1. پرستار آراد
  2. مقالات
  3. 6 مرحله رشد والدین در طول فرزند پروری را بشناسیم
مراحل رشد والدین همزمان با رشد فرزندان

6 مرحله رشد والدین در طول فرزند پروری را بشناسیم

رشد والدینParents Grow Up  به این معنا است که والدین به موازات رشد و نمو کودک تکامل می یابند. کودکان با رشد جسمی ، عاطفی ، ذهنی و اجتماعی ، در مراحل متفاوت عملکردهای مختلفی دارند.

آشنایی با مراحل رشد والدین

وظیفه والدین این است که همزمان با پرورش کودکان به صورت متناسب خود نیز رشد و پیشرفت نمایند .  همانگونه که می توان رشد کودک را به مراحل مختلف تقسیم نمود می توان تغییرات در والدین را نیز به طور مشابه به مراحل مختلفی تقسیم کرد.

6 مرحله رشد والدین در طول فرزند پروری:

رشد والدین را می توان از زمان تولد کودک تا زمانی که او به  بزرگسالی  و استقلال می رسد ، به چند مرحله تقسیم کرد. در اینجا شش مرحله از رشد والدین بیان شده است:

مرحله آماده سازی

این اولین مرحله از رشد والدین است که والدین حتی قبل از تولد کودک شروع به تصور و شکل دادن به نقش خود به عنوان پدر و مادر می پردازند .

آنها ایده های واضحی در مورد آنچه در آینده انتظار می رود در ذهن دارند و تغییراتی که در آینده به عنوان پدر و مادر قرار است تجربه کنند را پیش بینی می کنند .

آماده سازی لزوماً به معنای خرید اسباب بازی ، رنگ آمیزی  اتاق کودک یا مونتاژ تخت نوزاد نیست.  این مرحله به معنای آگاهی آنها در مورد میزان تغییراتی است که مقرر است با ورود کودک در زندگیشان ایجاد می شود مثل  تغییر الگوی خواب ، زندگی جنسی ، زندگی اجتماعی ، تعادل کار و زندگی و غیره اشاره دارد.

در این مرحله طرح اولیه ای از اولویت های جدید که با تولد کودک بوجود می آید در ذهن والدین شکل می گیرد و نقش هایی که هر دو والدین در تربیت کودک و چگونگی روند زندگی او بازی خواهند کرد مورد گفتگو و برنامه ریزی قرار خواهد گرفت.

این طرح اولیه مانند یک نقشه و راهنما در ذهن والدین نقش می بندد  و بعد از تولد کودک به صورت عملی وارد زندگی روزمره می شود که آنها با آن برنامه زندگی خواهند نمود و آن را مطابق دستورالعمل های قبلی به واقعیت تبدیل می کنند .

مرحله تغییر انتظارات

این مرحله از رشد والدین از زمانی که کودک به دنیا می آید تا زمانی که شروع به مخالفت با والدین خود می کند ، چیزی نزدیک به دو سال ادامه دارد.

مراحل رشد والدین و تغییر در انتظارات

اگرچه والدین از قبل دشواری مراقبت از نوزاد خود را به صورت شبانه روزی پیش بینی می کنند ، اما هیچ چیز آنها را برای تجربه واقعی مراقبت از نوزاد آماده نمی کند.

والدین غالباً در تلاشند تا امور را به حالت عادی و مانند گذشته برگردانند ، اما این کار دقیقا  جایی است که والدین مرتکب اشتباه میشوند.

هدف آنها باید تعیین هنجار جدیدی در این زندگی جدید باشد. این  مرحله زمانی است که والدین شروع به مقایسه تصاویر ذهنی گذشته و تجربه واقعی از فرزند پروری می نمایند.

والدین نباید نگران این موضوع باشند که تفاوتهای اساسی بین انتظارات قبلی و واقعیت فرزند پروری وجود داشته باشد.

این اختلاف نظرات با شناخت بیشتر کودک به خودی خود برطرف می شود. والدین در حالی که کودک را در آغوش می گیرند و از او مراقبت می کنند ، با کودک پیوند بیشتری برقرار می کنند. دراین مرحله است که والدین درباره اولویت های خود و اینکه چقدر وقت خود را به کودک و بقیه زندگی خود اختصاص می دهند ، تجدید نظر می نمایند.

مرحله مقتدرانه

والدین در این مرحله باید مقتدر تر شوند زیرا فرزندشان از دو سالگی به پنج سالگی رسیده است. این بدان معناست که آنها باید یک دیکتاتور خیرخواه باشند که همیشه به کودک خود بگوید چه چیزی بخورد ، چگونه رفتار کند ، چه کاری انجام دهد ، چه زمانی برای خوابیدن مناسب است و چه چیزی می تواند داشته باشد و چه  چیزی نمی تواند داشته باشد.

این  مرحله یک مرحله حیاتی است زیرا والدین باید تصمیم بگیرند که چه شخصیتی در خانه حاکم و معتبر  باشد و چگونه قوانین را تنظیم و اجرا کنند و در صورت نقض قوانین چه کاری باید انجام دهند.

والدین باید یاد بگیرند که اقتدار خود را بپذیرند و تصمیم بگیرند که چه میزان کنترل را باید بر روی کودک خود اعمال کنند.

در این مرحله والدین باید بپذیرند که اگرچه به فرزندان خود وابسته هستند ، اما شروع به درک این نکته می کنند که کودک کپی برابر اصل خود آنها نیست و هر کودک شخصیت خاص خود را دارند که آنها را منحصر به فرد می نماید.

بسیاری از والدین تمایل به ابراز دیدگاه تربیتی  سرشار از نظم و انضباط دارند .  گاهی نیز ممکن است ایده هایی در مورد اینکه همیشه با عشق بدون قید و شرط با کودک رفتار نمایند داشته باشند . گاهی نیز ممکن است والدین تصمیم بگیرند که هرگز نخواهند عصبانی شوند یا با پدر و مادرشان متفاوت باشند. سوال مهم این مرحله این است که چگونه آنها مشکلات اجتناب ناپذیری را که ظاهر می شوند را حل خواهند نمود.

مرحله تفسیری

والدین با ورود فرزندانشان به مدرسه ابتدایی وارد مرحله تفسیری می شوند و این مرحله تا ابتدای بلوغ ادامه دارد.

با ورود کودک به مدرسه ابتدایی ، والدین اغلب خود را در حال ارزیابی گذشته و هر آنچه متفاوت از انتظارات آنها است ، می یابند.

این مرحله به آنها اجازه می دهد نسبت به آنچه می توانند در آینده پیش بینی کنند واقع بینانه تر عمل کنند.

از طریق تأمل و تفسیر وقایع ، والدین می توانند در تفسیر آنچه در این مرحله تجربه می کنند ، عملکرد بهتری پیدا کنند .

والدین همچنین از واقعیت های جدید زندگی اجتماعی فرزندشان آگاه شده اند. فرزندان در این مرحله دیگر فقط تحت تأثیر والدین نیستند و دارای عقاید و رفتار مخصوص به خود هستند.

تفسیر  درست وقایع وظیفه اصلی والدین این مرحله است. والدین باید بدانند که چگونه می توانند به کودک در پرورش و درک مفاهیم مهم زندگی کمک کنند و به سوالات آنها در مورد واقعیت های زندگی پاسخ دهند.

رشد والدین و بزرگ شدن فرزندان

رشد والدین و مرحله استقلال کودکان

سالهای پر تلاطم نوجوانی در هسته اصلی این مرحله از رشد والدین قرار دارد و این مرحله اغلب هنگامی آغاز می شود که والدین از تغییرات غیر منتظره فرزند خود آگاه شوند.

تغییراتی که بعضاً تکان دهنده است مانند رشد جسمی ،  تغییرات زبان ، مدل مو ، لباس ، نگرش و رفتار آنها در برابر جنس مخالف.

از آنجا که این تغییرات غالباً غیر منتظره است ، والدین مدتی وقت نیاز دارند تا تصویری که از کودک در مراحل قبلی داشتند را رها کنند.

با دنیایی که با سرعت بالایی در حال تغییر است ، خطرات اطراف نوجوان نیز  بزرگتر می شوند  و والدین اغلب از عهده اداره همه جانبه نوجوان بر نمی آیند و در عین حال کنترل کمتری بر زندگی او خواهند داشت .

رابطه آنها متناوباً بین نزدیکی و جدائی تغییر خواهد داشت ، زیرا کودک شروع به ایجاد یک هویت جداگانه از والدین خود می کند.

رشد والدین  و مرحله عزیمت

هنگامی که کودکان بزرگ می شوند و برای بزرگسالی آماده می شوند ، والدین عمیق ترین مرحله رشد خود را تجربه می کنند.

والدین با عبور از هر مرحله  شگفت زده خواهند شد که از آنچه تصور کرده اند چقدر موفقیت کسب کرده اند.

آنها همچنین در می یابند که در ذهنشان تصاویر جدیدی درباره همه چیزهایی که فرزندشان بدون نظارت دقیق آنها در آینده انجام می دهد ، در ذهنشان شکل می گیرند.

مرحله عزیمت بیشتر طول می کشد زیرا والدین می خواهند پیوندهای خود را از طریق سنت ها ، عادت ها یا آیین های جدید همچنان با فرزندشان محکم نگه دارند .

همانطور که کنترل آنها بر فرزندانشان کاهش می یابد ، والدین شروع به پذیرش نقش جدیدی می کنند .والدین تلاش می کنند که همواره دردسترس فرزندان خود  باشند و سعی می کنند بدون تلاش برای کنترل فرزندان  به آنها کمک کنند.

از طریق پذیرش هویت جداگانه فرزندشان ، والدین از یک روش جدید برای ارتباط مجدد با فرزندان استفاده می نمایند .

رشد والدین  و استقلال کودکان

والدینی که همراه با فرزندان خود رشد می کنند مراحل مشابهی را در زمینه فرزندپروری تجربه می کنند. با گذشت زمان آنها در می یابند که واقعیت پدر و مادر بودن آنها غالباً با آنچه تصور می کردند متفاوت است.

شرکت مراقبتی مهر پرستار آراد با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و کادری مجرب و متخصص آمادگی دارد به صورت شبانه روزی و در قالب پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار به صورت شبانه روزی ارائه خدمت نماید .

 

این مقاله چه میزان برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست