1. پرستار آراد
  2. مقالات
  3. آیا پروبیوتیک ها می توانند چاقی را درمان کنند؟
انواع پروبیوتیک

آیا پروبیوتیک ها می توانند چاقی را درمان کنند؟

پروبیوتیک ها  Probiotics باکتری های زنده و مخمرهایی هستند که برای بدن ، به ویژه دستگاه گوارش مفید هستند.  معمولاً  میکروب هارا عامل بیماری می دانیم اما لازم به ذکر است که بدن مملو از باکتری است که هم باکتری های خوب را در بر می گیرد و هم باکتر یهای بد . پروبیوتیک ها اغلب باکتری های “خوب” یا “مفید” خوانده می شوند زیرا به سلامت روده کمک می کنند.

تنوع پروبیوتیک ها

چاقی یک مشکل اپیدمیک در جهان است. طبق آخرین اطلاعات سازمان بهداشت جهانی (WHO) ، 13٪ بزرگسالان در سراسر جهان اکنون مشکل چاقی دارند. در ایالات متحده ، این نسبت به بیش از 40٪  افزایش می یابد.

چاقی با انبوهی از بیماری های جسمی از جمله دیابت ، بیماری های قلبی و انواع خاصی از سرطان ها همراه است. همچنین ممکن است اثرات بهداشت روان در رابطه با از دست دادن تحرک و در مواردی انزوای اجتماعی و کاهش توانایی  در انجام کار وجود داشته باشد.

میکروبیوم ( باکتری های ضد چربی) 

میکروبیوم ماده ژنتیکی تمام میکروب هایی است که در داخل بدن زندگی می کنند و شامل  باکتری ها ، قارچ ها ، پروتوزوها و ویروس ها می باشد . تعداد ژن های موجود در همه میکروب ها در میکروبیوم یک فرد 200 برابر تعداد ژن های ژنوم انسانی است.

هر شخص یک شبکه کاملاً منحصر به فرد از میکروبیوتا دارد که در اصل توسط DNA فرد تعیین می شود. فرد ابتدا در حین زایمان در کانال زایمان و سپس از طریق شیر مادر در معرض پروبیوتیک ها قرار دارد.

یک مطالعه در مورد بیماران بای پس معده نشان می دهد که تغییرات در فلور میکروبی روده می تواند به کاهش وزن کمک کند. در یک مطالعه جدید که محققان دانشگاه ایالتی آریزونا در حال تحقیق به روی آن هستند ، نقش پروبیوتیک ها و  فلور باکتری های ساکن در بدن را روی چاقی  مورد بررسی قرار گرفته است .

پروبیوتیک ها برای طیف وسیعی از عملکردهای ضروری بدن ، از جمله تنظیم متابولیسم ، حیاتی هستند. باکتری های موجود در روده متابولیت هایی تولید می کنند که برخی از آنها در تجزیه غذا نقش دارند و به طور بالقوه به کنترل وزن بدن کمک می کنند.

تحقیقات دانشمندان نشان داده است که افراد مبتلا به چاقی تنوع کمتری در باکتری ههای موجود در روده دارند. بنابراین ، به نظر می رسد که میکروبیوم عاملی در تعیین این است که چه کسی چاق باشد و چه کسی لاغر

پروبیوتیک و لاغری

 جراحی بای پس معده و لاغری

برای افرادی که از طریق رژیم غذایی و ورزش به تنهایی قادر به کاهش وزن نیستند و به دلیل وزنشان سلامتی آنها در معرض خطر است ، گزینه های جراحی در دسترس است.

یکی از این اقدامات ، جراحی بای پس معده (همچنین به عنوان جراحی Roux-en-Y شناخته می شود) ، باعث تغییر ترکیب پروبیوتیک ها ی روده نیز می شود.

با در دست داشتن این دانش ، محققان در حال تحقیق برروی این موضوع هستند که چگونه و چه زمان میکروبیوم یا  پروبیوتیک ها پس از جراحی بای پس معده تغییر می کند و این بدان معنی است که غذای مصرفی این افراد چه زمانی تجزیه می گردد.

محققان پروبیوتیک ها را در 9 نفر با چاقی شدید قبل از جراحی بای پس معده و همچنین 6 ماه و یک سال پس از عمل مورد بررسی قرار دادند.

محققان علاوه بر مقایسه فلور میکروبی در این مقاطع زمانی ، آنها را با فلور میکروبی موجود در 10 فرد در گروه کنترل و یک گروه 24 نفری که قبلاً 6  ماه قبل تحت عمل جراحی قرار گرفته بودند مقایسه کردند.

پروبیوتیک ها و متابولیسم

همانطور که انتظار می رفت ، شرکت کنندگان پس از عمل جراحی وزن کم کردند. با این حال ، محققان همچنین تغییراتی در میکروبیوم های آنها پیدا کردند که آنها را در دو قسمت بدن ارزیابی کردند: مخاط رکتوم (پوشش راست روده) و مدفوع.

بیشتر مطالعات قبلی عمدتا به مورد دوم  یعنی مدفوع متکی بود زیرا نمونه برداری از سطح مخاط بسیار چالش برانگیزتر و تهاجمی است. بنابراین ، این مطالعه گام مهمی به جلو است و بسیار پیشرفته می باشد.

“غشای مخاطی رکتوم بخش مهمی برای تعاملات پروبیوتیک ها با میزبان است.  با نمونه برداری از مدفوع ، تصویرنامفهوم از چگونگی تعامل فعال مخاط با سیستم ایمنی بدن میزبان و سلولهای اپیتلیال در اختیار محققان قرار گرفته است.

محققان تغییرات قابل توجهی در هر دو کلونی پیدا کردند. تغییرات در پروبیوتیک های مدفوع بارزتر بود ، در مدت 6 ماه پس از عمل جراحی رخ داد و در دراز مدت ادامه یافت.

تغییرات میکروبیوم نیز با تغییر در تخمیر مواد غذایی همراه بود ، از جمله تغییر در تجزیه چربی ها و اسیدهای صفراوی – هر دو با بهبود متابولیسم همراه هستند.

یافته های محققان اهمیت تغییر در میکروبیوم های مخاطی و مدفوعی را نشان می دهد که پس از جراحی بر متابولیسم روده منعکس می شوند.

پروبیوتیک و جراحی

آیا پروبیوتیک ها می توانند جای جراحی را بگیرند؟

در یک مطالعه مکانیسم هایی را که از طریق آنها جراحی بای پس معده انجام می شود مورد بررسی قرار گرفت  .این جراحی به دلیل این باعث کاهش وزن می شود که  با کوچک کردن معده باعث احساس سیری سریع بعد از غذا می شود. این روش تهاجمی و گران است و در دراز مدت نتایج چندان مطلوبی ندارد  و همیشه موفقیت آمیز نیست

برخی از افراد پس از جراحی وزنی را که از دست داده اند دوباره بدست می آورند ، که به گفته نویسندگان این مطالعه می تواند به این دلیل باشد که میکروبیوم آنها برای کاهش وزن دائمی مناسب نیست.

محققان خاطرنشان می کنند که برخی از افراد ممکن است “فاقد میکروب های مطلوب لازم برای کاهش وزن دائمی” باشند.

شناخت درمان  میکروبی در روده به طور بالقوه می تواند منجر به ایجاد یک پروبیوتیک شود که می تواند جایگزین جراحی شود . این روش نوعی روش کاهش وزن دایمی می باشد که می تواند کاندید بهتری به جای سایر روشهای تهاجمی لاغری باشد .

روش  بهبود باکتریهای روده یا پروبیوتیک ها

طیف متنوعی از غذاها را بخورید. …
مقدار زیادی سبزیجات ، حبوبات ، لوبیا و میوه بخورید. …
غذاهای تخمیر شده بخورید. …
شیرین کننده های مصنوعی نخورید. …
غذاهای پری بیوتیک بخورید. …
حداقل شش ماه به کودک  شیر دهید. …
غلات کامل بخورید. …
رژیم غذایی گیاهی بخورید.

تغذیه و پروبیوتیک

اگرچه مسئله شناخت میکروبیوم های روده و تاثیرات آن بر لاغری یک چشم انداز بسیار مهیج و جدید است ، اما لازم به یادآوری است که تحقیقات در این مورد باید در میدان بزرگتری انجام گیرد و نمونه های بیشتری مورد بررسی قرار گیرد .

شرکت مراقبتی سفیر آرامش با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

لطفا به این مقاله امتیار دهید.

 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست