1. پرستار آراد
  2. مقالات
  3. ملاقات با سالمندان در دوران شیوع کرونا از چه روشهایی امکان پذیر است؟
ملاقات با سالمندان در اپیدمی

ملاقات با سالمندان در دوران شیوع کرونا از چه روشهایی امکان پذیر است؟

ملاقات با سالمندان Meet the elderly در دوران شیوع کرونا یکی از چالش برانگیر ترین مشکلات هر خانواده است.  وقتی پدربزرگ و مادربزرگ می خواهند در بحران COVID-19 با اعضای خانواده و نوه ها ملاقات کنند چه کاری باید انجام داد ؟

ملاقات با سالمندان در دوران شیوع کرونا
پیش از شیوع ویروس کرونا یکی از بهترن لحظات هر خانواده ای دیدار نوه ها با پدر و مادر بزرگشان بود اما پس از شیوع ویروس کرونا بسیاری از افراد به دلیل نگرانی از انتقال ویروس کرونا کمتر به دیدار سالمندان رفته یا اصلا به دیدار آنها نمی روند تا فاصله فیزیکی خود را با این عزیزان حفظ کنند و آنها را از بیماری محافظت نمایند.

اما در بسیاری از موارد دور بودن از پدر و مادر بزرگ برای اعضای خانواده علی الخصوص نوه ها بسیار ناراحت کننده و دشوار است . در این مقاله به تعدادی از سوالات در مورد این شرایط پاسخ می گوییم

آیا جمع شدن خانواده ها هنگام قرنطینه و اجرای فاصله اجتماعی بی خطر است؟

فاصله اجتماعی ( قرنطینه ) که بعضاً فاصله فیزیکی نیز نامیده می شود زمانی است که افراد برای محدود کردن احتمال بیماری یا شیوع بیماری از دیگران دور می شوند.
فاصله اجتماعی به معنای ماندن در خانه تا حد ممکن است و در صورت ضرورت به حضور در محیط های اجتماعی لازم است حداقل دو متر فاصله با افراد خارج از خانه رعایت گردد.

بدون وجود واکسن یا درمان موثر علیه COVID-19 ، مقامات بهداشتی بر این باورند که فاصله اجتماعی تاکنون بهترین دفاع ما در برابر این ویروس بوده است . به ویژه برای سالمندان که به احتمال زیاد به بیماری به صورت جدی مبتلا می شوند یا ممکن است در اثر بیماری از بین بروند.

ویروس کرونا به راحتی از فردی به فرد دیگر منتقل می شود و این سرایت احتمالاً از طریق قطره های تنفسی انجام می شود درست در لحظه ای که سرفه می کنید یا با صدای بلند صحبت می نمایید.
این سرایت ممکن است به راحتی اتفاق بیفتد حتی اگر کسی احساس بیماری نکند یا بیمار به نظر نرسد ، ممکن است ناقل این ویروس بوده و دیگران را آلوده نماید ، به همین دلیل فقط در هنگام بیماری در خانه ماندن کافی نیست.

متخصصان اپیدمیولوژی بر این باورند که افراد باید حتی اگر احساس سلامتی می کنید فاصله خود را با یکدیگر حفظ نمایند و از ملاقات با سالمندان خودداری نمایند.
برای سالمندان و کسانی که بیماری های خاصی دارند ، مانند دیابت یا مشکلات قلبی ، در معرض این ویروس قرار گرفتن می تواند به معنای بستری شدن در بیمارستان یا حتی مرگ در اثر COVID-19 باشد.

بنابراین تا زمانی که مقامات کشوری بهداشت در مورد قطع انتشار ویروس کرونا خبری منتشر ننموده باشند لازم است خانواده ها از جمع شدن حتی در گروه های کوچک اجتناب کنند.

ملاقات با سالمندان بیمار
وقتی پدر و مادربزرگ در دوران شیوع کرونا می خواهند به ملاقات آنها بروید چه اقداماتی انجام دهید؟

بعضی از نوه ها در هنگام شروع قرنطینه و ایجاد فاصله اجتماعی از طرف پدر و مادر بزرگ به صورت مداوم به دیدار دعوت می شوند و ممکن است این موضوع از طرف سالمندان چندان قابل پذیرش و درک واقع نشود.
برای پدر بزرگ و مادر بزرگ هایی که در طول زندگی خود بیماری ها و شیوع های مختلفی را شاهد بوده اند و از آنها جان سالم به در برده اند جدی گرفتن این ویروس و ترسیدن از آن کمی بعید به نظر می رسد.

بسیار از سالمندان در ابتدا فکر نمی کردند که COVID-19 ارزش این همه سر و صدا را داشته باشد. اما سرانجام با این موضوع کنار آمدند ولی در هنگام مراسمات سالانه و اعیاد و جشن های خانوادگی ممکن است تمایل به کنار گذاشتن قرنطینه و جمع شدن در کنار خانواده باشند .

ملاقات با سالمندان و بیان احساسات :

کسی که احساسات بزرگی نسبت به نوه ها و فرزندان خود دارد ، در شرایطی نیست که بتواند با توضیحات منطقی شما د رمورد بیماری کووید کنار بیاید.
قبل از اینکه از عباراتی مانند فاصله اجتماعی و قرنطینه صحبت کنید یا در مورد ریسک ابتلا به بیماری در روابط نزدیک گفتگو نمایید به خانواده ها توصیه می شود که از احساس خود در این شرایط با سالمند صحبت نمایید.
شما می توانید جمله ای مانند این جمله بگویید: “من واقعاً ناراحتم که نمی توانیم کنار هم جمع شویم و شما نمی توانید نوه های خود را ببینید. من هم از این موضوع ناراحتم این واقعا زمان سختی برای همه ماست . ”

به آنها بگویید که شما نیز دلتنگ دیدار آنها هستید :

شما ممکن است درخواست آنها برای آمدن به ملاقات یا فرستادن بچه ها را رد کنید ، اما این بدان معنا نیست که شما با آنها مشکلی دارید. اگر آنها مرتباً از زمان دیدار با شما سوال می کنند ، ناامید نشوید.
در عوض روانشناسان پیشنهاد می کنند که با گفتن جملاتی مانند: “من آرزو می کنم کاش همه چیز متفاوت بود ، دوباره تکرار کنید که شما هم برای آنها بسیار دلتنگ هستید. از این شرایط بوجود امده بسیار ناراحت و متنفرم ، اما ما باید همه را ایمن نگه داریم. ”

دیدار با سالمندان در کرونا

از دستورات مقامات کشوری و بهداشتی برای جلوگیری از ملاقات با سالمندان استفاده کنید :

بسیاری از تحقیقات پزشکی و مقامات دولتی اظهار نموده اند که حتما باید از افراد سالمند حداقل دو متر فاصله داشته باشند تا از ابتلا به ویروس کرونا (یا شیوع آن) جلوگیری کنند.
اگر ابراز عقاید و افکار شخصی شما در مورد فاصله جسمی برای سالمندان راضی کننده نباشد سعی کنید با گفتن این جمله انها را متقاعد کنید “این همان کاری است که پزشکان و دانشمندان می گویند ما باید انجام دهیم” ، به راهنمایی های تخصصی یا دستورات مقامات بهدشاتی اشاره نمایید.

درک شرایط سالمند در دروان شیوع کرونا:

والدین یا پدر و مادر بزرگ شما ممکن است در دوران شیوع کرونا مسائل را از منظر دیگری ببینند. وقتی فرزندان کوچکی در خانه دارید ، ممکن است به این فکر کنید که چطور می خواهید برای حفظ سلامت والدین تان فرزندان و انها را متقاعد کنید که اکنون زمان مناسبی جهت دورهمی و ملاقات با سالمندان  نیست.

در شرایطی که سالمندان علاقه مند هستند که تمام تمرکز خود را برای لذت بردن از زمانی که برای آنها باقی مانده است با خانواده خود سپرس کنند ترغیب آنها به داشتن تمرین فاصله فیزیکی ممکن برای آنها قابل پذیر و درک نباشد.

روانشناسان توصیه میکنند یک دقیقه وقت بگذارید و از دیدگاه سالمندان به چیزهایی که برای آنها مهم هستند فکر کنید تا بیشتر آنها را درک نمایید . به سالمندان بگویید ” میدانم که اکنون نمی خواهید در این زمان از بچه ها دور بمانید اما بیایید به برخی از راه های جایگزین برای دیدار فکر کنیم. با این روشها شما همچنان می توانید بخشی از زندگی بچه ها باشید در حالی که همه در امنیت و سلامت باشیم”

دیدرا با سالمندان
چه گزینه هایی برای ملاقات با سالمندان در جریان بحران COVID-19 وجود دارد؟

حتی اگر نمی توانید از نظر فیزیکی در کنار اقوام و سالمندان حضور داشته باشید ، می توانید از روش های جایگزین دیگر برای ارتباط با سالمندان استفاده نمایید. این روش ها شامل فعالیتهایی زیر می باشد.

صحبت از طریق تلفن یا تماس ویدیویی
در حالی که پدر و مادربزرگ از ماشین یا پنجره خود تماشا می کنند ، بچه ها در حیاط بازی کنند.
خواندن داستان های قبل از خواب با هم از طریق تلفن.
میزبانی وعده های غذایی خانوادگی مجازی یا شب نشینی های

چه زمانی ملاقات با سالمندان  و دورهمی برای خانواده ها امن خواهد بود؟

درست است که مردم به سر کار خود برگشته اند ، اما حتی با افزایش رفت و آمد افراد در جامعه ممکن است مدتی طول بکشد تا خانواده ها دوباره در کنار هم جمع شوند.
قطعا جوامع مختلف برای تصمیم گیری در مورد اینکه چه زمانی برای پایان این قرنطینه ها زمان مناسبی است تصمیمات مختلفی خواهند گرفت و دستورالعمل های مختلفی خواهند داشت.

به عنوان مثال ، ممکن است تعداد موارد جدید ابتلا به COVID-19 یا بستری شدن در بیمارستان به زیر عدد مشخصی کاهش یابد و یا در نهایت واکسن این ویروس به همه افراد جامعه تزریق گردد و شرایط برای شکستن قرنطینه مساعد گردد اما تا آن زمان، اما افراد سالمند و دیگر افراد در معرض خطر هنوز هم باید در خانه بمانند و فاصله خود را با دیگران حفظ کنند.

شرکت مراقبتی مهر پرستار آراد یکی از مراکز معتبر در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری است که زیر نظر وزارت بهداشت با کادری مجرب و متخصص مشغول به فعالیت است. جهت استفاده از خدمات این مرکز کافی است که با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

این مقاله چه میزان برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست