1. پرستار آراد
  2. مقالات
  3. 6 علامت اولیه آرتروز که باید بشناسید
علل استئوآرتریت

6 علامت اولیه آرتروز که باید بشناسید

آرتروز یا استئوآرتریت (OA)  – Osteoarthritis شکلی از درد دژنراتیو و تخریب کننده مفاصل است که در اثر ساییدگی و پارگی مفاصل ایجاد می شود.

با افزایش سن ، غضروف هایی که مفاصل را محکم می کنند شروع به ساییدگی می کنند و باعث می شوند استخوان ها به هم مالیده شوند . عمل حرکت استخوان روی استخوان منجر به التهاب مفاصل می شود.

علل استئوآرتریت

استئوآرتریت بیشتر مفاصل دست و پاها را شامل می شود ، از جمله انگشتان دست ، مچ ، زانو ، مچ پا و لگن. کمر نیز یکی دیگر از قسمت های بدن است که دچار مشکل درد استئوآرتریت می گردد . در صورت مشاهده علائم اولیه استئوآرتریت زیر ، به پزشک خود اطلاع دهید.

1. درد

فردی که دچار مشکل آرتروز اولیه شده است معمولا دچار کمردرد می گردد و این واژه ” کمرم درد می کند” شکایتی است که بدون شک بارها از او شنیده خواهد شد . افراد مبتلا به آرتروز با درد پشت ، گردن ، زانو و لگن درگیر هستند .

درد آرتروز اولیه را می توان به دو طریق طبقه بندی کرد: درد و حساسیت. همچنین ممکن است هنگام حرکت مفصل آسیب دیده به طریقی خاص درد شدیدتری احساس شود . مانند باز کردن یک پنجره با انگشتان

2. حساس شدن مفصل

حساسیت به ناراحتی و دردی اطلاق می شود که هنگام وارد شدن فشار احساس می شود . حساسیت همچنین می تواند شامل تورم قابل مشاهده در ناحیه مفصل باشد ، اما این درد در مراحل پیشرفته استئوآرتریت شایع تر است.

3. سفتی مفصل

همراه با درد مفاصل ، سفتی مفصل نیز در این بیماری وجود دارد. وقتی برای اولین بار از خواب بیدار می شوید یا تمام روز پشت میز خود نشسته اید ، سفتی مفاصل امری طبیعی است.

همچنین می تواند نشانه ای از استئوآرتریت اولیه است. احساس سفتی و خشکی مفصل باعث می شود احساس تنبلی و کندی نمایید و شاید حتی شما را مجبور به بازگشت به رختخواب کند.

بهتر است در هنگام دچار شدن به خشکی و سفتی مفاصل در برایر بی تحرکی مقاومت کنید. افراد مبتلا به ورم مفاصل اغلب با گرم کردن مفاصل خود با انجام حرکات ملایم یا حتی انجام کارهای روزمره ، احساس بهتری پیدا می کنند.

استئوآرتریت با کمردرد

4. حرکات غیر طبیعی

غضروف یک ضربه گیر است که به حرکت مفاصل شما کمک می کند. وقتی غضروف از بین می رود ، مالش استخوان به استخوان می تواند تعدادی حرکت غیرطبیعی ایجاد کند.

گریتینگ مفاصل در افراد مبتلا به استئوآرتریت شایع است. این وضعیت نشان دهنده مالش استخوان ها به هم است. همچنین ممکن است هنگام حرکت مفصل صدای کلیک یا ترک خوردن مفاصل خود را احساس کرده یا بشنوید.

5. از دست دادن انعطاف پذیری

افرادی که در مراحل اولیه آرتروز هستند ممکن است متوجه شوند که جابجایی مفاصل آسیب دیده مانند گذشته آسان نیست. سفتی و درد مفاصل می تواند باعث از بین رفتن انعطاف پذیری شود که به آن از دست دادن دامنه حرکتی نیز گفته می شود.

دامنه حرکتی حدی است که می توانید مفاصل را در الگوهای معمولی خود حرکت دهید. به عنوان مثال ، خم شدن کامل و کشیدن زانو محدوده حرکتی آن است.

اگر مبتلا به آرتروز هستید ، ممکن است نتوانید زانو را تا آنجا که قبلا می توانستید خم کنید. از دست دادن انعطاف پذیری معمولاً یک فرایند بسیار تدریجی است.

6. زمان خاص بروز درد

درد ، حساسیت و سفتی مفصل در مراحل اولیه آرتروز محدود به زمانهای بسیار خاصی است. ممکن است بعد از بازی بسکتبال متوجه شوید که لگن شما درد می کند یا اینکه اول صبح کمرتان سفت شده است. با پیشرفت آرتریت دژنراتیو ، ممکن است حتی در حالت استراحت نیز دچار درد مفاصل شوید.

 

علل درد در مراحل اولیه آرتروز

در مراحل اولیه آرتروز ، غضروف بین مفاصل ساییده و پاره شده و همچنین ملتهب می شود. فرسودگی و پارگی منجر به از دست دادن آب در مفصل می شود که باعث می شود غضروف سفت شود.

غضروف سفت شده حرکت مفاصل اطراف را دشوارتر می کند. از دست دادن غضروف یک فرآیند کند است. برخی افراد سالها قبل از پیشرفت بیماری علائم اولیه آرتریت دارند.

درمان استئوآرتریت

اصلاح سبک زندگی برای درمان آرتروز

فرد بیمار با مشورت یک متخصص لازم است از یک برنامه مدیریت و تسکین درد های اولیه آرتروز استفاده نماید . مسکن های بدون نسخه ، بریس یا آتل برای حمایت از مفاصل و تمرینات حرکتی می تواند به بیمار در حفظ استقلال و شیوه زندگی فعال کمک کند.

بسیاری از مردم می توانند با تغییر اساسی شیوه زندگی به کنترل علائم استئوآرتریت خود کمک کنند. با پزشک خود در مورد اینکه آیا این گزینه ها برای شما مناسب است یا خیر صحبت کنید.

ورزش

ورزش می تواند نقش عمده ای در کاهش درد ناشی از استئوآرتریت داشته باشد. یک شیوه زندگی فعال می تواند به کاهش و کنترل علایم این بیماری کمک شایانی نماید .
افراد مبتلا به استئوآرتریت باید به ورزش های ملایم و کم فشار پایبند باشند به عنوان مثال ، ورزش های آبی بهترین ورزش برای این گروه به حساب می آید .

رژیم غذایی

حفظ وزن متعادل می تواند فشار بر مفاصل را کاهش دهد. اگر اضافه وزن دارید یا چاق هستید ، با پزشک خود در مورد چگونگی کاهش بی خطر وزن مشورت کنید. کاهش وزن می تواند به کاهش درد مفصل به ویژه برای استئوآرتریت زانو ، کمک کند. همچنین ممکن است التهاب را در بدن کاهش دهد.

رژیم غذایی در استئوآرتریت

استراحت کافی

اگر مفاصل شما متورم و دردناک است ، به آنها استراحت دهید. سعی کنید از تحریک مفصل ملتهب به مدت 12 تا 24 ساعت خودداری کنید تا تورم کاهش یابد. همچنین خواب خوب وکافی بسیار اهمیت دراد زیرا خستگی می تواند درک را از درد افزایش دهد.

سرما و گرما

سرما و گرما می توانند به درمان علائم استئوآرتریت کمک کنند. قرار دادن یخ در ناحیه ای که درد می کند به مدت 20 دقیقه به محدود شدن خونرسانی زیاد به رگ های خونی کمک می کند.

این شرایط باعث کاهش مایع در بافت و کاهش تورم و درد می شود. می توانید این روش درمانی را دو یا سه بار در روز تکرار کنید.

می توانید همان الگوی درمان 20 دقیقه ای را با یک بطری آب گرم یا یک پد گرمکن انجام دهید. گرما رگ های خونی را باز کرده و گردش خون را افزایش می دهد ، که به ترمیم بافت آسیب دیده کمک می کند. گرما همچنین برای کمک به رفع سفتی مفید است.

داروهای بدون نسخه برای آرتروز

چندین نوع داروی بدون نسخه ( OTC) ممکن است به تسکین علائم استئوآرتریت کمک کند. با این حال ، انواع مختلف داروها اثرات متفاوتی دارند.

استامینوفن

استامینوفن (تیلنول) یک مسکن OTC است. درد را کاهش می دهد ، اما التهاب را کاهش نمی دهد. مصرف بیش از حد می تواند باعث آسیب کبدی شود.

داروهای ضد انعقادی غیراستروئیدی

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) می توانند به مقابله با علائم متعدد استئوآرتریت کمک کنند. همانطور که از نام آنها مشخص است ، آنها التهاب را کاهش می دهند.

داروهای موضعی

انواع کرم ها و ژل ها موجود است که می تواند به تسکین درد استئوآرتریت کمک کند.

درمان استئوآرتریت

شرکت مراقبتی پرستار آراد  با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.
هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.
لطفا به این مقاله امتیار دهید.

این مقاله چه میزان برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست