1. پرستار آراد
 2. مقالات
 3. بازی های فکری سالمندان برای بهبود سلامت ذهن و حافظه

بازی های فکری سالمندان برای بهبود سلامت ذهن و حافظه

بازی فکری سالمندان   games-for-elderly نه تنها جذاب است بلکه می تواند حافظه، مهارت های زندگی روزانه، و سلامت ذهن آن ها را افزایش دهد.

جدول کلمات و بازی فکری سالمندان

تمرین های ذهنی برای فعال نگه داشتن ذهن به اندازه تناسب اندام و قدرت بدنی در سنین بالا اهمیت دارد. در تمام طول عمر، مغز مسئول شاد نگاه داشتن ماست و هرچه سن ما بالاتر می رود سلامت ذهنی بخش بزرگی از داشتن زندگی مستقل است.

برای اطمینان از اینکه مغز ما به بهترین وجه ممکن کار می کند، ذهن هر روز باید به چالش کشیده شود. خوشبختانه، ورزش های ذهنی به لطف بازیهای سریع و فعالیت هایی که همه جا و برای همه  امکان پذیر و لذت بخش هستند می تواند سرگرم کننده و آسان باشد.

ما تعداد زیادی ازبهترین بازی فکری سالمندان و فعالیت هایی که برای سالمندان مناسب و در عین حال سرگرم کننده و موثر هستند و آزمایش شده اند را در اینجا ذکر می کنیم.

 • بازی فکری سالمندان و بازی های که ذهن را فعال و دستان را چابک نگه میدارند

برای سالمندان ساختن وسایل نه تنها یک راه عالی برای استفاده از تخیل است بلکه کمک به حفظ چابکی دست ها و انگشتان درهنگام ساختن وسایل خانه یا هدیه برای دوستان و خانواده می کند. کارهای هنری و صنایع دستی نباید خیلی پیچیده و گران باشد. چرا سعی نمی کنید که قاب عکس های قدیمی را با کولاژ کاغذی تعویض کنید و یا از مجلات، کارت های تبریک بسازید یا برای نوزادان وسایل مورد نیاز ببافید؟

جدول کلمات و بازی فکری سالمندان

 

 • مغز را با جدول کلمات مشغول نگهدارید

جدول کلمات یک چالش لذت بخش است که مغز را مشغول نگه میدارد و ورزشی برای ذهن محسوب می شود. حتی اگر تمام بخش های یک جدول حل نشود، تلاش برای به دست آوردن پاسخ، کار با دیگران و تلاش بیشتر باعث تغییر در سلامت مغز می شود.

در اینجا یک نمونه از بازی کلمات می آوریم. ستونی از کلمات که در هر ردیف یک جفت کلمه وجود دارد که هر دو در یک کلمه وجه اشتراک دارند. برای مثال ردیف اول: قفل و پیانو. جواب کلید است، هر دو در داشتن کلید مشترک هستند.

 • کلید – پیانو
 • کشتی – کارت
 • درخت – ماشین
 • مدرسه – چشم

 

 • بینگو و سلامت ذهن سالمند

بینگو( یک بازی شبیه دبرنا) بازی سرگرم کننده و راحتی ست که با تعداد کم یا زیاد افراد می تواند انجام شود. این بازی فکری سالمندان یکی از رایج ترین بازی ها برای افراد مسن است که علاوه بر جذاب و انگیزشی بودن دارای فواید زیادی برای سلامت سالمندان است.

برای مثال این بازی سه حس شنوایی (زمانیکه شماره ها گفته می شود)، بینایی( دیدن کارت ها) و لامسه (پیدا کردن شماره ها و کارت ها) را تحریک می کند. این بازی فعالیت گروهی بسیار خوبی است که حس تنهایی را کم کرده و حس تندرستی را افزایش می دهد.

کامپیوتر و بازی فکری سالمندان

 • بازی های سرگرم کننده و تعاملی آنلاین

صدها بازی تقویت کننده مغز بصورت آنلاین وجود دارد که باعث بهتر شدن حافظه و سلامت روان در سالمندان در سنین بالا و حتی قبل از آن است. حتی کسانی که زیاد با تکنولوژی آشنایی ندارند بازی های آنلاین را به راحتی می توانند پیدا کنند و دسترسی سریع داشته باشند و از انجام آن لذت ببرند. حتی می توانند آن را با چند نفره بازی کنند.

 • معماهای منطقی برای داشتن فکر متفاوت

معماهای منطقی فعالیتی هیجان انگیز است که توانایی فرد در استفاده از اطلاعات فراهم شده و بدست آوردن جواب منطقی را امتحان می کند. معماهای منطقی امکان تفکر خارج از چهارچوب، آفرینش راه حل های جدید و تثبیت خاطرات را برای شما فراهم می کند.

معماهای منطقی برای سالمندان بسیار ایده آل هستند زیرا تفکر جانبی را به کار انداخته و مسیرهای عصبی را که احتمالا بعد از بازنشستگی غیر فعال شده اند را فعال می کند.

 • پازل ها برای تحریک کردن مغز

برای بسیاری از افراد، پازل ها اولین بازی های پروش مغز هستند که ما انجام داده ایم. با این حال، با افزایش سن ، در خصوص بازی فکری سالمندان ممکن است فراموش کنیم پازل ها چقدر در تحریک ذهن موثر هستند. فایده دیگر پازل این است که با کم کردن فشار خون و کاهش سرعت تنفس به آرام شدن افراد مسن کمک می کند. حتی بعضی، پازل ها را نوعی از مراقبه می دانند که برای سالمندان با ذهن مشغول ایده آل است.

 

 • کارهایی برای تقویت حافظه و سلامت ذهن سالمند

در اینجا تعدادی بازی برای تقویت حافظه و توجه که مهارتهای اساسی برای سالمندان هستند که در اثر استفاده نکردن به راحتی ضعیف می شوند ذکر می شود.

 1. با هر یک از حروف اسمتان دو شیء نام ببرید. تا پنج مورد افزایش دهید و سعی کنید هربار از موارد جدید استفاده کنید.
 2. ماه های سال را به ترتیب حروف الفبا بگویید.
 3. شش چیزی که می توانید با آنها پاهای خود را بپوشانید و با “س” شروع می شود نام ببرید.
 4. هرکجا هستید به اطرافتان نگاه کنید و طی دو دقیقه پنج شی قرمز پیدا کنید که در جیب جا شود و پنج شی آبی که در جیب جا نمی شود.

 

 • بازی فکری سالمندان و سودوکو

سودوکو بازی ذهنی عالی برای افراد در تمام سنین و توانایی های مختلف است. به زبان ساده، سودوکو بازی منطقی ست که قدرت حل مسئله و پیدا کردن الگوهای عددی را درگیر میکند. مهارت هایی که با این بازی رشد می کنند، پیامدهایی واقعی دارند چرا که آنها به سالمندان در ارزیابی نتایج تصمیماتی که در زندگی با آنها مواجه هستند کمک میکند. از آنجاییکه سودوکو یک چالش است، کامل کردن این معما حس موفقیت را میدهد که در فعالیت های دیگر در سن بالا به سختی به دست می آید.

شطرنج و بازی فکری سالمندان

 • بازی فکری سالمندان و شطرنج برای تقویت مهارت برنامه ریزی

قرن هاست که شطرنج وجود دارد اما به آن به عنوان بازی که سلامت ذهن و روان را تقویت میکند کمتر پرداخته شده است. شطرنج تماما درمورد استراتژی ، برنامه ریزی از قبل و تفکر خارج از چارچوب است – به بیان ساده ، این یک فعالیت عالی برای تمام سنین است.

بعضی از افراد ممکن است از شطرنج اجتناب کنند ، زیرا تصور می کنند برای بازی کردن باید نبوغ داشته باشند ، اما این طور نیست: شگفت آور است که ، فقط پس از چند ماه بازی ، شطرنج حتی می تواند به تقویت ضریب هوشی شما کمک کند. اگر تنها هستید و یا نیاز به تقویت مهارت خود دارید می توانید آنلاین شطرنج بازی کنید. سالمندانی که با تمرکز کردن مشکل دارند، شطرنج می تواند به آنها کمک کند تا تمرکزشان افزایش پیدا کند.

 

 • بازی فکری سالمندانی که زوال عقل دارند

بازی هایی که مغز را تحریک میکند روند زوال عقل را کند میکند.

فعال نگه داشتن ذهن در سالمندان بسیار حیاتی ست. همانطور که ذکر شد راه های بسیار زیادی برای انجام این کار وجود دارد.

یک تحقیق به تازگی نشاده داده است که سالمندانی که پنج تا شش هفته مدوام به کامل کردن تمرینات مغزی از قبیل  بازی های حافظه یا معماهای اعداد می پردازند سلامت روان آنها در حوزه حافظه، منطق و پردازش اطلاعات پیشرفت داشته است. تاثیر این تمرینات حداقل پنج سال دوام دارد.

انجام بازی های مغزی می تواند تاثیرات منفی ذهنی ناشی از پیری را کاهش داده و سرعت آن را کم کند و چندین سال به عمر مغز اضافه کند. مطالعات اخیر نشان می دهد که اگر شما فقط پنج دقیقه در روز نیاز دارید تا بازی یا معماهای تقویت ذهن را انجام دهید تا بتوانید سلامت روان خود را به طرز قابل توجهی افزایش دهید. دست به کار شوید، ذهن را به چالش بکشید و از بازی لذت ببرید!

شرکت مراقبتی مهر پرستار آراد با کادری ماهر و با تجربه آماده ارائه خدمات به سالمندان گرامی به صورت شبانه روزی می باشد.

3.7/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست