1. پرستار آراد
  2. مقالات
  3. پرستار بچه حرفه ای باید برای مراقبت از کودک در منزل چه ویژگی هایی داشته باشد؟
پرستار بچه

پرستار بچه حرفه ای باید برای مراقبت از کودک در منزل چه ویژگی هایی داشته باشد؟

پرستار بچه فردی است که در حضور و یا غیاب پدر و مادر به مراقبت و نگهداری از کودک در منزل می پر دازد. انجام امور بهداشتی کودک، رسیدگی به تغذیه کودک، ایجاد فضای سرگرمی و آموزشی و تفریحی برای کودک و رشد و تربیت کودک در زمانی که پرستار بچه در منزل حضور دارد انجام می شود. به همین دلیل این شغل بسیار حساس بوده و نیاز به دانش و مهارت در زمینه مراقبت و نگهداری از کودک دارد.

پرستار بچه

  • برای اینکه فردی به عنوان پرستار کودک عملکرد خوبی از خود نشان دهد باید برخی از ویژگی ها را در خود تقویت کند.

اولین نکته ای که پرستار بچه باید مورد توجه قرار دهد هدف خود از انجام این کار است. مراقبت و نگهداری از کودک نیازمند صبر و عشق نسبت به کودک است. پرستار بچه باید بتواند با رفتار کودک خود را سازگار کند و به جای این که کودک را به خواب و یا ساکت بودن دعوت کند، خود پا به پای کودک بازی های کودکانه انجام دهد و در خلال بازی ها اصول تربیتی را به کودک آموزش دهد.

دلسوز و مهربان باشد

یک پرستار بچه در عین حال که برای کودک محدودیت های لازم را اعمال می کند مراقب او بوده و با دلسوزی و مهربانی با کودک رفتار می کند. به یاد داشته باشید که کودکان در حال رشد و یادگیری هستند و از طریق آزمون و خطا و مشاهده رفتار شما بسیاری از چیزها را یاد می گیرند. به آنها گوش دهید و با انها وقت بگذرانید. اجازه دهید به شما اعتماد کنند تا بتوانید نکات لازم را به آن ها یاد بدهید.

منعطف باشید

شما زمان مشخصی باید در منزل و سرکار خود به عنوان یک پرستار بچه حاضر شوید و در زمان مشخصی نیز محل کار خود را ترک کنید. شما باید طبق برنامه ریزی از قبل تعیین شده فعالیت های مرتبط با کودک را انجام دهید اما به یاد داشته باشید انعطاف پذیری یکی دیگر از ویژگی های یک پرستار بچه با تجربه است. شما می توانید در صورت درخواست والدین زمن بندی خود را به دلایل شرایط خاص تغییر دهید.

پرستار بچه

انتقاد پذیر باشید

اگرچه ممکن است شما در مراقبت از کودکان تجربه و دانش کافی داشته باشید اما گاهی پیش خواهد آمد که برخی از رفتارها وفعالیتهای شما منطبق با نظر والدین نباشد. در این صورت باید پدر و مادر بتوانند در کمال صمیمیت و به روشنی انتقاد خود را از شما عنوان کنند. از این رو شما به عنوان یک پرستار بچه باید روحیه انتقاد پذیری داشته باشید و در صورت توافق بهترین رفتار را در پیش بگیرید.

مراقب باشید

در همه حال باید توجه شما به کودک باشد. اینکه شما آمادگی نشان دادن عکس العمل مناسب در زمان وقوع اتفاقات اضطراری را داشته باشید بسیار مهم و ارزشمند است. اما در امر مراقبت و نگهداری پیشگیری از بروز هر گونه اتفاقی در الویت قرار دارد. از این رو باید در زمانی که در کنار کودک هستید کاملا توجه خود را به کودک معطوف کنید و مراقب عوامل خطر ساز درونی و بیرونی احتمالی باشید. زمان خواب کودک نیز نباید با آسودگی خاطر بخوابید زیرا امکان راه رفتن در خواب و یا رفتن به دسشویی یا هر نیاز دیگری برای کودک وجود خواهد داشت.

منظم باشید

اغلب پدر و مادرها برای زمانی که خود زمان کافی برای مراقبت از کودک ندارند اقدام به استخدام پرستار بچه می کنند. انها باید در زمان مشخصی از منزل برای رفتن به سر کار یا سایر امور خارج شوند و در زمان مشخصی برای تحویل گرفتن کودک به منزل برگردند. به همین دلیل نمی توانند تا امدن پرستار بچه منتظر بمانند یا کودک را در خانه تنها رها کنند. پس داشتن زمانبندی دقیق در زمان ورود و خروج از اهمیت بالایی در این شغل برخوردار است. در صورتی که احتمال می دهید ممکن است با تاخیر در محل کار خود حاضر شوید حتما پدر و مادر را در جریان این امر قرار دهید.

شاد و فعال باشید

کودک را به نشستن در جلوی تلویزیون و یا بازی های رایانه ای تشویق نکنید. کودکان دوست دارند کسی که باید زمان طولانی را با آنها سپری کند در بازی و سرگرمی های آنها مشارکت داشته باشد و لحظات شادی را برای آنها فراهم کند. شما باید به عنوان یک پرستار بچه به انها کمک کنید تا جهان پیرامون خود را بهتر بشناسند و در عین حال مهارت های اجتماعی را یاد بگیرند.

سعی کنید بازی ها و سرگرمی های مناسب با سن کودکان را به انها آموزش دهید و به صورت غیر مستقیم مهارت های زندگی را به آنها بیاموزید.

قوانین را اجرا کنید

به کودکان بیاموزید باید تابع قوانین خانواده باشند. اعمال محدودیت های مناسب برای رعایت قوانین بخشی از روند رشد و تربیت در کودکان است. به یاد داشته باشید کودکان رفتارها را در شما می بینند و در خود الگو سازی می کنند پس شما نیز باید تابع قوانین باشید. تعیین قوانین توسط والدین انجام می شود و توسط شما نیز برای کودک اجرا می شود. کودک را باید طبق قوانین خانواده تربیت کنید و بدون هماهنگی پدر و مادر نباید عمل کنید. کودکان نباید احساس کنند در صورت عدم حضور پدر و مادر می توانند تمام محدودیت ها را کنار بگذارند.

گاهی پرستار بچه برای اینکه اعتماد کودک را جلب کند و یا با کودک رابطه صممانه تری برقرار کند از برخی از محدودیت ها کوتاه می آید که این امر کار درستی نیست.

پرستار بچه

برای هر اتفاقی آماده باشید

در زمان مراقبت ازکودک هر اتفاقی ممکن است رخ دهد. از این رو خود را برای موقعیت های اورژانسی اماده کنید. لیستی از شماره تماس هایی که در مواقع اضطراری با آنها می توانید ارتباط برقرار کنید تهیه کنید. لیستی از آلرژی های کودک و واکنش مناسب در زمان بروز واکنش آلرژی تهیه کنید. داروهای کودک را بشناسید و نشانه های مسمومیت دارویی را مطالعه کنید و کمک های اولیه در این زمینه را آموزش ببینید.

به طور کلی یک پرستار بچه خوب از دید پدر و مادر فردی است که زمان خوشی را برای کودک رقم بزند و قابل اعتماد و وقت شناس باشد همچنین نکات اموزشی و تربیتی درست را به کودک یاد بدهد.

 

این مقاله چه میزان برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست