1. پرستار آراد
  2. مقالات
  3. راه کارهای عملی برای مقابله با استرس در کودکان
تشخیص استرس در کودکان

راه کارهای عملی برای مقابله با استرس در کودکان

استرس در کودکان Kids Handle Worry دلایل مختلفی دارد و لازم است برای تشخیص و درمان به موقع آن اقدام گردد.

درست است که بچه ها مجبور نیستند قبض بپردازند ، شام بپزند یا ماشین های مسافربری را مدیریت کنند. اما – درست مثل بزرگسالان – آنها سهم خود را از خواسته های روزمره و چیزهایی دارند که به راحتی پیش نمی روند. اگر ناامیدی ها و مشکلات حل نشده کودک انباشته شود ، بچه ها نیز دچار استرس یا نگرانی می شوند .

انواع استرس در کودکان

طبیعی است که همه بچه ها در بعضی مواقع نگران باشند و به دلیل تفاوت شخصیت و خلق و خو ، برخی ممکن است بیش از دیگران نگران باشند.

خوشبختانه ، والدین می توانند به بچه ها کمک کنند تا یاد بگیرند که استرس خود را کنترل کنند و به راحتی با مشکلات روزمره کنار بیایند.

کودکانی که می توانند این کار را انجام دهند احساس اعتماد به نفس و خوش بینی  بیشتری دارند که به آنها کمک می کند تا از چالش های بزرگ و کوچک زندگی  عبور نمایند .

نگرانی های شایع کودکان :

آنچه بچه ها نگران آن هستند اغلب مربوط به سن و مرحله ای است که در آن قرار دارند.

کودکان و نوجوانان معمولاً نگران مواردی مانند نمره ، آزمون ، تغییرات اندام آنها ، ارتباط داشتن با دوستان ، گلی که در بازی فوتبال از دست داده اند یا اینکه عضو چه تیمی شده اند، هستند.

آنها ممکن است نسبت به مشکلات اجتماعی مانند عضویت در گروه ها ، فشار همسالان یا مورد آزار و اذیت قرار  گرفتن ، احساس استرس کنند.

از آنجا که آنها احساس می کنند بیشتر به عنوان بخشی از دنیای بزرگ اطراف خود شمرده می شوند ، ممکن است نگران وقایع جهان یا مسائلی باشند که در اخبار یا مدرسه  می شنوند. مواردی مانند تروریسم ، جنگ ، آلودگی ، گرم شدن کره زمین ، حیوانات در معرض خطر و بلایای طبیعی می توانند باعث نگرانی کودکان شوند.

کمک به غلبه استرس در کودکان:

برای کمک به فرزندان خود در مدیریت آنچه نگران کننده است اقدامات زیر را انجام دهید :

با افکار کودک آشنا شوید:

در دسترس باشید و به آنچه در مدرسه ، تیم و بین دوستان بچه هایتان اتفاق می افتد علاقه نشان دهید . از فرصتهای گاه به گاه استفاده کنید و از  چگونگی اوضاع بپرسید. هنگام گوش دادن به داستان های وقایع روز ، حتماً درباره اینکه بچه هایتان درباره آنچه اتفاق افتاده است چه احساسی دارند ، سوال کنید.

اگر به نظر می رسد فرزند شما نگران چیزی است ، درباره آن ا زکودک سوال کنید. بچه ها را تشویق کنید آنچه را که آنها را آزار می دهد به صورت کلمات بیان کنند.

جزئیات را بخواهید و به صحبت های کودک گوش دهید. بعضی اوقات فقط به اشتراک گذاشتن وقایع با شما می تواند بار استرس آنها را سبک کند.

درمان استرس در کودکان

برای کاهش  استرس در کودکان درک و نگرانی خود را به کودک نشان دهید :

توجه به نگرانی های کودک نشان می دهد که آنها  برای شما مهم هستند و به کودکان کمک می کند احساس حمایت و درک کنند.

نظرات اطمینان بخش می تواند به شما کمک کند – اما فقط در صورتی که به اندازه کافی به صحبت های کودک در مورد نگرانی هایش گوش داده اید .به کودک بگویید که احساسات و مشکل او را درک می کنید.

کودک را با ارائه راه حال راهنمایی کنید.

با کمک به بچه ها برای یادگیری روشهای کنار آمدن با شرایط چالش برانگیز می توانید به کاهش نگرانی کمک کنید.

هنگامی که فرزندتان در مورد مشکلی با شما گفتگو کرد  به او کمک می کند تا با هم یک راه حل پیدا کنید. اگر پسرتان نگران امتحان ریاضی آینده است ، به عنوان مثال پیشنهاد کمک به او در درس خواندن نگرانی او را در این مورد کاهش می دهد.

سعی کنید در مقابل این وسوسه که خودتان به تنهایی مشکلات کودک را حل کنید مقاومت کنید  در عوض ، در مورد آن  خوب فکر کنید و با هم راه حل های احتمالی پیدا کنید.

با بچه ها مشکلات را حل کنید ، نه برای آنها. با گرفتن یک نقش فعال ، بچه ها می آموزند که چگونه خودشان یک مشکل را حل کنند .

ابعاد واقعی مشکلات را در نظر داشته باشید

بدون کوچک شمردن احساسات کودک ، به این نکته اشاره کنید که بسیاری از مشکلات موقتی و قابل حل هستند و روزهای بهتر و فرصت های دیگری برای تلاش مجدد وجود دارد.

آموزش كودكان در دیدن ابعاد واقعی مشکلات می تواند نگرانی آنها را كاهش داده و به قدرت ، مقاومت و خوش بینی برای امتحان مجدد كمك كند. به بچه ها یادآوری کنید که هر اتفاقی بیفتد همه چیز درست خواهد شد.

به عنوان مثال ، اگر پسرتان نگران است که آیا در بازی تیم مدرسه انتخاب می شود یا خیر ، به او یادآوری کنید که  در هر فصل یک فرصت وجود دارد – اگر این بار موفق نشود  فرصت های دیگری نیز در راه است. بپذیرید که این مسئله چقدر برای او مهم است و به او بگویید که فارغ از نتیجه ، افتخار می کنید که او توانایی خود را امتحان کرده است.

شناخت استرس در کودکان

کاهش استرس در کودکان و ایجاد یک تفاوت

بعضی اوقات بچه ها نگران چیزهای بزرگی هستند – مانند تروریسم ، جنگ یا گرم شدن کره زمین – که در مدرسه یا اخبار درباره آنها می شنوند.

والدین می توانند با بحث در مورد این مسائل ، ارائه اطلاعات دقیق و اصلاح تصورات غلط بچه ها ، به آنها كمك كنند.

سعی کنید به کودک اطمنیان دهید که بزرگسالان برای حل مشکلات و حفظ امنیت آنها هر کاری را انجام میدهند .

توجه داشته باشید که واکنش شما در برابر رویدادهای جهانی بر روی کودکان نیز تأثیر می گذارد. اگر از یک رویداد جهانی که از عهده شما خارج است خشم و استرس خود را ابراز کنید ، احتمالاً بچه ها نیز چنین واکنشی نشان می دهند.

اما اگر نگرش خود را با اتخاذ یک رویکرد فعالانه برای ایجاد تغییر مثبت ابراز کنید ، فرزندان شما احساس خوش بینی و قدرت بیشتری برای انجام چنین کاری خواهند داشت.

به عنوان مثال نمی توانید جلوی یک جنگ را بگیرید ، اما خانواده شما می توانند در سازمانی که برای صلح کار می کند یا به بچه های کشورهای جنگ زده کمک می کند.

کاهش استرس در کودکان با ایجاد اطمینان و آرامش

گاهی اوقات وقتی بچه ها نگران هستند ، آنچه بیشتر احتیاج دارند اطمینان خاطر و آرامش از طرف  والدین است.گاهی با در آغوش کشیدن ، برخی از کلمات صمیمانه ، یا  گذراندن زمان با هم  این احساس آرامش بوجود می آید .

این شرایط به بچه ها کمک می کند تا بدانند که ، هر اتفاقی بیفتد ، والدین با عشق و حمایت در کنار آنها خواهند بود. با پیشنهاد موضوعی که باعث احساس نشاط بیشتری در کودک شود یا فعالیتی که باعث ایجاد روحیه شادی گردد به کودک آرامش دهید و به  استرس در کودکان کمک کنید.

نکات مثبت را برجسته کنید.

از فرزندان خود بپرسید که در فعالیت های روزانه از چه فعالیتی بیشتر لذت می برند . وقتی به شما می گویند چه چیزی برایشان جالب است یا چه کاری برای آنها سرگرم کننده است  به حرفهای آنها گوش دهید.

برای بررسی و برجسته سازی نکات مثبت توجه کافی نشان دهید و در مورد آن با کودک گفتگو کنید.  . احساسات مثبتی مانند لذت بردن ، سپاسگزاری ، عشق ، تفریح ​​، آرامش ، سرگرمی و علاقه  را در کودک پرورش دهید تا  استرس را جبران  کند و به بچه ها کمک کند تا عملکرد خوبی داشته باشند.

استرس در کودکان و الگو ها

کاهش استرس در کودکان با الگوی خوب

قدرتمندترین درسی که به بچه ها می آموزیم همان درسی است که کودک عملا در رفتار ما مشاهده می کند . پاسخ شما به نگرانی ها ، استرس ها و ناامیدی ها می تواند تا حد زیادی به عنوان الگویی برای  بچه هایتان باشد که چگونه با چالش های روزمره کنار بیایند.

اگر هنگام سرو کار داشتن با لیست کارهایی که بیش از حد طولانی است عصبانی هستید ، بچه های شما این رفتار را به عنوان پاسخ مناسب به استرس می آموزند.

در عوض ، به سمت روشن موضوع  نگاه کنید و افکار خوش بینانه را در مورد شرایط خود بیان کنید. در واکنش به مشکلات و عقب نشینی ها با خوشبینی گفتگو نمایید تا استرس در کودکان کاهش یابد.

عکس العمل با خوش بینی و اطمینان به بچه ها می آموزد که مشکلات موقتی است و فردا یک روز دیگر است که سرشار از لحظات و فرصت های عالی است .

شرکت مراقبتی مهر پرستار آراد  با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به همشهریان گرامی ارائه خدمت نماید.

کادر متخصص و آموزش دیده این مرکز در قالب پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار با اندوختن تجارب ارزشمند در طی سال ها خدمت رسانی همواره آماده حضور در کنار شما عزیزان می باشد.

این مقاله چه میزان برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست