1. پرستار آراد
  2. مقالات
  3. اگزوتروپیا (انحراف جشم به خارج) چیست و چگونه درمان می شود
علایم اگزوتروپیا

اگزوتروپیا (انحراف جشم به خارج) چیست و چگونه درمان می شود

اگزوتروپیا  Exotropia  (انحراف جشم به خارج): نوعی از انحرافات شایع چشمی است که شرایطی است که در آن یکی یا هر دو چشم از به  خارج منحرف می شوند. این حالت برخلاف چشمهای منحرف به داخل چشم است.

علل اگزوتروپیا

تقریباً 4 درصد از مردم ایالات متحده به انحراف چشم مبتلا هستند. اگزوتروپیا نوع رایج انحراف چشم است. گرچه ممکن است در هر سنی روی بینایی تاثیر بگذارد  ، اما معمولاً در اوایل زندگی تشخیص داده می شود. اگزوتروپیا تا 25 درصد از کل موارد عدم تطابق چشم در کودکان خردسال را تشکیل می دهد.

 

انواع اگزوتروپی

اگزوتروپی به طور کلی بر اساس نوع آن طبقه بندی می شود.

 

اگزوتروپی مادرزادی

اگزوتروپی مادرزادی را اگزوتروپی نوزادان نیز می نامند. افرادی که به این بیماری مبتلا هستند از بدو تولد یا اوایل نوزادی چرخش چشم به سمت خارج دارند.

 

اگزوتروپی حسی

ضعف بینایی چشم باعث می شود که چشم به سمت بیرون منحرف شود . این نوع اگزوتروپی می تواند در هر سنی رخ دهد.

 

اگزوتروپی اکتسابی

این نوع اگزوتروپی در نتیجه یک بیماری ، تروما ، یا سایر شرایط سلامتی ، به ویژه مواردی که مغز را تحت تأثیر قرار می دهند ، است. به عنوان مثال ، سکته یا سندرم داون ممکن است خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهد.

 

اگزوتروپی متناوب

این شایعترین شکل برون گرایی چشم است. این حالت دو برابر بیشتر از زنان در مردان تأثیر می گذارد.

 

انحراف چشم متناوب باعث می شود که چشم گاهی اوقات به سمت خارج حرکت کند ، اغلب هنگامی که خسته هستید ، بیمار هستید ، رویاپردازی می کنید یا از راه دور به چیزی نگاه می کنید.  در  مواقع دیگر ، چشم صاف و مستقیم می ماند.

علائم اگزوتروپی چیست؟

چشم هایی که بر یک نقطه تمرکز ندارند و با هم هماهنگ نیستند ممکن است مشکلات مختلفی در بینایی و سلامت جسمی ایجاد کنند.

 

علایم بیماری :

وقتی چشم ها به هم متمرکز نشوند ، دو تصویر دیداری مختلف به مغز ارسال می شود. یک تصویر همان چیزی است که چشم مستقیم می بیند و دیگری چیزی است که چشم چرخیده به خارج می بیند.

 

برای جلوگیری از دوبینی  ، آمبلیوپی یا تنبلی چشم اتفاق می افتد و مغز تصویر چشم منحرف را نادیده می گیرد. این می تواند باعث ضعیف شدن چشم منحرف شود که نهایتا این شرایط ، منجر به زوال یا از دست دادن بینایی شود.

علائم دیگر

علائم دیگر انحراف چشم به خارج ممکن است شامل موارد زیر باشد:

یک یا هر دو چشم به سمت بیرون منحرف می شود

مالش مکرر چشم

هنگامی که به نور شدید نگاه می کنید یا سعی در دیدن اشیا دور دارید ، ممکن است یکی از چشم ها را ببندید

سردرد و اگزتزوپیا

عوارض انحراف چشم به خارج :

این وضعیت همچنین می تواند منجر به عوارض زیر شود :

سردرد

مشکلات در خواندن

خستگی چشم

تاری دید

دید ضعیف 3 بعدی

نزدیک بینی نیز در افراد مبتلا به این بیماری شایع است. بر اساس مطالعه ای که در مجله چشم پزشکی آمریکا منتشر شده است ، بیش از 90 درصد کودکان مبتلا به اکستروپیا متناوب تا 20 سالگی نزدیک بین می شوند.

دلایل اگزوتروپی

اگزوتروپیا زمانی اتفاق می افتد که عدم تعادل در عضلات چشم وجود داشته باشد یا هنگامی که یک مشکل سیگنالینگ بین مغز و چشم وجود داشته باشد. گاهی اوقات یک بیماری مانند آب مروارید یا سکته می تواند باعث بروز این بیماری شود. این بیماری ممکن است ارثی نیز باشد.

تقریباً 30 درصد کودکان مبتلا به انحراف چشم عضوی از خانواده را با این بیماری دارند. وقتی هیچ سابقه خانوادگی ، بیماری یا شرایطی قابل شناسایی نباشد ، پزشکان مطمئن نیستند که چه عواملی باعث ایجاد انحراف چشم مانند اگزوتروپی می شود.

تصور نمی شود که انحراف چشم به خارج ناشی  از تماشای تلویزیون ، بازی های ویدئویی یا کار با رایانه باشد. اما این فعالیت ها می توانند چشم ها را خسته کنند ، که این امر می تواند باعث بدتر شدن  انحراف چشم به سمت خارج  شود.

چگونه اگزوتروپی تشخیص داده می شود؟

تشخیص معمولاً براساس سابقه خانوادگی و آزمایش بینایی انجام می شود. یک چشم پزشک یا بینایی سنج – پزشکان متخصص در زمینه مشکلات چشم – برای تشخیص این اختلال بهترین تجهیزات را دارند.

تشخیص اگزوتروپیا

آنها از بیمار درمورد علائم ، سابقه خانوادگی و سایر بیماری ها  برای کمک به آنها در تشخیص کمک می گیرند.پزشک همچنین تعدادی آزمایش بینایی انجام می دهد. این آزمایشات می تواند شامل موارد زیر باشد:

خواندن حروف از نمودار چشم

قرار دادن یک سری لنزها جلوی چشم برای دیدن نحوه شکست نور

آزمایشاتی که به چگونگی تمرکز چشم توجه دارند

استفاده از قطره های گشاد کننده چشم برای کمک به گشاد شدن مردمک چشم و اجازه دادن به پزشک برای بررسی ساختار داخلی آنها

درمان اگزوتروپیا :

هنگامی که عدم تطابق چشم در اوایل زندگی رخ می دهد  ، پزشک ممکن است فقط تماشا و انتظار را توصیه کند علی الخصوص اگر انحراف شروع به بدتر شدن یا بهبودی نکرد ، ممکن است صبر کردن توصیه شود ، زیرا در کودک خردسال بینایی و عضلات چشم هنوز در حال رشد هستند.

هدف از درمان این است که چشم ها تا حد ممکن تراز شوند و بینایی را بهبود بخشند. درمان ها عبارتند از:

عینک:

عینکی که به اصلاح نزدیک بینی یا دور بینی کمک می کند باعث تراز شدن چشم می شود.

درمان اگزوتروپیا

پچ چشمی:

در افراد مبتلا به اگزوتروپی  بینایی چشمی که به سمت خارج منحرف می شود ضعیف می شود و در نتیجه باعث آمبلیوپی (تنبلی چشم) می شود. برای بهبود قدرت و بینایی در چشم منحرف ، برخی از پزشکان توصیه می کنند چشم “سالم ” را تا چند ساعت در روز ببندند تا فرد را به استفاده از چشم ضعیف تر تشویق کنند.

ورزش مناسب برای درمان  اگزوتروپیا :

پزشک ممکن است انواع تمرینات چشمی را برای بهبود تمرکز و تعادل چشم پیشنهاد دهد.

جراحی :

در برخی موارد ، پزشک  همچنین ممکن است جراحی را برای تنظیم مجدد عضلات چشم توصیه کند. این جراحی با بیهوشی عمومی برای کودک و با یک بی حسی موضعی برای یک بزرگسال انجام می شود. گاهی اوقات جراحی باید تکرار شود.

در بزرگسالان ، این جراحی معمولاً بینایی را بهبود نمی بخشد. در عوض ، یک بزرگسال ممکن است عمل جراحی را برای صاف نشان دادن چشمان خود انتخاب کند. بنابراین اگزوتروپی به خصوص در مواردی که در سنین جوانی تشخیص داده و اصلاح شود ، امری شایع و قابل درمان است.

در حدود 4 ماهگی ، چشم ها باید در یک راستا قرار بگیرند و بتوانند تمرکز کنند. اگر بعد از این مرحله متوجه عدم انطباق چشم شده اید ، باید کودک توسط یک چشم پزشک معاینه شود.

متخصصان خاطرنشان می كنند كه انحراف چشم به خارج که درمان نشده باشد با گذشت زمان بدتر می شود و به ندرت خود به خود بهبود می یابد.

شرکت مراقبتی و پرستاری آرا  با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.
هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.
لطفا به این مقاله امتیار دهید.

3/5 - (4 امتیاز)

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • سلامم من هم دخترم این مشکل رو داره الان ۵ ماهشه و بینایی خیلی کمی داره اگه عمل بشه درست میشه واین مشکل انحراف و بینایی جل میشه اگه کسی تجربه داره لطفا کمک کنه

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست