1. پرستار آراد
  2. مقالات
  3. چگونگی مدیریت درد در سالمندان و روشهای مناسب برای کاهش درد
روشهای کنترل درد

چگونگی مدیریت درد در سالمندان و روشهای مناسب برای کاهش درد

درد Pain یکی از شکایات رایج سالمندان است. با افزایش تعداد افراد بالای 65 سال ، بیماریهای ضعیف و مزمن همراه با درد احتمالاً افزایش می یابد. بنابراین ، پزشکان مراقبت های اولیه با چالش قابل توجهی در مدیریت درد در سالمندان  مواجه می شوند.

افراد مسن به احتمال زیاد به آرتروز ، اختلالات استخوان و مفصل ، سرطان و سایر اختلالات مزمن مرتبط با درد مبتلا می شوند.  بین 25٪ تا 50٪ سالمندان مشکلات مهمی با احساس  درد دارند.

مدیریت درد در سالمندان

مدیریت درد یکی از نگرانی های روزافزون در میان آمریکایی های 65 سال به بالا است. تجزیه و تحلیل اخیر داده ها از یک موسسه ملی بهداشت نشان داد که بیش از نیمی  از افراد مسن مورد بررسی ،  درد آزار دهنده ای در ماه گذشته تحمل کرده اند.

سه، چهارم آنها گزارش کردند که در بیش از یک محل درد دارند. درد آزار دهنده ، به ویژه در چندین مکان ، همچنین با کاهش ظرفیت جسمی همراه است.

تحقیقات  ، مزایای مثبت تلفیق یک برنامه ورزشی ، حتی ورزش سبک ، در یک برنامه کنترل درد برای بیماران مسن را نشان داده است  . مزایای آن شامل بهبود عملکرد بدنی ، کاهش انزوا و افسردگی ، و افزایش تعادل روانی است.

استفاده از دارو برای تسکین در سالمندان

درمان درد در افراد مسن به دلیل این واقعیت که 75٪ افراد 65 سال به بالا،که معمولا بیشتر از یک  بیماری مزمن دارند ، مانند بیماری قلبی ، دیابت ، بیماری مزمن ریه یا آرتروز پیچیده تر است .

علیرغم شیوع زیاد درد در افراد مسن ، درد معمولاً تحت درمان قرار نمی گیرد. در یک مطالعه دریافتند که درد  تنها در حدود 21٪ از افراد مسن در خانه های سالمندان تحت درمان قرار می گیرد.

لازم به ذکر است که عدم درمان درد در افراد مسن به ویژه برای کسانی که به زوال عقل شدید مبتلا هستند (بیماری آلزایمر ) ، بدان دلیل است که آنها به دلیل نقص عمده شناختی و زبانی ، اغلب در انتقال تجربه درد خود مشکل دارند.

بیماران ممکن است با محدودیت های جسمی روبرو شوند که توصیه های سنتی مانند ورزش ، کشش یا تعادل را بسیار دشوار یا غیرقابل اجرا می کند. در حقیقت ، یك فرد مسن به طور متوسط ​​، تقریباً 9 دارو  یا بیشتر در روز  مصرف می كند  این میزان مصرف دارو خطرات تداخلات دارویی و عوارض جانبی را افزایش می دهد .

در سال 2008 ، بیش از 31٪ از افراد مسن بالای 65 سال به علت عوارض دارویی  در بیمارستان بستری شده اند. بیماران مسن همچنین به دلیل تغییرات فیزیولوژیکی طبیعی در بدن که با افزایش سن همراه است  ، مانند کاهش سرعت دستگاه گوارش که ممکن است از میزان جذب برخی داروها جلوگیری کند، یا کار کرد ضعیف کبد ، در معرض خطر بالاتری از عوارض جانبی دارویی قرار دارند.

درمان درد در سالمندان

برخی از داروهای معمول تجویز شده در افراد مسن شامل داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID) ، داروهای کمکی مانند داروهای ضد افسردگی و مواد آرامبخش  است.

خطرات دارویی و موارد منع مصرف در سالمندان

NSAID   یا  ضد التهاب غیراستروئیدی

NSAID ها معمولاً برای تسکین  درد اسکلتی عضلانی در افراد مسن مورد استفاده قرار می گیرند ، برخی از پزشکان  داروهای NSAID  را در مقایسه با  مواد مسکن مخدر  بیشتر تایید می کنند .

اگرچه NSAIDs ممکن است در برخی از بیماران بدون مشکلات قلبی و کلیوی مفید باشد ، اما ممکن است با برخی از داروهای ضروری برای اختلالات خونی ، مشکلات قلبی ، مشکلات کلیوی تداخل داشته باشد یا با داروهای خاصی منع مصرف داشته باشد.

مواد مسکن مخدر

سازمان بهداشت جهانی توصیه می کند که پس از عدم استفاده از داروهای NSAID یا داروهای کمکی  در تسکین درد ، از مواد مخدر در مرحله شدید درد  استفاده شود. مواد مخدر مانند مورفین ، اکسی کدون ، فنتانیل و متادون معمولاً برای درمان درد حاد و مزمن در بزرگسالان تجویز می شوند. با این حال ، داروهای مخدر ماهیتی اعتیاد آور دارند .

برخی از خطراتی که سالمندان در هنگام مصرف مواد مسکن مخدر  ممکن است تجربه کنند عبارتند از: یبوست ، حالت تهوع ، عوارض گوارشی ، افسردگی تنفسی ، افزایش افتادن و اختلالات خواب.

توجه به اختلالات بهداشت روان در سالمندان

بیماری آلزایمر

براساس موسسه ملی پیری ، بیماری آلزایمر به عنوان یک اختلال برگشت ناپذیر مغزی تعریف  می شود که به آرامی حافظه و توانایی تفکر فرد را از بین می برد. ارزیابی درد هنگامی که با اختلال شناختی همراه باشد دشوارتر می شود.

در نتیجه ، برای بیماران مبتلا به اختلال شناختی داروهای کمتری برای درد نسبت به بیماران دیگر که هیچ گونه اختلال شناختی ندارند  تجویز می شود. در حقیقت ، در نشریات علمی  این بحث وجود دارد که آیا بیماران مبتلا به بیماری آلزایمر درد بیشتری نسبت به بزرگسالان طبیعی از نظر عصبی تجربه می کنند یا کمتر؟

شناخت راههای مدیریت درد در سالمندان

زوال عقل

بیماری آلزایمر رایج ترین شکل زوال عقل است که یک بیماری خاص نیست بلکه مجموعه وسیعی از اختلالات شناختی است که با افزایش سن خطر ابتلا به آن افزایش می یابد. ارزیابی و درمان درد حاد و مزمن در افراد مبتلا به زوال عقل دشوار است و عدم توانایی در انتقال درد یک مانع اساسی برای درمان است .6 متأسفانه ، هرچه درد دیرتر  درمان شود ، در سالمندان ناتوان کننده تر است.

در میان درمان های درد ارزیابی شده در افراد مبتلا به زوال عقل ، مواد مخدر بیشترین مطالعه را داشته اند. به طور کلی ، استفاده از مواد مسکن مخدر  در میان افراد مسن معمول است.

بیش از 7 میلیون نفر از افراد 65 سال به بالا حداقل 1 نسخه از مواد مخدر را دریافت کرده اند . علی رغم هر گونه فوایدی که در كاهش درد دارد اما  استفاده طولانی مدت از مواد مخدر اثرات جانبی منفی بر شناخت می گذارد . محققان اظهار کرده اند که استفاده از مواد مخدر ممکن است باعث مشکلات نوروپاتولوژیک شود ، که ممکن است منجر به کاهش شناخت  گردد.

تجویز داروها

تجویز دارو می تواند مسئله ای برای متخصصان مراقبت های بهداشتی باشد که بیماران مبتلا به زوال عقل شدید را کنترل می کنند. علاوه بر داروهای خوراکی ، در صورت نیاز به تسکین فوری  درد ، هنگامی که مصرف خوراکی به دلیل آسیب دیدگی یا بیهوشی گزینه مناسبی نباشد  و همچنین بیماران دارای اختلالات بهداشت روان تمایل به مصرف دارو نداشته باشند می توان از آمپول استفاده کرد .

عوامل موضعی نیز جایگزینی برای داروهای خوراکی هستند. عوامل موضعی بسته به محل و منبع درد ممکن است موثر نباشند. اگر درد خیلی عمیق باشد ، ماده موضعی ممکن است نتواند به بدن نفوذ کند.

علاوه بر این ، داروهای  موضعی معمولاً در طول روز نیاز به استفاده مجدد دارند و ممکن است در طول شب اثر آنها از بین برود  ، و باعث اختلال بیشتر در چرخه خواب بیمار شوند و در نتیجه چرخه معیوب درد و استرس را تشدید کنند.

رویکردهای مکمل یکپارچه برای مدیریت درد

با تأیید تحقیقات بالینی و تأیید اینکه درد مزمن پدیده ای چند بعدی است که شامل اجزای بیولوژیکی ، روانشناختی و جامعه شناختی است ، مدیریت درد متنوع تر می شود.

بر اساس موسسه ملی پیری ، 41٪ از افراد مسن (60 تا 69 سال) مصرف کنندگان مکرر داروهای مکمل و جایگزین (CAM) ، از جمله ویتامین ها و مکمل های گیاهی ، عمل جراحی ، طب سوزنی ، مدیتیشن و ماساژ هستند.

قبل از توصیه روش تکمیلی به بیماران مسن ، لطفاً با پزشکان مربوطه – متخصص جراحی ، متخصص طب فیزیکی ، مربی یوگا – در مورد محدودیت ها و تنظیمات احتمالی لازم برای این جمعیت حساس صحبت کنید.

طب سوزنی

طب سوزنی یک روش جایگزین شناخته شده برای درمان درد است. نتایج مطالعات متعدد نشان می دهد که طب سوزنی ممکن است انواع خاصی از درد مزمن را کاهش دهد ، مانند کمردرد مزمن  ، گردن درد ، درد زانو ، آرتروز و سردردهای میگرنی.

تأثیرات طب سوزنی بر روی مغز و بدن و چگونگی اندازه گیری این اثرات فقط در حال بررسی است. شواهد نشان می دهد که بسیاری از متغیرها ، مانند انتظارات و اعتقادات ، نقش موثری در اثر گذاری مفید طب سوزنی دارد.

هیپنوتیزم

هیپنوتیزم همچنان به عنوان یک روش موثر برای کمک به مدیریت درد مزمن مورد قبول قرار می گیرد ، و ممکن است یک گزینه ویژه برای بیماران سالمند  باشد. در این روش با ایجاد آرامش در بدن حالت خواب ایجاد می شود  ، سپس با  جلب توجه به سمت طیف محدودی از اشیا یا ایده ها به بوسیله  هیپنوتیزم کننده یا هیپنوتیزم درمانی  درد تسکین می یابد .

تعداد زیادی از مطالعات بالینی کنترل شده تصادفی در مورد بی دردی هیپنوتیزمی شواهدی از اثربخشی آن را ارائه می دهد ، داده های تجربی را به پزشکان می دهد تا هیپنوتیزم را به عنوان درمانی برای مدیریت درد در نظر بگیرند. این نتایج مثبت هیپنوتیزم درمانی ، هیپنوتیزم را برای برخی از بیماران به گزینه درمانی مناسب تبدیل می کند.

دلایل احساس درد در سالمندان

ذهن آگاهی ، مراقبه و رفتار درمانی شناختی

بعد روانشناختی درد را می توان با استفاده از روشهای درمانی مختلف ، مانند درمانهای رفتاری ، رفتار شناختی  ، بین فردی ، خانوادگی ، تجسم و ذهن آگاهی درمان کرد . تحقیقات گسترده ای در مورد اثربخشی درمان CBT برای هر دو مبتلایان به درد حاد و مزمن انجام شده است.

شرکت مراقبتی پرستار آراد با داشتن کادری مجرب و حرفه ای و سالها تجربه در زمینه ارائه خدمات پرستاری به طور شبانه روزی در خدمت شما عزیزان است برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید .

این مقاله چه میزان برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست