1. پرستار آراد
  2. مقالات
  3. کتاب خواندن برای کودک چه مزایایی دارد و بهترین روشهای کتابخوانی برای کودک چیست؟
مزایای کتاب خواندن برای کودک

کتاب خواندن برای کودک چه مزایایی دارد و بهترین روشهای کتابخوانی برای کودک چیست؟

اهمیت کتاب خواندن برای کودک  Reading  book  for  children بسیار زیاد است زیرا انجام این کار مزایای زیادی در جهت رشد ذهنی و اجتماعی کودک می گذارد. خواندن کتاب و قصه گویی برای کودک باعث رشد مغز و قوه تخیل او می شود ، زبان و روش بیان احساسات را به کودک می آموزد و روابط شما را با کودک تقویت می کند.

اهمیت کتاب خواندن برای کودک
همیشه لازم نیست برای کودک کتاب بخوانید. سعی کنید  کتاب های تصویری کودک راتماشا کنید ، شعر و آهنگ بخوانید یا از فرهنگ خود قصه بگویید.
نوزادان و کودکان کم سن و سال اغلب از کتاب ، آهنگ و داستان شعرگونه ، شعرهای با ریتم و تکرار آنها لذت می برند.

چرا مطالعه برای نوزادان و کودکان خردسال مهم است:

استفاده از داستان ، گفتگو در مورد موضوعات مختلف و آواز خواندن  روزانه  به طرق مختلف به رشد کودک شما کمک می کند.
خواندن داستان ها برای کودک دارای فواید زیر می باشد:
– به کودک خود کمک میکند تا اصوات ، کلمات و چهار چوب زبان را بشناسند و مهارتهای سواد آموزی را در سالهای اولیه زندگی پرورش دهد.
– یاد می گیرد که برای کتاب ها و داستان ها ارزش قائل شود
– تخیل کودک شما را برانگیخته و کنجکاوی او را تحریک میکند
– به رشد مغز ، گسترش مهارتهای اجتماعی و بهبود مهارتهای ارتباطی کودک کمک کنید
– به کودک کمک می کند تا تفاوت بین “واقعیت” و “تخیل” را بیاموزید
– به کودک خود کمک کنید تا تغییرات و اتفاقات جدید یا هیجان انگیز درون کتاب را درک کند و همچنین احساس کند که می تواند آنها را درک کند.

به اشتراک گذاشتن داستان با کودک به این معنی نیست که باید کتاب را کلمه به کلمه برای کودک بخوانید.فقط با نشان دادن تصاویر کتاب به کودک خود ، می توانید یک قصه گوی عالی و الگوی خوبی برای استفاده از زبان و کتاب باشید.
کودک شما با تماشای نگه داشتن کتاب توسط شما و دیدن نحوه حرکت شما در کتاب ، با ورق زدن آرام و روش استفاده از کتاب آشنا می شود.
خواندن داستان با کودکان برای بزرگسالان نیز مزایایی دارد. وقت ویژه ای که برای کتاب خواندن با هم می گذرانید باعث ایجاد پیوند عاطفی قوی می شود و به ایجاد رابطه شما با کودک کمک می کند.

قصه گویی و ترانه ها:

خواندن تنها راه کمک به رشد دانش و اطلاعات کودک شما نیست.
قصه گویی ، آواز خواندن و شعر خوانی با یکدیگر نیز فعالیت های بسیار خوبی برای مهارت های سوادآموزی اولیه است و احتمالاً کودک شما در عین حال بسیار سرگرم خواهد شد.

ممکن است دوست داشته باشید داستان های خود را بسازید یا داستان های خانوادگی را برای کودک تعریف کنید . کودک شما از طریق آهنگ ها ، داستان ها و گفتگوهایی که با هم در میان می گذارید ، کلمات را یاد می گیرد و مهارت های زبانی را رشد می دهد.

کتاب خواندن برای کودک در منزل

اهمیت خواندن برای فرزندتان به زبانهای دیگر:

می توانید با هر زبانی که از در صحبت کردن با آن راحت تر هستید با کودک خود کتاب بخوانید و داستان تعریف کنید.
استفاده از زبانی که با آن راحت هستید به شما کمک می کند تا راحتتر ارتباط برقرار کنید و باعث می شود خواندن ، آواز و داستان هایتان برای کودک سرگرم کننده تر باشید. کودک یاد خواهد گرفت که کلمات از حروف ، هجاها و اصوات مختلفی تشکیل شده اند و کلمات معمولاً به تصاویر موجود در صفحه ارتباط دارند.

اگر فارسی زبان اول فرزند شما نیست نگران نباشید. دوزبانه بودن در واقع به کودک کمک می کند تا فارسی را هنگام شروع بازی های گروهی در مهد کودک یا مدرسه به خوبی بیاموزد.

کتاب های دو زبانه منبع بسیار خوبی برای کتاب کودک است و بسیاری از کتاب های کودکان به دو زبان منتشر می شوند.

اگر در خانه به زبانی غیر از فارسی صحبت می كنید ، مطالعه كتاب های دوزبانه با فرزندتان نیز می تواند به شما كمك كند تا با فارسی بیشتر آشنا شوید.

گزینه دیگر این است که یک کتاب را با صدای بلند به زبان دوم مثلا انگلیسی بخوانید یا یک کتاب صوتی به زبان انگلیسی گوش دهید و سپس در مورد داستان با کودک خود به هر زبانی که راحت هستید صحبت کنید.

بهترین زمانها برای کتاب خواندن برای کودک ، آواز خواندن و قصه گویی :

زمان خواب ، زمان حمام ، اوقات فراغت کوچک ، در قطار ، در اتوبوس ، در ماشین ، در پارک ، در کالسکه ، در تختخواب ، هنگامی که در اتاق انتظار پزشک عمومی هستید. در حقیقت هر زمان آزاد ، زمان خوبی است برای یک داستان است ! می توانید خواندن کتاب ها را بخشی از برنامه روزانه خود قرار دهید .کتاب را همه جا با خود ببرید تا در همه جا برای کودک کتاب بخوانید و باعث لذت و خوشنودی او شوید.

دانستن زمان توقف کتاب خواندن می تواند به همان اندازه پیدا کردن زمان مناسب برای کتاب خواندن مهم باشد . به واکنش کودک در برابر داستان توجه کنید و اگر این بار از این داستان لذت نمی برد ، از ادامه آن اجتناب ورزید. همیشه فرصتی خواهد بود که مجددا خواندن یک کتاب مفید ،آهنگ یا داستان را امتحان کنید.

اگر کتاب ندارید یا نمی توانید درجا داستان بسازید ، نگران نباشید. روش های زیادی وجود دارد که شما و فرزندتان می توانید جملات ، کلمات و تصاویر را به اشتراک بگذارید. به عنوان مثال ،

روشهای کتاب خواندن برای کودک

می توانید برای کتاب خواندن برای کودک به موارد زیر توجه کنید:

– انواع بسته بندی در خانه یا سوپرمارکت ، به ویژه بسته بندی مواد غذایی
– طرح روی تی شرت چه می گوید؟ این چه رنگی است؟
– نامه ها چه می گویند؟ چه کسی آنها را فرستاده است؟
– به تابلوها یا پوسترها در مغازه ها ، یا در اتوبوس ها و قطارها اشاره کنید که دارای حروف مشابه نام فرزند شما هستند
– منوها ی سفارش غذا برای کودکان بزرگتر می تواند جذاب باشد و دیدن نام و تصویر آنچه را که می خواهند بخورند سرگرم کننده است.

نکاتی برای کتاب خواندن برای کودک و  خردسال

یک روال روزانه ایجاد کنید و سعی کنید حداقل هر روز قسمتی از یک کتاب را برای کودک بخوانید. یک صندلی مطالعه که در آن هر دو راحت هستید می تواند بخشی از عادات مطالعه شما باشد.
تلویزیون یا رادیو را خاموش کنید و مکانی آرام برای مطالعه پیدا کنید تا فرزندتان صدای شما را بشنود.کودک خود را هنگام خواندن نزدیک یا روی زانوی خود بگیرید ، تا او بتواند صورت شما و کتاب را ببیند.

از تغییر صداها و ایجاد صداهای خنده دار استفاده کنید و لذت ببرید!
با تشویق کردن کودک به صحبت در مورد تصاویر و تکرار کلمات و عبارات آشنا ، کودک خود را با موضوع کتاب همراه کنید.
لازم است والدین از خواندن کتاب های مورد علاقه کودک به دفعات زیاد خسته نشوند . اگر فرزندان بزرگتری دارید ، آنها می توانند برای فرزندان کوچکتر کتاب بخوانند ، یا همه می توانید با هم کتاب بخوانید. گوش سپردن به صحبت های والدین و سوال پرسیدن مهارتهای مهمی هستند که کودک شما را در شروع یادگیری خواندن کمک می کند.

اهمیت نوع کتاب در کتاب خواندن برای کودک

کتاب های زیادی برای انتخاب وجود دارد که دانستن اینکه از چه کتابی شروع به خواندن نماییم ممکن است اندکی دشوار باشد.

به عنوان یک قاعده کلی ، کودکان خردسال اغلب از کتاب ها ، آهنگ ها و داستان هایی که قافیه ، ریتم و تکرار خوبی دارند لذت می برند. در حقیقت ، یکی از راه هایی که کودکان یاد می گیرند تکرار و ریتم است.

کتابهایی را انتخاب کنید که موضوع آنها متناسب با سن فرزند شما و مطابق با  علایق او باشد.

همچنین می توانید کتاب ها و منابع خوانده شده را تغییر دهید. کتاب های تصویری ، کتاب های الکترونیکی ، مجلات ، کتابچه های راهنما و نامه ها همه می توانند  سبب تشویق کتاب خواندن برای کودک شده و همچنین برای کودک شما جالب و جذاب باشند.
اگر به کتاب های الکترونیکی علاقه دارید مهم این است که به جای اینکه کودک را با یک دستگاه موبایل یا تب لت تنها بگذارید ، در کنار او حضور داشته و از خواندن کتابهای الکترونیکی با هم لذت ببرید.

مزایای کتاب خواندن برای کودک

استفاده از کتابخانه محلی برای کتاب خواندن برای کودک:

کتابخانه ها موارد جذابی برای ارائه به کودک دارند. شناخت کتابخانه محلی می تواند بخشی از روند یادگیری کودک و آغاز دوست داشتن کتاب باشد.

می توانید کتاب های کودکان را به صورت رایگان از کتابخانه محلی خود قرض بگیرید. این بدان معناست که شما می توانید کتاب های زیادی در خانه خود داشته باشید تا کودک شما بتواند آنها را کشف کند – و این کار برای شما هزینه ای نخواهد داشت.

بردن فرزند خود به کتابخانه و اجازه دادن به او برای انتخاب کتاب های مورد علاقه خود می تواند یک ماجراجویی سرگرم کننده برای کودک باشد.
می توانید با فرزند خود در مورد رفتن به کتابخانه صحبت کرده و برنامه ریزی کنید و با هم هیجان زده شوید.

برای مثال می توانید از فرزند خود سوال کنید:
  • چند کتاب انتخاب می کنی؟
  • چند کتاب از نویسنده مورد علاقه خود می توانید پیدا کنی؟
  • آیا کتابهایی را که حیوانات در آن هستند قرض می گیری؟
  • آیا کتاب مورد علاقه ای دارید که دوست دارید دوباره قرض بگیری؟
  • به نظرت چند روز طول می کشد تا دوباره به کتابخانه برویم؟

کتابخانه ها اغلب دارای کتاب های صوتی ، کتاب های دو زبان ، کتاب های الکترونیکی و مجلات هستند. می توانید در ماشین در حضور کودکان به کتاب های صوتی گوش دهید.

مرکزپرستاری مهر پرستار آراد یکی از مراکز معتبر در ارائه خدمات مراقبت در منزل است که در حوزه پرستار سالمند، پرستار کودک و پرستار بیمار به صورت شبانه روزی آماده ارائه خدمت به همشریان گرامی می باشد.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست