1. پرستار آراد
  2. مقالات
  3. مقالات بیماری ها
  4. ده باور نادرست در مورد سرطان
باور نادرست سرطان

ده باور نادرست در مورد سرطان

باور نادرست  medical-myths-all-about-cancer زیادی در رابطه با سرطان وجود دارد و جای تعجب نیست که اکثر مردم این باورها را درست دانسته و بر اساس آنها با این بیماری برخورد می نمایند.

باور نادرست درباره درمان سرطان

براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی (WHO) ، در سال 2020 سرطان باعث مرگ حدود 10 میلیون نفر در سرتاسر جهان شده است. در سطح جهانی ، این عامل اصلی مرگ است.

در ایالات متحده ، تقریباً 39.5٪ افراد در طول زندگی خود متوجه ابتلا به سرطان می شوند و تشخیص آنها به صورت قطعی انجام می شود.

“سرطان” یک اصطلاح عمومی برای گروهی از بیماری ها است که می تواند بر روی هر قسمت از بدن تأثیر بگذارد. در این مقاله 10 باور نادرست مرتبط با سرطان مورد بررسی قرار گرفته تا به اصلاح باورهای نادرست در این باره کمک نماید

1. سرطان به معنای مرگ بیمار است

سرطان به معنای مرگ بیمار نمی‌باشد. امارهای زیادی در رابطه با افراد مبتلا به سرطان وجود دارد که پس از طی دوره درمان بهبود یافته اند و به زندگی خود ادامه می دهند.
به عنوان مثال ، در ژانویه 2019 ، حدود 16.9 میلیون بازمانده از سرطان در ایالات متحده زندگی می کردند. در انگلستان ، میزان بقا پس از ابتلا به سرطان در 40 سال گذشته دو برابر شده است.

لازم به ذکر است که میزان بقا کاملاً وابسته به نوع سرطان می باشد به عنوان مثال در انگلستان میزان بقا برای سرطان بیضه ۹۸ درصد می باشد در حالیکه میزان بقا در مورد سرطان لوزالمعده فقط یک درصد می

به طور کلی ، میزان مرگ و میر ناشی از سرطان به آرامی در حال کاهش است ، اگرچه میزان بقای برخی سرطان ها بیش از دیگران افزایش می یابد.

2. سرطان مسری است

این یک افسانه است. سرطان مسری نیست. فردی که سرطان دارد نمی تواند آن را به دیگران منتقل کند.
با این حال ، برخی از بیماری های مقاربتی ، از جمله ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) و هپاتیت B و C ، می توانند باعث ایجاد سرطان در دهانه رحم و کبد شوند. در این موارد ، یک عامل عفونی باعث ایجاد سرطان می شود ، اما سرطان خود مسری نیست.

3. تلفن های همراه باعث سرطان می شوند

تا به امروز ، هیچ مدرکی مبنی بر ایجاد سرطان بر اثر استفاده از تلفن های همراه وجود ندارد و این یک باور نادرست است . یکی از دلایل ایجاد باور نادرست این است که این دستگاه ها ، نوعی تابش غیر یونیزه ساطع می کنند که بدن این اشعه را جذب می کند.

دانشمندان می دانند که قرار گرفتن در معرض اشعه یونیزان ، به عنوان مثال ، اشعه X ، خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد. با این حال ، تابش فرکانس رادیویی تابشی غیر یونیزه است که خطر سرطان را افزایش نمی دهد.

در حال حاضر هیچ مدرک ثابت شده ای وجود ندارد که تابش غیر یونیزه خطر ابتلا به سرطان را در انسان افزایش می دهد.”

4- خطوط برق باعث سرطان می شوند

این نیز یک باورنادرست است. میدان های مغناطیسی با فرکانس بسیار کم ( ELF) تولید شده توسط خطوط برق غیر یونیزه هستند و بنابراین ، سرطان ایجاد نمی کنند.

انجمن سرطان آمریکا می نویسد:
“چندین مطالعه گسترده اثرات احتمالی میدان های مغناطیسی ELF بر سرطان موش و موش صحرایی را بررسی کرده است. این مطالعات ، حیوانات را در معرض میدانهای مغناطیسی بسیار قویتر از آنچه مردم معمولاً در خانه در معرض آن هستند قرار می دهد […]. بیشتر این مطالعات هیچ افزایشی در خطر ابتلا به هر نوع سرطان پیدا نکرده اند. در حقیقت ، خطر ابتلا به برخی از انواع سرطان در حیوانات در معرض تابش ELF کمتر بود. ”

با این حال ، انجمن سرطان آمریكا همچنین توضیح می دهد كه برخی از مطالعات نشان داده است كه نرخ سرطان خون در كودكانی كه نزدیك به خطوط برق زندگی می كنند ، افزایش یافته است. با این حال ، دلایل این امر همچنان نامشخص است.

باور نادرست درباره سرطان

5. شیرین کننده های مصنوعی باعث سرطان می شوند

منبع معتبری مبنی بر اینکه شیرین کننده های مصنوعی خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهند ، تاکنون وجود ندارد.

موسسه ملی سرطان دلیل بوجود آمدن این افسانه را توضیح می دهد:
“سوالاتی در مورد شیرین کننده های مصنوعی و سرطان هنگامی ایجاد شد که مطالعات اولیه نشان داد سیکلامات در ترکیب با ساخارین باعث سرطان مثانه در حیوانات آزمایشگاهی می شود.”

با این حال ، آنها توضیح می دهند که مطالعات بیشتر “شواهد روشنی از ارتباط با سرطان در انسان ارائه نکرده است.

به طور مشابه ،  تحقیقاتی در مورد آسپارتام و سرطان ، که شامل داده های بیش از نیم میلیون شرکت کننده بود نشان داد که  هیچ ارتباطی بین “مصرف آسپارتام و لنفوم ، لوسمی یا سرطان مغز” پیدا نکرد.

6. جراحی سرطان باعث گسترش سرطان می شود

این فقط یک افسانه است. درست است که جراحی سرطان می تواند باعث گسترش سرطان شود ، اما این نادر است. همانطور که انجمن سرطان آمریکا توضیح می دهد: “پیشرفت در تجهیزات مورد استفاده در طی جراحی و آزمایشات دقیق تصویربرداری به کاهش این خطر کمک کرده است.”

7. داروهای گیاهی می توانند سرطان را درمان کنند

هیچ مدرکی وجود ندارد که هر داروی گیاهی بتواند سرطان را درمان یا کندتر کند. با این حال ، برخی افراد درمان های جایگزین خاصی مانند طب سوزنی ، مدیتیشن و یوگا را برای کاهش استرس روانی مرتبط با سرطان استفاده می کنند.

طبیعی بودن چیزی به معنای ایمن بودن آن نیست. در برخی شرایط ، مکمل های گیاهی می توانند به سلامت فرد آسیب برسانند. آنها چند مثال ارائه می دهند:

“مطالعات نشان داده است که کاوا کاوا ، گیاهی که برخی از افراد برای کمک به استرس و اضطراب استفاده می کنند ، ممکن است باعث آسیب کبدی شود. و خار مریم ، که برخی از افراد برای افسردگی استفاده می کنند ، ممکن است باعث شود برخی از داروهای سرطانی آنطور که باید کار نکنند”  مهم است که افراد مبتلا به سرطان قبل از مصرف با مکمل ها و ویتامین ها با پزشک صحبت کنند.

باور نادرست ارث سرطان

8- سرطان در خانواده ها ارثی است

اگرچه برخی از سرطان ها از طریق ژنتیکی از طریق خانواده ها منتقل می شوند ، اما در موارد عمده ای این باور نادرست است. تخمین زده می شود که 3 تا 10٪ سرطان ها ناشی از جهش های به ارث رسیده از والدین است.

از آنجا که افراد با افزایش سن به احتمال زیاد به سرطان مبتلا می شوند و مردم امروز عمر طولانی تری دارند ، غیر معمول نیست که برخی از اقوام مبتلا به سرطان در افراد وجود داشته باشد.

بیشتر موارد سرطان به دلیل تجمع جهش در ژن ها است که با گذشت زمان جمع می شوند. همانطور که انجمن سرطان آمریکا توضیح می دهد:
“برخی از انواع سرطان در خانواده های خاصی وجود دارد ، اما بیشتر سرطان ها به طور واضحی با ژن هایی که از والدین ما به ارث می بریم ارتباط ندارند. تغییرات ژنی که در طول زندگی یک سلول منفرد شروع می شود باعث بیشتر سرطان ها می شود. ”

9. سرطان همیشه برمی گردد

“خوشبختانه این موضوع  یک باور نادرست است . روشهای درمانی فعلی برای سرطانها تا حد بهبود سرطان ادامه پیدا می کند . با این حال ، محققان بیان می کنند که این موضوع پیچیده است زیرا “انواع مختلف سرطان توانایی قابل توجهی برای بهبود دارند ، و انواع مختلف سرطان نیز دارای بازه های زمانی مختلف هستند که ممکن است به طور معمول عود کند. [این شرایط ] برای بیماران بسیار دشوار است که بفهمند چه موقع واقعاً “بهبود یافته” اند یا هنوز هم در معرض خطر بالای عود سرطان هستند.

10. سرطان هیچ درمانی ندارد

خوشبختانه این هم یک باور نادرست است. همانطور که علوم پزشکی بیشتر به مکانیسم های موجود در پشت سرطان می پردازد ، درمان ها به طور مداوم موثرتر می شوند.
برخی از سرطان ها مانند سرطان بیضه و تیروئید 60٪ میزان بهبودی دارند. پستان ، پروستات و مثانه نیز حدود 50٪ بهبود دارند.:
همانطور که توسط داده های فوق مشاهده می شود ، برخی از سرطان ها می توانند ریشه کن شوند ، اما متأسفانه ، همه سرطان ها به طور کامل قابل درمان نیستند. خوشبینی مداوم وجود دارد که با توجه به تمرکز مداوم در غربالگری و درمان های بهتر سرطان ، نرخ درمان در حال افزایش است. ”

باور نادرست درمان سرطان

ضروری است بیمارانی که حتی در یک مرحله پیشرفته مبتلا به سرطان تشخیص داده می شوند ، امید خود را از دست ندهند: بسیاری از روشهای درمانی جدید ، و همچنین روشهای جراحی موثر وجود دارد.
یک مثال خوب با استفاده از ایمونوتراپی مدرن ، حداکثر 40٪ از بیماران مبتلا به ملانومای مرحله 4 قابل درمان هستند و 50٪ از بیماران مبتلا به سرطان روده بزرگ در مرحله 4 متاستاتیک در کبد با ترکیبی از شیمی درمانی و جراحی قابل درمان هستند. ”

به طور خلاصه: اگرچه نبرد با سرطان در جریان است ، اما علم پیشرفت چشمگیری دارد.

شرکت مراقبتی مهر پرستار آراد  با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.
کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.
برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.
لطفا به این مقاله امتیلز دهید.

این مقاله چه میزان برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست