1. پرستار آراد
  2. مقالات
  3. نظافت، لباس پوشاندن و مراقب از سالمند مبتلا به زوال عقل
استحمام سالمند مبتلا به زوال عقل

نظافت، لباس پوشاندن و مراقب از سالمند مبتلا به زوال عقل

 سالمند مبتلا به زوال عقل  Elderly with dementia  در لباس پوشیدن ، نظافت و مراقبت شخصی بسیار نیاز به کمک دارد و  یکی از مهم ترین وظایف پرستار سالمند می باشد . 

 لباس پوشاندن و آراستن سالمند مبتلا به زوال عقل

حفظ آراستگی ظاهری در هر سنی سبب احساس اعتماد به نفس و عزت نفس می گردد و این موضوع درمورد سالمند مبتلا به آلزایمر یا زوال عقل نیز صادق است . 

با پیشرفت زوال عقل در مراحل مختلف بیماری ، حفظ  نظافت و انجام کارهایی از جمله مسواک زدن ، تراشیدن مو و شانه زدن موها بسیار سخت تر می شود. فردی که به زوال عقل مبتلا است ممکن است  ناخن گیر ، شانه یا مسواک را نگاه کند و تصوری از اینکه این وسایل  برای چه کاری در هنگام نظافت استفاده می شود ندارد .

لباس پوشیدن سالمند مبتلا به زوال عقل

 

البته این شرایط بستگی به این دارد که کدام قسمت از مغز بیشتر تحت تأثیر این بیماری قرار گرفته است. اگر بخشی از مغز که مسئول پیگیری و ادامه کارها  است تحت تاثیر قرار گرفته باشد ، ممکن است مجبور باشید که در هر مرحله از نظافت ،  انجام کار بعدی را به عزیزانتان یادآوری کنید.

اگر متوجه شدید که سالمند  لحظه ای متزلزل و سردرگم شده است  (این مراحل با پیشرفت بیماری بیشتر می شوند) ، به سالمند نشان دهید که چگونه این فعالیت نظافتی را انجام می دهید و از سالمند بخواهید که با شما مشارکت نماید . 

اگر از یکی از سالمندان  مبتلا به زوال عقل مراقبت می کنید ، باید به نحوه لباس پوشیدن او توجه کنید. ممکن است فردی که مبتلا به آلزایمر است لباس نامناسب مانند ژاکت را در تابستان بپوشد ، یا ممکن است لباس را به  برعکس بپوشد .

سرانجام ممکن است سالمند نداند که چه موقع یا چگونه باید  لباس بپوشد و به طور مداوم سوال نماید که لباس های او کجاست و چگونه باید آنها را بپوشد 

نکات پیرایش و آرایش سالمند مبتلا به زوال عقل

همانند  سایر موارد مراقبت و پرستاری از سالمند که کارهای روزمره را برای سالمند آسان می نماید ، انجام امورات نظافتی مانند  تمیز کردن ، تراشیدن صورت ، لباس پوشیدن ، مسواک زدن و غیره همه با کمک پرستار سالمند انجام گردد. 

به سالمند اجازه دهید که استفاده از محصولات نظافتی و آرایشی مورد علاقه خود را ادامه دهد ، اگرچه ممکن است لازم باشد ابزارهای نظافتی قبلی  که تیز و برنده هستند را  را با وسایل ساده و ایمن جایگزین کنید.

 می توانید د رمقابل سالمند به انجام امور بهداشتی و نظافتی بپردازید تا او را به انجام این کار ترغیب نمایید.  در مراحل اولیه بیماری آلزایمر سالمند می تواند بیشتر کارهای نظافتی را به تنهایی انجام دهد اما ممکن است با پیشرفت بیماری بیشتر و بیشتر نیاز به کمک داشته باشد .

آرایش و مرتب سازی موی سالمند 

بهتر است مدل موها را کوتاه و ساده نگه دارید.  بهتر است به جای یادآوری اینکه روش استفاده صحیح از لوازمی مثل شانه یا سشوار چگونه است چند لحظه سالمند را آزاد بگذارید و نظاره گر باشید که آیا می تواند از این امکانات به درستی استفاده کند یا خیر ؟

 آرایش و زنان سالمند مبتلا به زوال عقل: 

اگر  سالمند بتواند به همراه شما به سالن آرایش بیاید این کار می تواند برای او بسیار سرگرم کننده و روحیه بخش باشد . اما هنگامی که زوال عقل بدتر می شود ، آرایشگرانی هستند که می توانند به منزل سالمند بیاسند و کارهای آرایشی سالمند را در خانه انجام دهند . 

لباس در سالمند مبتلا به زوال عقل

اصلاح و کار با ابزار های برنده :

برش ها و جراحات روی صورت و بدن سالمند  نشان می دهد که  فرد سالمند برای اصلاح ریش و بدن خود نیاز به کمک سالمند دارد . اگر از تیغ های  ایمن استفاده می کنید ، بهتر است یک حوله زیر چانه سالمند قرار دهید تا آب آن را بگیرید.

ریش را با حوله مرطوب خیس کرده و کرم اصلاح بزنید. بهتر است تیغ را در جهت رشد مو به روی صورت بکشید .  بهتر است در نقاط حساس به آرامی عمل نمایید و از عجله اجتناب ورزید .

اگر سالمند از ریش ترایش برقی استفاده میکند  ، احتمالاً می تواند مانند قبل ریش خود را اصلاح نماید .  لوسیون قبل از اصلاح  که مناسب ریش تراش های برقی هستند را استفاده نمایید . درهنگام استفاده از ریش تراش برقی از حرکات دایره ای و آرام استفاده کنید. 

مراقبت از چشم سالمند مبتلا به زوال عقل

افراد مبتلا به زوال عقل اغلب در استفاده از عینک مشکل دارند و ممکن است آن را در جایی قرار دهند که محل آن را فراموش نمایند یا از  عینک  به صورت  اشتباه استفاده می کنند ، بنابراین همیشه لازم است عینک سالمند را در مکان امن  و ثابت نگه دارید. 

احتمالاً گاهی سالمند به طور کلی استفاده از عینک را فراموش می کند و  باید به او یادآوری کنید که عینک بزند .بهتر است برای سالمند از نگهدارنده ها و  بندهای عینک  استفاده کنید که باعث می شود عینک  دور گردن سالمند  بیفتد.

به هیچ وجه استفاده از عینک را کنار نگذارید ؛ بینایی بهتر در سالمند  سبب ادامه  تحرک در شرایط ایمن می گردد و تحریکات مهمی را به مغز منتقل می کند.

گلوکوم و آب مروارید از مشکلات رایجی است که برای جلوگیری از نابینایی باید شناسایی و درمان شود.لازم است معاینات منظم چشم پزشكی برای سالمند انجام گردد تا از بروز مشکلات جدی در بینایی جلوگیری گردد.  

دندان در سالمند مبتلا به زوال عقل

مراقبت از بهداشت دهان (مسواک زدن و دندان مصنوعی)

در مراحل اولیه زوال عقل ، معمولاً مراقبت از دهان در سالمندان مشکلی ندارد.  سالمند می تواند دندان های خود را مسواک بزند و بهداشت دهان را به خوبی حفظ نماید اما ممکن است با پیشرفت بیماری انجام این کار برای او سخت گردد. 

بهتر است سالمند صبح و شب مسواک بزند و بعد از هر وعده غذایی دهان را  با آب بشوید.در نهایت ، تا زمانی که سالمند بدون کمک مسواک زدن را انجا می دهد ممکن است یادآوری برای مسواک زدن  لازم باشد.

گاهی لازم است برای تمیز کردن لثه های سالمند  از یک  گازاستریل  مرطوب استفاده کنید. مسواک های بلند و زاویه دار برای نظافت دندان های عقب در دهان سالمند  بهترین گزینه هستند.

همچنین در دهان سالمد به دنبال قرمزی ، زخم ، لق شدن دندان یا تورم باشید. در صورت مشاهده موارد نگران کننده ، به پزشک یا دندانپزشک اطلاع دهید.

تحریک پذیری یا امتناع از غذا خوردن بدون دلیل ممکن است در سالمندان نشان دهنده یک مشکل دندانپزشکی یا پزشکی باشد.

به تمیز کردن دندانهای مصنوعی سالمند کنید . افراد مبتلا به زوال عقل اغلب دندان مصنوعی را به صورت نامناسبی در دهان می گذارند که لازم است در این مورد به  آنها  کمک کنید .

گاهی سالمند مبتلا به زوال عقل ، دندان را در جای نامناسبی قرار می دهد که منجر به آسیب یا شکستگی آن می گردد . لازم است دندان مصنوعی را در یک مکان مشخص و در ظرف خاصی قرار دهید تا سالمند برای یافتن آن دچار مشکل نشود .

مراقبت از انگشتان پا 

افراد سالمند مبتلا به زوال عقل ،  گاهی به دلیل مشکلات جسمی و کمر درد نمی توانند انگشتان پای خود را به درستی مشاهده نمایند و بنابراین رسیدگی به آن را نیز فراموش کنند .

یک روال منظم برای اصلاح ناخن های پا را در نظر بگیرید و در صورت لزوم به سالمند کمک کنید. درحین کوتاه کردن ناخن های پای سالمند، به لکه های متورم یا تغییر رنگ  پوست در لابه لای انگشتان پا دقت نمایید . مهم است که مشکلات پا و انگشتان را زودتر از اینکه دچار مشکلات جدی شوند را به پزشک گزارش نمایید و آنها را درمان کنید.

آراستگی ظاهر سالمند :

اجازه ندهید که سالمند  تمام روز در لباس خواب باشد. بهتر است او را تشویق نمایید که بعد از خواب لباس مناسبی را به تن نماید .  این کار می تواند عزت نفس و خلق و خوی سالمند را تقویت کند. برای جلوگیری از ایجاد اضطراب و ناامیدی در سالمند ، حتماً زمان زیادی را اختصاص دهید.

نکات مهم در لباس پوشیدن  سالمند مبتلا به زوال عقل

– استفاده از لباس ساده و راحت
– لباس بدون دکمه و ترجیحا زیپ دار یا چسب دار
– کفش های چسبی و بدون کف  لغزنده

-عدم استفاده از جواهرات ، کراوات ، روسری های بزرگ و زینت آلات دست و پا گیر 

گاهی لازم است روی کمد ها بنویسید که چه وسایلی داخل هر کدام قرار دارد تا سالمند راحت تر به این وسایل دسترسی داشته باشد .  لباسهای خارج از فصل را که مناسب هوا نیستند کاملاً از دسترس سالمند دور نگه دارید .

انتخاب لباس در سالمند مبتلا به زوال عقل

 

با زوال عقل پیشرفته ، ممکن است مجبور شوید لباس سالمند مبتلا به زوال عقل را خودتان انتخاب نموده و به تن سالمند نمایید . به یاد داشته باشید در این شرایط حفظ احترام و عزت سالمند از اهمیت زیادی برخوردار است و باید مورد توجه خانواده و پرستار سالمند قرار گیرد. 

شرکت مراقبتی مهر پرستار آراد با داشتن مجوز رسمی از وزرات بهداشت و سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی  دارد به صورت شبانه روزی و در قالب پرستار سالمند ، پرستار کودک و پرستار بیمار به ارائه خدمت بپردازد. 

این مقاله چه میزان برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست