1. پرستار آراد
  2. مقالات
  3. هر آنچه که لازم است در مورد رویای شفاف بدانید
انواع رویای شفاف

هر آنچه که لازم است در مورد رویای شفاف بدانید

رویای شفافLucid Dreaming   وقتی اتفاق می افتد که از خواب دیدن خود آگاه باشید. در این حالت شما می توانید افکار و احساسات خود را همزمان با رویا دیدن تشخیص دهید.

القای رویای شفاف

گاهی اوقات ، می توانید رویای شفاف را کنترل کنید. شاید بتوانید افراد ، محیط یا داستان را تغییر دهید. این نوع رویا می تواند کابوس و اضطراب را کاهش دهد.

در این مقاله به بیان این که رویاهای شفاف چیست ،چه موقع اتفاق می افتد و برای تجربه آن چه می توانید انجام دهید پرداخته است

چه موقع رویای شفاف رخ می دهد:

هنگام خواب ، مغز شما از طریق خواب رم  REM  با حرکت سریع چشم و خواب غیر رم  Non-REM فعالیت می کند . خواب غیر REM شامل سه مرحله جداگانه است. در طی خواب غیر رم Non-REM ، امواج مغزی ، ضربان قلب و حرکات چشم شما به تدریج کند می شوند. در خواب REM ، مغز شما بسیار فعال است. ضربان قلب و حرکات چشم شما نیز افزایش می یابد.

رویای شفاف ، مانند اکثر خواب ها ، معمولاً در هنگام خواب REM اتفاق می افتد. در یک رویای شفاف ، می دانید که در حال خواب دیدن هستید . شما از آگاهی خود در طی خواب آگاه هستید.

حدود 55 درصد مردم در طول زندگی خود یک یا چند رویای شفاف را تجربه کرده اند. با این حال ، خواب شفاف مکرر نادر است. فقط 23 درصد مردم حداقل یک بار در ماه رویاهای شفاف می بینند.

چگونه رویاهای شفاف را تجربه کنیم

برای تجربه بیشتر رویای شفاف ، نکات زیر را امتحان کنید:

خواب رم  REM بیشتری داشته باشید

از آنجا که رویای شفاف معمولاً در هنگام خواب REM اتفاق می افتد ، صرف زمان بیشتر در این مرحله احتمال رویاهای شفاف شما را افزایش می دهد.

در کل می توانید خواب REM را افزایش دهید. هنگامی که شما عادت های خواب سالم دارید ، بدن شما می تواند به درستی چهار مرحله چرخه خواب را طی کند.

برای بدست آوردن بهداشت خواب مناسب اقدامات زیر را انجا دهید :

یک برنامه خواب منظم را دنبال کنید.

روزانه ورزش کنید.

قبل از خواب از استفاده از وسایل الکترونیکی خودداری کنید.

یک محیط خواب آرام ایجاد کنید.

قبل از خواب از مصرف کافئین و الکل خودداری کنید.

حتی اگر رویای شفافی هم نداشته باشید ، این عادت ها به شما کمک می کند تا خواب مناسبی داشته باشید.

یک دفتر یادداشت رویا  داشته باشید

بسیاری از افراد برای کمک به رویاهای شفاف از یک ژورنال رویا یا دفتر خاطرات رویا استفاده می کنند.نوشتن رویاهایتان شما را مجبور می کند که آنها را به یاد بیاورید. تصور می شود این به مغز شما کمک می کند تا از خواب دیدن بیشتر آگاه شود.

برای داشتن یک دفتر خاطرات رویایی ، یک دفتر و قلم کنار تخت خود نگه دارید. رویای خود را به محض بیدار شدن بنویسید. یادداشت خود را مرتباً بخوانید تا مغزتان را با رویاهایتان آشنا کنید.

بررسی واقعیت در خواب را تمرین کنید

سطح هوشیاری شما وقتی بیدار هستید و خواب می بینید یکسان است. بنابراین ، با افزایش آگاهی خود در هنگام بیداری ، می توانید آگاهی خود را در هنگام رویا دیدن افزایش دهید.

آزمایش واقعیت روشی محبوب برای انجام این کار است. این کار ذهن شما را آموزش می دهد تا هوشیاری خود را هنگام بیداری تشخیص دهد.

این روش شامل انجام بررسی های واقعیت در طول روز است. همانطور که آزمایش واقعیت به یک عادت تبدیل می شود ، شما می توانید هنگام خواب دیدن آگاهی بیشتری ایجاد کنید.

رویای شفاف و واقعیت

بررسی  واقعیت د رخواب شامل موارد زیر است:

انگشت را از کف دست عبور دهید .

انگشتان خود را به سمت کف مخالف خود فشار دهید. اگر آنها از کف دست عبور کنند ، شما در خواب هستید.

آینه.

در حالت رویا ، بازتاب شما در آینه طبیعی به نظر نمی رسد.

فشار دادن بینی

بینی خود را فشار کنید. اگر در خواب باشید می توانید نفس بکشید.

خواندن

به متن نگاه کنید و دوباره به آن نگاه کنید. اگر خواب ببینید ، متن تغییر می کند.

خالکوبی

اگر خال کوبی دارید ، به آنها نگاه کنید. آنها در خواب متفاوت به نظر می رسند.

یک بررسی واقعیت را انتخاب کنید و چندین بار در روز این کار را انجام دهید. ممکن است مجبور شوید با بررسی واقعیت های مختلف تعیین کنید که کدام یک برای شما بهتر کار می کند.

خواب شفاف دارای چندین مزیت بالقوه است:

کابوس ها را کاهش میدهد

در حالی که کابوس های گاه به گاه عادی هستند ، کابوس های مکرر ممکن است باعث آزار شما باشد. آنها می توانند در کیفیت خواب تداخل ایجاد کنند.

کابوس های مکرر معمولاً افرادی را تحت تأثیر قرار می دهد که با این مشکلات روبرو هستند :

فشار و استرس

اضطراب

افسردگی

کم خوابی

اختلالات خواب ، مانند ناركولپسی

اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)

دارو

سوء مصرف مواد

رویای شفاف می تواند با کاهش کابوس های مکرر موجب تسکین این مشکل شود. در طول یک رویای شفاف ، شما می توانید درک کنید که کابوس واقعی نیست. همچنین به شما امکان می دهد رویای خود را کنترل کنید و به شما امکان می دهد یک کابوس را به یک سناریوی خنثی یا دلپذیر تبدیل کنید.

رویای شفاف و رفع اضطراب

اضطراب را برطرف می کند

با کاهش کابوس ها ، رویاهای شفاف ممکن است اضطراب مربوط به کابوس را کاهش دهند. همچنین برای تسکین اضطراب ناشی از PTSD استفاده می شود.

همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می دهد رویای شفاف به رفع اضطراب عمومی کمک می کند ، اما تحقیقات علمی بیشتری لازم است.

 

مهارت های حرکتی را افزایش می دهد

تجسم حرکات بدنی می تواند توانایی واقعی انجام آنها را افزایش دهد. این امر ممکن است در طی یک رویای شفاف انجام شود ، جایی که خواب بیننده می تواند از نظر ذهنی مهارت های حرکتی را تمرین کند.

هنگامی که در خواب مهارت های حرکتی را انجام می دهید ، قشر حسی-حرکتی مغز شما فعال می شود. این بخشی از مغز است که حرکت را کنترل می کند.

در این راستا ، رویای شفاف می تواند به توان بخشی جسمی افراد دارای معلولیت جسمی کمک کند. همچنین ممکن است با بهبود عملکرد ورزشی و سایر مهارت های حرکتی به افراد بدون معلولیت جسمی نیز سود برساند.

خلاقیت را افزایش می دهد

رویای شفاف می تواند به طور بالقوه خلاقیت شما را تقویت کند. به طور معمول ، افرادی که خلاقیت بیشتری دارند بیشتر رویای شفافی دارند. این امر ممکن است به دلیل توانایی بیشتر آنها در یادآوری رویاها و تجسم وقایع باشد.

اما طبق گزارش ها ، برعکس این موضوع هم وجود دارد د. مردم ادعا می کنند رویای شفاف باعث افزایش خلاقیت و تخیل آنها می شود. گرچه این امر توسط علم ثابت نشده است ، اما بسیاری از افراد از رویای شفاف برای تقویت خلاقیت خود استفاده می کنند.

تعبیر رویای شفاف

تعبیر خواب های شفاف

تعبیر یک رویای شفاف ، درست مثل آنچه که در خواب معمولی می کنید ممکن است. تعبیر خواب می تواند به شما در درک ارتباط رویاهایتان کمک کند.

در واقع ، مردم می گویند تعبیر خواب در هنگام یک رویای شفاف راحت تر است. آگاهی شما توانایی مشاهده رویا را همزمان با وقوع آن افزایش می دهد. برای تعبیر خوابهای شفاف خود ، یک دفتر یادداشت رویا تهیه کنید. نوشتن رویاهایتان به شما در کشف مضامین مهم آن کمک می کند.

مرکز پرستاری پرستار آراد با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به همشهریان گرامی ارائه خدمت نماید.
کادر متخصص و آموزش دیده این مرکز در قالب پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار با اندوختن تجارب ارزشمند در طی سال ها خدمت رسانی همواره آماده حضور در کنار شما عزیزان می باشد.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.
لطفا به این مقاله امتیار دهید.

 

این مقاله چه میزان برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست