1. پرستار آراد
  2. مقالات
  3. روش پیشگیری و درمان گزش پشه در کودکان
گزش پشه در کودکان

روش پیشگیری و درمان گزش پشه در کودکان

گزش پشه mosquito bites  یکی از مشکلات والدین در مورد نوزادان و کودکان خردسال  است. اگرچه والدین معمولا قبل از رفتن به خارج از منزل کودک خود را با مواد دافع حشرات اسپری می کنند ، اما ممکن است گاهی این کار کافی نباشد و کودک دچار گزیدگی با حشرات خصوصا پشه ها گردد .

مضرات گزش پشه
به عنوان والدین کودک ممکن است پس از گزیده شدن کودک خودتان را مقصر بدانید ،زیرا بچه های شما برای محافظت در برابر گزش حشرات به شما وابسته هستند. اما بهتر است به جای این که خود را سرزنش کنید با کسب اطلاعات مفید در این مورد جلوی گزیدگی کودک را با این حشرات بگیرید .

در این مقاله مواردی بیان شده است که بیشتر در مورد شناسایی و درمان گزش پشه بدانید ، به علاوه با ارائه راه کارهای مفید از گزیده شدن کودک شما توسط پشه های گرسنه جلوگیری کنید.

شناسایی گزش پشه ها روی بدن کودک

کودک شما احساس ناخوشایندی دارد ، حتی ممکن است پوست خود را بخاراند . اگر به نقطه حساس شده پوست او نگاه کنید و متوجه یک برجستگی کوچک و پف کرده خواهید شد . بله ، یک پشه کودک شما را گزیده است .

علایم گزیدگی کودک با نیش پشه :

به طور معمول ، یک برآمدگی کوچک معمولاً پس از گزش پشه خیلی سریع ظاهر می شود.
ممکن است اندکی بعد به رنگ صورتی یا قرمز درآید و یک روز یا مدتی بعد ممکن است رنگ آن تیره تر شود .
و البته با واکنش بدن کودک به پروتئین های موجود در بزاق پشه ، خارش شروع می شود.
با این حال ، طبق گزارش مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) ، بعضی از کودکان می توانند مستعد واکنش های شدیدتری نسبت به گزش پشه ها باشند.

این موضوع ممکن است منجر به تورم شدیدتر ناحیه آسیب دیده شود و حتی ممکن است باعث کبودی یا تاول زدن قسمت گزیده شده شود. در موارد جدی تر ، کودک ممکن است کهیر ، تورم غدد لنفاوی یا تب درجه پایین را تجربه کند.

گزش پشه همچنین می تواند شباهت بسیاری به انواع دیگر گزش حشرات داشته باشد. مگر اینکه به طور قطع از وجود سایر حشرات اطمنیان داشته باشید در غیر این صورت ممکن است متوجه نشوید که برجستگی یا قرمزی ناشی از نیش یک پشه است یا حشره دیگری کودک را گزیده است.

علایم گزش پشه

این گزیدگی می تواند ناشی از گزش کک یا شپش باشد که باعث خارش نیز می شود. با این حال ، اغلب می توانید یک نقطه قرمز ریز در مرکز برجستگی را تشخیص دهید ، که ممکن است شبیه جوش یا تاول باشد.

نیش ساس ها نیز قرمز و خارش دار هستند ، ساس ها تمایل دارند به صورت دسته ای یا خوشه ای زندگی کنند ، که می تواند باعث شود راحت تر بشود آنها را از بین برد.

به خاطر داشته باشید که بعید است نیش پشه دردناک باشد. نیش دردناک ممکن است در نتیجه یک گزش از انواع دیگر حشرات باشد ، شاید از زنبور عسل یا زنبور وحشی . مورچه های آتشین به دلیل ایجاد درد پس از گزش مشهور هستند و گزش تعدادی دیگر از حشرات نیز می تواند باعث تورم و برجستگی های پوستی شود.

درمان گزش پشه بر بدن کودکان

در مورد گزش پشه خارش واقعا مسئله مهمی است. بیشتر افراد مجبورند چند روز خارش ناراحت کننده و آزار دهنده را تحمل کنند. اما این یک چالش جدی برای نوزادان و کودکان خردسال است. آنها ممکن است آن نقاط متورم را تا سر حد خونریزی خراش دهند.

در همین حال ، والدین معمولا تمام تلاش خود را می کنند تا کودک زخم های خود را نخاراند تا این زخم ها دچار عفونت نگردند . اما کودک معمولا متوجه نمی شود که چرا نمی خواهید او زخم های خود را بخاراند .

بنابراین ، چند تکنیک وجود دارد که می توانید انجام دهید. قبل از هر کاری ، فرزند خود را در آغوش بگیرید و به او بگویید که اوضاع خوب است. ناحیه آسیب دیده را با صابون ملایم و آب گرم تمیز بشویید و خشک کنید.

درمان گزش پشه

سپس ، می توانید یکی از این استراتژی ها را انتخاب کنید و انجام دهید :

  • کمپرس سرد و مرطوب را روی محل گزش فرزند خود قرار دهید .
  • یک کرم هیدروکورتیزون 1 درصد به محل بزنید. این کرم ، حاوی یک استروئید است ، باید به طور موقت خارش را کاهش دهد یا حتی آن را تسکین دهد. این کرم را سه بار در روز روی پوست کودک خود بمالید تا جایی که گزش خوب شود یا خارش آن متوقف شود.
  • از جوش شیرین و آب خمیر درست کنید و آن را چند بار در روز به محل گزش بزنید.
    یک نکته: بهتر است روی گزش را پس از استفاده از این مواد با لباس بپوشانید زیرا کودک ممکن است به محل خارش دست بزند و سپس دست خود را به دهان ببرد یا به چشمان خود بمالد و دچار خارش یا ناراحتی شود

ممکن است وسوسه شوید که برای کاهش خارش ، یک دوز آنتی هیستامین به کودک خود بدهید اما پزشکان و سازمان غذا و دارو (FDA) استفاده از آنتی هیستامین هایی مانند بنادریل را در کودکان زیر 2 سال توصیه نمی کنند.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم

در چه مرحله ای باید نگران باشید که این فقط یک گزیدگی ساده توسط پشه نیست؟

ابتدا آنچه را “عادی” یا “معمولی” تلقی می شود را بخاطر بسپارید: خارشی که چند روز طول می کشد. ناحیه آسیب دیده حتی ممکن است تا یک هفته متورم باشد.

اما اگر کودک علائم دیگری را نشان داد ، ممکن است وقت آن فرا رسیده باشد که با پزشک تماس گرفته و علایم را بررسی کنید.
اگرچه ارزیابی کودک از نظر علائم مانند سردرد یا درد مفصل ممکن است دشوار باشد – اما می توانید مراقب تب ، استفراغ ، اسهال و بثورات پوستی باشید. این علائم از جمله علائم بیماری های منتقله از پشه است.

همچنین اگر فکر می کنید محل گزش عفونت کرده است ، ممکن است لازم باشد با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید. پمادهای موضعی آنتی بیوتیکی بدون نسخه Neosporin به طور کلی برای استفاده در کودکان زیر 2 سال توصیه نمی شود ، اما می توانید این موضوع را با پزشک فرزند خود در میان بگذارید.

جلوگیری از گزش پشه

جلوگیری از گزش پشه در کودکان

شما چندین گزینه برای جلوگیری گزیده شدن کودک و ایجاد خارش در آنها دارید. ممکن است لازم باشد ترکیبی از استراتژی ها را برای حداکثر اثربخشی استفاده کنید.

به کودک لباس مناسب بپوشانید
هنگامی که کودک کوچک خود را به بیرون می برید ، تا آنجا که ممکن است آنها را با لباسی بپوشانید که پوست آنها را بپوشاند. یک پیراهن و شلوار آستین بلند می تواند پوست در معرض دید پشه ها را کاهش دهد.

مواد دافع حشرات  به پوست کودک بزنید
اگر کمی از پوشاندن پوست کودک از مواد ضد حشره یا ضد عفونی با رایحه نسبتا شدید کمی عصبی باشید ، قابل درک است. اما نگران نباشید: برای دفع پشه ها می توانید از دافع حشرات حاوی DEET یا پیکاریدین برای کودک خود استفاده کنید.

بله ، استفاده از محصولی با DEET برای نوزادان بالای 2 ماه مناسب است ، اما گزینه ای را انتخاب کنید که بیش از 30 درصد DEET نداشته باشد. با توجه به توصیه های CDC از محصولاتی که حاوی روغن اکالیپتوس لیمو یا پارامنتان دیو (PMD) هستند خودداری کنید.

هنگام استفاده از دافع حشرات به نوزاد حواستان باشد تا به دهان ، بینی یا چشم او اسپری نزنید . بهتر است مواد دافع را به دست خود اسپری کنید ، سپس آن را به صورت کودک بمالید. و وقتی وارد خانه شدید ، از آب و صابون برای شستن پوست کودک و از بین بردن مواد دافع استفاده کنید.

از توری و پشه بند استفاده کنید
برای قدم زدن با کودک بیرون رفته اید؟ کالسکه را در پشه بند قرار دهید تا مشکل پشه از بین برود.

پنجره ها را بسته نگه دارید
آیا چیزی بدتر از این است که صبح بیدار شوید و بفهمید پشه ای شب را در اتاق خواب شما گذرانده و از شما و کودکتان تغذیه کرده است ؟
مطمئن شوید که روی پنجره های اتاق شما توری سالم وجود دارد. یا اگر کولر دارید ، استفاده از آن را در نظر بگیرید و پنجره ها را در شب های گرم ببندید تا پشه ها از خانه به داخل منزل وارد نشوند .

اگر در تابستان زمانی را بیرون از خانه بگذرانید ، معمولا گزیده شدن توسط چند پشه تقریباً دور از انتظار نیست ، اما مطمئناً ارزش آن را دارد که با استفاده از این روشها سعی کنید تا حد ممکن از این گزش ها دور بمانید .

جلوگیری از گزش پشه
نکته مهم این است که لازم نیست که نگران عفونت های احتمالی یا بیماری های منتقله از پشه باشید ، اکثر افراد پس از گزش توسط پشه آلوده به بیماری جدی مبتلا نمی شوند.

اگر کودک شما علی رغم تلاش شما گزیده شده است ، وحشت نکنید. فقط سعی کنید خارش را برطرف کنید و مراقب علائم و عوارض باشید.

مرکز مراقبتی پرستار آراد با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به همشهریان گرامی ارائه خدمت نماید.

کادر متخصص و آموزش دیده این مرکز در قالب پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار با اندوختن تجارب ارزشمند در طی سال ها خدمت رسانی همواره آماده حضور در کنار شما عزیزان می باشد.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.

لطفا به این مقاله امتیار دهید.

این مقاله چه میزان برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست