1. پرستار آراد
  2. مقالات
  3. هر چیزی که لازم است برای بهبود پس از عمل لیپوساکشن بدانید
عمل لیپوساکشن

هر چیزی که لازم است برای بهبود پس از عمل لیپوساکشن بدانید

لیپوساکشن Liposuction  طبق گفته انجمن جراحان پلاستیک آمریکا دومین درمان محبوب جراحی زیبایی است. این جراحی یک روشی است که باعث از بین رفتن چربی ناخواسته در برخی از مناطق بدن می شود. پزشک این عمل جراحی را با مجسمه سازی و کانتور کردن نواحی بدن شما برای از بین بردن دائمی سلول های چربی انجام می دهد.

جراحی لیپوساکشن

مناطقی از بدن که این جراحی را انجام می دهند معمولاً شامل موارد زیر است:

شکم

پهلو

باسن

ران

لازم به ذکر است بهتر است در منطقه ای که این عمل انجام می شود  چیزی بیشتر از 5 لیتر چربی برداشته نشود به خصوص برای یک عمل جراحی سرپایی.

اگر قصد انجام لیپوساکشن را دارید ، در این مقاله اطلاعاتی در مورد روند بهبودی ، مدت زمان انجام عمل ، و نکاتی که ممکن است به شما در بهبود سریع تر کمک کند بیان شده است.

زمان  بهبود:

طبق بیان جراح پلاستیک مجاز ، روند بهبودی را می توان به دو دسته تقسیم کرد: فوری و طولانی مدت.

بهبودی فوری به نوعی از عمل گفته می شود که می توانید سریعا به زندگی عادی خود برگردید  و زمان بهبود این عمل ، به مناطقی که لیپوساکشن انجام می شود و تکنیک استفاده شده در عمل بستگی دارد.

این زمان ممکن است 5 تا 7 روز قبل از بازگشت به کار و 4 تا 6 هفته قبل از بازگشت به فعالیت های بدنی مانند ورزش طول بکشد.

از طرف دیگر بهبودی طولانی مدت معمولاً 3 ماه طول می کشد. گذشت این مدت برای کاهش میزان تورم لازم است.

پس از عمل لیپوساکشن

مراحل بهبودی جراحی

بلافاصله پس از جراحی.

پزشک از لباس فشرده سازی یا نوعی گن مخصوص برای فشار آوردن به مناطقی که لیپوساکشن انجام داده اند استفاده خواهد کرد.  ممکن است از داروی بیهوشی یا بی حسی برای بیمار استفاده شود که باعث می شود بیمار پس از عمل احساس گیجی یا بی حالی کند.

چند ساعت بعد از جراحی.

به محض از بین رفتن  احساس بیهوشی طی چند ساعت بعد از عمل ، معمولاً ناراحتی متوسطی ایجاد می شود. میزان درد به ناحیه ای که لیپوساکشن انجام داده اید بستگی دارد. توصیه می شود یک شب در بیمارستان بمانید تا پزشک بتواند هرگونه تغییر مایعات و کم آبی بدن را مشاهده کند.

در 3 تا 5 روز پس از جراحی.

برای بیرون آوردن گن و  لباس های مخصوص لازم  است به  به پزشک خود مراجعه کنید  تا آنها محل جراحی را بررسی کنند .

بعد از هفته اول

از بیماران خواسته میشود که  ماساژ ملایمی انجام دهند تا مایعات جمع شده  در زیر پوست را جابجا كنند و سطح پوست صاف شود و سپس ، طی چند هفته آینده ، می توان انتظار داشت که تورم با گذشت زمان به تدریج کاهش یابد.

بخاطر داشته باشید که روند بهبودی در همه افراد و نوع لیپوساکشن انجام شده متفاوت است.

نکات مهم :

این نکات می تواند به شما کمک کند تا در دوران نقاهت احساس راحتی بیشتری کنید و در بهبود سریعتر نیز کمک کننده است.

جراحی لیپوساکشن

از گن مخصوص فشرده سازی استفاده کنید

لازم است پس از عمل برای احساس راحتی و بهبودی سریعتر از  لباس فشرده سازی استفاده نمایید.

استفاده از لباس های فشرده سازی در 72 ساعت اول پس از لیپوساکشن در تسریع تخلیه حجم زیادی از مایع بیهوشی ، تسریع در روند بهبود و کاهش درد ، تورم و کبودی بسیار مهم است.

چند ساعت پس از جراحی احساس زخم خواهید کرد. این زمان خوبی است که با برخاستن و راه رفتن در اطراف جریان خون خود را جریان دهید. این نوع ورزش سبک باید هنگام بهبودی تکرار شود.

بعد از اینکه بانداژهایتان را از محل عمل برداشتید ، متخصصان پیشنهاد می کنند که نواحی لیپوساکشن را خنک کنید تا از هرگونه ناراحتی و درد راحت شوید.

زیر نظر پزشک برای تسکین درد از داروهای ضد التهاب استفاده کنید.

ماساژ لنفاوی می تواند به کاهش تورم کمک کند. 1 هفته پس از لیپوساکشن این کار را امتحان کنید.

چه کارهایی را پس از عمل لیپوساکشن انجام ندهیم :

بهتر است  هنگام بهبودی از عمل لیپوساکشن ، خود را بیش از حد تحت فشار قرار دهید.

داشتن استراحت کافی به خصوص در 3 روز اول بهبودی وقتی محل برش ها برای تخلیه مایع باز می ماند بسیار مهم است .

در طی این مدت تا زمانی که برش ها کاملاً بسته نشوند ، که تقریباً 7 تا 10 روز طول می کشد ، باید از هر نوع غوطه وری در آب خودداری نمایید .

انجام ورزش یا  فعالیت های سنگین در دوران نقاهت توصیه نمی شود. با این وجود باید راه بروید تا خون در تمام قسمتهای بدن به خوبی جریان یابد .

علاوه بر ورزش سبک ، مانند پیاده روی ، می توانید این فعالیت ها را 24 ساعت پس از جراحی از سر بگیرید:

رانندگی

فعالیت های خانگی ، مانند نظافت

نشستن پشت میز کار

دوش گرفتن سطحی

حتی اگر احساس ناراحتی زیادی ندارید ، متخصصان هشدار می دهند که فعالیت های منظم را خیلی زود از سر نگیرید.  لیپوساکشن یک عمل جراحی مانند هر عمل جراحی دیگر است ، بنابراین باید مراقب باشید و خیلی زود فعال نشوید زیرا باعث بروز  تورم اضافی و ناراحتی بیشتر می شود.

عوارض لیپوساکشن

عوارض

مانند هر عمل زیبایی ، عوارضی نیز ممکن است در طی این عمل رخ دهد. در حالی که مصرف آنتی بیوتیک خوراکی و مراقبت مناسب از  محل زخم ها  به جلوگیری از عفونت کمک می کند ، این عوارض ، اگرچه نادر است ، اما ممکن است اتفاق بیفتد:

کبودی

قرمزی یا تغییر رنگ پوست

بی نظمی پوست موج دار

درد شدید ، از جمله در اعصاب

ماندن جای زخم

نکروز پوست (مرگ سلولهای پوستی)

واکنش به بیهوشی و سایر داروهای مصرفی

اگر هر یک از این علائم را تجربه کردید ، بلافاصله با پزشک خود صحبت کنید. بسیار مهم است که برای انجام لیپوساکشن یک جراح باتجربه را انتخاب کنید زیرا هر چه جراح ماهر تر باشد احتمال بروز عوارض کاهش می یابد.

بهتر است یک جراح پلاستیک دارای مجوز و تخصص در عمل های زیبایی را انتخاب کنید. این  عمل باید فقط در یک مرکز جراحی معتبر انجام شود.

چه موقع لازم است با دکتر تماس گرفته شود:

لازم است در طی روزهای پس از عمل با  خود در تماس نزدیک باشید تا در صورت لزوم از راهنمایی های او استفاده نمایید . بنابراین لازم است برای داشتن دیدار با پزشک خود هماهنگی های لازم را به عمل آورده و طی چند هفته بعدی ارتباط خود را با مرکز جراحی حفظ نمایید .

همچنین در صورت مشاهده هر یک از عوارض فوق باید با پزشک خود تماس بگیرید. لازم است در مورد همه نگرانی های خود چه بزرگ و چه کوچک ، با پزشک صحبت نمایید .

لیپوساکشن یک عمل جراحی پلاستیک است که چربی های ناخواسته را از بدن فرد خارج می کند. اما به عنوان یک جراحی بزرگ ، اقدامات احتیاطی وجود دارد که باید برای اطمینان از بهبودی آنها را انجام دهید.  این اقدامات شامل:

در هفته های اول از انجام فعالیت های سنگین اجتناب کنید

استفاده  از یک باند فشاری یا گن مخصوص

انجام ورزش های سبک ، مانند پیاده روی

همچنین باید برای رفع هرگونه نگرانی و جلوگیری از عوارض ناخواسته با پزشک خود در ارتباط باشید.

شرکت مراقبتی مهر پرستار آراد با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و کادر مجرب و متخصص در عرصه مراقبت و پرستاری از بیمار آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به ارائه خدمات مراقبتی در مزنل بپردازد. کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل فرمایید .

این مقاله چه میزان برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست