1. پرستار آراد
 2. مقالات
 3. تربیت کودک و راه کارهای کاربردی برای موفقیت در پروش کودکان

تربیت کودک و راه کارهای کاربردی برای موفقیت در پروش کودکان

کودکان بخش مهمی از جامعه ما را تشکیل مى دهند، به همین دلیل توجه به تربیت کودک و سلامت جسمى و روانى آن  اهمیت زیادى دارد این امر هنگامى بیشتر مورد توجه قرار مى گیرد که وجود کودکان سالم براى داشتن جامعه اى سالم در آینده مطرح شود بدون شک داشتن فرزندانى سالم و با نشاط، آرزوى هر پدر و مادری است اما رسیدن به این هدف با اهمال کاری و عدم برنامه ریزی صحیح و نداشتن مهارت های لازم امکان پذیر نیست.عدم آگاهى از مهارت های تربیتی مى تواند خساراتى جبران ناپذیر به بار آورد. در این مقاله ما سعی کردیم شما را با مهارت های مهم تربیت کودک آشنا کنیم. تربیت سازنده فرزندان شامل مهارت هایی برای مراقبت، حمایت، دوست داشتن و راهنمایی و ارشاد کودکان و نوجوانان می باشد .یادگیری و بکار گیری این موارد موجب می شود که :

 • تعامل مثبت والدین با کودکان افزایش پیدا کند.
 • سوء رفتار با کودکان کاهش یابد.
 • تغییرات مثبت در درک و رفتار والدین از والد بودنشان حاصل شود.
 • افسردگی و استرس مادران کاهش پیدا کند.
 • و همچنین باعث افزایش رضایت والدین و کاهش تعارض والدین در مورد روش تربیت کودکان می شود.

تربیت کودک

مهارت تربیت کودک در جامعه چیست؟

کودکان برای آنکه بتوانند خودشان را با اجتماعی که در آن زندگی میکنند، سازگارتر کنند، باید مهارتهای اجتماعی گوناگون را بیاموزند . این مهارتها در برگیرنده طیف وسیعی از تواناییهای گروهی، از آغاز، حفظ و پایان یک مکالمه ساده تا تشخیص علائم ارتباط اجتماعی و حتی پیچیده ترین آنها مثل، فرایند حل مشکل و تعارض است. والدین میتوانند این مهارت ها را با استفاده از روش های گوناگون مثل مدلسازی، نقش بازی کردن و اجرای نمایش و تمرین به فرزندانشان بیاموزند.

مهارت تربیت کودک و بهبود رابطه با فرزندان

برقراری ارتباط مناسب با فرزندان مهارتی تربیتی است. تربیت فرزندان در صورتی که ارتباط مناسبی بین والدین و فرزندان ایجاد شود، امری موثر و لذت بخش است. برقراری ارتباط مناسب یکی از عوامل افزایش اعتماد به نفس و احترام دو طرفه است. در این مطلب به بخشی از اصول صحیح ارتباط بین والدین و کودک اشاره شده است که می تواند آموزنده باشد.

برخی از این مهارت ها عبارتند از:

صبر و شکیبایی داشتن، به دیگران کمک کردن، دوست بودن، مشارکت در امور، بخشش، همکاری داشتن، پیروی از قوانین، وظیفه شناسی، مورد احترام بودن، پذیرش اختلاف نظرها، تحسین دیگران و خودداری از تحقیر دیگران، خوب گوش دادن، نوبت را رعایت کردن ،کاربرد رفتار مناسب، مودب و فروتن بودن، برقراری رابطه مثبت و متقابل

تربیت کودک

گذراندن اوقات خوش با فرزندان

گذراندن زمان های کوتاه و مکرر با کودکان سودمندتر از زمان های طولانی با دفعات کمتر است. سعی کنید زمان های کوتاهی ( پنج الی ده دقیقه ) را به طور مکرر در طی روز با فرزندان خود بگذرانید، متاسفانه امروزه به دلیل افزایش حجم کاری برخی از مشاغل و گسترش فضاهای مجازی، والدین وقت کمتری برای گذراندن با کودک خود دارند بنابراین کودکان از اعتماد به نفس و عزت نفس پایین تری برخوردار خواهند شد که در آینده اثرات مخرب جبران ناپذیری خواهند داشت. برای جلوگیری از این اتفاق  کمک گرفتن از یک نیروی متخصص و مشاوره ها و برنامه هایش بسیار حایز اهمیت خواهد بود.

مهارت تربیت کودک با صحبت کردن

صحبت کردن با کودک به او کمک می کند که سخن گفتن و مهارت های اجتماعی را یاد بگیرد و اعتماد به نفسش افزایش یابد. تحقیقات نشان داده، صحبت کردن با کودک از سنین پایین حتی قبل از آنکه کودک شروع به صحبت کند در آینده باعث بهبود مهارت های روابط عمومی، خواندن، نوشتن و تقویت هوش ریاضی آنها میشود. شروع و ادامه یک مکالمه عمیق باعث تقویت و گسترش شخصیت کودک میشود. وقتی به فرزندانتان توجه میکنید، آنها ارزش خود را درک میکنند.

یادتان باشد که با گوش دادن به فرزندتان این امکان را ایجاد کنید تا او بتواند اظهار نظر کرده و حتی با شما مخالفت کند. این ارتباط با او کمک می کند تا مهارت های کلامی و اعتماد به نفس کودک افزایش یابد، همان طور که می دانید کودکانی که اعتماد به نفس بالاتری نسبت به دیگران دارند و بهتر حرف می زنند همیشه مورد توجه هستند؛ دیگران به آنها بیشتر اعتماد می کنند، همچنین توانمندی و قابلیت های انها را بهتر قبول دارند در نتیجه این کودکان برای پیشرفت و موفقیت شانس بیشتری دارند.

تربیت کودک

نشان دادن احساسات خود به کودکان

روش دیگری که نشان می دهد والدین علاقه مند به کودکانشان هستند و به آنها توجه دارند این است که به صورت عملی نشان دهند. بغل کردن ،لمس کردن ، در آغوش گرفتن ، ماساژ دادن، قلقلک دادن به کودکان کمک می کند همچنان که بزرگ می شوند با مورد محبت واقع شدن و محبت کردن احساس آرامش و مورد توجه واقع بودن را تجربه کنند

البته باید در نظر داشته باشید که روش های تربیت کودک وقتی موثر واقع می شود که علاوه بر هماهنگی و همگام بودن روش های تربیتی ، آموزشی و رفتاری پدر و مادر با هم و با پرستار کودک خود هم فکر باشند.

به صورت کلی برای این که والدین به هماهنگی و همگامی در تربیت موثر کودک برسند، رعایت نکات زیر مهم و حیاتی می باشد:

 • مهارت های ارتباطی خودشان را بهبود ببخشند.
 • دادن و گرفتن باز تاب های سازنده را فراموش نکنند.
 • گفتگو های سازنده و هماهنگ کننده با همسرشان رابیشتر کنند.
 • ارتباطات شاد و لذت بخش و حمایت از یکدیگر در زمان ایجاد مشکل را به صورت عادت درآورند.
 • از روش های حل مسئله هنگام بروز موارد پیش بینی نشده استفاده کنند.
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست