1. پرستار آراد
  2. مقالات
  3. آشنایی با خواص شگفت انگیز انجیر در سلامتی سالمندان
آشنایی با خواص انجیر

آشنایی با خواص شگفت انگیز انجیر در سلامتی سالمندان

انجیر  figs  ، جایگاه ویژه ای  در میان میوه ها به خصوص  به عنوان بهترین میان وعده عصرانه برای سالمندان دارد . شیرینی طبیعی به همراه نوعی عطر و طعم جویدنی آن را به یک میان وعده شب مناسب برای سالمندان تبدیل می کند. علاوه بر این ، مزایای مختلف سلامتی، و منابع غذایی در این میوه شگفت انگیز وجود دارد.

خواص انجیر

انجیر یکی از قدیمی ترین میوه هایی است که بشر شناخته است  و حتی در حماسه های مذهبی نیز جایگاهی برای خود به ارمغان آورده است. خواص باورنکردنی آنجیر مانند انرژی ، فیبر غذایی ، ویتامین ها ، الکترولیت ها ، مواد معدنی و مواد مغذی کاملاً شناخته شده است و جزعی  از سفره  غذایی بسیاری مردم  بوده است.

در حقیقت ، این میوه به این  دلیل  بهتر است که بخشی از رژیم سالمندان باشد زیرا به مجموعه ای از مسائل بهداشتی که سالمندان با آن روبرو هستند ، پاسخ می دهد . در اینجا لیستی از فواید این میوه شگفت انگیز برای سلامتی آورده شده است.

سلامت گوارش را تقویت می کند

یبوست و اجابت مزاج نامناسب معمول ترین مشکلات  سلامتی سالمندان است. انجیر برای بهبود حرکات روده ، از بین بردن  یبوست و بسیار مفید است .مصرف حداقل 4 عدد انجیر به طور منظم ، سلامتی گوارشی را در بدن تامین  می کند زیرا مملو از فیبرهای غذایی است.

این ماده فیبر را به مدفوع اضافه می کند و اجازه می دهد تا با راحتی حرکت کند. علاوه بر این ، انجیر نیز به عنوان داروی طبیعی برای اسهال در نظر گرفته می شود.

انجیر یکی از میوه های معمولاً توصیه شده توسط پزشکان برای معالجه و تسکین رکتوم است.

سطح کلسترول را کنترل می کند

انجیر حاوی مقدار مناسبی پکتین است ، این ترکیب نوعی فیبر محلول است که سطح کلسترول را در بدن کنترل می کند.

علاوه بر این ، فیبر غذایی موجود در انجیر تضمین می کند که کلسترول به روده بزرگ منتقل شود تا دفع گردد .

ویتامین B6 باعث افزایش سطح سروتونین می شود که مسئول جلوگیری از  کاهش روحیه است و در عین حال باعث  کاهش سطح کلسترول میشود .

فیتواسترول ها تا حد زیادی به بدن کمک می کنند تا سنتز طبیعی  کلسترول را کاهش دهند.

از کم خونی با کمبود آهن جلوگیری می کند

کم خونی فقر آهن یکی از مهمترین شرایط سلامتی سالمندان  است که به دلیل کاهش سطح آهن در آنها دیده می شود.

انجیر از منابع آهن برخوردار است. به خصوص ، انجیر خشک منبع خوبی برای آهن است.

این ماده باید بخشی از رژیم غذایی سالمندانی   باشد  که اخیراً تحت عمل جراحی قرار گرفته اند زیرا احتمال کم خونی فقر آهن در آنها زیاد است.

کاربردهای انجیر در ارتقا ع سطح سلامتی سالمندان

از تخریب ماکولای وابسته به سن جلوگیری می کند

دژنراسیون ماکولا دلیل اصلی کاهش بینایی در سالمندان است و انجیر می تواند در جلوگیری از تحلیل رفتن ماکولا کمک کند.

انجیر منبع خوبی برای ویتامین A است که به طور قابل توجهی در جلوگیری از تخریب ماکولا نقش دارد.علاوه بر این ، مقادیر غنی ویتامین A موجود در انجیر ، دید کلی سالمندان را بهبود می بخشد.

کیفیت خواب را افزایش می دهد

بدن ما به منظور ایجاد ملاتونین ، هورمونی که برای تحریک خواب ضروری است ، به اسید آمینه تریپتوفان نیاز دارد.

افراد سالخورده ای که از بی خوابی رنج می برند می توانند انجیر خشک یا تازه را مصرف کنند تا بتوانند یک خواب با کیفیت داشته باشند.

سایر مواد مغذی انجیر مانند اسیدهای چرب امگا 3 ، ویتامین B3 به بدن شما کمک می کند تا بهتر استراحت کرده و یک خواب آرام داشته باشد.

علاوه بر این ، انجیر به عنوان داروی طبیعی برای مجموعه ای از مسائل مربوط به سالمندان مانند مشکلات پوستی ، کمبود انرژی ، کاهش ایمنی ، گلو درد ، آسم ، فشار خون بالا ، کاهش قدرت عضلات و استخوان و غیره کارایی مناسبی دارد .

کنترل دیابت

سازمان بهداشت جهانی (WHO) پیشنهاد کرده است که مردم می توانند از گیاهان سنتی برای کمک به درمان دیابت استفاده کنند. محققان اثرات محافظت کننده از کبد و کاهش گلوکز در  انجیر را ذکر کرده اند.

تحقیقات در مورد این موضوع بسیار محدود است. با این حال ، یک مطالعه کوچک از سال 1998 نشان داد که در هشت شرکت کننده ، هنگام مصرف عصاره برگ انجیر ، میزان گلوکز موجود در خون  بعد از غذا کاهش یافته است.شرکت کنندگان در مطالعه همچنین به دوزهای کمتری انسولین هنگام استفاده از عصاره برگ انجیر نیاز داشتند.

در مطالعه ای که از موش های مبتلا به دیابت نوع 2 استفاده شد ، محققان دریافتند که عصاره برگ انجیر می تواند سطح انسولین را بهبود بخشد و سطح گلوکز خون را کاهش دهد.

در یک مطالعه متفاوت با استفاده از موش های مبتلا به دیابت ، محققان نشان دادند که عصاره برگ انجیر می تواند تولید گلوکز در کبد را متوقف یا کاهش دهد.

سلامت پوست

یک مطالعه قدیمی در مجله بین المللی پوست ، اثرات شیره  درخت انجیر را با اثرات سرما درمانی بر روی زگیل های معمولی مقایسه کرد.

در این مطالعه ، 25 شرکت کننده با زگیل مشترک در دو طرف بدن خود از یک طرف شیره  درخت انجیر استفاده کردند. در طرف دیگر ، پزشکان از سرما درمانی استفاده کردند.

محققان دریافتند که در 44٪ از شرکت کنندگان ، شیره درخت انجیر زگیل را کاملا برطرف می کند. با این وجود کرایوتراپی موثرتر بود .

محققان هنوز درک نکرده اند که چرا انجیر می تواند به رفع زگیل کمک کند ، اما شیره  درخت انجیر می تواند یک گزینه درمانی ایمن و آسان برای استفاده را ارائه دهد که عوارض جانبی کمی دارد یا هیچگونه عوارضی ندارد.

سلامت مو

مطالعات بسیار کمی در مورد ارتباط بین انجیر و سلامت مو بررسی شده است. با این حال ، انجیر دارای مقدار زیادی آهن است که ماده معدنی مهمی برای کمک به حفظ سلامت مو است.

خواص انجیر خشک در سلامت سالمندان

قبل از اینکه فرد شروع به مصرف عصاره یا مکمل برای سلامت مو کند ، باید با پزشک خود صحبت کند تا مطمئن شود که برای او بی خطر است.

تب

برای آزمایش تأثیر انجیر بر روی تب تحقیقات بیشتری لازم است. با این حال ، یک مطالعه روی موش ها نشان داد که دوز عصاره الکلی انجیر تا 5 ساعت دمای بدن را کاهش می دهد.

برای تأیید این یافته ها ، مطالعات بیشتری لازم است ، زیرا محققان هنوز مطمئن نیستند که چگونه اثر کاهش دما انجیر را توضیح دهند.

تداخلات دارویی

انجیر تازه و خشک هم حاوی سطح بالایی از ویتامین K هستند. افرادی که داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین مصرف می کنند باید سطح ویتامین K را در رژیم غذایی خود ثابت نگه دارند ، بنابراین ممکن است بخواهند از انجیر اجتناب کنند.

محققان در وین دریافتند که درصد بالایی از افرادی که به گرده توس حساسیت دارند آزمایش مثبت آلرژی پوستی به انجیر تازه دارند.

انجیر تازه یا خشک شده؟

انتخاب انجیر خشک یا تازه به سلیقه ، ترجیحات و شرایط فرد بستگی دارد.

انجیر خشک بیش از انجیر تازه دارای کالری ، قند ، فیبر غذایی ، ویتامین ها و مواد معدنی است. انجیر تازه ویتامین C ، ویتامین A و بتاکاروتن بیشتری خواهد داشت.

نحوه استفاده از انجیر

همیشه باید انجیر تازه را بشویید. پس از آن ، آنها همانطور که هستند تازه استفاده کنید. همچنین افراد می توانند انجیر خشک را یا به همان شکل استفاده کنند یا در آب خیسانده و سپس استفاده کنند .

نحوه مصرف انجیر

این میوه محبوب و گلابی شکل در تمام سال چه به صورت گوشتی و چه به صورت خشک در دسترس است. این می تواند به عنوان یک میوه مصرف شود و یا حتی از آن  در آشپزی استفاده کرد .

شرکت مراقبتی پرستار آراد با داشتن کادری مجرب و کارآزموده و سالها تجربه در زمینه ارائه خدمات پرستاری در منزل به صورت شبانه روزی در خدمت شما عزیزان است .

 

این مقاله چه میزان برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست