1. پرستار آراد
 2. مقالات
 3. آیا بین احساس تنهایی و ابتلا به دیابت ارتباطی وجود دارد ؟
خطر ابتلا به دیابت

آیا بین احساس تنهایی و ابتلا به دیابت ارتباطی وجود دارد ؟

بین احساس تنهایی و ابتلا به دیابت Loneliness and Diabetes  ارتباط تنگاتنگی وجود دارد که لازم است افراد بیمار جهت کاهش عوارض بیماری روابط اجتماعی خود را گسترش دهند .

براساس گزارش مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) ، بیش از 10 درصد مردم در ایالات متحده به دیابت مبتلا هستند. اما علی رغم شایع بودن آن ، دیابت بیماری ای است که سبب منزوی شدن افراد مبتلا می گردد.

علل ابتلا به دیابت
تنهایی می تواند شرایط بیمار دیابتی را بدتر کرده و پیروی از برنامه های درمانی را دشوار کند. بعلاوه ، تنهایی در دراز مدت ممکن است منجر به بروز سایر مشکلات جسمی و بهداشت روانی ، مانند افسردگی و اضطراب شود.

به همین دلیل یافتن راه هایی برای حفظ ارتباطات اجتماعی هنگام کنترل دیابت مهم است.در این مقاله به بررسی پیوند بین تنهایی و دیابت می پردازیم و روشهای کاهش احساس انزوا و ارتقا شرایط عاطفی بیماران می پردازیم .

ارتباط بین تنهایی و دیابت

بر اساس تحقیق معتبری که در سال 2018 ، بین تنهایی و دیابت یک رابطه دو طرفه وجود دارد. زندگی با دیابت می تواند مشارکت در فعالیت های بدنی و داشتن تعاملات اجتماعی را دشوار کند.

این شرایط به نوبه خود ، می تواند باعث استرس و التهاب شود و منجر به نتایج بدتری در سلامتی برای افراد دیابتی شود. با بدتر شدن شرایط ، داشتن زندگی اجتماعی حتی دشوارتر هم می شود.

بنابراین ، تنهایی و دیابت می توانند در یک چرخه وجود داشته باشند ، که در آن هر یک وضعیت دیگری را بدتر می کند. همچنین برخی شواهد نشان می دهد که تنهایی می تواند خطر ابتلا به دیابت را افزایش دهد. یک مطالعه در سال 2020 که بیش از 4000 نفر را در طی 12 سال ردیابی کرده بود نشان داد که کسانی که در ابتدای این تحقیق تنها بودند ، بیشتر در معرض دیابت نوع 2 قرار داشته اند .

دلایل ابتلا به دیابت
این یافته بازتاب تحقیقات سال 2017 است که نشان می دهد افرادی که شبکه های اجتماعی کوچکی دارند بیشتر به دیابت نوع 2 مبتلا می شوند.
برای افرادی که مبتلا به دیابت هستند ، این داده ها اطلاعات مفیدی است و نشان می دهد که تنهایی چه تاثیری بر زندگی یک فرد دیابتی دارد .

اما این تحقیقات شروع درک رابطه بین تنهایی و دیابت است . برای درک پیچیدگی های این ارتباط ، تحقیقات بیشتری لازم است.

چگونه دیابت می تواند انزوا را افزایش دهد

دلایل زیادی وجود دارد که چرا دیابت می تواند منجر به انزوای اجتماعی شود. در برخی موارد ، افراد دیابتی ممکن است از تعاملات اجتماعی اجتناب کنند زیرا در مورد اندازه گیری سطح گلوکز خون یا تزریق انسولین در خارج از خانه خود احساس نگرانی دارند.

گروهی دیگر نمی خواهند به سوالات اطرافیان ، هر چند خوب ، در مورد تجربه خود از دیابت پاسخ دهند. عامل موثر دیگر ممکن است این احساس باشد که اطرافیان شما را در مورد وضعیت شما نگران یا ناراحت هستند .

یک مطالعه در سال 2018 که بر روی میزان تنهایی در میان افراد دیابتی انجام شد نشان داد که این افراد با یادآوری اعضای خانواده برای استفاده از دارو ، رژیم گرفتن یا ورزش احساس مزاحمت می کنند. کسانی که از دریافت این یادآوری ها از طرف خانواده خود خوشحال بودند تمایل کمتری به تنها بودن داشتند .

عوارض ناشی از دیابت – مانند رتینوپاتی ، نفروپاتی و نوروپاتی – نیز می تواند مشارکت در رویدادهای اجتماعی و حفظ روابط را دشوار کند.
یک مطالعه در سال 2020 نشان داد که افراد با عوارض مزمن ناشی از دیابت بیشتر از دیگران احساس تنهایی می کنند.

در حالی که این مجموعه از تحقیقات نشان می دهد که دیابت می تواند بیمار را در معرض خطر تنهایی قرار دهد ، اما حفظ زندگی اجتماعی یک فرد دیابتی با روشهایی امکان پذیر است.

ابتلا به دیابت و ارتباط اجتماعی

6 راه برای اینکه کمتر احساس تنهایی کنید:

اگر دچار دیابت نوع 2 هستید می توانید چند گام مفید برای مبارزه با تنهایی بردارید. برای بسیاری از افراد ، غلبه بر این احساسات ممکن است مدتی طول بکشد ، بنابراین سعی کنید هنگام کار بر روی آنها صبر داشته باشید. در اینجا چند اقدام وجود دارد که می توانید انجام دهید تا کمتر احساس تنهایی کنید و از ابتلا به دیابت پیشگیری نمایید.

اقدامات داوطلبانه و خیریه :

فرصت های داوطلبانه را با تماس با گروه ها یا سازمان های خیریه که برای شما دارای اهمیت هستند ، مانند کمک به سالمندان یا کودکان بی سرپرست پیدا کنید.

به عنوان یک داوطلب در کارهای خیرخواهانه ، می توانید با دیگران ارتباط برقرار کنید و همچنین روابط اجتماعی قوی تری برقرار کنید.
برخی از فرصت های داوطلبانه نیز می توانند کاملاً دور از دسترس باشند و تنها امکان دارد که به صورت آنلاین انجام شود و به شما این امکان را می دهد که به جامعه کمک کرده و به صورت آنلاین با دیگران ارتباط برقرار کنید.

به یک گروه پشتیبانی بپیوندید

صحبت با سایر بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 می تواند به ایجاد ارتباطات مشترک کمک کند. این کار به شما یادآوری می کند که تنها نیستید و می تواند به شما کمک کند راه های جدیدی را برای غلبه بر موانع این بیماری یاد بگیرید.

ممکن است انجمن محلی دیابت که شما در آن عضو هستید منابع آموزشی را در گروههای حضوری یا آنلاین در منطقه شما قرار داده باشد. همچنین برای دسترسی به سایر مجامع مرتبط ، می توانید گروه های پشتیبانی را از طریق بنیاد دیابت پیگیری نمایید .

افزایش تحرک جهت کاهش احتمال ابتلا به دیابت

ورزش نه تنها بخش مهمی در مدیریت دیابت نوع 2 است بلکه می تواند فرصتی برای ارتباط با دیگران باشد. به یک گروه پیاده روی بپیوندید یا در یک کلاس تای چی ، یوگا یا فعالیت دیگری که دوست دارید ثبت نام کنید.

ابتلا به دیابت و تحرک
حتی رفتن به باشگاه می تواند این فرصت را به شما بدهد که در مورد تناسب اندام با دیگران صحبت کنید و تنهایی خود را تا حدی برطرف کنید.

با دوستان و خانواده خود تماس بگیرید

ابتکار عمل را به عهده بگیرید و با اعضای خانواده و دوستان خود تماس بگیرید. فقط با یک گفتگوی ساده و کوتاه می توانید احساس انزوا و تنهایی را از بین ببرید.
سعی کنید به جای ارتباط با افرادی که به استرس شخصی شما می افزایند ، بر روی کسانی تمرکز کنید که احساس مثبت و حامیانه ای را به شما منتقل می کنند . به این ترتیب ، می توانید کیفیت و نتایج مکالمه را بالا ببرید و از عوارض ابتلا به دیابت ایمن باشید.

شرکت در کلاس آموزشی

جهت کاهش عوارض ابتلا به دیابت ، در موضوعی که مورد علاقه شماست ، یک کلاس آموزشی بگذرانید. کالج های محلی ، دانشگاه های آنلاین و سازمان های خصوصی طیف وسیعی از دوره ها را تقریباً درباره هر موضوعی که بتوان تصور کرد ، در دسترس دارند.

حوزه علاقه شما ، از تاریخ باستان تا خیاطی ، در هر زمینه ای که باشد ، می توانید یک کلاس پیدا کنید تا درباره آن هنر بیشتر بدانید.
همچنین این فرصت را خواهید داشت که با دانشجویان دیگر و یک مربی که همه علاقه مشترک دارند ملاقات کنید و ایجاد ارتباط را برای خود آسان تر کنید.

ابتلا به دیابت و دریافت وسایل کمکی

گاهی اوقات افراد دیابتی با موانع جسمی و عملی روبرو می شوند که مدیریت شرایط آنها را درشوار می کنئ و نیاز به تهیه وسایل مناسب کمکی هستند .

ابتلا به دیابت و تنهایی
با سازمان های محلی دیابت در مورد دریافت وسایل حرکتی رایگان یا کم هزینه ، کیت های آزمایش و سایر ابزار آلات کمک کننده صحبت کنید. دسترسی به این موارد می توانند ترک خانه و تجربه زندگی در جامعه را آسان کنند. بین تنهایی و دیابت ارتباط پیچیده ای وجود دارد. برخی تحقیقات نشان می دهد که تنهایی می تواند خطر ابتلا به دیابت را افزایش دهد.

این وضعیت همچنین می تواند چالش هایی را ایجاد کند که حفظ روابط اجتماعی را دشوار می کند ، و این می تواند نتایج سلامتی را بدتر کند.
نقش فعال در زندگی اجتماعی می تواند به کاهش احساس تنهایی کمک کند. شاید بتوانید از طریق کلاس های تناسب اندام ، دوره های آموزش مداوم و فرصت های داوطلبانه دوستان جدیدی پیدا کنید.

شرکت مراقبتی مهر پرستار آراد با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است. برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید.

 

این مقاله چه میزان برای شما مفید بود؟

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • برای بیماران دیابتی هم مراقب میفرستید؟ چه کارایی انجام میدن؟

  پاسخ
  • کارشناس پرستاری
   2023/08/01 11:52

   سلام. ممنون از پیام شما. براساس نیاز بیمار و مراقبتهایی که لازم دارن شرح وظایف مراقب تکمیل میشه. کارشناسان مرکز میتونن شمارو در این زمینه راهنمایی کنند.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست