1. پرستار آراد
  2. مقالات
  3. نشانه های اینکه فرزند شما یک کودک نابغه است
عبلایم کودک نابغه

نشانه های اینکه فرزند شما یک کودک نابغه است

همه ما دوست داریم که فرزند ما یک کودک نابغه  Intelligent baby    باشد و ممکن است گاهی به دنبال یافتن نشانه های احتمالی این نبوغ در آنها باشیم . شناخت علایم این نبوغ در فرزندان ما کلیدی است که به ما در پرورش زود هنگام استعدادهای کودک کمک می کند.

پرورش کودک نابغه
چه چیزی باعث ایجاد نبوغ می شود؟

هیچ فاکتور تعیین کننده ای برای نابغه شدن وجود ندارد و این مفهوم کاملاً ذهنی است. اغلب به جای کلمه نبوغ از عنوان هایی مانند “با هوش” برای کودکان استفاده می شود ، اما چگونه می توانید بفهمید کدام کودک شما در واقع یک نابغه است؟

به طور کلی نوابغ افرادی هستند که توانایی تفکر و یادگیری بهتر و سریعتری نسبت به  دیگران  دارند.این کودکان  با داشتن مغزی که بسیار قدرتمندتر از یک فرد معمولی است، می تواند کارهای عجیبی نسبت به سن خود انجام دهند .

نوابغ بیش از داشتن ضریب هوشی بالاتر ، توانایی ایجاد زمینه های جدید ، خلاقیت و استفاده از هوش خود به روشی مولد را دارند که اغلب می تواند جهان را تغییر دهد.

گرچه تعریف نبوغ دشوار است ، اما برخی علائم وجود دارد که به راحتی در بچه ها قابل مشاهده است ، که می تواند نشانگر این باشد که آنها در حال تبدیل شدن به یک نالغه هستند.

علائم کودک نابغه:

اگر کودک شما از هوش غیرمعمولی برخوردار است ، علائم آن را در دوران نوزادی خیلی زود متوجه خواهید شد. که این علایم به شرح زیر می باشد :

1. مهارتهای ارتباطی و استثنایی زبان

کودک شما انواع صداها را تولید می نماید ، از غرولند زدن و گریه کردن گرفته تا خنده . قبل از اینکه متوجه گذر زمان شوید کودک شما به 4–5 ماهگی خواهد رسید و شروع به تولید صداهای مختلف خواهد نمود.

نوزادان اولین کلمات خود را در حدود 12 ماهگی بیان می کنند و تا 18 ماهگی در شکل گیری کلمات ماهر می شوند.ا گر کودک شما به شنیدن داستان و کتاب علاقه نشان می دهد ، یا می تواند قبل از 14 ماهگی جمله بسازد این نشانه های اولیه هوش زیاد در کودک است.
تعداد کمی از کودکان با هوش فوق العاده می توانند در سنین کم به دستورهای کلامی برای انجام یک عمل خاص عمل نموده و متوجه مفهوم آن شوند .

2. شخصیت احساسی قدرتمند

کودکانی که دارای هوش زیاد هستند ، از نظر احساسی نیز دارای احساسات شدیدی هستند. این بدان معناست که هر دو احساس مثبت و منفی را کاملاً احساس خواهند کرد و تفکر پیچیده و بالغی د رمورد عواطف خواهند داشت.
اگر کودک شما با هوش باشد می توانید ببینید که چگونه او قدرتمندانه به مردم و حیوانات خانگی ارتباط برقرار می نماید. چنین کودکانی باید تشویق شوند و به آنها گفته شود که افکارشان کاملاً طبیعی است.

نشانه های کودک نابغه

3. توجه زیاد به اطراف

نوزادان باهوش ، بیشتر اوقات بیداری خود را صرف مشاهده محیط اطراف ، افراد و حرکات مختلف آنها می کند. به نظر می رسد یک کودک با هوش با کسی که او را در آغوش گرفته یا با او صحبت می کند تماس چشمی برقرار می کند. کودک باهوش با شنیدن صداها بلافاصله سر خود را به سمت عامل محرک برگردانده و به صدا و عملکرد او پاسخ میدهد.

این امر همچنین می تواند به سطح ادراکی پیشرفته منجر شود. کودک شما ممکن است نسبت به هرگونه تغییر در محیط اطراف خود بسیار حساس باشد ، که این حالت نشانه مشخصی از افزایش سطح درک است. اگر کودک شما متوجه تغییر در احساسات شما شود ، که نشانه قطعی هوش بالا در کودکان نوپا است ، ممکن است برای پاک کردن اشک ها یتان به شما نزدیک شود .

4. رشد سریع کودک نابغه

کودک باهوش زودتر از موعد معمول به اهداف رشد خود می رسد. به عنوان مثال او قبل از اکثر نوزادان چهار ماهه بدون کمک می تواند بنشیند و در 6 ماهگی برای شما دست تکان می دهد.اگر اینگونه است ، این نشان می دهد که کودک شما زودتر از همسالان خود به نقاط عطف رشد خود رسیده و شما در خانه خود یک نابغه کوچک دارید.

5.کودک نابغه و درون گرایی

نوزادان با هوش بیشتر در سکوت و آرامش تنهایی خود خوشحال هستند و با اسباب بازی ها ، کتاب های رنگ آمیزی یا حل معما بازی می کنند.
اگر کودک شما به دنبال دوست شدن با بچه های کمی بزرگتر است ، صرفاً به این دلیل است که از لحاظ درک احساسی و فکری بالاتر از همسالان خود است.

این یکی از نشانه های هوش بالا در نوزادان است. چنین کودکانی یک یا دو دوست را ترجیح می دهند و در یک گروه کوچک راحت هستند.
اگر کودک شما می تواند بدون دردسر زیاد خود را سرگرم کند ، خود را برای استقبال از یک نابغه کوچک در خانواده آماده کنید.
چنین کودکان با هوشی ممکن است کمی درون گرا باشند ، بنابراین مراقب باشید آنها را وادار به انجام کاری نکنید که تمایلی به انجام آن ندارند.

علایم کودک نابغه
6. لجبازی

لجبازی را می توان نشانه تعیین کننده ای در با هوش بودن دانست. یک کودک لجباز سعی می کند چیزی را که می خواهد به دست آورد بنابراین تلاش می کند که با شما مذاکره کند و آنچه را که می خواهد بدست آورد و توانایی انجام این کار یک نشانه مطمئن از هوش است.

7. تمرکز شدید در کودک نابغه

دامنه توجه كودكان معمولی كوتاه است و با صدا یا حرکتی كه در اطراف آنها اتفاق می افتد به راحتی حواس آنها پرت می شود.
کودک معمولی ممکن است حدود 10 تا 15 دقیقه روی یک کار خاص تمرکز کنند ، اما فراتر از آن این کار برای او مشکل می شود .

با این حال ، یک کودک با هوش می تواند برای مدت زمان بیشتری تمرکز کند و از همان ابتدای کودکی و احتمالاً قبل از اینکه به مرز شش ماهگی برسد این خصوصیت را دارد.

تطبیق شکل و رنگ برای چنین نوزادانی ، زمانی که آنها فقط 10 یا 11 ماه دارند ، آسان تر است. همچنین وقتی از یک کتاب داستان برای آنها می خوانید ، متوجه می شود که آنها به سمت تصاویر تمایل نشان می دهد و کتاب را ورق می زنند .

8. کودک نابغه  و کنجکاوی زیاد

اگر کودک نوپای شما مشتاق کشف همه چیزهایی است که او را احاطه کرده است و یک میلیون سوال می پرسد به احتمال زیاد شما یک بچه بسیار باهوش در کنار خود دارید.

بهتر است که به سوال های او پاسخ های مفصلی بدهید و برای صحبت های خود مدرک و پشتیبان ارائه نمایید. حس کنجکاوی او را خفه نکنید ، اگرچه ممکن است گاهی اوقات کمی آزار دهنده باشد. همیشه برای چند سوال پشت سر هم آماده شوید که باعث می شود برای پاسخ دادن به بعضی از آنها به سراغ گوگل بروید . بنابراین ، وقت آن است که دانش عمومی خود را نیز تقویت کنید.

کودک نابغه و حل مسئله

9. کودک نابغه  و حل مسئله

اگر فرزندتان دارای استعداد درخشان است انتظار نداشته باشید که به راحتی در مقابل مشکلات تسلیم شود. فرزند شما روش های جدیدتر و احتمالاً بهتری برای حل مشکلاتی که با آنها روبرو می شود پیدا می کند و این موضوع می تواند شامل راه حل های غیرمعمول نیز باشد.

اگر شکلات یا شیرینی مورد علاقه او را در قسمت مرتفعی از آشپزخانه قرار دهید او به هر ترتیب به هدف خود خواهد رسید و ممکن است از اسباب بازی های خود برای بالا رفتن از کابینت ها استفاده نماید .

نوزادان باهوش می توانند زودتر از همسالان خود راه حل های مشکلات را کشف کنند و از راه های تخیلی برای ریشه یابی مسئله ای که در دنیای کوچک خود با آن روبرو می شوند استفاده می کنند

10. به خواب کمتری احتیاج دارید

نوزادان با هوش در مقایسه با کودکان هم سن خود دارای سطح انرژی بالاتری هستند. آنها به خواب زیادی احتیاج ندارند ، و به نظر نمی رسد که تحت تأثیر کم خوابی قرار بگیرند و به هیچ وجه دمدمی مزاج نیستند.
نوزادانی که مغز آنها فعالیت زیادی دارد زمان زیادی را برای “خاموش کردن” مغز خود لازم دارند و بنابراین ، آرام شدن را دشوار می دانند.

شرکت مراقبتی مهر پرستار آراد  با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به همشهریان گرامی ارائه خدمت نماید.

کادر متخصص و آموزش دیده این مرکز در قالب پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار با اندوختن تجارب ارزشمند در طی سال ها خدمت رسانی همواره آماده حضور در کنار شما عزیزان می باشد.

3.2/5 - (13 امتیاز)

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • سلام. پسر من۱۴ ماهشه، برای باز کردن در سه چرخشو زیرپاگذاشت تا دستش به دستگیره برسه یا اینکه خودش تنهایی سوار سه چرخه میشه و رو دوپا روش می ایسته. علاقه به خودکار و برگه داره یا اینکه شناختش خوبه مثلا میخواد درب خودکار رو بذاره وقتی میبینه جهتش خلافه، دهنشو برمیگردونه تا دربشو بذاره یا کنترلو میگیره سمت تلویزیون تا روشنش کنه و کانال عوض میکنه.صندلی راک رو به تنهایی میتونه حرکت بده.وقتی دوشاخه می بینه میره سمت پریزا و وصلش میکنه.ووووو.احساس و عاطفیشم خوبه. قاشق میبره داخل قابلمه بعد میبره دهنش.میخواد کاری بکنه و مشغول چیزی باشه هرچی صداش بزنم یا چیزی بپرسم گوش نمیده. یاد گرفته وقتی میگم الله چنتاس انگشت اشاره میبره بالا یک یک میکنه یا اینکه گوشات کو نشونش میده.باهام گل یا پوچ بازی میکنه. یا وقتی تمیز کاری کنم دستمال برمیداره ماک میکنه.وووو ایا باهوشه پسر من؟

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست