1. پرستار آراد
  2. مقالات
  3. برای جلوگیری از زمین خوردن سالمند چه اقداماتی می توان انجام داد؟
علل زمین خوردن سالمند

برای جلوگیری از زمین خوردن سالمند چه اقداماتی می توان انجام داد؟

زمین خوردن سالمند Falls in the Seniors  در میان سالمندان یک اتفاق روزمره و عادی است. سالانه از هر چهار سالمند یک نفر تجربه سقوط کردن را دارد ، و این یکی از بزرگترین ترسهای سالمندان است.

علل زمین خوردن سالمندان
خوشبختانه مراحلی وجود دارد که می توانید به عنوان یک پرستار سالمند برای به حداقل رساندن خطرات زمین خوردن سالمند استفاده نمایید.

چرا سالمندان مستعد زمین خوردن هستند؟

فاکتورهای زیادی وجود دارد که منجر به مستعد شدن افراد سالخورده برای زمین خوردن می شود. تعدادی از  این موارد عبارتند از:

  • ضعف در تعادل
  • هماهنگی اعضای بدن کاهش یافته است
  • از دست دادن انعطاف پذیری مفصل ها
  • مصرف داروهایی که باعث سرگیجه می شوند
  • خطرات موجود در خانه
  • ابتلا به زوال عقل ، آلزایمر یا بیماری پارکینسون
  • عضلات و استخوان ها ضعیف شده است
  • مسائل مربوط به بیماری های مزمن ، مانند دیابت ، آرتروز یا بیماری های قلبی

برخی از این عوامل به دلیل مشکلات و بیماری های وابسته به سن ایجاد می شوند و باعث می شوند که یک سالمند فعالیت کمتری داشته و از کیفیت زندگی آنها بکاهد.
با این حال ، فعالیت ها و اقداماتی وجود دارد که با به حداقل رساندن خطر زمین خوردن سالمند می تواند جلوی بروز این مشکل را تا حد زیادی بگیرد .

پیشگیری از زمین خوردن سالمندان

جلوگیری از زمین خوردن سالمند :

احتمال لیز خوردن و افتادن سالمندان همیشه و در هر شرایطی وجود دارد . با این حال ، می توان برای کاهش این خطر گام های سودمندی برداشت.

این اقدامات عبارتند از:

با آنها در مورد احتمال زمین خوردن صحبت کنید

اگر علامت هایی در رفتار های سالمندان مشاهده می گردد که حاکی از نگرانی او از افتادن است با او در این مورد صحبت کنید. به عنوان مثال سالمند ممکن است به صورت مداوم در هنگام راه رفتن وسایل اطراف را نگه دارد و برای ثبات به مبل یا دیوار تکیه نماید آنچه را که از رفتار انها متوجه شده اید را به آنها بگویید و به آنها اطمینان دهید که برای کمک به سالمند در آنجا حضور دارید. بوجود آرودن آرامش خاطر در آنها می تواند برخی از اضطراب های ناشی از زمین خوردن را در سالمند کاهش دهد.

وضعیت تعادل سالمند را برای جلوگیری از زمین خوردن سالمند ارزیابی کنید

پزشک یا فیزیوتراپیست می تواند توانایی تعادل و هماهنگی اعضای بدن آنها را ارزیابی کند. اگر آنها در این آزمایش موفق نشدند ، در مورد علل احتمالی با فیزیوتراپ و پزشک گفتگو کنید.
توجه کنید که آیا تعدیل داروها می تواند به بهبود این شرایط کمکی کند یا می توان اصلاحاتی در سبک زندگی سالمند انجام داد؟ ممکن است مشخص شود که سالمند برای حفظ امنیت و آرامش بیشتر نیاز به استفاده از عصا یا واکر داشته باشد.

وضعیت بینایی سالمند

 

وضعیت بینایی سالمند را بررسی نمایید

با افزایش سن ، توانایی بینایی سالمند کاهش یافته و احتمال افتادن و سقوط بیشتر می شود. در صورت نیاز سالمند ، تعویض عینک یا لنز طبی می توانند بسیار کمک کننده باشند. استفاده از عینک با لنزهایی که در مقابل نور تغییر رنگ می دهند می تواند در هنگام رفتن از نور خورشید به ساختمان تاریک مشکل ساز شود و خطر سقوط سالمند را افزایش دهد.

حذف این نوع لنزها را از عینک سالمند در نظر بگیرید و در خارج از منزل یک عینک آفتابی جداگانه برای آنها تهیه کنید. در آخر ، به خاطر داشته باشید که عینک های دو کانونی می تواند هنگام استفاده از پله برای سالمند مشکل ایجاد کند و احتمال سقوط سالمند را افزایش دهد.

سالمند را به ورزش تشویق کنید

اگر سالمند هنوز توانایی تحرک و ورزش دارد ، آنها را به شرکت در ورزش منظم تشویق کنید. فعالیت های کم تحرک تر مانند تای چی ، یوگا ، ایروبیک در آب یا پیاده روی به تقویت استخوان ها و عضلات سالمندان کمک شایانی می کند. همچنین باعث بهبود انعطاف پذیری مفاصل و افزایش اعتماد به نفس می شود. اینکار می تواند خطر سقوط یا سکندری خوردن را در سالمند تا حد زیادی کاهش دهد.

ایمنی خانه را ارزیابی کنید

در خانه و محل زندگی سالمندان قدم بزنید و یک ارزیابی ایمنی انجام دهید. خطراتی مانند لیز خوردن فرش ، پلکان خطرناک یا مبلمان زیاد که بر سر راه او قرار گیرند را مد نظر قرار دهید.

سایر مواردی که می توانید هنگام ارزیابی خانه برای جلوگیری از زمین خوردن سالمند به دنبال آنها باشید عبارتند از:

وضعیت روشنایی خانه را بررسی کنید.

کیفیت روشنایی را در هر کجا که لازم باشد ، به ویژه در راه پله ها ، بهبود ببخشید. اطمینان حاصل کنید که اتاق خواب ، حمام و راهروی که محل عبور سالمند است دارای چراغ های شب است تا اگر در طول شب نیاز به عبور از این مسیر را داشتند با مشکل مواجه نشوند.

پلکان و زمین خوردن سالمند

بررسی پله ها برای پیشگیری از زمین خوردن سالمند

علاوه بر افزودن نور بیشتر ، قرار دادن نوار فلورسنت و داشتن نرده در هر دو طرف پلکان، احتمال سقوط سالمند از پله ها را کاهش می دهد.
در حمام تنظیماتی انجام دهید.
حمام و دستشویی جایی است که بیشترین تعداد لیز خوردن و سقوط ها اتفاق می افتد. با نصب میله های شستشو در وان / دوش و نزدیک توالت ،این مکان ها را ایمن کنید. برای ایجاد امنیت بیشتر ، وان حمام مناسب ، صندلی دوش یا عصای دستی را برای محافظت از سالمند تهیه نمایید.

مراقبت از حیوانات خانگی سالمند برای جلوگیری از زمین خوردن سالمند:

اگر در خانه گربه یا سگ یا پرنده و هر نوع حیوان خانگی وجود دارد ، مطمئن شوید که تمام وسایل موردنیاز حیوان اعم از مواد غذایی و پاکسازی لانه به خوبی تامین می گردد زیرا ممکن است سالمند نتواند با وجود ضعف بدنی به این موارد رسیدگی نماید . مخصوصا برای گردش روزانه حیواناتی مانند سگ ممکن است احتمال زمین خوردن سالمند بیشتر شود و بهتر است در این شرایط به سالمند کمک نمایید.

مراقبت از سالمند نیاز به دانش ، صداقت و اعتماد دارد

شرکت مراقبتی مهر پرستار آراد سال هاست که در زمینه ارائه خدمات پرستاری و مراقبت در منزل در خدمت همشهریان گرامی می باشد. پرستار سالمند این مرکز با تجربه کافی و آگاهی از شرایط سالمند توانایی به حداقل رساندن خطرات لغزش و سقوط در سالمندان را دارند.

اگر برای مراقبت از سالمند در منزل برای یکی از اعضای خانواده که در حال پیر شدن هستند به کمک نیاز دارید ، ما می توانیم به شما کمک کنیم.
تنها با یک تماس با کارشناسان این مرکز در اسرع وقت نسبت به اعزام پرستار سالمند ، پرستار بیمار یا پرستار کودک مورد نظر شما اقدام می گردد . ما مشتاقانه منتظر ارائه خدمات به شما و عزیزانتان هستیم.

این مقاله چه میزان برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست