1. پرستار آراد
  2. مقالات
  3. پرستار کودک در منزل و تجاربی که با والدین به اشتراک گذاشته اند!
پرستار کودک

پرستار کودک در منزل و تجاربی که با والدین به اشتراک گذاشته اند!

استخدام پرستار کودک در منزل و یا مراقب کودک، به دلیل تجارب این افراد در نگهداری و مراقبت از کودکان برای والدین نیز می تواند  دارای نکات مثبت بسیاری باشد. از جمله یادگرفتن مهارت های ایجاد عادات مناسب در کودک و برقراری ارتباط صحیح با انها از جمله ویژگی هایی است که والدین می توانند برای مراقبت از فرزند خود یاد بگیرند.

برخی از مهارت هایی که والدین می توانند از پرستار کودک بیاموزند در این بخش عنوان شده است.

پرستار کودک

خود را در روند رشد و تربیت کودک درگیر کنید

والدین باید بدانند که اگر چه پرستار کودک به اغلب امور کودک رسیدگی می کند، اما پدرو مادرها ها حتی اگر روز بسیار پر مشغله و خسته کننده ای را پشت سر گذاشته باشند باید برای کودک خود وقت بگذارند و زمانی را به بازی و صحبت با آن ها بپردازند. به عنوان مثال خواندن یک کتاب قصه و یا بازی با کودک 15 دقیقه وقت لازم دارد که والدین نباید این زمان را از کودک دریغ کنند.

پرستاران کودک به این نکته اشاره دارند که کودکان دوست دارند بعد از برگشتن والدین حتما زمانی را با آنها صرف کنند، حتی اگر لازم است در صورت محدودیت زمان، مدت زمانی را که میذ توانید به فرزند خود اختصاص دهید را با او درمیان بگذارید.

زندگی با کودک خردسال نیاز به انعطاف پذیری بالایی دارد!

براساس تجارب پرستاران اگر برنامه مشخصی برای کودک طراحی نشود و ساعات مشخصی را به کودک اعلام نکنید در طول روز زمان استراحت مشخصی نخواهید داشت و ممکن است وسط چرت روزانه شما را بیدار کنند. پس کاری که باید بکنید مشخص کردن زمان استراحت خودتان و اعلام آن به کودک است. به کودک بگویید غذا و بازی و سایر فعالیت ها را باید تا قبل از زمان چرت روزانه انجام دهد و پس از آن زمان استراحت روزانه است.

پرستار کودک

زمان صرف غذا می توانند سرگرم کننده باشد

برای بعضی از کودکان ظاهر غذا از همه چیز مهم تر است. پرستاران کودک در این مورد پیشنهاد می کنند غذاهای کودک را در ظرف های رنگی و با تزئینات جالب و هیجان انگیز سرو کنید. آنها می گویند در سنی که تمام کودکان از دیدن و خوردن غذا لذت می برند اگر کودکی از خوردن غذا امتناع کند احتمالا در زمان خوردن غذا دچار مشکلات گوارشی مانند درد معده می شود. این نکته را والدین باید در ارزیابی های خود و یا مراجعه به پزشک در نظر د اشته باشند.

به کودکان درمورد مسولیت پذیری آموزش دهید

در سنین نوجوانی افراد قادر به تصمیم گیری هستند، اما در دوران کودکی باید به آنها اموزش هایی داده شود. تمیز و مرتب نگه داشتن اتاق و اسباب بازی ها اولین قدم در آموزش مسولیت پذیری به کودکان است.

مطالعه را لذت بخش کنید

با رفتن به کتابخانه ها و مشارکت در فعالیت های مراکز محلی آموزشی می توانید برای کودک مطالعه را لذت بخش تر کنید و از این طریق به آنها کمک کنید تا عشق به خواندن را زود تر شروع کنند.

بررسی کنید آیا کتابخانه برای کودکان نوپا نیز خدماتی ارائه می دهد

همیشه آدم برزگ بودن سخت است!

گاهی جای خود را با کودکتان عوض کنید. پرستار کودک و مراقبین با این روش نکات اموزشی را به کودک یاد میدهند. با کودکان گاهی کودکانه رفتار کنید. مثلا اگر کودک کمربند ایمنی خود را نمی بندد، نقش او را بازی کنید و از او بخواهید در مورد عواقب نبستن کمربند برای شما توضیح دهد.

سعی کنید استرس نداشته باشید

پرستار کودک و مراقبین می گویند کودکان به راحتی استرس را در والدین تشخیص می دهند. به ویژه اگر این استرس در زمان غذا خوردن و یا خوابیدن کودک باشد در الگوی تغذیه و خواب کودک ایجاد می شود.

پرستار کودک

معنی “نه” واقعا “نه” باشد!

مدام از کلمه نه برای کودک استفاده نکنید. این کار باعث پرخاشگری کودک  می شود. درمورد شرایطی که با انها مخالف هستید فکر کنید و اگر دلیلی برای مخالفت ندارید از کلمه نه استفاده نکنید. کودک باید عادت کند وقتی شما از کلمه نه استفاده می کنید واقعا منظور شما مخالفت با کودک است و کودک نباید آن را انجام دهید.

از تقویت مثبت استفاده کنید

به فعالیت های روزانه کودک توجه کنید و فعالیت های مثبت کودک را مورد تشویق و ستایش قرار دهید.

در مورد فعالیت ها و برنامه روزانه خود در زمان درستی با کودک صحبت کنید. همه والدین این تجربه را داشته اند  که برای بردن کودک به پارک و یاشهربازی با او زمانی را همانگ کرده اند اما به دلیل مشغله کاری مجبور  به کنسل کردن آن شده اند. مراقبین کودک با تجربه پیشنهاد می کنند که قبل از مطمئن شدن درمورد زمان آزاد خود با کودک برنامه ریزی نکنید زیرا باعث ناراحتی کودک می شود.

کودک رات عادت بدهید که در هرجایی بخوابند

برخی کودکان خود را با خوابیدن در اتاق تاریک و کاملا ساکت عادت می دهند. پرستار کودک و مراقبین به این نکته اشاره می کنند که کودکان به خوابیدن در هر شرایطی عادت می کنند. پس انها را به خوابیدن در سروصدا و شلوغی عادت بدهید.

این مقاله چه میزان برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست