1. پرستار آراد
  2. مقالات
  3. نحوه مدیریت کودک بیش فعال در مدرسه و خانه
کنترل کودک بیش فعال

نحوه مدیریت کودک بیش فعال در مدرسه و خانه

کودک بیش فعال  Hyperactive Children   با بی قراری مداوم باعث ایجاد مشکل در خانه و مدرسه می شود. راهکارهای زیر می تواند به کنترل فعالیت بیش فعال حرکتی و کاهش اضطراب برای کودک ، معلمان و والدین آنها کمک کند.

کودک بیش فعال در مدرسه

توجه داشته باشید که دانش آموزان مبتلا به اختلالات یادگیری گاهی دچار مشکل بی قراری نیز می شوند .  این امر به ویژه در مورد دانش آموزانی که اختلال نقص توجه با بیش فعالی (ADHD)   دارند صادق است.

نکاتی که در این مقاله بیان شده است می تواند به مدیریت چنین رفتارهایی کمک نماید :

نکاتی برای معلمان

استراتژی های زیر می تواند به معلمان در مدیریت بیش فعالی کودکان در کلاس کمک کند:

با کاهش زمان تعطیلات و استراحت ، کودک بیش فعال را تنبیه نکنید

در حالی که ممکن است وسوسه باشد که از کاهش تعطیلات یا زمان بازی به عنوان مجازات رفتارهای بیش فعال استفاده کنید ، اما به طور کلی ایده خوبی برای معلمان نیست که این کار را انجام دهند.

در واقع ، خودداری از بازی فیزیکی می تواند بیش فعالی در کلاس را بدتر کند. متأسفانه ، تحقیقات نشان می دهد که حذف تعطیلات یک مجازات رایج برای کودکانی است که در کلاس بد رفتار می کنند

در عوض ، اگر نیاز به تنبیه یک کودک بیش فعال دارید ، یک روش جایگزین پیدا کنید. به عنوان مثال ، ممکن است بهتر باشد که کودک را بعد از مدرسه به وظیفه جمع کردن زباله موظف کنید .

دانش آموزان بیش فعال بیش از دیگران نیاز به فعالیت بدنی دارند تا انرژی اضافی خود را تخلیه کنند. فعال بودن در موقعیت های مناسب مانند تعطیلات یا زنگ ورزش این  جنبه مثبت فعال بودن را تقویت می کند که بیش فعالی می تواند در این شرایط و موقعیت های خاصی مفید باشد.

نشستن کودک بیش فعال روی صندلی متحرک نیز می تواند به کودک کمک کند تا در حالت نشسته مقداری انرژی آزاد کند.

 

کودک را با یک دوست همراه کنید

بهتر است که دانش آموز بیش فعال با یکی از دوستان خود برای انجام کارهای کلاسی ، ارسال برگه ها ، شستن تخته سیاه یا سایر کارهای فیزیکی همراهی کند .

این استراتژی به دانش آموزان فرصتی برای حرکت می دهد و به آنها اجازه می دهد تا از یک دوست کمک بگیرند.  برای کنترل بیش  فعالی بهتر است کودک را به دویدن ، بسکتبال یا سایر ورزشهای بسیار فعال مشغول نمایید.  این نوع فعالیت بدنی ممکن است بیقراری را کاهش دهد و اغلب تحمل صندلی و نشسات سرکلاس را افزایش می دهد.

کنترل کودک بیش فعال

اجازه دهید کودک بایستد

استفاده از ایستگاه کار ایستاده یا محلی بدون صندلی در کلاس به دانش آموز اجازه می دهد برای انجام کارهای خود بایستد و فعال بماند.اگر این کار کمک می کند ، به دانش آموز اجازه دهید هنگام احساس نیاز به ایستادن در محل کلاس یا آزمایشگاه بدون ایجاد مزاحمت برای دیگران به انجام این کار اقدام کند.

 

از توپ رفع استرس استفاده کنید

یک توپ استرس یا سایر اسباب بازی های آرام و بدون سر و صدا را  در اختیار کودک بگذارید تا آن را در جیب یا میز قرار دهند و در موقع نیاز آن را فشار دهد.  این نوع اسباب بازی ها می توانند سبب افزایش تمرکز شوند به ویژه در دانش آموزانی که مشکلات ادغام حسی دارند.

 

توجه  کودک به جزئیات را تشویق کنید

اگر دانش آموز کار خود را با سرعت انجام می دهد ، از او بخواهید قبل از انجام کار آن را به دقت بررسی کند. این امر به آنها می آموزد که به جزئیات توجه کنند تا از اشتباهاتی که می تواند از نظر تحصیلی به آنها آسیب برساند ، اجتناب کنند. تجزیه وظایف به قطعات کوچکتر نیز می تواند به دانش آموزان بیش فعال کمک کند تا موفق شوند.

کنترل کودک بیش فعال

به کودک بیش فعال دوبار فرصت دهید

هنگام نمره دهی به کار دانش آموز بیش فعال ، خطاها را علامت گذاری کنید و به آنها اجازه دهید تا مشکلات جزئی خود را  اصلاح نمایند و اشتباه خود را  جبران کنند.

این کار به آنها می آموزد که به جزئیات بیشتر توجه کنند و انگیزه ای برای تجدید نظر در کار خود ایجاد کنند.

 

برای کودک بیش فعال وقت استراحت بگذارید

در مدرسه ، استراحت بین تکالیف و  زمان هایی بدون صندلی را فراهم کنید. اجازه دهید دانش آموز بتواند چند دور در ورزشگاه راه برود ، تمرینات ایزومتریک ، حرکات کششی و تنفس را انجام دهد تا تنش درون خود را حداقل یک بار در ساعت از بین ببرد.

این کار ممکن است به سادگی راه رفتن به سمت دیگر کلاس و گذاشتن یک وسیله باشد .  در واقع ، در مدرسه ، تمام معلم ها می توانند از این مسکن های استرس و تنش سود ببرند.

نگهداری از کودک بیش فعال

نکاتی برای والدین کودک بیش فعال

کارهای زیادی وجود دارد که والدین کودکان مبتلا به بیش فعالی می توانند برای موفقیت فرزندانشان در مدرسه و خانه انجام دهند ، از جمله واکنش به اعمال مثبت کودک ، یادآوری بصری و راهنمایی آرام و دوستانه به کودک.

بسیاری از پیشنهادات فوق می توانند در خانه نیز مفید واقع شوند ، مانند تشویق فرزند خود به داشتن استراحت در بین  حرکات زیاد ورزشی .

تشخیص اینکه بیش فعالی با رفتار نادرست عمدی متفاوت است نیز می تواند به والدین کمک کند تا با صبر و همدلی به فرزند خود واکنش دهند.

بسیاری از کودکان مبتلا به بیش فعالی به سادگی نیاز دارند که بدن خود را به طور مکرر حرکت دهند ، به همین دلیل است که ممکن است دچار اضطراب شوند و در حالت سکون دچار مشکل شوند. کنترل تکان های بدن و تمرکز نیز ممکن است برای آنها چالش برانگیز باشد.

توجه داشته باشید که داشتن یک دستورالعمل  – همراه با انعطاف پذیری در صورت نیاز – اغلب برای نگه داشتن بچه ها در مسیر مفید است.

علاوه بر این ، والدین و معلمان باید  در مورد شرایط کودک با یکدیگر به گفتگوی باز بپردازند و از راهکارهای مشترک برای حمایت از کودک و تأمین نیازهای او استفاده کنند.

اگر بیش فعالی در کودک باعث ایجاد اختلال در زندگی رومزه شود  والدین باید با متخصص اطفال صحبت کنند. ممکن است  لازم باشد که برای کودک از غربالگری اختلال نقص توجه و بیش فعالی  استفاده شود .

 اگر کودک مبتلا به ADHD باشد ، درمان ممکن است شامل دارو ، گفتگو درمانی و سایر اقدامات حمایتی باشد.

توجه داشته باشید که برخی از کودکان عادی ممکن است با رفتارهای گیج کننده یک دانش آموز بیش فعال حواسشان پرت  شود . به این دانش آموزان اجازه دهید به دور از دانش آموز گیج کننده بنشینند تا تمرکز بیشتری به کار خود داشته باشند .

نکته مهم این است که به یاد داشته باشید که همه کودکان می خواهند خوب عمل کنند. سرکوب کردن بیش فعالی برای بچه ها می تواند بسیار چالش برانگیز باشد ، بنابراین سعی کنید با آرامش و درک به این رفتار واکنش نشان دهید. علاوه بر این ، یک محیط حمایتی فراهم کنید که نیاز آنها به حرکت را برطرف کند.

کودک بیش فعال در خانه

مرکز مراقبتی پرستار آراد  با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.
هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.
لطفا به این مقاله امتیار دهید.

این مقاله چه میزان برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست