1. پرستار آراد
  2. مقالات
  3. علت ظاهر شدن  شناورهای چشم و راههای درمان آن
روش درمان شناورهای چشم

علت ظاهر شدن  شناورهای چشم و راههای درمان آن

شناورهای چشم  Eye floaters  اشکال کوچکی هستند که در سراسر میدان دید شما شناور هستند. بقایای موجود در زجاجیه شما باعث ایجاد سایه بر روی شبکیه چشم شما شده و باعث ایجاد شناورها می شود.این عارضه در بیشتر موارد کاملاً طبیعی هستند. زجاجیه ماده ای شفاف و ژل مانند است که بیشترفضای چشم را پر می کند.

شناورهای چشم و دلایل بروز آن

شناورهای چشم معمولاً نیازی به درمان ندارند ، زیرا خود هیچ آسیبی به بینایی وارد نمی کنند. با این حال ، در بعضی موارد ، شناورهای چشم ممکن است دید را دشوار کنند و برای بازگرداندن بینایی باید برداشته شوند.در مواردی  شناورهای چشم ممکن است نشانه اولیه یک مشکل جدی  مانند آسیب به شبکیه چشم باشند.

علل

شناورهای چشم یک عارضه طبیعی ناشی از ساختار زجاجیه چشم هستند .زجاجیه کمک می کند تا چشم حالت کروی داشته باشد .شناورها چشم هنگامی زخ می دهند که این ساختار شیشه ای، منقبض  شود. با جمع شدن  زجاجیه  ، الیاف کوچک از بین می روند و رشته می شوند. این همان چیزی است که پزشکان آن را چروک شدن زجاجیه می نامند.

این چروک شدگی  باعث ایجاد توده های رشته ای زجاجیه ای می شود که ورود  نور را در شبکیه چشم مختل می کند. این سایه کوچکی را به چشم می اندازد ، همین امر باعث می شود شناورهای چشم ظاهر شوند.

شناورهای  چشم  بخشی طبیعی از روند پیری است. انجمن متخصصان شبکیه چشم آمریکا خاطرنشان می کند که شرایطی مانند چروک شدن زجاجیه ، بعد از 60 سالگی بیشتر دیده می شود.

هر کسی می تواند در بعضی از مواقع شناورهای چشم را داشته باشد ،ا گرچه  اکثر مردم آنها را نادیده می گیرند در بسیاری موارد ممکن است وقتی به یک سطح خالی و روشن یا وقتی به  آسمان نگاه می کنند ، متوجه آنها شوند.

اگرچه در ابتدا ممکن است باعث حواس پرتی شود ، اما بیشتر شناورهای چشم تمایل دارند تا پایین چشم ، در زیر میدان دید قرار بگیرند.

با این حال ، انجمن متخصصان شبکیه چشم آمریکا توصیه می کند فردی که علائم ناگهانی مانند شناورهای چشم  را مشاهده می کند ، طی چند ماه اول پس از ظهور علائم ، توسط چشم پزشک معاینه شود  تا علائم جدی تر را بررسی کند.

جداشدگی شبکیه

اگرچه ظاهر شدن شناورها در چشم ممکن است بخشی طبیعی از روند پیری باشد ، اما ممکن است افزایش ناگهانی شناورها در چشم نشانه مسئله دیگری مانند جدا شدن شبکیه باشد.

هنگامی که جداشدگی شبکیه اتفاق می افتد ، غیر معمول نیست که افراد علائم دیگری را همراه با شناورهای  چشم تجربه کنند. آنها ممکن است به خصوص در کنار میدان دید خود ، درخشش نور  را که وجود ندارد مشاهده کنند . همچنین ممکن است دچار افت بینایی در کناره های چشم خود شوند.

جداشدگی شبکیه جدی است و ممکن است منجر به کوری بدون درمان شود. هرکسی که متوجه افزایش ناگهانی و محسوس شناورها در کنار سایر علائم شود ، باید سریعاً به چشم پزشک مراجعه کند.

 

علل مهم ظاهر شدن شناورهای چشم

همچنین دلایل جدی تری برای ایجاد شناورها  در چشم وجود دارد ، از جمله:

التهاب در چشم

عفونت

پارگی یا ضربه در شبکیه چشم

آسیب تروماتیک در چشم

رتینوپاتی دیابتی

خونریزی

تومورهای چشم

هر کسی که متوجه افزایش ناگهانی شناورهای چشم می شود ، باید برای تشخیص کامل به چشم پزشک  مراجعه کند.

علت بوجود آمدن شناورهای چشم

علائم

علائم اصلی شناورهای چشم نواحی کوچکی در میدان  دید است که به نظر نامناسب است. شناورها می توانند اشکال مختلفی داشته باشند ، از جمله:

نقاط یا لکه های سایه دار

خطوط کوچک

حلقه

اشکال تار عنکبوت

اشکال نامنظم دیگر

آنها همچنین ممکن است به شکل یک منطقه تاریک یا روشن تر از میدان دید  ظاهر شوند. گاهی اوقات ، نواحی شناور در مقایسه با بقیه میدان دید کمی تار به نظر می رسد. شناورها کوچک هستند اما می توانند به میزان قابل توجهی روی بینایی تأثیر بگذارند ، زیرا بسیار نزدیک به ورودی چشم هستند.

 

یکی از ویژگی های شناورهای چشم این است که به نظر می رسد در سراسر میدان بینایی به عقب و جلو حرکت می کنند. تلاش برای نگاه کردن مستقیم به یک شناور باعث می شود که آن در جهتی که فرد نگاه می کند دور شود. هنگامی که فرد به چشمان خود استراحت می دهد ، به نظر می رسد که شناورها به خودی خود  ناپدید  می شوند.

پیشگیری

اگرچه ممکن است جلوگیری از بروز شناورهای  چشم امکان پذیر نباشد ، اما پیروی از برخی اقدامات اساسی برای حفظ سلامت چشم بسیار مفید است. این شامل:

حفظ وزن سالم یا کاهش وزن

رژیم غذایی متنوع و مغذی داشته باشید

سیگار کشیدن را ترک کن

از عینک آفتابی در فضای باز استفاده کنید

در صورت لزوم از عینک محافظ استفاده کنید

به چشم ها مرتب استراحت دهید

درمان ها

شناورهای چشم در بیشتر موارد نیاز به درمان ندارند. اگرچه شناورها وقتی شخصی متوجه آنها شود ممکن است تحریک کننده باشند اما تهدیدی برای چشم بشمار نمی روند .

در بیشتر موارد ، شناورها در پایین چشم ، در زیر میدان دید قرار می گیرند. گروه چشم پزشکی دانشگاه کلمبیا تخمین می زند که بروز اولین شناور چشم  یک شخص به طور کامل 3 ماه طول بکشد.

عمل جراحی

در شرایط نادر ، شناورها ممکن است بسیار متراکم شوند و به طور بالقوه بینایی فرد را مختل کنند. در این موارد ، پزشک ممکن است روشی به نام وایترکتومی (vitrectomy ) را توصیه کند.

در طی عمل جراحی  وایترکتومی ، متخصص  با جراحی  ژل  زجاجیه  را که  باعث ظاهر شدن  شناورهای چشم است  را خارج می کند . سپس این ژل شیشه ای را با محلول نمکی یا حباب پر از گاز یا روغن جایگزین می کنند. اکثر افراد پس از جراحی هیچ تفاوتی بین محلول زجاجیه و محلول نمکی مشاهده نمی کنند.

لیزر درمانی شناورهای چشم

پزشکان عموماً این روش را برای شرایط جدی اختصاص  می دهند ، زیرا این عمل جراحی همراه  با عوارض جانبی بالقوه مثل آب مروارید و جدا شدن شبکیه چشم است.

درمان های جایگزین

روشهای جایگزین عمل جراحی نیز  برای از بین بردن شناورهای چشم وجود دارد.استفاده از این روشها با تشخیص و صلاح دید پزشک معالج انجام می شود .

یک روش لیزر درمانی به نام ( laser vitreolysis ) ممکن است شناورهای بزرگتر را از هم بپاشد یا حل کند و باعث شود کمتر مورد توجه قرار گیرند. با این حال ، لیزر درمانی برای همه مناسب نیست. یک چشم پزشک نیاز به تشخیص کامل در هر مورد دارد تا ببیند آیا فرد می تواند از لیزر درمانی بهره مند شود یا خیر

درمان طبیعی

درمان های طبیعی برای شناورهای چشم تغییرات زیادی در سبک زندگی ایجاد می کنند. موارد زیر را امتحان کنید:

یک رژیم غذایی سالم و پر از غذاهای ضد التهاب بخورید.

کمپرس سرد و گرم استفاده کنید تا به آرامش چشم کمک کند.

با چشمان بسته به آرامی شقیقه های خود را ماساژ دهید.

برای ایجاد مقاومت در برابر خستگی و کاهش شناورها ، تمرینات چشمی مانند چرخاندن چشم و تمرکز روی جسم متحرک را انجام دهید.

زمان تماشای تلویزیون را کاهش دهید.

از عینک های محافظ مانند عینک آفتابی وعینک مناسب  صفحه نمایش کامپیوتر استفاده کنید.

مقدار زیادی آب بنوشید تا بدن از سموم خلاص شود.

روزانه یک مکمل ویتامین مصرف کنید که شامل اسیدهای چرب امگا 3 ، بتاکاروتن ، سلنیوم ، لوتئین ، اسپیرولینا ، کلرلا ، جلبک های سبز آبی و ویتامین های A ، C و E باشد.

طب فشاری را امتحان کنید.

استراحت خوبی داشته باشید و به چشمان خود فرصت دهید تا آرام شوند.

گیاه درمانی یکی دیگر از گزینه های درمانی طبیعی برای شناورهای چشم است. تکنیک های گیاهی برای مبارزه با شناور چشم شامل موارد زیر است:

جینگکو بیلوبا برای بهبود گردش چشم.

فرمولاسیون های داروهای سنتی چینی برای سلامت چشم.

عصاره انگور و زغال اخته به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی آنها.

تمام روش های درمانی طبیعی فوق در جهت ارتقا سلامت چشم و کاهش سموم و التهاباتی است که می تواند منجر به شناور شدن چشم شود. اجتناب از فعالیتهایی که به سلامتی چشم آسیب می رساند ، از جمله زمان زیاد صفحه نمایش ، مطالعه در نور کم ، سیگار کشیدن و نوشیدن بیش از حد الکل و کافئین ، اقدامات دیگری است که می توانید برای درمان طبیعی شناورهای چشم خود انجام دهید.

درمان طبیعی شناورهای چشم

قبل از شروع مصرف هرگونه مکمل با پزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند بررسی کنند که با سایر داروهایی که مصرف می کنید تداخل نداشته باشد .

شرکت مراقبتی پرستار آراد با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و کادری مجرب و حرفه ای در زمینه ارائه خدمات پرستاری در منزل به صورت شبانه روزی در خدمت شما عزیزان است برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید .

3.7/5 - (16 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست