1. پرستار آراد
 2. مقالات
 3. چه عواملی خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می دهد
کنترل بیماری قلبی

چه عواملی خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می دهد

مقابله با بیماری قلبی Heart Disease می تواند بسیار چالش برانگیز باشد اما با استفاده از تکنیک های خاصی در اصلاح سبک زندگی می توان خطر ابتلا به این بیماری را کاهش داد.

علایم بیماری قلبی

دامنه بیماری قلبی بسیار گسترده است به عنوان مثال  بیماری عروق کرونر قلبی زمانی اتفاق می افتد که پلاک در دیواره رگ هایی که غذای قلب را تامین می کنند، ایجاد می شود.

ممکن است این رگ ها  باریک شوند و این وضعیت باعث درد قفسه سینه (آنژین صدری) و بعداً یک حمله قلبی کامل شود. اما برخی از افراد تا اواخر بیماری هیچگونه احساس دردی ندارند.

بیماری عروق کرونر قلبی بسیار شایع است و تنها در ایالات متحده  باعث تقریباً 735000 حمله قلبی و منجر به مرگ 630000 نفر در سال می شود.

از آنجایی که بیماری قلبی بسیار شایع است و اغلب تا زمانی که به وضعیت حاد برسد علایم چندانی ندارد و به اصطلاح خاموش است، لازم است که عوامل ایجاد کننده این بیماری را بشناسید و از آنها دوری نمایید:

چه چیزی خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می دهد؟

عوامل خطرسازی که برای ابتلا به بیماری قلبی وجود دارد شامل دو دسته هستند . گروهی که قابل کنترل هستند و تعدادی که نمی توان آنها را کنترل نمود.

عوامل خطر ساز غیر قابل کنترل بیماری قلبی عبارتند از:

مرد بودن
سن بالاتر
سابقه خانوادگی بیماری قلبی
یائسگی
نژاد (مردم آفریقایی-آمریکایی، بومی آمریکایی و آمریکایی مکزیکی بیشتر در معرض بیماری قلبی هستند)

علل بیماری قلبی

عوامل خطرساز قابل کنترل بیماری قلبی بیشتر در ارتباط با سبک زندگی فرد است. این موارد شامل:

 • سیگار کشیدن
 • کلسترول ناسالم
 • فشار خون بالا کنترل نشده
 • عدم تحرک بدنی
 • چاقی (داشتن BMI بیشتر از 25)
 • دیابت کنترل نشده
 • پروتئین واکنشی C بالا
 • استرس کنترل نشده، افسردگی و عصبانیت
 • رژیم غذایی ضعیف
 • مصرف الکل

چگونه می توانید خطر بیماری قلبی خود را کاهش دهید؟

تحقیقات نشان می‌دهد که بیش از نیمی از موارد بیماری قلبی با تغییرات ساده در شیوه زندگی قابل پیشگیری است. این تغییرات علاوه بر کاهش خطر حمله قلبی و سکته مغزی، اغلب می تواند سلامت کلی جسمی و روانی شما را بهبود بخشد.

در حقیقت چندین تکنیک وجود دارد که می توانید شاخص های سبک زندگی خود  را برای کاهش خطر بیماری قلبی تغییر دهید:

ترک سیگار برای کاهش بیماری قلبی

ترک سیگار

سیگار کشیدن قابل پیشگیری ترین عامل خطر است. افراد سیگاری بیش از دو برابر افراد غیرسیگاری در معرض خطر حمله قلبی هستند و احتمال مرگ ناشی از آن بسیار بیشتر است.

اگر سیگار می کشید، آن را ترک کنید. بهتر است از ابتدا سیگار کشیدن را شروع نکنید. حتی اگر سیگار نمی کشید، قرار گرفتن مداوم در معرض دود سیگار دیگران  خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می دهد.

کاهش سطح کلسترول

خطر ابتلا به بیماری قلبی با افزایش عدد کلسترول ناسالم افزایش می یابد. سطوح مناسب  کلسترول بسته به سن، جنس، سلامت کلی و سابقه سلامت خانوادگی  می تواند تا حدودی متفاوت باشد.

از پزشک در مورد سطوح مناسب کلسترول مشورت بگیرید . به طور کلی، سطوح کلسترول باید به صورت زیر باشد:

کلسترول تام: کمتر از 200 میلی گرم در دسی لیتر
کلسترول “خوب” یا HDL: 60 میلی گرم در دسی لیتر یا بیشتر
کلسترول “بد” یا LDL: کمتر از 100 میلی گرم در دسی لیتر
تری گلیسیرید: کمتر از 150 میلی گرم در دسی لیتر

رژیم غذایی کم کلسترول، چربی های اشباع شده و ترانس و قندهای ساده و پر از کربوهیدرات های پیچیده می تواند به کاهش سطح کلسترول در برخی افراد کمک کند. ورزش منظم همچنین به کاهش کلسترول “بد” و افزایش کلسترول “خوب” در برخی موارد کمک می کند.

اگر این اقدامات برای کاهش سطح کلسترول کافی نباشد پزشک ممکن است یک داروی کنترل کلسترول مانند استاتین را برای کمک تجویز کند.

کنترل فشار خون بالا برای بیماری قلبی

کنترل فشار خون بالا

حدود 67 میلیون نفر در ایالات متحده فشار خون بالا دارند که آن را به شایع ترین عامل خطر برای بیماری قلبی تبدیل می کند. تقریباً از هر 3 بزرگسال، 1 نفر دارای فشار خون سیستولیک (عدد بالا) بالای 130 و/یا فشار خون دیاستولیک (عدد پایین) بالای 80 است که به معنای فشار خون بالا است.

پزشک اعداد فشار خون فرد را با توجه به سلامت کلی، سبک زندگی و سایر عوامل خطر ارزیابی می کند. پزشک می تواند با برنامه ای برای کمک به کنترل فشار خون از طریق رژیم غذایی، ورزش، مدیریت وزن و دارو به بیمار کمک نماید.

کنترل دیابت

اگر دیابت به درستی کنترل نشود، می تواند منجر به بیماری قلبی و آسیب قلبی جدی از جمله حملات قلبی شود. دیابت را از طریق یک رژیم غذایی سالم، کنترل و حفظ وزن مناسب و مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک کنترل کنید.

ورزش

افرادی که ورزش نمی‌کنند، در مقایسه با افرادی که فعالیت بدنی متوسطی هم انجام می‌دهند، بیشتر در معرض ابتلا به بیماری قلبی هستند. کمی باغبانی سبک یا پیاده روی می تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش دهد.

اکثر افراد باید در بیشتر روزهای هقته 30 دقیقه در روز با شدت متوسط ​​ورزش کنند. ورزش شدیدتر می تواند کمک بیشتری کند، اما ابتدا با پزشک خود درباره میزان مناسب ورزش صحبت کنید.

سعی کنید از گروه های عضلانی بزرگ استفاده کنید و ضربان قلب خود را بالا ببرید. فعالیت های هوازی که ضربان قلب شما را بالا می برند شامل پیاده روی سریع، دوچرخه سواری، شنا، طناب زدن و دویدن است. همچنین می توانید برای افزایش قدرت و استقامت عضلانی از وزنه  های کوچک در ورزش استفاده کنید.

اگر برای ورزش کردن انگیزه کافی ندارید، یک برنامه ورزشی تهیه کنید. چند فعالیت را انتخاب کنید که به نظر سرگرم کننده است. به این ترتیب، شما همیشه چند انتخاب دارید. قبل از شروع هر برنامه ورزشی با پزشک خود مشورت کنید، به خصوص اگر بیماری های زمینه ای دارید یا مدتی است که ورزش نکرده اید.

تغذیه سالم برای کنترل بیماری قلبی
تغذیه سالم

لازم است که همیشه از یک رژیم غذایی سالم برای قلب استفاده کنید . این رژیم معمولا باید فاقد سدیم، چربی اشباع شده، چربی ترانس، کلسترول و قندهای تصفیه شده باشد .

سعی کنید مصرف غذاهای غنی از ویتامین ها و سایر مواد مغذی، به ویژه آنتی اکسیدان ها را افزایش دهید، که ممکن است خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش دهد. همچنین از غذاهای گیاهی مانند میوه ها و سبزیجات، آجیل  ها استفاده کنید.

اجتناب از مصرف الکل

الکل را ترک کنید. نوشیدن الکل برای سلامت قلب شما خوب نیست بنابراین بهتر است از نوشیدنی های سالم تری استفاده کنید تا از بیماری قلبی دور بیمانید.

کنترل وزن سالم

چاقی به خودی خود می تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش دهد. علاوه بر این، اضافه وزن به قلب فشار می آورد و اغلب خطر ابتلا به سایر عوامل خطرساز بیماری قلبی مانند دیابت، فشار خون بالا و کلسترول بالا را افزایش می دهد.

یک رژیم غذایی متعادل و ورزش منظم می تواند به فرد در حفظ وزن سالم کمک کند. اگر به برنامه ای مطمئن برای کاهش وزن نیاز دارید یا می خواهید وزن بدن مناسب برای سلامت قلب خود را تعیین کنید، با پزشک خود مشورت کنید.

مدیریت استرس برای کنترل بیماری قلبی

مدیریت استرس

استرس و عصبانیت کنترل نشده می تواند بیماری قلبی را بدتر کند. برخی از رویکردها برای کاهش و مدیریت استرس عبارتند از:

استفاده از روش‌های تمدد اعصاب – مانند مدیتیشن، تای چی، یوگا، تصویرسازی هدایت‌شده، تنفس عمیق و روش‌های دیگر.
گفتگو درمانی-  با یک درمانگر یا در یک محیط گروهی برای مدیریت خشم، اضطراب یا مسائل دیگر.
مدیریت زمان-  اگر زمان خود را با دقت برنامه ریزی کنید، استرس کمتری برای انجام کارها خواهید داشت.
هدف گذاری واقع بینانه-  به دقت در مورد آنچه می توانید به طور واقع بینانه انجام دهید فکر کنید. اگر بیش از حد توان خود مسئولیت قبول کنید، ممکن است زمانی که قادر به انجام آن نباشید دچار استرس شوید.
با پزشک خود صحبت کنید- شیوه زندگی خود و همچنین سابقه پزشکی خانواده  را با پزشک در میان بگذارید. با همکاری هم قادر خواهید بود برنامه ای را که به بهترین وجه با نیازهای شما سازگار است تنظیم کنید.

شرکت مراقبتی پرستار آراد با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.
هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.
لطفا به این مقاله امتیار دهید.

این مقاله چه میزان برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست