک شما مبتلا به آلرژی است، با پزشک صحبت کنید. پزشک درباره‌ی علائم و زمان پدیدار شدن آنها پرسیده و بر اساس پاسخ‌ها و یک معاینه‌ی بدنی، معمولاً قادر است که تشخیص درستی انجام دهد. در صورت عدم تشخیص، پزشک ممکن است شما را به آلرژیست ارجاع داده و یا آزمایش خون یا آزمایش پوست آلرژیک را توصیه کند.

برای یافتن علت آلرژی، آلژیست‌ها معمولاً آزمایشات پوستی را به یکی از دو روش زیر انجام می‌دهند:

یک قطره از مایع تصفیه شده از ماده‌ی آلرژی‌زا بر روی پوست چکانده شده و در آن ناحیه با وسیله‌ای کوچک زخم بسیار کوچکی ایجاد می‌شود. اگر کودک نسبت به ماده‌ی آلرژی‌زا واکنش نشان داد، پوست کمی در آن ناحیه ورم می‌کند.
مقدار کمی از ماده‌ی آلرژی‌زا درست زیر پوست تزریق می‌شود. این روش کمی سوزش به همراه دارد اما چندان دردناک نیست. پس از پانزده دقیقه، اگر یک توده‌ی احاطه شده با ناحیه‌ای قرمز رنگ پدیدار شد (مانند جای گزشپشه)، نتیجه‌ی تست مثبت است.
حتی اگر آزمایش خون یا پوست آلرژی را نشان داده، همچنان کودک باید علائمی داشته باشد که به صورت قاطع قابل تشخیص به صورت آلرژی باشد. برای مثال، کودکی که دارای آزمایش مثبت برای گرده‌ی چمن بوده و زمانی که در چمن بازی می‌کند زیاد عطسه می‌کند، نسبت به گرده‌ی چمن آلرژی دارد.

درمان آلرژی فصلی در کودکان

شستشوی بینی با محلول نمکی

در نخستین قدم درمان، شستشوی بینی با محلول نمکی را امتحان کنید. این روش کم هزینه بوده، در بسیاری از موارد مؤثر است و به کاهش آبریزش بینی، گرفتگی بینی، خارش بینی و عطسه کمک می‌کند. این روش، ظریف‌ترین گزینه بوده و برای نوزادان از یک ماهگی مناسب می‌باشد. این روش را یک بار در روز و در هنگام حمام کردن کودک امتحان کنید. کیت‌های موجود برای کودکان در داروخانه‌ها موجود بوده و حاوی یک بطری شستشوی بینی و شیشه‌های دارای درجه نمک برای ترکیب شدن با آب گرم می‌باشد. یک سرنگ یا اپلیکاتور نیز می‌تواند به عنوان جایگزین استفاده شود یا اینکه می‌توانید یک اسپری آماده را به کار بگیرید.

قطره بینی در آلرژی فصلی در کودکان

آنتی هیستامین‌ها

اگر شستشوی بینی با محلول نمکی مؤثر نبود، گزینه‌ی بعدی شما استفاده از آنتی هیستامین‌ها می‌باشد، یا به صورت خوراکی (قرص، شربت یا قطره) و یا به صورت اسپری بینی.

خوراکی

آنتی هیستامین‌های به صورت قرص یا شربت برای مقابله با علائم متعددی مناسب می‌باشند. با این حال، حتی اشکال جدید آنها باعث خواب آلودگی کودک شما می‌شوند، بخصوص در اولین استفاده. سردرد و حساسیت معده از دیگر عوارض جانبی آنتی هیستامین‌ها می‌باشند.

اسپری بینی

اسپری آنتی هیستامین ممکن است گزینه‌ی بهتری برای بچه‌های پنج ساله و بالاتر باشد- از آنجا که در مجراهای بینی عمل می‌کنند، از شربت سریع‌تر عمل کرده (در 15 دقیقه) و تا 12 ساعت تأثیر دارند. عیب کلی آنها این است که می‌توانند مزه‌ی تلخی را به جا بگذارند – استفاده پیش از وعده‌ی غذایی یا یک نوشیدنی طعم‌دار می‌تواند در این زمینه کمک کننده باشد. خونریزی بینی، حالت تهوع و سر درد دیگر عوارض جانبی محتمل اسپری آنتی هیستامین هستند. برخلاف قرص‌ها و شربت‌های آنتی هیستامین، اسپری‌های آن درد یا خارش چشم را درمان نمی‌کنند. در صورت وجود مشکلات چشمی، استفاده از قطره‌ی چشمی را مد نظر داشته باشید.

قطره‌ی چشمی

برای قرمزی، خارش یا آبریزش چشمی مرتبط با آلرژی‌ها، قطره‌های چشمی می‌توانند کمک کننده باشند.

ایمن درمانی

اگر حساسیت فصلی کودک شما آنچنان شدید است که به صورت چشم‌گیر بر کیفیت زندگی او اثر می‌گذارد، پزشک ممکن است ایمن درمانی را به شما توصیه کند. این روش به معنای آزمایش آلرژی و سپس گرفتن دوزهای منظم از مواد آلرژی‌زایی است که بر کودک اثر می‌گذارد. در این روش، پزشک با دوزهای کم شروع کرده و با گذشت زمان دوز را بیشتر می‌کند. برای کودکان، قرص‌ها یا قطره‌های زیر زبانی معمولاً استفاده می‌شوند. استفاده از این روش اساساً به دلیل راحتی آن می‌باشد- این روش می‌تواند در خانه انجام شود. تزریق – که ارزان‌تر هست- نیز استفاده می‌شود. با اینکه ایمن تراپی، حساسیت فصلی را ‘درمان’ نمی‌کند، اما از شدت علائم آن کاسته و نیاز به دیگر داروها را کاهش می‌دهد. با پزشک خود درباره‌ی گزینه‌های ایمن درمانی صحبت کنید.

پیشگیری از آلرژی فصلی در کودکان

پیشگیری از آلرژی فصلی در کودکان

کودکان دوست دارند که بیرون از خانه باشند. در اینجا نکاتی آورده شده است که به شما کمک می‌کند تا آلرژی را در زمان بیرون بودن از خانه، از آنها دور نگه دارید:

زمین بازی را بررسی کنید:

اگر کودک شما دارای آلرژی فصلی است، زمین‌های بازی را برای یافتن چمن، درختان یا گل‌هایی که باعث ایجاد آلرژی نمی‌شوند بررسی کرده و سپس فرزند خود را به آن نقاط از زمین بازی هدایت کنید.
از باد دور بمانید:

در روزهایی که باد می‌وزد و میزان گرده بالاست در خانه بمانید، باد می‌تواند میزان گرده‌ها را بیشتر کند.
در مواقع اوج گرده افشانی از بیرون رفتن پرهیز کنید: اوج تولید گرده‌ها اواخر صبح و اوایل عصر است. اگر می‌توانید، از تماس کودکان خود در طول این زمان‌ها جلوگیری کنید.
هوا را تمیز کنید:

در ماشین، پنجره‌ها را بسته و سوئیچ تهویه‌ی هوا را بزنید. در خانه، درها و پنجره‌ها را بسته و از یک تصفیه کننده‌ی هوا یا تهویه کننده‌ی هوا برای حذف مواد آلرژی‌زا استفاده کنید.

شرکت مراقبتی مهر پرستار آراد با داشتن کادری ماهر و باتجربه سال هاست که در عرصه خدمات پرستاری و مراقبتی مشغول به خدمت گذاری به هشمریان گرامی میباشد.با پرستاران با تجربه این مرکز

این مقاله چه میزان برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست