1. پرستار آراد
  2. مقالات
  3. اهمیت فیزیوتراپی پس از جراحی زانو و تکنیک هایی که مراقب و پرستار بیمار باید بداند
بهبود پس از جراحی زانو

اهمیت فیزیوتراپی پس از جراحی زانو و تکنیک هایی که مراقب و پرستار بیمار باید بداند

جراحی زانو Knee surgery یکی از عمل های شایع در بیماران است که طیف وسیعی از افراد اعم از سالمندان و جوانان ممکن است نیاز به انجام آن داشته باشند.

دلیل جراحی زانو
اگر جراحی تعویض مفصل زانو انجام داده باشید ، احتمال اینکه درد بسیار کمتری احساس کنید و بتوانید حرکت بهتری نسبت به قبل از عمل داشته باشید بسیار زیاد است.
فیزیوتراپی PT بخش مهمی از روند بهبود است. تمرینات توانبخشی به شما کمک می کند تا  با سرعت بیشتری راه بروید ، از پله ها بالا بروید و به سایر فعالیت های عادی خود بازگردید.

فیزیوتراپی درست بعد از جراحی زانو

این سرعت عمل  ممکن است شما را متعجب کند ، اما  بهتر است انتظار داشته باشید که شروع دوره فیزیوتراپی درست یک روز بعد از عمل جراحی توسط متخصص تجویز گردد . یک فیزیوتراپیست به اتاق شما در بیمارستان می آید و تمریناتی را به شما آموزش می دهد که باید فوراً شروع کنید.
درست است که بخیه های تازه و یک قسمت کاملاً جدید در زانوی خود را حس خواهید نمود اما بهتر است به متخصص و فیزیوتراپیست اعتماد کنید و از این حرکات بی خطر استفاده نمایید .

هدف کلی فیزیوتراپی پس از جراحی زانو موارد زیر می باشد :

– پای خود را تقویت کنید
– حرکات زانو را بازیابی کنید
– به شما کمک می کند تا روی زانوی جدید خود راه بروید

کلینیک توانبخشی پس از جراحی زانو

کلینیک توانبخشی:

بیشتر افراد 1 تا 3 شب را پس از جراحی زانو در بیمارستان می گذرانند. بعد از ترخیص ، ممکن است به یک مرکز توانبخشی ازجاع داده شوند تا در آنجا ، به مدت 6 بار در هفته و به مدت چند هفته متوالی فیزیوتراپی شوند.
یک مزیت کلینیک توانبخشی این است که به بیمار کمک خواهدکرد که ً تمرینات خود را هر روز و به صورت مرتب انجام دهید.

بیشتر مردم مستقیما از بیمارستان به خانه می روند. و از یک فیزیوتراپیست در منزل کمک می گیرند. فیزیوتراپی خانگی به همان اندازه که توانبخشی در بیمارستان موثر است می تواند برای بیمار مفید باشد . یک فرد بیمار عموما پس از جراحی به احتمال زیاد به درمان فیزیوتراپی در خانه به مدت چند روز در هفته و در کل  4-6 هفته نیاز خواهید داشت.

روش سوم انجام فیزیوتراپی در کلینیک توانبخشی به صورت سرپایی است. بعضی از افراد حتی خود جراحی زانو را به صورت سرپایی و بدون اقامت شبانه انجام می دهند. پزشک با توجه به سن و سلامتی بیمار بهترین گزینه را برای او تعیین می کند.

مراقبت در منزل پس از جراحی زانو

اگر بیمار پس از جراحی زانو بلافاصله به منزل مراجعه می نماید لازم است نکات زیر توسط مراقبان بیمار و پرستار بیمار مورد توجه و اجرا قرا رگیرد :

به سرعت ترمیم زخم خود کمک کنید. آن را در آب خیس نکنید تا سر زخم جوش بخورد و بهبود یابد. در مورد بی خطر بودن یا خطرناک بودن دوش گرفتن بعد از جراحی از پزشک خود راهنمایی بخواهید.

درست و سالم غذا بخورید حتی اگر بعد از عمل اشتها ندارید ، حتما غذاهای مقوی بخورید. پزشک شما همچنین ممکن است مکمل آهن یا غذاهای غنی از فیبر برای کاهش مشکلات احتمالی داروها تجویز کند.

زانوی جدید خود را حرکت دهید. به احتمال زیاد پزشک برای بیمار یک برنامه پیاده روی ساده در نظر خواهد گرفت که از داخل منزل شروع می شود و با تقویت شدن زانو به بیرون از منزل ادامه خواهد داشت . علاوه بر این ، لازم است بیمار چند بار در روز حرکات فیزیوتراپی را در خانه انجام دهد.

ورزش پس از جراحی زانو

برنامه ورزش پس از جراحی زانو

این برنامه ورزشی چیزی نیست که اکثر مردم آن را ورزش می نامند. اما فیزیوتراپی بعد از جراحی زانو باعث قدرتمندتر شدن عضلات بیمار می شود.
ممکن است حرکات فیزیوتراپی روزانه 20-30 دقیقه انجام شود و لازم باشد که توسط خود بیمار دو یا سه بار تکرار گردد . همچنین ممکن است لازم باشد حداقل چند بار در روز نیم ساعت پیاده روی کنید.

برنامه روزانه ورزشی :

روز اول:

در بیمارستان ، هنگامی که از بستر بلند می شوید و وزن خود را روی زانوی جدید خود می گذارید ، یک فیزیوتراپیست شما را راهنمایی می کند. حتی ممکن است شما را تشویق کند که با واکر چند قدم بردارید.

درمانگر همچنین به شما در تمرینات کنار تخت کمک خواهد کرد. یک مثال این است که ماهیچه های ران خود را سفت کنید ، 5-10 ثانیه نگه دارید ، رها کنید و 10 بار تکرار کنید. همچنین با حرکت دادن پا به بالا و پایین ، مچ پا را “تقویت” می کنید تا عضلات ساق پا را سفت کنید.

روز 2:

در طی روز دوم پس از عمل تمرینات خود را برای تقویت عضلات حمایت کننده از زانو ادامه خواهید داد. تمرین خم شدن و صاف کردن زانوها و همچنین خم شدن و شل شدن عضلات ران را خواهید داشت. همچنین با واکر یا عصا لازم است مسافت بیشتری را طی کنید .

 

روزهای 3 تا 5:

ممکن است هنوز در بیمارستان بستری باشید یا در یک مرکز توانبخشی مشغول انجام فیزیوتراپی بوده و یا به خانه برگشته باشید و از آنجا در حال ادامه درمان باشید. در هر صورت با انجام تمریناتی که فیزیوتراپ به بیمار می دهد ممکن است بیمار این توانایی را پیدا کرده باشد که از تعداد کمی پله بالا و پایین برود .

روز 5 تا هفته چهارم پس از جراحی زانو :

با قدرت گرفتن زانوی خود ، تمرینات خود را به آرامی افزایش می دهید.

راه رفتن بعد از جراحی زانو

با واکر یا عصا بیشتر راه بروید :

برای راه رفتن فقط به عصا یا یک واکر نیاز دارید. می توانید این کار را هنگامی انجام دهید که بیش از 10 دقیقه ایستاده باشید.  د راین شرایط بهتر است یکی از اطرافیان بیمار یا پرستار بیمار در کنار او حضور داشته باشد تا در هنگام راه رفتن از او حمایت کرده و جلوی افتادن احتمالی او را بگیرد.

دوچرخه ثابت :

از دوچرخه ثابت استفاده کنید. در ابتدا فقط به عقب رکاب می زنید. وقتی زانوی شما به اندازه کافی قوی است می توانید به جلو رکاب بزنید.

وزنه سبک :

بعد از 4 هفته ، ممکن است فیزیوتراپیست شما پیشنهاد دهد در هنگام تمرین وزنه های سبک اضافه کنید تا مقاومت ایجاد کند. شما باید حداقل 2 ماه کامل پس از جراحی تمام تمرینات توصیه شده را رعایت کنید.

بازشگت به زندگی عادی بعد از جراحی زانو

بازگشت به زندگی عادی پس ازجراحی زانو

برای تعدادی از بیماران این امکان وجود دارد که 3 هفته پس از جراحی دوباره رانندگی کنند. اما بیشتر افراد 4-6 هفته بعد از عمل برای اینکه بتوانند زانوی خود را خم کنند برای سوار و خارج شدن از ماشین نیاز به کمک پرستار بیمار دارند .

در طی 3-6 هفته پس از عمل می توانید مواد غذایی خریداری کنید ، از صندلی بلند شوید و کارهای دیگری را انجام دهید که قبل از جراحی دشوار بود. فقط به یاد داشته باشید که ممکن است 100٪ بدون درد نباشید. هر دردی را که آزارتان می دهد ، به پزشک اطلاع دهید.

زانوی شما می تواند بیش از 15 سال دوام بیاورد اما در نهایت فرسوده می شود. اگر به واسطه فعالیت های شدید زیر بیش از حد به زانو ها فشار بیاورید احتمال فرسودگی آنها سریعتر است :

دویدن زیاد و شدید
اسکی
تنیس
ورزش هایی که شامل پریدن است

خبر خوب این است ورزش های فراوانی وجود دارند که بدون اینکه زیاد به زانوها فشار بیاورند پس از جراحی زانو قابل انجام هستند که شامل موارد زیر هستند:

راه رفتن روی تردمیل با سرعت کم
شنا کردن
گلف
پیاده روی سبک
دوچرخه
رقص ملایم

شرکت مراقبتی مهر پرستار آراد با داشتن سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل ، امادگی دارد در قالب پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار به ارائه خدمات شبانه روزی بپردازد.

این مقاله چه میزان برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست