1. پرستار آراد
  2. مقالات
  3. واکسن آنفولانزا در کودکان و هر انچه والدین و پرستاران کودک باید بدانند
آشنایی با واکسن آنفلوانزا درکودکان

واکسن آنفولانزا در کودکان و هر انچه والدین و پرستاران کودک باید بدانند

واکسن آنفولانزا در کودکان Influenza Vaccines in Children و تصمیم گیری در مورد این که آیا  این واکسن باید برای کودک تزریق شود یا خیر یکی از سوالات پرتکرار والدین است که با شروع فصل پاییز ذهن خانواده های نگران را به خودمشغول می سازد.

هنگامی که باد پاییزی شروع به وزیدن می نماید و طبیعت رخ دیگری از زیبایی های خود را به نمایش می گذارد ، نگرانی های مادران و پرستاران کودک در خصوص آغاز فصل شیوع آنفولانزا و سرما خوردگی کودکان شروع می گردد. . طبیعتا، یکی از رایج ترین روش هایی که برای جلوگیر ی از ابتلا به آنفلوانزا استفاده می گردد تزریق واکسن آنفلوانزا برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری است.

سرماخوردگی در کودک

خبرهای ضد و نقیض در فضای مجازی و رسانه ها د رمورد :

احتمالا همانقدر که از مزایای تزریق واکسن آنفلوانزا شنیده اید، اخباری هم درباره مضر بودن آن به گوشتان خورده است. در بعضی از اخبار پراکنده در رسانه های جمعی هشدارهایی درباره استفاده از این واکسن مطرح می شود، و به عنوان مثال فردی اعلام می کند واکسن آنفلوانزا بی فایده است و بهتر است برای تزریق آن به خودتان زحمت ندهید چون بی فایده است و  یکی دیگر می گوید این واکسن را فقط عده محدودی از کودکان باید تزریق کنند نه همه آنها.

خبر دیگری هم می رسد از این که تزریق واکسن آنفلوانزا در کودکان نه تنها مفید نیست، بلکه خطرناک است؛ مثل پیام مادری که گفته بود فرزند سالم و سرحالش، بعد از تزریق این واکسن، دچار بیماری های زیادی شده، اندامش به فلج مبتلا شده و به بیمارستان و مراقبت های ویژه کشیده، او از پزشکان خواسته بود به مردم این اطلاعات را بدهند که تزریق این واکسن، به جای مفید بودن، باعث تجمع عفونت ویروسی شده و باعث می شود گلبول های سفید به رشته های عصبی حمله کرده و عواقب زیادی به همراه داشته باشند.

آیا تزریق واکسن آنفلوانزا در کودکان مضر است ؟

محققان دانشگاه پورتلند  به گفته های مادری که از عواقب واکسن خبر داده و بیماری های جدی فرزندش را ناشی از این تزریق دانسته بود، عکس العمل نشان دادند و بیان نمودند :در علم پزشکی، همیشه مواردی وجود دارد که نادر محسوب می شوند، این مورد هم جزو آنهاست. عواقب شدیدی که واکسن آنفلوانزا یا هر واکسن دیگری می تواند برای کودکان به همراه داشته باشد، شاید به اندازه یک در میلیون نفر باشد، بنابراین نمی توان آن را به همه افراد  تعمیم داد”.  اما آیا  پیش از تزریق واکسن می توان تشخیص داد که فردی به این واکسن حساسیت دارد یا خیر ؟

متاسفانه این موضوع  قابل تشخیص نیست و کاملا بر حسب تصادف ممکن است چنین اتفاقی رخ دهد، بنابراین نباید موارد نادر را به همه تعمیم داد و علم پزشکی و دستاوردهایش را به راحتی زیر سوال برد. به والدین توصیه می گردد که برای تشخیص این که فرزند شما به واکسن آنفولانزا احتیاج دارد یا نه، از پزشک متخصص کمک گرفته شود و براساس وضعیت جسمانی هر فرد نسبت به این موضوع تصمیم گیری گردد.

تزریق واکسن آنفلوانزا

آیا همه بچه ها باید در برابر آنفلوانزا واکسینه شوند؟

سوالی که در این میان مطرح  می گردد این است که آیا تمام کودکان باید در برابر آنفلوانزا واکسینه شوند و از این واکسن استفاده نمایند ؟ پاسخ  به این پرسش هم منفی است.  نیازی نیست که همه کودکان را در فصل سرد سال در برابر آنفلوانزا واکسینه کنیم، تزریق این واکسن پیشگیرانه، در حالت عادی برای بچه های سالم که هیچ بیماری یا مشکلی ندارند، توصیه نمی شود ولی وقتی بیماری های زمینه ای در کودک وجود داشته باشد و ممکن باشد ابتلا به آنفلوانزا سبب تشدید بیماری آنها شود ، تزریق این واکسن توصیه می شود.

این بیماری های زمینه ای شامل مواردی هستند مثل سابقه بیماری ریوی، آسم، بیماری قلبی، کلیوی و …. که البته واکسن آنفلوانزا در کودکان فوق هم باید در شرایطی تزریق شود که بیماری شان کنترل شده است.

متخصصان اطفال درباره زمان تزریق واکسن آنفلوانزا در کودکان هم تاکید می کنند که بهترین زمان تزریق، اواخر تابستان و اوایل پاییز است که بیماری آنفلوانزا شایع می شود. تزریق این واکسن هم برای کسی که بار اول است آن را دریافت می کند باید بعد از یک ماه تکرار شود و برای افرادی که در سال های قبل این تزریق را داشته اند، باید هر سال تکرار شود و اینطور نیست که یک بار تزریق در طول عمر، فرد را از دوره های بعدی بی نیاز و برای همیشه در برابر ابتلا به آنفلوانزا مصون نماید.

از تصمیم خودسرانه در مورد تزریق واکسن آنفلوانزا در کودکان اجتناب گردد :

همانطور که بیان شد لازم است برای تشخیص این که فرزند شما به این واکسن احتیاج دارد یا نه، بهتر است از پزشک متخصص کمک گرفته شود تا با در نظر گرفتن شرایط جسمی و عادات تغذیه ای و بیماری های پیش زمینه ای ، در خصوص تزریق واکسن تصمیم گیری گردد.

تهیه واکسن آنفلوانزا

تهیه واکسن آنفولانزا در کودکان از مراکز معتبر :

از آنجایی که  انواع سوءاستفاده ها ممکن است از نگرانی والدین در خصوص سلامتی فرزندشان به وجود بیاید و عده ای متقلب داروهای ناسالم یا تاریخ مصرف گذشته را به آنها عرضه کنند، بهتر است برای تزریق هر نوع واکسنی از جمله واکسن آنفلوانزا در کودکان  فقط به داروخانه ها، درمانگاه ها و منابع معتبر مراجعه گردد تا از سلامت واکسن تزریقی اطمینان کافی بوجود آید .

محققان توصیه می نمایند که در شرایطی که واکسن آنفلوانزا در کودکان ممکن است به اندازه همه افراد  تولید نشود ، بهتر است اولویت ها رعایت شود و حتی اگر والدین فرزندان سالم می خواهند این پیشگیری را انجام دهند، دقت داشته باشند که کودکان دارای بیماری های زمینه ای، سالمندان و بیماران خاص، در اولویت بیشتری قرار دارند، بنابراین در شرایط کمبود واکسن به نیاز ضروری افراد در معرض خطر توجه نمایند .

 

رعایت موازین بهداشتی در هر شرایطی :

متخصصان در عین حال توصیه می کنند که با رسیدن فصل سرما، با یا بدون تزریق واکسن آنفولانزا در کودکان ، بهتر است مراقب سلامتی خود و فرزندانتان باشید و هشدارهای بهداشتی را جدی بگیرید و به آنها عمل کنید.

مواردی مانند فاصله گرفتن از افراد مبتلا به سرماخوردگی و آنفلوانزا و پرهیز از دست دادن، بوسیدن و در آغوش گرفتن آنها، شستن مرتب دست ها بعد از تماس با وسایل عمومی مانند تلفن، صفحه کلید کامپیوتر، دستگیره درها ، پوشاندن بینی هنگام عطسه و سرفه، تغذیه مناسب فصل سرما، تهویه محل کار و استفاده از اتاق هایی با جریان هوای مناسب ، پوشیدن لباس گرم، تهیه اسباب بازی های قابل شستشو برای کودکان مخصوصا آنها که به مهدکودک می روند و سایر توصیه های بهداشتی که حتما والدین در مورد اطلاعات کافی دارند و میدانند که با به کار گرفتن این موازین بهداشتی از  سلامت کامل خانوادگی در طول  پاییز و زمستان بهره  خواهند برد.

عوارض واکسن آنفلوانزا درکودکان

عوارض احتمالی تزریق واکسن آنفولانزا در کودکان را جدی بگیرید:

ممکن است  در حدود دو درصد از هر یک میلیون نفری که واکسن آنفولانزا در کودکان را تزریق می کنند به این واکسن حساسیت شدید نشان داده، و با مشکلات جسمی روبرو گردد. در برخی موارد بسیار نادر، تزریق واکسن باعث ابتلای فرد به بیماری فلج پیشرونده به نام “سندروم گیلن باره” شده است. اما احتمال بروز این بیماری بسیار نادر است و نمیتوان مزایای عالی این واکسن را به دلیل این درصد پایین در حساسیت زایی نادیده گرفت .در برخی موارد  بعد از تزریق واکسن آنفولانزا،  شخص دچار عوارضی مانند :

– درد و تورم وخارش در ناحیه تزریق واکسن

– بروز علایم خفیف شبیه سرماخوردگی مانند آبریزش بینی ، سردرد، درد گلو، سرفه و بدن درد

– تب خفیف

که لازم است والدین و پرستار کودک در صورت بروز هر یک از علایم فوق در کودک بلافاصله با پزشک متخصص تماس حاصل نموده و شرایط را تحت نظر داشته باشند و از انجام درمان های خود سرانه جدا خود داری نمایند. با استفاده از پرستاران ماهر شرکت مراقبتی مهر پرستار آراد پس از تزریق واکسن به کودک دلبندتان، می توانید از کیفیت بالای مراقبت های حرفه ای برخوردار شوید و با خیال آسوده از واکسن آنفالوانزا استفاده نمایید.

این مقاله چه میزان برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست